Przejdź do treści
Landeva — strona główna

Gmina Ożarowice

Mediana EP ze świadectw energetycznych to 104 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 147 świadectw). Stan na 2026-10-17.

Liczby całego powiatu: Powiat tarnogórski stan na

Sprawdź działkę — gmina Ożarowice

Granice: Gmina Ożarowice
Co znaczą kolory stref planu ogólnego
  • Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową wielorodzinną SW
  • Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową jednorodzinną SJ
  • Strefa wielofunkcyjna z zabudową zagrodową SZ
  • Strefa usługowa SU
  • Strefa handlu wielkopowierzchniowego SH
  • Strefa gospodarcza SP
  • Strefa produkcji rolniczej SR
  • Strefa infrastrukturalna SI
  • Strefa zieleni i rekreacji SN
  • Strefa cmentarzy SC
  • Strefa górnictwa SG
  • Strefa komunikacyjna SK
  • Strefa otwarta SO
  • Obszar uzupełnienia zabudowy
  • Obszar zabudowy śródmiejskiej

Symbole i barwy są krajowe — tak samo wygląda plan ogólny każdej gminy. Nakładka projektu planu jest rysowana słabiej i nie ma mocy prawnej.

Granice: Gmina Ożarowice. Po przewinięciu mapa pokazuje strefy planu ogólnego i projektów planów — projekt nie ma mocy prawnej. Kadr otwiera się w skali, w której rządowa usługa te strefy rysuje; po oddaleniu mapy znikają.

Ceny gruntu na tle innych obszarów

Rozkład cen gruntu budowlanego z aktów notarialnych: środkowa połowa transakcji i mediana, na wspólnej skali.

powiat tarnogórski 270 zł/m²
woj. śląskie 179 zł/m²
Polska 143 zł/m²
43 zł/m² 631 zł/m²
Rozkład cen gruntu budowlanego: powiat tarnogórski — mediana 270 zł/m²; woj. śląskie — mediana 179 zł/m²; Polska — mediana 143 zł/m². Skala od 43 do 631 zł/m².

Plan ogólny i plany miejscowe

Plan ogólny: jeszcze nie ogłoszono

W gminie Ożarowice planu ogólnego jeszcze nie ogłoszono w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 13.
Plany miejscowe
13 obowiązujące plany zagospodarowania przestrzennego w obszarze
Jaka część gminy jest objęta planem miejscowym
98,7 % dane GUS za rok 2024

Ceny gruntu budowlanego

Ceny liczone dla całego powiatu (powiat tarnogórski) — próba pojedynczej gminy jest za mała, by publikować rozkład.

W gminie Ożarowice mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat tarnogórski) to 270 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 181 a 314 zł/m² (107 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 12 miesięcy).
Mediana ceny gruntu budowlanego, powiat
270 zł/m² połowa transakcji z aktów notarialnych poniżej tej ceny, okres danych: 12 miesięcy — liczby dla całego powiatu (powiat tarnogórski)
Typowy przedział cen od, powiat
181 zł/m² dolna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat tarnogórski)
Typowy przedział cen do, powiat
314 zł/m² górna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat tarnogórski)
Transakcje, powiat
107 sprzedaże gruntów budowlanych, okres danych: 12 miesięcy — liczby dla całego powiatu (powiat tarnogórski)

Energia budynków

W gminie Ożarowice mediana EP ze świadectw energetycznych to 104 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 147 świadectw).
Mediana EP
104 kWh/m²·rok zapotrzebowanie na energię pierwotną ze świadectw energetycznych
Świadectwa
147 świadectwa energetyczne wystawione w obszarze

Przyłączenia OZE

W gminie Ożarowice na przyłączenie do sieci czeka 210 MW nowych źródeł — to 42. wynik wśród 102 powiatów, dla których znana jest kolejka. Liczba opisuje cały powiat — kolejka nie schodzi poniżej tego poziomu.
Moc w kolejce, powiat
209,6 MW moc źródeł czekających na przyłączenie do sieci, odczytana od operatora 2026-09-12 (liczba powiatu)
Grupa II, powiat
40,9 MW wnioski w drugiej grupie przyłączeniowej (liczba powiatu)
Grupa III, powiat
168,7 MW wnioski w trzeciej grupie przyłączeniowej (liczba powiatu)
stan na

Budowy

W gminie Ożarowice w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 83 sprawy budowlane, w tym 36 spraw o dom jednorodzinny — o 28,0% mniej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
Sprawy o dom jednorodzinny
36 sprawy o budynek mieszkalny jednorodzinny w ostatnich dwunastu miesiącach
Sprawy budowlane
83 pozwolenia i zgłoszenia poza sieciami uzbrojenia terenu, ostatnie dwanaście miesięcy
Pozwolenia
68 sprawy zakończone decyzją o pozwoleniu na budowę

