Powiat kłobucki
Mediana EP ze świadectw energetycznych to 136 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 2 202 świadectw). Stan na 2026-10-12.
Liczby całego województwa: Woj. śląskie stan na
Ceny gruntu na tle innych obszarów
Rozkład cen gruntu budowlanego z aktów notarialnych: środkowa połowa transakcji i mediana, na wspólnej skali.
Plan ogólny i plany miejscowe
Ostatnio ogłoszony plan ogólny w regionie: gmina Wręczyca Wielka (2026-06-22)
W powiecie kłobuckim plan ogólny ma 1 gmina z 9 — to 11%, a planów miejscowych widzę 64.- Gminy z planem ogólnym
- 1 z 9 gmin w obszarze
- Plany miejscowe
- 64 obowiązujące plany zagospodarowania przestrzennego w obszarze
Energia budynków
W powiecie kłobuckim mediana EP ze świadectw energetycznych to 136 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 2 202 świadectw).- Mediana EP
- 136 kWh/m²·rok zapotrzebowanie na energię pierwotną ze świadectw energetycznych
- Świadectwa
- 2 202 świadectwa energetyczne wystawione w obszarze
- Gminy z pomiarem
- 9 gminy, dla których policzono medianę zapotrzebowania na energię
Przyłączenia OZE
W powiecie kłobuckim na przyłączenie do sieci czeka 111 MW nowych źródeł — to 66. wynik wśród 102 powiatów, dla których znana jest kolejka.- Moc w kolejce
- 111,2 MW moc źródeł czekających na przyłączenie do sieci, odczytana od operatora 2026-09-12
- Grupa II
- 46 MW wnioski w drugiej grupie przyłączeniowej
- Grupa III
- 65,2 MW wnioski w trzeciej grupie przyłączeniowej
Budowy
W powiecie kłobuckim w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 350 spraw budowlanych, w tym 208 spraw o dom jednorodzinny — o 38,6% mniej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.- Sprawy o dom jednorodzinny
- 208 sprawy o budynek mieszkalny jednorodzinny w ostatnich dwunastu miesiącach
- Sprawy budowlane
- 350 pozwolenia i zgłoszenia poza sieciami uzbrojenia terenu, ostatnie dwanaście miesięcy
- Pozwolenia
- 340 sprawy zakończone decyzją o pozwoleniu na budowę
Projekty unijne
W powiecie kłobuckim dofinansowano z Funduszy Europejskich na lata 2021–2027 100 projektów, w tym 47 inwestycji.- Projekty unijne 2021–2027
- 100 z dofinansowaniem z Funduszy Europejskich, realizowane w powiecie kłobuckim
- Inwestycje
- 47 Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Fundusz Spójności i Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji
- Projekty miękkie
- 50 Europejski Fundusz Społeczny Plus: szkolenia, zatrudnienie, usługi społeczne
- Pozostałe
- 3 fundusze rybackie, migracyjne i bezpieczeństwa wewnętrznego
- Dofinansowanie UE
- 144,3 mln zł z 67 projektów realizowanych wyłącznie w powiecie kłobuckim
Z jakich programów
- Fundusze Europejskie dla Śląskiego — 91 projektów, w tym 62 w całości w powiecie kłobuckim: 125,8 mln zł dofinansowania UE
- Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki — 3 projekty, w tym 1 w całości w powiecie kłobuckim: 7,5 mln zł dofinansowania UE
- Fundusze Europejskie dla Rybactwa — 3 projekty, w tym 3 w całości w powiecie kłobuckim: 397 tys. zł dofinansowania UE
- Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko — 3 projekty, w tym 1 w całości w powiecie kłobuckim: 10,7 mln zł dofinansowania UE
Ludność i gospodarka
W powiecie kłobuckim bezrobocie to 8,0% (2025), przeciętne wynagrodzenie to 7 553 zł (2025) — według GUS.- Bezrobocie w powiecie
- 8 % dane GUS za rok 2025
- Przeciętne wynagrodzenie w powiecie
- 7 553 zł dane GUS za rok 2025
- Typowa cena metra mieszkania w powiecie
- 6 585 zł/m² dane GUS za rok 2024
- Ogrzewane indywidualnie paliwami stałymi
- 13 380 mieszkań dane GUS za rok 2021
Wyniki egzaminów
W powiecie kłobuckim uczniowie napisali egzamin ósmoklasisty 2026 na 61,8 procent z języka polskiego i matematyki. Do egzaminu przystąpiło 731 uczniów.- Wynik egzaminu ósmoklasisty
- 61,8 % średnia z języka polskiego i matematyki, egzamin ósmoklasisty 2026
- Zdających
- 731 uczniów do egzaminu w roku 2026
- Język polski
- 67,4 % wynik średni, zdających
- Matematyka
- 56,3 % wynik średni, zdających
- Język angielski
- 73,6 % wynik średni; zdających, nie każdy zdający wybiera ten język
- najniższa gmina
- 39,9%
- Q1
- 59,2%
- mediana
- 62,6%
- Q3
- 66,2%
- najwyższa gmina
- 77,3%
- najniższa gmina
- 28,3%
- Q1
- 45,8%
- mediana
- 50,9%
- Q3
- 55,8%
- najwyższa gmina
- 82,6%
- najniższa gmina
- 40,9%
- Q1
- 62,5%
- mediana
- 67,7%
- Q3
- 72,7%
- najwyższa gmina
- 94,4%
Każda z czterech ćwiartek mieści jedną czwartą gmin, a nie jedną czwartą skali — dlatego mają różne szerokości. Rozkład liczony z gmin, w których do egzaminu przystąpiło co najmniej trzydzieścioro uczniów (2 159 gmin).
