Gmina Żarki
Mediana EP ze świadectw energetycznych to 149 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 235 świadectw). Stan na 2026-10-17.
Liczby całego powiatu: Powiat myszkowski stan na
Co znaczą kolory stref planu ogólnego
- Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową wielorodzinną SW
- Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową jednorodzinną SJ
- Strefa wielofunkcyjna z zabudową zagrodową SZ
- Strefa usługowa SU
- Strefa handlu wielkopowierzchniowego SH
- Strefa gospodarcza SP
- Strefa produkcji rolniczej SR
- Strefa infrastrukturalna SI
- Strefa zieleni i rekreacji SN
- Strefa cmentarzy SC
- Strefa górnictwa SG
- Strefa komunikacyjna SK
- Strefa otwarta SO
- Obszar uzupełnienia zabudowy
- Obszar zabudowy śródmiejskiej
Symbole i barwy są krajowe — tak samo wygląda plan ogólny każdej gminy. Nakładka projektu planu jest rysowana słabiej i nie ma mocy prawnej.
Ceny gruntu na tle innych obszarów
Rozkład cen gruntu budowlanego z aktów notarialnych: środkowa połowa transakcji i mediana, na wspólnej skali.
Plan ogólny i plany miejscowe
Plan ogólny: jeszcze nie ogłoszono
W gminie Żarki planu ogólnego jeszcze nie ogłoszono w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 13.- Plany miejscowe
- 13 obowiązujące plany zagospodarowania przestrzennego w obszarze
- Jaka część gminy jest objęta planem miejscowym
- 99,3 % dane GUS za rok 2024
Ceny gruntu budowlanego
Ceny liczone dla całego powiatu (powiat myszkowski) — próba pojedynczej gminy jest za mała, by publikować rozkład.
W gminie Żarki mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat myszkowski) to 75 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 32 a 116 zł/m² (99 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 3 lata).- Mediana ceny gruntu budowlanego, powiat
- 75 zł/m² połowa transakcji z aktów notarialnych poniżej tej ceny, okres danych: 3 lata — liczby dla całego powiatu (powiat myszkowski)
- Typowy przedział cen od, powiat
- 32 zł/m² dolna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat myszkowski)
- Typowy przedział cen do, powiat
- 116 zł/m² górna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat myszkowski)
- Transakcje, powiat
- 99 sprzedaże gruntów budowlanych, okres danych: 3 lata — liczby dla całego powiatu (powiat myszkowski)
Energia budynków
W gminie Żarki mediana EP ze świadectw energetycznych to 149 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 235 świadectw).- Mediana EP
- 149 kWh/m²·rok zapotrzebowanie na energię pierwotną ze świadectw energetycznych
- Świadectwa
- 235 świadectwa energetyczne wystawione w obszarze
Przyłączenia OZE
W gminie Żarki na przyłączenie do sieci czeka 140 MW nowych źródeł — to 57. wynik wśród 102 powiatów, dla których znana jest kolejka. Liczba opisuje cały powiat — kolejka nie schodzi poniżej tego poziomu.- Moc w kolejce, powiat
- 139,9 MW moc źródeł czekających na przyłączenie do sieci, odczytana od operatora 2026-09-12 (liczba powiatu)
- Grupa II, powiat
- 40 MW wnioski w drugiej grupie przyłączeniowej (liczba powiatu)
- Grupa III, powiat
- 99,9 MW wnioski w trzeciej grupie przyłączeniowej (liczba powiatu)
Budowy
W gminie Żarki w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 86 spraw budowlanych, w tym 57 spraw o dom jednorodzinny — o 31,3% mniej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.- Sprawy o dom jednorodzinny