Projekty unijne

W gminie Ożarowice dofinansowano z Funduszy Europejskich na lata 2021–2027 25 projektów, w tym 14 inwestycji.
Projekty unijne 2021–2027
25 z dofinansowaniem z Funduszy Europejskich, realizowane w gminie Ożarowice
Inwestycje
14 Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Fundusz Spójności i Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji
Projekty miękkie
11 Europejski Fundusz Społeczny Plus: szkolenia, zatrudnienie, usługi społeczne
Dofinansowanie UE
17,3 mln zł z 9 projektów realizowanych wyłącznie w gminie Ożarowice

Z jakich programów

  • Fundusze Europejskie dla Śląskiego — 23 projekty, w tym 8 w całości w gminie Ożarowice: 16,9 mln zł dofinansowania UE
  • Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki — 1 projekt, w tym 1 w całości w gminie Ożarowice: 446 tys. zł dofinansowania UE
  • Fundusze Europejskie na Rozwój Cyfrowy — 1 projekt
stan na

Ludność i gospodarka

W gminie Ożarowice ludzie się wprowadzają — saldo migracji to +6,4 na 1000 mieszkańców (2025), nowych domów jednorodzinnych oddano 3,9 na 1000 mieszkańców (2025), na kilometrze kwadratowym mieszka 130 osób (2025) — według GUS.
Ile osób mieszka na kilometrze kwadratowym
129,5 os./km² dane GUS za rok 2025
Czy ludzie się tu wprowadzają, czy wyjeżdżają
6,4 na 1000 mieszk. dane GUS za rok 2025
Nowe domy jednorodzinne na 1000 mieszkańców
3,9 dane GUS za rok 2025
Firmy w rejestrze na 1000 mieszkańców
152 dane GUS za rok 2025

Gdzie w gminie mieszkają ludzie

W gminie Ożarowice zabudowa jest rozproszona, ale ma wyraźne skupiska — połowa mieszkańców mieszka na 17,8% powierzchni gminy, a 22,2% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Sąsiedzi bywają więc blisko w wielu miejscach naraz, ale rzadziej tworzą jedno centrum z usługami.
Rozmieszczenie mieszkańców: Gmina Ożarowice W gminie Ożarowice zabudowa jest rozproszona, ale ma wyraźne skupiska — połowa mieszkańców mieszka na 17,8% powierzchni gminy, a 22,2% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Sąsiedzi bywają więc blisko w wielu miejscach naraz, ale rzadziej tworzą jedno centrum z usługami.
Każdy kwadrat to kilometr na kilometr; ciemniejszy znaczy więcej mieszkańców, a najciemniejszy to najliczniejszy kwadrat tej gminy. Kwadraty bez stałych mieszkańców zostają puste. (spis powszechny 2021).
Połowa mieszkańców mieszka na
17,8 % powierzchni spis powszechny 2021, siatka kwadratów kilometrowych
Powierzchnia bez stałych mieszkańców
22,2 % 10 kwadratów kilometrowych bez ani jednego mieszkańca
Kwadraty siatki w gminie
45 jeden kwadrat to kilometr na kilometr

Wyniki egzaminów

W gminie Ożarowice uczniowie napisali egzamin ósmoklasisty 2026 na 67,1 procent z języka polskiego i matematyki — wyżej niż w połowie gmin powiatu. Do egzaminu przystąpiło 62 uczniów.
Wynik egzaminu ósmoklasisty
67,1 % średnia z języka polskiego i matematyki, egzamin ósmoklasisty 2026; mediana gmin powiatu: 60,0%
Zdających
62 uczniów do egzaminu w roku 2026
Język polski
72 % wynik średni, zdających
Matematyka
62,1 % wynik średni, zdających
Język angielski
74,9 % wynik średni; zdających, nie każdy zdający wybiera ten język
Szkół z wynikiem
3 szkoły z 4 szkół; wynik publikuje się od pięciorga zdających
Język polski — 72,0% (w czwartej ćwiartce polskich gmin)
Język polski: Gmina Ożarowice Język polski: wynik 72,0% leży w czwartej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 39,9%, pierwszy kwartyl 59,2%, mediana 62,6%, trzeci kwartyl 66,2%, najwyższy 77,3%.
najniższa gmina
39,9%
Q1
59,2%
mediana
62,6%
Q3
66,2%
najwyższa gmina
77,3%
Matematyka — 62,1% (w czwartej ćwiartce polskich gmin)
Matematyka: Gmina Ożarowice Matematyka: wynik 62,1% leży w czwartej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 28,3%, pierwszy kwartyl 45,8%, mediana 50,9%, trzeci kwartyl 55,8%, najwyższy 82,6%.
najniższa gmina
28,3%
Q1
45,8%
mediana
50,9%
Q3
55,8%
najwyższa gmina
82,6%
Język angielski — 74,9% (w czwartej ćwiartce polskich gmin)
Język angielski: Gmina Ożarowice Język angielski: wynik 74,9% leży w czwartej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 40,9%, pierwszy kwartyl 62,5%, mediana 67,7%, trzeci kwartyl 72,7%, najwyższy 94,4%.
najniższa gmina
40,9%
Q1
62,5%
mediana
67,7%
Q3
72,7%
najwyższa gmina
94,4%

Każda z czterech ćwiartek mieści jedną czwartą gmin, a nie jedną czwartą skali — dlatego mają różne szerokości. Rozkład liczony z gmin, w których do egzaminu przystąpiło co najmniej trzydzieścioro uczniów (2 159 gmin).

