Przejdź do treści
Landeva — strona główna

Powiat tarnogórski

Mediana ceny gruntu budowlanego to 270 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 181 a 314 zł/m² (107 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 12 miesięcy). Stan na 2026-10-16.

Liczby całego województwa: Woj. śląskie stan na

Sprawdź działkę — powiat tarnogórski

Ceny gruntu na tle innych obszarów

Rozkład cen gruntu budowlanego z aktów notarialnych: środkowa połowa transakcji i mediana, na wspólnej skali.

powiat tarnogórski 270 zł/m²
woj. śląskie 179 zł/m²
Polska 143 zł/m²
43 zł/m² 631 zł/m²
Rozkład cen gruntu budowlanego: powiat tarnogórski — mediana 270 zł/m²; woj. śląskie — mediana 179 zł/m²; Polska — mediana 143 zł/m². Skala od 43 do 631 zł/m².

Plan ogólny i plany miejscowe

Ostatnio ogłoszony plan ogólny w regionie: miasto Radzionków (2025-12-04)

Uchwała nr XX/192/2025 Rady Miasta Radzionków z dnia 27 listopada 2025 r. w sprawie uchwalenia planu ogólnego miasta Radzionków

W powiecie tarnogórskim plan ogólny ma 1 gmina z 9 — to 11%, a planów miejscowych widzę 79.
Gminy z planem ogólnym
1 z 9 gmin w obszarze
Plany miejscowe
79 obowiązujące plany zagospodarowania przestrzennego w obszarze

Ceny gruntu budowlanego

W powiecie tarnogórskim mediana ceny gruntu budowlanego to 270 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 181 a 314 zł/m² (107 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 12 miesięcy).
Mediana ceny gruntu budowlanego
270 zł/m² połowa transakcji z aktów notarialnych poniżej tej ceny, okres danych: 12 miesięcy
Typowy przedział cen od
181 zł/m² dolna granica środkowej połowy transakcji
Typowy przedział cen do
314 zł/m² górna granica środkowej połowy transakcji
Transakcje
107 sprzedaże gruntów budowlanych, okres danych: 12 miesięcy

Energia budynków

W powiecie tarnogórskim mediana EP ze świadectw energetycznych to 101 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 6 879 świadectw).
Mediana EP
101 kWh/m²·rok zapotrzebowanie na energię pierwotną ze świadectw energetycznych
Świadectwa
6 879 świadectwa energetyczne wystawione w obszarze
Gminy z pomiarem
9 gminy, dla których policzono medianę zapotrzebowania na energię

Przyłączenia OZE

W powiecie tarnogórskim na przyłączenie do sieci czeka 210 MW nowych źródeł — to 42. wynik wśród 102 powiatów, dla których znana jest kolejka.
Moc w kolejce
209,6 MW moc źródeł czekających na przyłączenie do sieci, odczytana od operatora 2026-09-12
Grupa II
40,9 MW wnioski w drugiej grupie przyłączeniowej
Grupa III
168,7 MW wnioski w trzeciej grupie przyłączeniowej
stan na

Budowy

W powiecie tarnogórskim w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 1 161 spraw budowlanych, w tym 563 sprawy o dom jednorodzinny — o 5,9% mniej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
Sprawy o dom jednorodzinny
563 sprawy o budynek mieszkalny jednorodzinny w ostatnich dwunastu miesiącach
Sprawy budowlane
1 161 pozwolenia i zgłoszenia poza sieciami uzbrojenia terenu, ostatnie dwanaście miesięcy
Pozwolenia
922 sprawy zakończone decyzją o pozwoleniu na budowę

Projekty unijne

W powiecie tarnogórskim dofinansowano z Funduszy Europejskich na lata 2021–2027 264 projekty, w tym 152 inwestycje.
Projekty unijne 2021–2027
264 z dofinansowaniem z Funduszy Europejskich, realizowane w powiecie tarnogórskim
Inwestycje
152 Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Fundusz Spójności i Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji
Projekty miękkie
112 Europejski Fundusz Społeczny Plus: szkolenia, zatrudnienie, usługi społeczne
Dofinansowanie UE
472 mln zł z 156 projektów realizowanych wyłącznie w powiecie tarnogórskim

Z jakich programów

  • Fundusze Europejskie dla Śląskiego — 254 projekty, w tym 150 w całości w powiecie tarnogórskim: 449,6 mln zł dofinansowania UE
  • Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko — 5 projektów, w tym 2 w całości w powiecie tarnogórskim: 11,9 mln zł dofinansowania UE
  • Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki — 4 projekty, w tym 4 w całości w powiecie tarnogórskim: 10,5 mln zł dofinansowania UE
  • Fundusze Europejskie na Rozwój Cyfrowy — 1 projekt
stan na

Ludność i gospodarka

W powiecie tarnogórskim bezrobocie to 5,1% (2025), przeciętne wynagrodzenie to 8 914 zł (2025) — według GUS.
Bezrobocie w powiecie
5,1 % dane GUS za rok 2025
Przeciętne wynagrodzenie w powiecie
8 914 zł dane GUS za rok 2025
Typowa cena metra mieszkania w powiecie
5 897 zł/m² dane GUS za rok 2024
Ogrzewane indywidualnie paliwami stałymi
10 706 mieszkań dane GUS za rok 2021

