Wyniki egzaminu ósmoklasisty w województwie śląskim
W połowie gmin w województwie śląskim średni wynik z języka polskiego i matematyki nie przekracza 58,6% (egzamin w roku 2026, 165 gmin w zestawieniu). To mediana wyników gminnych, a nie średnia krajowa — średnia ważona oddałaby kraj miastom.
Stan na 30 września 2026.
Gminy z najwyższym wynikiem
| Gmina | Polski i matematyka % | Angielski % | Zdających |
|---|---|---|---|
| Ornontowice | 67,8 | 75,3 | 69 |
| Świerklaniec | 67,8 | 81,1 | 143 |
| Tarnowskie Góry | 67,6 | 80,0 | 615 |
| Ożarowice | 67,1 | 74,9 | 62 |
| Kobiór | 66,2 | 86,1 | 60 |
| Miedźno | 66,2 | 73,4 | 84 |
| Kamienica Polska | 65,9 | 78,2 | 35 |
| Popów | 65,5 | 74,3 | 62 |
| Imielin | 65,3 | 78,1 | 94 |
| Lipie | 65,0 | 68,9 | 41 |
| Krzepice | 64,8 | 73,1 | 73 |
| Kozy | 64,8 | 81,1 | 148 |
| Pilchowice | 64,5 | 78,9 | 132 |
| Cieszyn | 64,4 | 77,0 | 326 |
| Chełm Śląski | 64,2 | 74,7 | 60 |
| Gierałtowice | 64,0 | 77,4 | 163 |
| Czernichów | 63,9 | 77,4 | 54 |
| Suszec | 63,8 | 74,1 | 145 |
| Starcza | 63,7 | 77,7 | 36 |
| Jasienica | 63,6 | 73,5 | 294 |
| Koziegłowy | 63,6 | 73,0 | 139 |
| Mikołów | 63,6 | 76,6 | 398 |
| Tychy | 63,6 | 78,7 | 1 055 |
| Czechowice-Dziedzice | 63,4 | 74,4 | 413 |
| Mstów | 63,0 | 72,7 | 87 |
| Siewierz | 62,9 | 74,7 | 153 |
| Świerklany | 62,9 | 72,0 | 150 |
| Zbrosławice | 62,9 | 73,4 | 134 |
| Łodygowice | 62,8 | 77,3 | 138 |
| Katowice | 62,7 | 77,3 | 2 066 |
Gminy z najniższym wynikiem
| Gmina | Polski i matematyka % | Angielski % | Zdających |
|---|---|---|---|
| Kornowac | 55,2 | 63,8 | 48 |
| Zawiercie | 55,1 | 72,6 | 446 |
| Węgierska Górka | 54,9 | 69,0 | 137 |
| Krzanowice | 54,8 | 62,1 | 35 |
| Żarki | 54,7 | 70,2 | 68 |
| Dąbrowa Zielona | 54,7 | 67,9 | 30 |
| Poczesna | 54,7 | 73,5 | 95 |
| Siemianowice Śląskie | 54,7 | 67,6 | 571 |
| Blachownia | 54,6 | 73,6 | 111 |
| Ruda Śląska | 54,5 | 67,6 | 1 092 |
| Koszarawa | 54,3 | 69,9 | 49 |
| Milówka | 54,1 | 65,9 | 73 |
| Zebrzydowice | 54,0 | 71,6 | 128 |
| Rudnik | 54,0 | 59,2 | 49 |
| Pyskowice | 53,9 | 70,1 | 144 |
| Pilica | 53,8 | 63,3 | 82 |
| Jeleśnia | 53,6 | 67,5 | 91 |
| Czerwionka-Leszczyny | 53,6 | 67,9 | 405 |
| Koniecpol | 53,6 | 70,7 | 78 |
| Świętochłowice | 52,5 | 71,5 | 347 |
| Zabrze | 52,4 | 69,0 | 1 186 |
| Kuźnia Raciborska | 51,9 | 62,7 | 108 |
| Nędza | 51,5 | 53,9 | 41 |
| Bytom | 51,2 | 68,5 | 1 116 |
| Rajcza | 50,8 | 64,4 | 90 |
| Niegowa | 49,6 | 65,6 | 55 |
| Żarnowiec | 48,9 | 61,2 | 53 |
| Szczekociny | 48,5 | 51,0 | 63 |
| Istebna | 47,8 | 54,9 | 159 |
| Krupski Młyn | 43,7 | 63,2 | 36 |
Częste pytania
- Jakie są wyniki egzaminu ósmoklasisty w województwie śląskim?
- W połowie gmin w województwie śląskim średni wynik z języka polskiego i matematyki nie przekracza 58,6 procent. Jest to mediana z wyników gminnych, a nie średnia krajowa — złożyło się na nią 165 gmin z egzaminu w roku 2026.
- Dlaczego liczymy tylko język polski i matematykę?
- Bo te dwa przedmioty pisze każdy ósmoklasista, więc ich średnia opisuje w każdej gminie ten sam zbiór uczniów. Język obcy rozkłada się na osiem języków i gmina, w której klasa zdaje niemiecki, nie jest wprost porównywalna z gminą angielską — wynik z języka angielskiego pokazujemy osobno, w kolumnie obok.
- Dlaczego nie ma tu wszystkich gmin?
- Z dwóch powodów. Okręgowe komisje egzaminacyjne nie publikują wyniku, gdy w szkole zdawało mniej niż pięcioro uczniów — chroni to pojedyncze dzieci przed rozpoznaniem. My dokładamy drugi próg: do rankingu wchodzi gmina z co najmniej 30 zdającymi — dziś nie mieści się w tym progu 2 gminy. Wynik gminy, w której egzamin pisało sześcioro dzieci, waha się o kilkanaście punktów z rocznika na rocznik i zająłby oba krańce listy, nie mówiąc nic o nauczaniu.
- Czy wysoki wynik znaczy, że szkoły w gminie są lepsze?
- Nie wprost. Wynik egzaminu zależy również od tego, kto do niego siada — od wykształcenia rodziców, zamożności okolicy i tego, czy część uczniów dojeżdża do szkół w większym mieście. Zestawienie mówi, jaki był wynik, i pozwala porównać gminę z sąsiadami; oceny pracy szkoły nie zastąpi.
- Czego to zestawienie nie obejmuje?
- Dane pomijają zdających, którzy są obywatelami Ukrainy i przyjechali do Polski po 24 lutego 2022 roku — tak wynika z legendy źródła. Liczymy wyłącznie sesję główną wraz z dodatkową, w wydaniu ogłoszonym przez komisje. Matury nie mieszamy z egzaminem ósmoklasisty: to inne szkoły i inne roczniki.
Wyniki w województwach
Skąd to wiemy
Wyniki pochodzą z Mapy Wyników Egzaminów prowadzonej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej wraz z Informatycznym Centrum Edukacji i Nauki, która publikuje zestawienia okręgowych komisji egzaminacyjnych dla szkół, gmin, powiatów i województw.