Miejsce w rankingach
W powiecie kłobuckim najlepsza pozycja to 17. miejsce z 380 powiatów w kraju — ranking „Gdzie grzeje się paliwami stałymi” (54,5 %, 2021 r.).- Gdzie oddaje się domy do użytku
- 152 z 258 powiatów w kraju · 16. z 32 powiatów w województwie — 1,7 na 1000 mieszk. w 2025 r.
- Gdzie grzeje się paliwami stałymi
- 17 z 380 powiatów w kraju · 1. z 36 powiatów w województwie — 54,5 % w 2021 r.
Prawo miejscowe
W powiecie kłobuckim w dziennikach urzędowych ogłoszono 197 aktów planistycznych, ostatni 2026-10-08.- Akty planistyczne
- 197 akty planowania przestrzennego ogłoszone dla obszaru
- · rozstrzygnięcie nadzorcze — plan ogólny gminy · Rozstrzygnięcie nadzorcze nr IFIII.4131.1.115.2026 Wojewody Śląskiego z dnia 29 września 2026 r. stwierdzające nieważność całości uchwały Nr 162/XXXIV/2026 Rady Gminy Popów z dnia 26 sierpnia 2026 r. w sprawie uchwalenia planu ogólnego Gminy Popów
- · rozstrzygnięcie nadzorcze — plan ogólny gminy · Rozstrzygnięcie nadzorcze nr IFIII.4131.1.125.2026 Wojewody Śląskiego z dnia 28 września 2026 r. stwierdzające nieważność całości uchwały Nr XXVI.158.2026 Rady Gminy Przystajń z dnia 24 sierpnia 2026 r. w sprawie uchwalenia planu ogólnego gminy Przystajń
- · rozstrzygnięcie nadzorcze — plan ogólny gminy · Rozstrzygnięcie nadzorcze nr IFIII.4131.1.114.2026 Wojewody Śląskiego z dnia 24 września 2026 r. stwierdzające nieważność całości uchwały Nr 148/XXVIII/2026 Rady Gminy Opatów z dnia 18 sierpnia 2026 r. w sprawie uchwalenia planu ogólnego Gminy Opatów
- · plan miejscowy · Uchwała nr 272/XXXI/2026 Rady Miejskiej w Kłobucku z dnia 31 sierpnia 2026 r. w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obszaru położonego w miejscowości Lgota obręb Lgota
- · rozstrzygnięcie nadzorcze — plan ogólny gminy · Rozstrzygnięcie nadzorcze nr IFIII.4131.1.99.2026 Wojewody Śląskiego z dnia 4 września 2026 r. stwierdzające nieważność całości uchwały Nr 25.177.2026 Rady Gminy Panki z dnia 5 sierpnia 2026 r. w sprawie uchwalenia planu ogólnego gminy Panki
- · plan miejscowy · Uchwała nr 27.232.2026 Rady Miejskiej w Krzepicach z dnia 27 sierpnia 2026 r. w sprawie uchwalenia zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Gminy Krzepice w obrębach: Krzepice, Kuków, Kuźniczka, Dankowice, Szarki, Zajączki I, Zajączki II
- · plan ogólny gminy · Uchwała nr 162/XXXIV/2026 Rady Gminy Popów z dnia 26 sierpnia 2026 r. w sprawie uchwalenia planu ogólnego Gminy Popów
- · plan miejscowy · Uchwała nr 147/XXVIII/2026 Rady Gminy Opatów z dnia 18 sierpnia 2026 r. w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego
- · plan ogólny gminy · Uchwała nr XXVI.158.2026 Rady Gminy Przystajń z dnia 24 sierpnia 2026 r. w sprawie uchwalenia planu ogólnego gminy Przystajń
- · rozstrzygnięcie nadzorcze — plan ogólny gminy · Rozstrzygnięcie nadzorcze nr IFIII.4131.1.90.2026 Wojewody Śląskiego z dnia 28 sierpnia 2026 r. stwierdzające nieważność całości uchwały Nr 263/XXX/2026 Rady Miejskiej w Kłobucku z dnia 27 lipca 2026 r. w sprawie planu ogólnego gminy Kłobuck
Najczęstsze pytania
- Ile gmin w powiecie kłobuckim ma plan ogólny?
