Przejdź do treści
Landeva — strona główna

Gmina Poraj

Mediana EP ze świadectw energetycznych to 145 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 248 świadectw). Stan na 2026-10-17.

Liczby całego powiatu: Powiat myszkowski stan na

Sprawdź działkę — gmina Poraj

Granice: Gmina Poraj
Co znaczą kolory stref planu ogólnego
  • Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową wielorodzinną SW
  • Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową jednorodzinną SJ
  • Strefa wielofunkcyjna z zabudową zagrodową SZ
  • Strefa usługowa SU
  • Strefa handlu wielkopowierzchniowego SH
  • Strefa gospodarcza SP
  • Strefa produkcji rolniczej SR
  • Strefa infrastrukturalna SI
  • Strefa zieleni i rekreacji SN
  • Strefa cmentarzy SC
  • Strefa górnictwa SG
  • Strefa komunikacyjna SK
  • Strefa otwarta SO
  • Obszar uzupełnienia zabudowy
  • Obszar zabudowy śródmiejskiej

Symbole i barwy są krajowe — tak samo wygląda plan ogólny każdej gminy. Nakładka projektu planu jest rysowana słabiej i nie ma mocy prawnej.

Granice: Gmina Poraj. Po przewinięciu mapa pokazuje strefy planu ogólnego i projektów planów — projekt nie ma mocy prawnej. Kadr otwiera się w skali, w której rządowa usługa te strefy rysuje; po oddaleniu mapy znikają.

Ceny gruntu na tle innych obszarów

Rozkład cen gruntu budowlanego z aktów notarialnych: środkowa połowa transakcji i mediana, na wspólnej skali.

powiat myszkowski (3 lata) 75 zł/m²
woj. śląskie 179 zł/m²
Polska 143 zł/m²
12 zł/m² 631 zł/m²
Rozkład cen gruntu budowlanego: powiat myszkowski (3 lata) — mediana 75 zł/m²; woj. śląskie — mediana 179 zł/m²; Polska — mediana 143 zł/m². Skala od 12 do 631 zł/m².

Plan ogólny i plany miejscowe

Plan ogólny: jeszcze nie ogłoszono

W gminie Poraj planu ogólnego jeszcze nie ogłoszono w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 14.
Plany miejscowe
14 obowiązujące plany zagospodarowania przestrzennego w obszarze
Jaka część gminy jest objęta planem miejscowym
95,9 % dane GUS za rok 2024

Ceny gruntu budowlanego

Ceny liczone dla całego powiatu (powiat myszkowski) — próba pojedynczej gminy jest za mała, by publikować rozkład.

W gminie Poraj mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat myszkowski) to 75 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 32 a 116 zł/m² (99 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 3 lata).
Mediana ceny gruntu budowlanego, powiat
75 zł/m² połowa transakcji z aktów notarialnych poniżej tej ceny, okres danych: 3 lata — liczby dla całego powiatu (powiat myszkowski)
Typowy przedział cen od, powiat
32 zł/m² dolna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat myszkowski)
Typowy przedział cen do, powiat
116 zł/m² górna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat myszkowski)
Transakcje, powiat
99 sprzedaże gruntów budowlanych, okres danych: 3 lata — liczby dla całego powiatu (powiat myszkowski)

Energia budynków

W gminie Poraj mediana EP ze świadectw energetycznych to 145 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 248 świadectw).
Mediana EP
145 kWh/m²·rok zapotrzebowanie na energię pierwotną ze świadectw energetycznych
Świadectwa
248 świadectwa energetyczne wystawione w obszarze

Przyłączenia OZE

W gminie Poraj na przyłączenie do sieci czeka 140 MW nowych źródeł — to 57. wynik wśród 102 powiatów, dla których znana jest kolejka. Liczba opisuje cały powiat — kolejka nie schodzi poniżej tego poziomu.
Moc w kolejce, powiat
139,9 MW moc źródeł czekających na przyłączenie do sieci, odczytana od operatora 2026-09-12 (liczba powiatu)
Grupa II, powiat
40 MW wnioski w drugiej grupie przyłączeniowej (liczba powiatu)
Grupa III, powiat
99,9 MW wnioski w trzeciej grupie przyłączeniowej (liczba powiatu)
stan na

Budowy

W gminie Poraj w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 73 sprawy budowlane, w tym 49 spraw o dom jednorodzinny — o 15,5% mniej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
Sprawy o dom jednorodzinny
49 sprawy o budynek mieszkalny jednorodzinny w ostatnich dwunastu miesiącach
Sprawy budowlane
73 pozwolenia i zgłoszenia poza sieciami uzbrojenia terenu, ostatnie dwanaście miesięcy
Pozwolenia
73 sprawy zakończone decyzją o pozwoleniu na budowę