Wyniki egzaminów

W powiecie tarnogórskim uczniowie napisali egzamin ósmoklasisty 2026 na 63,8 procent z języka polskiego i matematyki. Do egzaminu przystąpiło 1 405 uczniów.
Wynik egzaminu ósmoklasisty
63,8 % średnia z języka polskiego i matematyki, egzamin ósmoklasisty 2026
Zdających
1 405 uczniów do egzaminu w roku 2026
Język polski
69,4 % wynik średni, zdających
Matematyka
58,2 % wynik średni, zdających
Język angielski
76,3 % wynik średni; zdających, nie każdy zdający wybiera ten język
Język polski — 69,4% (w czwartej ćwiartce polskich gmin)
Język polski: Powiat tarnogórski Język polski: wynik 69,4% leży w czwartej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 39,9%, pierwszy kwartyl 59,2%, mediana 62,6%, trzeci kwartyl 66,2%, najwyższy 77,3%.
najniższa gmina
39,9%
Q1
59,2%
mediana
62,6%
Q3
66,2%
najwyższa gmina
77,3%
Matematyka — 58,2% (w czwartej ćwiartce polskich gmin)
Matematyka: Powiat tarnogórski Matematyka: wynik 58,2% leży w czwartej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 28,3%, pierwszy kwartyl 45,8%, mediana 50,9%, trzeci kwartyl 55,8%, najwyższy 82,6%.
najniższa gmina
28,3%
Q1
45,8%
mediana
50,9%
Q3
55,8%
najwyższa gmina
82,6%
Język angielski — 76,3% (w czwartej ćwiartce polskich gmin)
Język angielski: Powiat tarnogórski Język angielski: wynik 76,3% leży w czwartej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 40,9%, pierwszy kwartyl 62,5%, mediana 67,7%, trzeci kwartyl 72,7%, najwyższy 94,4%.
najniższa gmina
40,9%
Q1
62,5%
mediana
67,7%
Q3
72,7%
najwyższa gmina
94,4%

Każda z czterech ćwiartek mieści jedną czwartą gmin, a nie jedną czwartą skali — dlatego mają różne szerokości. Rozkład liczony z gmin, w których do egzaminu przystąpiło co najmniej trzydzieścioro uczniów (2 159 gmin).

Miejsce w rankingach

W powiecie tarnogórskim najlepsza pozycja to 21. miejsce z 243 powiatów w kraju — ranking „Dokąd przeprowadza się Polska” (3,4 na 1000 mieszk., 2025 r.).
Dokąd przeprowadza się Polska
21 z 243 powiatów w kraju · 2. z 30 powiatów w województwie — 3,4 na 1000 mieszk. w 2025 r.
Gdzie oddaje się domy do użytku
23 z 258 powiatów w kraju · 2. z 32 powiatów w województwie — 4,2 na 1000 mieszk. w 2025 r.
Gdzie grzeje się paliwami stałymi
235 z 380 powiatów w kraju · 16. z 36 powiatów w województwie — 23,1 % w 2021 r.
Pokrycie planami miejscowymi
22 z 193 powiatów w kraju · 11. z 23 powiatów w województwie — 76,6 % w 2024 r.

Prawo miejscowe

W powiecie tarnogórskim w dziennikach urzędowych ogłoszono 206 aktów planistycznych, ostatni 2026-10-02.
Akty planistyczne
206 akty planowania przestrzennego ogłoszone dla obszaru

Najczęstsze pytania

Ile gmin w powiecie tarnogórskim ma plan ogólny?
W powiecie tarnogórskim plan ogólny ma 1 gmina z 9 — to 11%, a planów miejscowych widzę 79.
Ile kosztuje działka budowlana w powiecie tarnogórskim?
W powiecie tarnogórskim mediana ceny gruntu budowlanego to 270 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 181 a 314 zł/m² (107 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 12 miesięcy).
Ile nowych domów oddano do użytku w powiecie tarnogórskim?
W powiecie tarnogórskim nie mam jeszcze liczb o tym, ile domów oddano tu do użytku — brak danych nie oznacza, że tego tu nie ma.
Ile domów zaczęto budować w powiecie tarnogórskim?
W powiecie tarnogórskim w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 1 161 spraw budowlanych, w tym 563 sprawy o dom jednorodzinny — o 5,9% mniej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
Co mówią świadectwa energetyczne w powiecie tarnogórskim?
W powiecie tarnogórskim mediana EP ze świadectw energetycznych to 101 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 6 879 świadectw).
Ile mocy OZE czeka na przyłączenie do sieci w powiecie tarnogórskim?
W powiecie tarnogórskim na przyłączenie do sieci czeka 210 MW nowych źródeł — to 42. wynik wśród 102 powiatów, dla których znana jest kolejka.
Jakie akty prawa miejscowego ogłoszono w powiecie tarnogórskim?
W powiecie tarnogórskim w dziennikach urzędowych ogłoszono 206 aktów planistycznych, ostatni 2026-10-02.

Pozostałe obszary w regionie

Gminy w powiecie

Pozostałe powiaty w województwie

Pojęcia z tej strony

  • Plan ogólny gminy (POG)

    Plan ogólny gminy to uchwała rady gminy, która dzieli cały jej obszar na strefy planistyczne i ustala dla nich ramy przyszłej zabudowy. Zastąpił studium uwarunkowań i w odróżnieniu od niego jest aktem prawa miejscowego.

  • Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP)

    Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego to akt prawa miejscowego, który ustala przeznaczenie konkretnych terenów w gminie. Tam, gdzie obowiązuje, to on rozstrzyga o zabudowie i decyzja o warunkach zabudowy nie jest potrzebna.

  • Rejestr Cen Nieruchomości (RCN)

    Rejestr Cen Nieruchomości to prowadzony przez starostwo powiatowe spis tego, co naprawdę zapłacono u notariusza. Nie zawiera ofert sprzedaży — wyłącznie zawarte transakcje.