- 57 sprawy o budynek mieszkalny jednorodzinny w ostatnich dwunastu miesiącach
- Sprawy budowlane
- 86 pozwolenia i zgłoszenia poza sieciami uzbrojenia terenu, ostatnie dwanaście miesięcy
- Pozwolenia
- 84 sprawy zakończone decyzją o pozwoleniu na budowę
Projekty unijne
W gminie Żarki dofinansowano z Funduszy Europejskich na lata 2021–2027 27 projektów, w tym 10 inwestycji.- Projekty unijne 2021–2027
- 27 z dofinansowaniem z Funduszy Europejskich, realizowane w gminie Żarki
- Inwestycje
- 10 Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Fundusz Spójności i Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji
- Projekty miękkie
- 17 Europejski Fundusz Społeczny Plus: szkolenia, zatrudnienie, usługi społeczne
- Dofinansowanie UE
- 7,1 mln zł z 9 projektów realizowanych wyłącznie w gminie Żarki
Z jakich programów
- Fundusze Europejskie dla Śląskiego — 27 projektów, w tym 9 w całości w gminie Żarki: 7,1 mln zł dofinansowania UE
Ludność i gospodarka
W gminie Żarki ludzie się wprowadzają — saldo migracji to +6,4 na 1000 mieszkańców (2025), nowych domów jednorodzinnych oddano 3,5 na 1000 mieszkańców (2025), na kilometrze kwadratowym mieszka 80 osób (2025) — według GUS.- Ile osób mieszka na kilometrze kwadratowym
- 80,4 os./km² dane GUS za rok 2025
- Czy ludzie się tu wprowadzają, czy wyjeżdżają
- 6,4 na 1000 mieszk. dane GUS za rok 2025
- Nowe domy jednorodzinne na 1000 mieszkańców
- 3,5 dane GUS za rok 2025
- Firmy w rejestrze na 1000 mieszkańców
- 138 dane GUS za rok 2025
Gdzie w gminie mieszkają ludzie
W gminie Żarki ludzie mieszkają zwarcie — połowa mieszkańców mieszka na 6,9% powierzchni gminy, a 29,7% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Poza tymi skupiskami działka bywa oddalona od najbliższych sąsiadów, a razem z nimi od sklepu i przystanku.- Połowa mieszkańców mieszka na
- 6,9 % powierzchni spis powszechny 2021, siatka kwadratów kilometrowych
- Powierzchnia bez stałych mieszkańców
- 29,7 % 30 kwadratów kilometrowych bez ani jednego mieszkańca
- Kwadraty siatki w gminie
- 101 jeden kwadrat to kilometr na kilometr
Wyniki egzaminów
W gminie Żarki uczniowie napisali egzamin ósmoklasisty 2026 na 54,7 procent z języka polskiego i matematyki — niżej niż w połowie gmin powiatu. Do egzaminu przystąpiło 68 uczniów.- Wynik egzaminu ósmoklasisty
- 54,7 % średnia z języka polskiego i matematyki, egzamin ósmoklasisty 2026; mediana gmin powiatu: 55,8%
- Zdających
- 68 uczniów do egzaminu w roku 2026
- Język polski
- 59,9 % wynik średni, zdających
- Matematyka
- 49,6 % wynik średni, zdających
- Język angielski
- 70,2 % wynik średni; zdających, nie każdy zdający wybiera ten język
- Szkół z wynikiem
- 2 szkoły z 4 szkół; wynik publikuje się od pięciorga zdających
- najniższa gmina
- 39,9%
- Q1
- 59,2%
- mediana
- 62,6%
- Q3
- 66,2%
- najwyższa gmina
- 77,3%
- najniższa gmina
- 28,3%
- Q1
- 45,8%
- mediana
- 50,9%
- Q3
- 55,8%
- najwyższa gmina
- 82,6%
- najniższa gmina
- 40,9%
- Q1
- 62,5%
- mediana
- 67,7%
- Q3
- 72,7%
- najwyższa gmina
- 94,4%
Każda z czterech ćwiartek mieści jedną czwartą gmin, a nie jedną czwartą skali — dlatego mają różne szerokości. Rozkład liczony z gmin, w których do egzaminu przystąpiło co najmniej trzydzieścioro uczniów (2 159 gmin).