Projekty unijne

W gminie Poraj dofinansowano z Funduszy Europejskich na lata 2021–2027 24 projekty, w tym 9 inwestycji.
Projekty unijne 2021–2027
24 z dofinansowaniem z Funduszy Europejskich, realizowane w gminie Poraj
Inwestycje
9 Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Fundusz Spójności i Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji
Projekty miękkie
14 Europejski Fundusz Społeczny Plus: szkolenia, zatrudnienie, usługi społeczne
Pozostałe
1 fundusze rybackie, migracyjne i bezpieczeństwa wewnętrznego
Dofinansowanie UE
24,1 mln zł z 6 projektów realizowanych wyłącznie w gminie Poraj

Z jakich programów

  • Fundusze Europejskie dla Śląskiego — 22 projekty, w tym 4 w całości w gminie Poraj: 22,6 mln zł dofinansowania UE
  • Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki — 1 projekt, w tym 1 w całości w gminie Poraj: 1,5 mln zł dofinansowania UE
  • Fundusze Europejskie dla Rybactwa — 1 projekt, w tym 1 w całości w gminie Poraj: 27 tys. zł dofinansowania UE
stan na

Ludność i gospodarka

W gminie Poraj ludzie się wprowadzają — saldo migracji to +0,5 na 1000 mieszkańców (2025), nowych domów jednorodzinnych oddano 3,3 na 1000 mieszkańców (2025), na kilometrze kwadratowym mieszka 182 osób (2025) — według GUS.
Ile osób mieszka na kilometrze kwadratowym
181,9 os./km² dane GUS za rok 2025
Czy ludzie się tu wprowadzają, czy wyjeżdżają
0,5 na 1000 mieszk. dane GUS za rok 2025
Nowe domy jednorodzinne na 1000 mieszkańców
3,3 dane GUS za rok 2025
Firmy w rejestrze na 1000 mieszkańców
134 dane GUS za rok 2025

Gdzie w gminie mieszkają ludzie

W gminie Poraj ludzie mieszkają zwarcie — połowa mieszkańców mieszka na 13,8% powierzchni gminy, a 20,7% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Poza tymi skupiskami działka bywa oddalona od najbliższych sąsiadów, a razem z nimi od sklepu i przystanku.
Rozmieszczenie mieszkańców: Gmina Poraj W gminie Poraj ludzie mieszkają zwarcie — połowa mieszkańców mieszka na 13,8% powierzchni gminy, a 20,7% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Poza tymi skupiskami działka bywa oddalona od najbliższych sąsiadów, a razem z nimi od sklepu i przystanku.
Każdy kwadrat to kilometr na kilometr; ciemniejszy znaczy więcej mieszkańców, a najciemniejszy to najliczniejszy kwadrat tej gminy. Kwadraty bez stałych mieszkańców zostają puste. (spis powszechny 2021).
Połowa mieszkańców mieszka na
13,8 % powierzchni spis powszechny 2021, siatka kwadratów kilometrowych
Powierzchnia bez stałych mieszkańców
20,7 % 12 kwadratów kilometrowych bez ani jednego mieszkańca
Kwadraty siatki w gminie
58 jeden kwadrat to kilometr na kilometr

Wyniki egzaminów

W gminie Poraj uczniowie napisali egzamin ósmoklasisty 2026 na 56,6 procent z języka polskiego i matematyki — wyżej niż w połowie gmin powiatu. Do egzaminu przystąpiło 81 uczniów.
Wynik egzaminu ósmoklasisty
56,6 % średnia z języka polskiego i matematyki, egzamin ósmoklasisty 2026; mediana gmin powiatu: 55,8%
Zdających
81 uczniów do egzaminu w roku 2026
Język polski
63,3 % wynik średni, zdających
Matematyka
49,8 % wynik średni, zdających
Język angielski
77,1 % wynik średni; zdających, nie każdy zdający wybiera ten język
Szkół z wynikiem
5 szkół wszystkie szkoły gminy mają opublikowany wynik
Język polski — 63,3% (w trzeciej ćwiartce polskich gmin)
Język polski: Gmina Poraj Język polski: wynik 63,3% leży w trzeciej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 39,9%, pierwszy kwartyl 59,2%, mediana 62,6%, trzeci kwartyl 66,2%, najwyższy 77,3%.
najniższa gmina
39,9%
Q1
59,2%
mediana
62,6%
Q3
66,2%
najwyższa gmina
77,3%
Matematyka — 49,8% (w drugiej ćwiartce polskich gmin)
Matematyka: Gmina Poraj Matematyka: wynik 49,8% leży w drugiej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 28,3%, pierwszy kwartyl 45,8%, mediana 50,9%, trzeci kwartyl 55,8%, najwyższy 82,6%.
najniższa gmina
28,3%
Q1
45,8%
mediana
50,9%
Q3
55,8%
najwyższa gmina
82,6%
Język angielski — 77,1% (w czwartej ćwiartce polskich gmin)
Język angielski: Gmina Poraj Język angielski: wynik 77,1% leży w czwartej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 40,9%, pierwszy kwartyl 62,5%, mediana 67,7%, trzeci kwartyl 72,7%, najwyższy 94,4%.
najniższa gmina
40,9%
Q1
62,5%
mediana
67,7%
Q3
72,7%
najwyższa gmina
94,4%

Każda z czterech ćwiartek mieści jedną czwartą gmin, a nie jedną czwartą skali — dlatego mają różne szerokości. Rozkład liczony z gmin, w których do egzaminu przystąpiło co najmniej trzydzieścioro uczniów (2 159 gmin).

