Gmina Krupski Młyn
Mediana EP ze świadectw energetycznych to 218 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 170 świadectw). Stan na 2026-10-17.
Liczby całego powiatu: Powiat tarnogórski stan na
Co znaczą kolory stref planu ogólnego
- Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową wielorodzinną SW
- Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową jednorodzinną SJ
- Strefa wielofunkcyjna z zabudową zagrodową SZ
- Strefa usługowa SU
- Strefa handlu wielkopowierzchniowego SH
- Strefa gospodarcza SP
- Strefa produkcji rolniczej SR
- Strefa infrastrukturalna SI
- Strefa zieleni i rekreacji SN
- Strefa cmentarzy SC
- Strefa górnictwa SG
- Strefa komunikacyjna SK
- Strefa otwarta SO
- Obszar uzupełnienia zabudowy
- Obszar zabudowy śródmiejskiej
Symbole i barwy są krajowe — tak samo wygląda plan ogólny każdej gminy. Nakładka projektu planu jest rysowana słabiej i nie ma mocy prawnej.
Ceny gruntu na tle innych obszarów
Rozkład cen gruntu budowlanego z aktów notarialnych: środkowa połowa transakcji i mediana, na wspólnej skali.
Plan ogólny i plany miejscowe
Plan ogólny: jeszcze nie ogłoszono
W gminie Krupski Młyn planu ogólnego jeszcze nie ogłoszono w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 3.- Plany miejscowe
- 3 obowiązujące plany zagospodarowania przestrzennego w obszarze
- Jaka część gminy jest objęta planem miejscowym
- 100 % dane GUS za rok 2024
Ceny gruntu budowlanego
Ceny liczone dla całego powiatu (powiat tarnogórski) — próba pojedynczej gminy jest za mała, by publikować rozkład.
W gminie Krupski Młyn mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat tarnogórski) to 270 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 181 a 314 zł/m² (107 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 12 miesięcy).- Mediana ceny gruntu budowlanego, powiat
- 270 zł/m² połowa transakcji z aktów notarialnych poniżej tej ceny, okres danych: 12 miesięcy — liczby dla całego powiatu (powiat tarnogórski)
- Typowy przedział cen od, powiat
- 181 zł/m² dolna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat tarnogórski)
- Typowy przedział cen do, powiat
- 314 zł/m² górna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat tarnogórski)
- Transakcje, powiat
- 107 sprzedaże gruntów budowlanych, okres danych: 12 miesięcy — liczby dla całego powiatu (powiat tarnogórski)
Energia budynków
W gminie Krupski Młyn mediana EP ze świadectw energetycznych to 218 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 170 świadectw).- Mediana EP
- 218 kWh/m²·rok zapotrzebowanie na energię pierwotną ze świadectw energetycznych
- Świadectwa
- 170 świadectwa energetyczne wystawione w obszarze
Przyłączenia OZE
W gminie Krupski Młyn na przyłączenie do sieci czeka 210 MW nowych źródeł — to 42. wynik wśród 102 powiatów, dla których znana jest kolejka. Liczba opisuje cały powiat — kolejka nie schodzi poniżej tego poziomu.- Moc w kolejce, powiat
- 209,6 MW moc źródeł czekających na przyłączenie do sieci, odczytana od operatora 2026-09-12 (liczba powiatu)
- Grupa II, powiat
- 40,9 MW wnioski w drugiej grupie przyłączeniowej (liczba powiatu)
- Grupa III, powiat
- 168,7 MW wnioski w trzeciej grupie przyłączeniowej (liczba powiatu)
Budowy
W gminie Krupski Młyn w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 11 spraw budowlanych, w tym 3 sprawy o dom jednorodzinny — o 57,1% mniej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.- Sprawy o dom jednorodzinny
- 3 sprawy o budynek mieszkalny jednorodzinny w ostatnich dwunastu miesiącach
- Sprawy budowlane
- 11 pozwolenia i zgłoszenia poza sieciami uzbrojenia terenu, ostatnie dwanaście miesięcy
- Pozwolenia
- 8 sprawy zakończone decyzją o pozwoleniu na budowę
Projekty unijne
W gminie Krupski Młyn dofinansowano z Funduszy Europejskich na lata 2021–2027 20 projektów, w tym 9 inwestycji.- Projekty unijne 2021–2027
- 20 z dofinansowaniem z Funduszy Europejskich, realizowane w gminie Krupski Młyn
- Inwestycje
- 9 Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Fundusz Spójności i Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji
- Projekty miękkie
- 11 Europejski Fundusz Społeczny Plus: szkolenia, zatrudnienie, usługi społeczne
- Dofinansowanie UE
- 2,9 mln zł z 4 projektów realizowanych wyłącznie w gminie Krupski Młyn
Z jakich programów
- Fundusze Europejskie dla Śląskiego — 19 projektów, w tym 4 w całości w gminie Krupski Młyn: 2,9 mln zł dofinansowania UE
- Fundusze Europejskie na Rozwój Cyfrowy — 1 projekt
Ludność i gospodarka
W gminie Krupski Młyn ludzie wyjeżdżają — saldo migracji to −9,5 na 1000 mieszkańców (2025), nowych domów jednorodzinnych oddano 1,0 na 1000 mieszkańców (2025), na kilometrze kwadratowym mieszka 75 osób (2025) — według GUS.- Ile osób mieszka na kilometrze kwadratowym
- 74,7 os./km² dane GUS za rok 2025
- Czy ludzie się tu wprowadzają, czy wyjeżdżają
- -9,5 na 1000 mieszk. dane GUS za rok 2025
- Nowe domy jednorodzinne na 1000 mieszkańców
- 1 dane GUS za rok 2025
- Firmy w rejestrze na 1000 mieszkańców
- 115 dane GUS za rok 2025
Gdzie w gminie mieszkają ludzie
W gminie Krupski Młyn ludzie mieszkają zwarcie — połowa mieszkańców mieszka na 8,3% powierzchni gminy, a 63,9% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Poza tymi skupiskami działka bywa oddalona od najbliższych sąsiadów, a razem z nimi od sklepu i przystanku.- Połowa mieszkańców mieszka na
- 8,3 % powierzchni spis powszechny 2021, siatka kwadratów kilometrowych
- Powierzchnia bez stałych mieszkańców
- 63,9 % 23 kwadraty kilometrowe bez ani jednego mieszkańca
- Kwadraty siatki w gminie
- 36 jeden kwadrat to kilometr na kilometr
Wyniki egzaminów
W gminie Krupski Młyn uczniowie napisali egzamin ósmoklasisty 2026 na 43,7 procent z języka polskiego i matematyki — niżej niż w połowie gmin powiatu. Do egzaminu przystąpiło 36 uczniów.- Wynik egzaminu ósmoklasisty
- 43,7 % średnia z języka polskiego i matematyki, egzamin ósmoklasisty 2026; mediana gmin powiatu: 60,0%
- Zdających
- 36 uczniów do egzaminu w roku 2026
- Język polski
- 50,4 % wynik średni, zdających
- Matematyka
- 37 % wynik średni, zdających
- Język angielski
- 63,2 % wynik średni; zdających, nie każdy zdający wybiera ten język
- Szkół z wynikiem
- 3 szkoły wszystkie szkoły gminy mają opublikowany wynik
- najniższa gmina
- 39,9%
- Q1
- 59,2%
- mediana
- 62,6%
- Q3
- 66,2%
- najwyższa gmina
- 77,3%
- najniższa gmina
- 28,3%
- Q1
- 45,8%
- mediana
- 50,9%
- Q3
- 55,8%
- najwyższa gmina
- 82,6%
- najniższa gmina
- 40,9%
- Q1
- 62,5%
- mediana
- 67,7%
- Q3
- 72,7%
- najwyższa gmina
- 94,4%
Każda z czterech ćwiartek mieści jedną czwartą gmin, a nie jedną czwartą skali — dlatego mają różne szerokości. Rozkład liczony z gmin, w których do egzaminu przystąpiło co najmniej trzydzieścioro uczniów (2 159 gmin).
Podatki i budżet gminy
W gminie Krupski Młyn podatek od nieruchomości przyniósł w roku 2024 2 158 zł na mieszkańca — więcej niż mediana gmin powiatu (1 017 zł). Budżet za rok 2025 zamknął się nadwyżką 1,0 mln zł przy dochodach 35,2 mln zł.- Podatek od nieruchomości
- 2 158 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 1 017 zł na mieszkańca
- Udział podatku od nieruchomości w dochodach własnych
- 32,5 % część dochodów własnych gminy, którą daje ten podatek, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 24,6%
- Podatek od środków transportowych
- 4 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 31 zł na mieszkańca
- Dochody budżetu
- 35,2 mln zł wszystkie dochody budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
- Wydatki budżetu
- 34,1 mln zł wszystkie wydatki budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
- Wynik budżetu
- 1 mln zł dochody minus wydatki, wartość ujemna to deficyt, dane GUS za rok 2025
- Wynik operacyjny po spłacie rat
- 758 tys. zł dochody bieżące minus wydatki bieżące i spłata rat kredytów i pożyczek, dane GUS za rok 2025
Miejsce w rankingach
W gminie Krupski Młyn najlepsza pozycja to 1. miejsce z 2 301 gmin w kraju — ranking „Pokrycie planami miejscowymi” (100,0 %, 2024 r.).- Dokąd przeprowadza się Polska
- 2 366 z 2 451 gmin w kraju · 164. z 164 gmin w województwie · 9. z 9 gmin w powiecie — −9,5 na 1000 mieszk. w 2025 r.