Podatki i budżet gminy

W gminie Ożarowice podatek od nieruchomości przyniósł w roku 2024 1 477 zł na mieszkańca — więcej niż mediana gmin powiatu (1 017 zł). Budżet za rok 2025 zamknął się deficytem 353 tys. zł przy dochodach 65,4 mln zł.
Podatek od nieruchomości
1 477 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 1 017 zł na mieszkańca
Udział podatku od nieruchomości w dochodach własnych
16,7 % część dochodów własnych gminy, którą daje ten podatek, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 24,6%
Podatek od środków transportowych
183 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 31 zł na mieszkańca
Dochody budżetu
65,4 mln zł wszystkie dochody budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
Wydatki budżetu
65,7 mln zł wszystkie wydatki budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
Wynik budżetu
-353 tys. zł dochody minus wydatki, wartość ujemna to deficyt, dane GUS za rok 2025
Wynik operacyjny po spłacie rat
1,1 mln zł dochody bieżące minus wydatki bieżące i spłata rat kredytów i pożyczek, dane GUS za rok 2025
stan na

Miejsce w rankingach

W gminie Ożarowice najlepsza pozycja to 270. miejsce z 2 451 gmin w kraju — ranking „Dokąd przeprowadza się Polska” (6,4 na 1000 mieszk., 2025 r.).
Dokąd przeprowadza się Polska
270 z 2 451 gmin w kraju · 22. z 164 gmin w województwie · 2. z 9 gmin w powiecie — 6,4 na 1000 mieszk. w 2025 r.
Gdzie oddaje się domy do użytku
501 z 2 479 gmin w kraju · 34. z 167 gmin w województwie · 5. z 9 gmin w powiecie — 3,9 na 1000 mieszk. w 2025 r.
Pokrycie planami miejscowymi
439 z 2 301 gmin w kraju · 61. z 137 gmin w województwie · 4. z 9 gmin w powiecie — 98,7 % w 2024 r.

Prawo miejscowe

W gminie Ożarowice w dziennikach urzędowych ogłoszono 27 aktów planistycznych, ostatni 2026-10-01.
Akty planistyczne
27 akty planowania przestrzennego ogłoszone dla obszaru

Najczęstsze pytania

Czy gmina Ożarowice ma plan ogólny?
W gminie Ożarowice planu ogólnego jeszcze nie ogłoszono w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 13.
Ile kosztuje działka budowlana w gminie Ożarowice?
W gminie Ożarowice mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat tarnogórski) to 270 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 181 a 314 zł/m² (107 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 12 miesięcy).
Ile nowych domów oddano do użytku w gminie Ożarowice?
W gminie Ożarowice w roku 2025 oddano do użytku 3,9 nowych domów jednorodzinnych na 1000 mieszkańców — według GUS.
Ile domów zaczęto budować w gminie Ożarowice?
W gminie Ożarowice w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 83 sprawy budowlane, w tym 36 spraw o dom jednorodzinny — o 28,0% mniej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
Co mówią świadectwa energetyczne w gminie Ożarowice?
W gminie Ożarowice mediana EP ze świadectw energetycznych to 104 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 147 świadectw).
Ile mocy OZE czeka na przyłączenie do sieci w gminie Ożarowice?
W gminie Ożarowice na przyłączenie do sieci czeka 210 MW nowych źródeł — to 42. wynik wśród 102 powiatów, dla których znana jest kolejka. Liczba opisuje cały powiat — kolejka nie schodzi poniżej tego poziomu.
Jakie akty prawa miejscowego ogłoszono w gminie Ożarowice?
W gminie Ożarowice w dziennikach urzędowych ogłoszono 27 aktów planistycznych, ostatni 2026-10-01.

Pozostałe obszary w regionie

Pozostałe gminy w powiecie

Pojęcia z tej strony

  • Plan ogólny gminy (POG)

    Plan ogólny gminy to uchwała rady gminy, która dzieli cały jej obszar na strefy planistyczne i ustala dla nich ramy przyszłej zabudowy. Zastąpił studium uwarunkowań i w odróżnieniu od niego jest aktem prawa miejscowego.

  • Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP)

    Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego to akt prawa miejscowego, który ustala przeznaczenie konkretnych terenów w gminie. Tam, gdzie obowiązuje, to on rozstrzyga o zabudowie i decyzja o warunkach zabudowy nie jest potrzebna.

  • Rejestr Cen Nieruchomości (RCN)

    Rejestr Cen Nieruchomości to prowadzony przez starostwo powiatowe spis tego, co naprawdę zapłacono u notariusza. Nie zawiera ofert sprzedaży — wyłącznie zawarte transakcje.