Podatki i budżet gminy

W gminie Poraj podatek od nieruchomości przyniósł w roku 2024 587 zł na mieszkańca — mniej niż mediana gmin powiatu (607 zł). Budżet za rok 2025 zamknął się deficytem 1,9 mln zł przy dochodach 82,7 mln zł.
Podatek od nieruchomości
587 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 607 zł na mieszkańca
Udział podatku od nieruchomości w dochodach własnych
15,5 % część dochodów własnych gminy, którą daje ten podatek, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 17,8%
Podatek od środków transportowych
80 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 74 zł na mieszkańca
Dochody budżetu
82,7 mln zł wszystkie dochody budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
Wydatki budżetu
84,6 mln zł wszystkie wydatki budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
Wynik budżetu
-1,9 mln zł dochody minus wydatki, wartość ujemna to deficyt, dane GUS za rok 2025
Wynik operacyjny po spłacie rat
2,5 mln zł dochody bieżące minus wydatki bieżące i spłata rat kredytów i pożyczek, dane GUS za rok 2025
stan na

Miejsce w rankingach

W gminie Poraj najlepsza pozycja to 491. miejsce z 2 301 gmin w kraju — ranking „Pokrycie planami miejscowymi” (95,9 %, 2024 r.).
Dokąd przeprowadza się Polska
745 z 2 451 gmin w kraju · 77. z 164 gmin w województwie · 3. z 5 gmin w powiecie — 0,5 na 1000 mieszk. w 2025 r.
Gdzie oddaje się domy do użytku
705 z 2 479 gmin w kraju · 58. z 167 gmin w województwie · 3. z 5 gmin w powiecie — 3,3 na 1000 mieszk. w 2025 r.
Pokrycie planami miejscowymi
491 z 2 301 gmin w kraju · 73. z 137 gmin w województwie · 4. z 5 gmin w powiecie — 95,9 % w 2024 r.

Prawo miejscowe

W gminie Poraj w dziennikach urzędowych ogłoszono 23 akty planistyczne, ostatni 2026-07-23.
Akty planistyczne
23 akty planowania przestrzennego ogłoszone dla obszaru

Najczęstsze pytania

Czy gmina Poraj ma plan ogólny?
W gminie Poraj planu ogólnego jeszcze nie ogłoszono w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 14.
Ile kosztuje działka budowlana w gminie Poraj?
W gminie Poraj mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat myszkowski) to 75 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 32 a 116 zł/m² (99 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 3 lata).
Ile nowych domów oddano do użytku w gminie Poraj?
W gminie Poraj w roku 2025 oddano do użytku 3,3 nowych domów jednorodzinnych na 1000 mieszkańców — według GUS.
Ile domów zaczęto budować w gminie Poraj?
W gminie Poraj w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 73 sprawy budowlane, w tym 49 spraw o dom jednorodzinny — o 15,5% mniej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
Co mówią świadectwa energetyczne w gminie Poraj?
W gminie Poraj mediana EP ze świadectw energetycznych to 145 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 248 świadectw).
Ile mocy OZE czeka na przyłączenie do sieci w gminie Poraj?
W gminie Poraj na przyłączenie do sieci czeka 140 MW nowych źródeł — to 57. wynik wśród 102 powiatów, dla których znana jest kolejka. Liczba opisuje cały powiat — kolejka nie schodzi poniżej tego poziomu.
Jakie akty prawa miejscowego ogłoszono w gminie Poraj?
W gminie Poraj w dziennikach urzędowych ogłoszono 23 akty planistyczne, ostatni 2026-07-23.

Pozostałe obszary w regionie

Pozostałe gminy w powiecie

Pojęcia z tej strony

  • Plan ogólny gminy (POG)

    Plan ogólny gminy to uchwała rady gminy, która dzieli cały jej obszar na strefy planistyczne i ustala dla nich ramy przyszłej zabudowy. Zastąpił studium uwarunkowań i w odróżnieniu od niego jest aktem prawa miejscowego.

  • Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP)

    Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego to akt prawa miejscowego, który ustala przeznaczenie konkretnych terenów w gminie. Tam, gdzie obowiązuje, to on rozstrzyga o zabudowie i decyzja o warunkach zabudowy nie jest potrzebna.

  • Rejestr Cen Nieruchomości (RCN)

    Rejestr Cen Nieruchomości to prowadzony przez starostwo powiatowe spis tego, co naprawdę zapłacono u notariusza. Nie zawiera ofert sprzedaży — wyłącznie zawarte transakcje.