- Gdzie oddaje się domy do użytku
- 2 018 z 2 479 gmin w kraju · 155. z 167 gmin w województwie · 9. z 9 gmin w powiecie — 1,0 na 1000 mieszk. w 2025 r.
- Pokrycie planami miejscowymi
- 1 z 2 301 gmin w kraju · 1. z 137 gmin w województwie · 1. z 9 gmin w powiecie — 100,0 % w 2024 r.
Prawo miejscowe
W gminie Krupski Młyn w dziennikach urzędowych ogłoszono 3 akty planistyczne, ostatni 2026-07-02.- Akty planistyczne
- 3 akty planowania przestrzennego ogłoszone dla obszaru
- · plan miejscowy · Uchwała nr XXVII/165/26 Rady Gminy Krupski Młyn z dnia 23 czerwca 2026 r. w sprawie uchwalenia zmiany nr II miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Gminy Krupski Młyn
- · plan miejscowy · Uchwała nr XXV/156/26 Rady Gminy Krupski Młyn z dnia 26 maja 2026 r. w sprawie uchwalenia zmiany nr I miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Gminy Krupski Młyn
- · plan miejscowy · Uchwała nr XLII/428/22 Rady Gminy Krupski Młyn z dnia 27 września 2022 r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego
Najczęstsze pytania
- Czy gmina Krupski Młyn ma plan ogólny?
- W gminie Krupski Młyn planu ogólnego jeszcze nie ogłoszono w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 3.
- Ile kosztuje działka budowlana w gminie Krupski Młyn?
- W gminie Krupski Młyn mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat tarnogórski) to 270 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 181 a 314 zł/m² (107 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 12 miesięcy).
- Ile nowych domów oddano do użytku w gminie Krupski Młyn?
- W gminie Krupski Młyn w roku 2025 oddano do użytku 1,0 nowych domów jednorodzinnych na 1000 mieszkańców — według GUS.
- Ile domów zaczęto budować w gminie Krupski Młyn?
- W gminie Krupski Młyn w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 11 spraw budowlanych, w tym 3 sprawy o dom jednorodzinny — o 57,1% mniej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
- Co mówią świadectwa energetyczne w gminie Krupski Młyn?
- W gminie Krupski Młyn mediana EP ze świadectw energetycznych to 218 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 170 świadectw).
- Ile mocy OZE czeka na przyłączenie do sieci w gminie Krupski Młyn?
- W gminie Krupski Młyn na przyłączenie do sieci czeka 210 MW nowych źródeł — to 42. wynik wśród 102 powiatów, dla których znana jest kolejka. Liczba opisuje cały powiat — kolejka nie schodzi poniżej tego poziomu.
- Jakie akty prawa miejscowego ogłoszono w gminie Krupski Młyn?
- W gminie Krupski Młyn w dziennikach urzędowych ogłoszono 3 akty planistyczne, ostatni 2026-07-02.
Pozostałe obszary w regionie
Pozostałe gminy w powiecie
Pojęcia z tej strony
-
Plan ogólny gminy (POG)
Plan ogólny gminy to uchwała rady gminy, która dzieli cały jej obszar na strefy planistyczne i ustala dla nich ramy przyszłej zabudowy. Zastąpił studium uwarunkowań i w odróżnieniu od niego jest aktem prawa miejscowego.
-
Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP)
Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego to akt prawa miejscowego, który ustala przeznaczenie konkretnych terenów w gminie. Tam, gdzie obowiązuje, to on rozstrzyga o zabudowie i decyzja o warunkach zabudowy nie jest potrzebna.
-
Rejestr Cen Nieruchomości (RCN)
Rejestr Cen Nieruchomości to prowadzony przez starostwo powiatowe spis tego, co naprawdę zapłacono u notariusza. Nie zawiera ofert sprzedaży — wyłącznie zawarte transakcje.