Podatki i budżet gminy
W gminie Żarki podatek od nieruchomości przyniósł w roku 2024 617 zł na mieszkańca — więcej niż mediana gmin powiatu (607 zł). Budżet za rok 2025 zamknął się deficytem 587 tys. zł przy dochodach 65,6 mln zł.- Podatek od nieruchomości
- 617 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 607 zł na mieszkańca
- Udział podatku od nieruchomości w dochodach własnych
- 22,6 % część dochodów własnych gminy, którą daje ten podatek, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 17,8%
- Podatek od środków transportowych
- 26 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 74 zł na mieszkańca
- Dochody budżetu
- 65,6 mln zł wszystkie dochody budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
- Wydatki budżetu
- 66,2 mln zł wszystkie wydatki budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
- Wynik budżetu
- -587 tys. zł dochody minus wydatki, wartość ujemna to deficyt, dane GUS za rok 2025
- Wynik operacyjny po spłacie rat
- -483 tys. zł dochody bieżące minus wydatki bieżące i spłata rat kredytów i pożyczek, dane GUS za rok 2025
Miejsce w rankingach
W gminie Żarki najlepsza pozycja to 270. miejsce z 2 451 gmin w kraju — ranking „Dokąd przeprowadza się Polska” (6,4 na 1000 mieszk., 2025 r.).- Dokąd przeprowadza się Polska
- 270 z 2 451 gmin w kraju · 22. z 164 gmin w województwie · 1. z 5 gmin w powiecie — 6,4 na 1000 mieszk. w 2025 r.
- Gdzie oddaje się domy do użytku
- 633 z 2 479 gmin w kraju · 49. z 167 gmin w województwie · 1. z 5 gmin w powiecie — 3,5 na 1000 mieszk. w 2025 r.
- Pokrycie planami miejscowymi
- 406 z 2 301 gmin w kraju · 54. z 137 gmin w województwie · 1. z 5 gmin w powiecie — 99,3 % w 2024 r.
Prawo miejscowe
W gminie Żarki w dziennikach urzędowych ogłoszono 24 akty planistyczne, ostatni 2026-09-30.- Akty planistyczne
- 24 akty planowania przestrzennego ogłoszone dla obszaru
- · rozstrzygnięcie nadzorcze — plan ogólny gminy · Rozstrzygnięcie nadzorcze nr IFIII.4131.1.120.2026 Wojewody Śląskiego z dnia 25 września 2026 r. stwierdzające nieważność całości uchwały Nr XXIX/176/2026 Rady Miejskiej w Żarkach z dnia 27 sierpnia 2026 r. w sprawie uchwalenia planu ogólnego Gminy Żarki
- · plan ogólny gminy · Uchwała nr XXIX/176/2026 Rady Miejskiej w Żarkach z dnia 27 sierpnia 2026 r. w sprawie uchwalenia planu ogólnego Gminy Żarki
- · plan miejscowy · Uchwała nr XXX/196/2021 Rady Miejskiej w Żarkach z dnia 16 lipca 2021 r. w sprawie zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego miasta i gminy Żarki, dla obszaru sołectwa Wysoka Lelowska
- · plan miejscowy · Uchwała nr XLIV/332/2018 Rady Miejskiej w Żarkach z dnia 28 czerwca 2018 r. w sprawie zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego miasta i gminy Żarki, dla obszaru miasta Żarki
- · plan miejscowy · Uchwała nr XXVII/202/2016 Rady Miejskiej w Żarkach z dnia 29 grudnia 2016 r. w sprawie zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego miasta i gminy Żarki, dla obszaru sołectwa Kotowice, zatwierdzonego uchwałą nr XXXIX/265/2014 Rady Miejskiej w Żarkach z dnia 31 marca 2014 r.
- · plan miejscowy · Uchwała nr XXVII/203/2016 Rady Miejskiej w Żarkach z dnia 29 grudnia 2016 r. w sprawie zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego miasta i gminy Żarki, dla obszaru sołectw Jaroszów i Zawada, zatwierdzonego uchwałą nr XXXIX/263/2014 Rady Miejskiej w Żarkach z dnia 31 marca 2014 r.