- W powiecie kłobuckim plan ogólny ma 1 gmina z 9 — to 11%, a planów miejscowych widzę 64.
- Ile kosztuje działka budowlana w powiecie kłobuckim?
- W powiecie kłobuckim nie mam jeszcze liczb o tym, ile kosztuje tu grunt budowlany — brak danych nie oznacza, że tego tu nie ma.
- Ile nowych domów oddano do użytku w powiecie kłobuckim?
- W powiecie kłobuckim nie mam jeszcze liczb o tym, ile domów oddano tu do użytku — brak danych nie oznacza, że tego tu nie ma.
- Ile domów zaczęto budować w powiecie kłobuckim?
- W powiecie kłobuckim w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 350 spraw budowlanych, w tym 208 spraw o dom jednorodzinny — o 38,6% mniej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
- Co mówią świadectwa energetyczne w powiecie kłobuckim?
- W powiecie kłobuckim mediana EP ze świadectw energetycznych to 136 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 2 202 świadectw).
- Ile mocy OZE czeka na przyłączenie do sieci w powiecie kłobuckim?
- W powiecie kłobuckim na przyłączenie do sieci czeka 111 MW nowych źródeł — to 66. wynik wśród 102 powiatów, dla których znana jest kolejka.
- Jakie akty prawa miejscowego ogłoszono w powiecie kłobuckim?
- W powiecie kłobuckim w dziennikach urzędowych ogłoszono 197 aktów planistycznych, ostatni 2026-10-08.
Pozostałe obszary w regionie
Gminy w powiecie
- Krzepice — gmina miejsko-wiejska
- Kłobuck — gmina miejsko-wiejska
- Lipie — gmina wiejska
- Miedźno — gmina wiejska
- Opatów — gmina wiejska
- Panki — gmina wiejska
- Popów — gmina wiejska
- Przystajń — gmina wiejska
- Wręczyca Wielka — gmina wiejska
Pozostałe powiaty w województwie
- Bielsko-Biała
- Bytom
- Chorzów
- Częstochowa
- Dąbrowa Górnicza
- Gliwice
- Jastrzębie-Zdrój
- Jaworzno
- Katowice
- Mysłowice
- Piekary Śląskie
- Ruda Śląska
- Rybnik
- Siemianowice Śląskie
- Sosnowiec
- Tychy
- Zabrze
- Powiat bielski
- Powiat bieruńsko-lędziński
- Powiat będziński
- Powiat cieszyński
- Powiat częstochowski
- Powiat gliwicki
- Powiat lubliniecki
- Powiat mikołowski
- Powiat myszkowski
- Powiat pszczyński
- Powiat raciborski
- Powiat rybnicki
- Powiat tarnogórski
- Powiat wodzisławski
- Powiat zawierciański
- Świętochłowice
- Żory
- Powiat żywiecki
Pojęcia z tej strony
-
Plan ogólny gminy (POG)
Plan ogólny gminy to uchwała rady gminy, która dzieli cały jej obszar na strefy planistyczne i ustala dla nich ramy przyszłej zabudowy. Zastąpił studium uwarunkowań i w odróżnieniu od niego jest aktem prawa miejscowego.
-
Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP)
Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego to akt prawa miejscowego, który ustala przeznaczenie konkretnych terenów w gminie. Tam, gdzie obowiązuje, to on rozstrzyga o zabudowie i decyzja o warunkach zabudowy nie jest potrzebna.
-
Rejestr Cen Nieruchomości (RCN)
Rejestr Cen Nieruchomości to prowadzony przez starostwo powiatowe spis tego, co naprawdę zapłacono u notariusza. Nie zawiera ofert sprzedaży — wyłącznie zawarte transakcje.