- · plan miejscowy · Uchwała nr XIX/135/2016 Rady Miejskiej w Żarkach z dnia 11 maja 2016 r. w sprawie zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego miasta i gminy Żarki, dla obszaru sołectwa Jaworznik, zatwierdzonego uchwałą nr XXXIX/260/2014 Rady Miejskiej w Żarkach z dnia 31 marca 2014 r.
- · plan miejscowy · Uchwała nr XIX/134/2016 Rady Miejskiej w Żarkach z dnia 11 maja 2016 r. w sprawie zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego miasta i gminy Żarki, dla obszaru sołectwa Wysoka Lelowska, zatwierdzonego uchwałą nr XXXIX/261/2014 Rady Miejskiej w Żarkach z dnia 31 marca 2014 r.
- · plan miejscowy · Uchwała nr XIX/133/2016 Rady Miejskiej w Żarkach z dnia 11 maja 2016 r. w sprawie zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego miasta i gminy Żarki, dla obszaru sołectwa Suliszowice, zatwierdzonego uchwałą nr XXXIX/262/2014 Rady Miejskiej w Żarkach z dnia 31 marca 2014 r.
- · plan miejscowy · Uchwała nr XIX/136/2016 Rady Miejskiej w Żarkach z dnia 11 maja 2016 r. w sprawie zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego miasta i gminy Żarki, dla obszaru miasta Żarki, zatwierdzonego uchwałą nr XLI/279/2014 Rady Miejskiej w Żarkach z dnia 19 maja 2014 r.
Najczęstsze pytania
- Czy gmina Żarki ma plan ogólny?
- W gminie Żarki planu ogólnego jeszcze nie ogłoszono w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 13.
- Ile kosztuje działka budowlana w gminie Żarki?
- W gminie Żarki mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat myszkowski) to 75 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 32 a 116 zł/m² (99 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 3 lata).
- Ile nowych domów oddano do użytku w gminie Żarki?
- W gminie Żarki w roku 2025 oddano do użytku 3,5 nowych domów jednorodzinnych na 1000 mieszkańców — według GUS.
- Ile domów zaczęto budować w gminie Żarki?
- W gminie Żarki w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 86 spraw budowlanych, w tym 57 spraw o dom jednorodzinny — o 31,3% mniej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
- Co mówią świadectwa energetyczne w gminie Żarki?
- W gminie Żarki mediana EP ze świadectw energetycznych to 149 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 235 świadectw).
- Ile mocy OZE czeka na przyłączenie do sieci w gminie Żarki?
- W gminie Żarki na przyłączenie do sieci czeka 140 MW nowych źródeł — to 57. wynik wśród 102 powiatów, dla których znana jest kolejka. Liczba opisuje cały powiat — kolejka nie schodzi poniżej tego poziomu.
- Jakie akty prawa miejscowego ogłoszono w gminie Żarki?
- W gminie Żarki w dziennikach urzędowych ogłoszono 24 akty planistyczne, ostatni 2026-09-30.
Pozostałe obszary w regionie
Pozostałe gminy w powiecie
Pojęcia z tej strony
-
Plan ogólny gminy (POG)
Plan ogólny gminy to uchwała rady gminy, która dzieli cały jej obszar na strefy planistyczne i ustala dla nich ramy przyszłej zabudowy. Zastąpił studium uwarunkowań i w odróżnieniu od niego jest aktem prawa miejscowego.
-
Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP)
Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego to akt prawa miejscowego, który ustala przeznaczenie konkretnych terenów w gminie. Tam, gdzie obowiązuje, to on rozstrzyga o zabudowie i decyzja o warunkach zabudowy nie jest potrzebna.
-
Rejestr Cen Nieruchomości (RCN)
Rejestr Cen Nieruchomości to prowadzony przez starostwo powiatowe spis tego, co naprawdę zapłacono u notariusza. Nie zawiera ofert sprzedaży — wyłącznie zawarte transakcje.