Przejdź do treści
Landeva — strona główna

Piekary Śląskie

Mediana ceny gruntu budowlanego to 213 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 147 a 307 zł/m² (14 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 12 miesięcy). Stan na 2026-10-16.

Liczby całego województwa: Woj. śląskie stan na

Sprawdź działkę — Piekary Śląskie

Ceny gruntu na tle innych obszarów

Rozkład cen gruntu budowlanego z aktów notarialnych: środkowa połowa transakcji i mediana, na wspólnej skali.

Piekary Śląskie 213 zł/m²
woj. śląskie 179 zł/m²
Polska 143 zł/m²
43 zł/m² 631 zł/m²
Rozkład cen gruntu budowlanego: Piekary Śląskie — mediana 213 zł/m²; woj. śląskie — mediana 179 zł/m²; Polska — mediana 143 zł/m². Skala od 43 do 631 zł/m².

Ceny gruntu budowlanego

W mieście Piekary Śląskie mediana ceny gruntu budowlanego to 213 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 147 a 307 zł/m² (14 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 12 miesięcy).
Mediana ceny gruntu budowlanego
213 zł/m² połowa transakcji z aktów notarialnych poniżej tej ceny, okres danych: 12 miesięcy
Typowy przedział cen od
147 zł/m² dolna granica środkowej połowy transakcji
Typowy przedział cen do
307 zł/m² górna granica środkowej połowy transakcji
Transakcje
14 sprzedaże gruntów budowlanych, okres danych: 12 miesięcy

Energia budynków

W mieście Piekary Śląskie mediana EP ze świadectw energetycznych to 155 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 2 716 świadectw).
Mediana EP
155 kWh/m²·rok zapotrzebowanie na energię pierwotną ze świadectw energetycznych
Świadectwa
2 716 świadectwa energetyczne wystawione w obszarze

Przyłączenia OZE

W mieście Piekary Śląskie na przyłączenie do sieci czeka 23,6 MW nowych źródeł — to 96. wynik wśród 102 powiatów, dla których znana jest kolejka.
Moc w kolejce
23,6 MW moc źródeł czekających na przyłączenie do sieci, odczytana od operatora 2026-09-12
Grupa II
0 MW wnioski w drugiej grupie przyłączeniowej
Grupa III
23,6 MW wnioski w trzeciej grupie przyłączeniowej
stan na

Budowy

W mieście Piekary Śląskie w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 212 spraw budowlanych, w tym 91 spraw o dom jednorodzinny — o 28,3% mniej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
Sprawy o dom jednorodzinny
91 sprawy o budynek mieszkalny jednorodzinny w ostatnich dwunastu miesiącach
Sprawy budowlane
212 pozwolenia i zgłoszenia poza sieciami uzbrojenia terenu, ostatnie dwanaście miesięcy
Pozwolenia
138 sprawy zakończone decyzją o pozwoleniu na budowę

Projekty unijne

W mieście Piekary Śląskie dofinansowano z Funduszy Europejskich na lata 2021–2027 116 projektów, w tym 83 inwestycje.
Projekty unijne 2021–2027
116 z dofinansowaniem z Funduszy Europejskich, realizowane w mieście Piekary Śląskie
Inwestycje
83 Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Fundusz Spójności i Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji
Projekty miękkie
33 Europejski Fundusz Społeczny Plus: szkolenia, zatrudnienie, usługi społeczne
Dofinansowanie UE
60,3 mln zł z 36 projektów realizowanych wyłącznie w mieście Piekary Śląskie

Z jakich programów

  • Fundusze Europejskie dla Śląskiego — 110 projektów, w tym 31 w całości w mieście Piekary Śląskie: 46,6 mln zł dofinansowania UE
  • Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki — 4 projekty, w tym 4 w całości w mieście Piekary Śląskie: 13,5 mln zł dofinansowania UE
  • Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko — 2 projekty, w tym 1 w całości w mieście Piekary Śląskie: 185 tys. zł dofinansowania UE
stan na

Ludność i gospodarka

W mieście Piekary Śląskie bezrobocie to 9,3% (2025), przeciętne wynagrodzenie to 8 313 zł (2025) — według GUS.
Bezrobocie w powiecie
9,3 % dane GUS za rok 2025
Przeciętne wynagrodzenie w powiecie
8 313 zł dane GUS za rok 2025
Typowa cena metra mieszkania w powiecie
4 688 zł/m² dane GUS za rok 2024
Ogrzewane indywidualnie paliwami stałymi
2 123 mieszkań dane GUS za rok 2021

Wyniki egzaminów

W mieście Piekary Śląskie uczniowie napisali egzamin ósmoklasisty 2026 na 55,4 procent z języka polskiego i matematyki. Do egzaminu przystąpiło 439 uczniów.
Wynik egzaminu ósmoklasisty
55,4 % średnia z języka polskiego i matematyki, egzamin ósmoklasisty 2026
Zdających
439 uczniów do egzaminu w roku 2026
Język polski
58,8 % wynik średni, zdających
Matematyka
52 % wynik średni, zdających
Język angielski
72,8 % wynik średni; zdających, nie każdy zdający wybiera ten język
Język polski — 58,8% (w pierwszej ćwiartce polskich gmin)
Język polski: Piekary Śląskie Język polski: wynik 58,8% leży w pierwszej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 39,9%, pierwszy kwartyl 59,2%, mediana 62,6%, trzeci kwartyl 66,2%, najwyższy 77,3%.
najniższa gmina
39,9%
Q1
59,2%
mediana
62,6%
Q3
66,2%
najwyższa gmina
77,3%
Matematyka — 52,0% (w trzeciej ćwiartce polskich gmin)
Matematyka: Piekary Śląskie Matematyka: wynik 52,0% leży w trzeciej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 28,3%, pierwszy kwartyl 45,8%, mediana 50,9%, trzeci kwartyl 55,8%, najwyższy 82,6%.
najniższa gmina
28,3%
Q1
45,8%
mediana
50,9%
Q3
55,8%
najwyższa gmina
82,6%
Język angielski — 72,8% (w czwartej ćwiartce polskich gmin)
Język angielski: Piekary Śląskie Język angielski: wynik 72,8% leży w czwartej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 40,9%, pierwszy kwartyl 62,5%, mediana 67,7%, trzeci kwartyl 72,7%, najwyższy 94,4%.
najniższa gmina
40,9%
Q1
62,5%
mediana
67,7%
Q3
72,7%
najwyższa gmina
94,4%

Każda z czterech ćwiartek mieści jedną czwartą gmin, a nie jedną czwartą skali — dlatego mają różne szerokości. Rozkład liczony z gmin, w których do egzaminu przystąpiło co najmniej trzydzieścioro uczniów (2 159 gmin).

Miejsce w rankingach

W mieście Piekary Śląskie najlepsza pozycja to 12. miejsce z 193 powiatów w kraju — ranking „Pokrycie planami miejscowymi” (97,8 %, 2024 r.).
Dokąd przeprowadza się Polska
61 z 243 powiatów w kraju · 11. z 30 powiatów w województwie — −0,2 na 1000 mieszk. w 2025 r.
Gdzie oddaje się domy do użytku
199 z 258 powiatów w kraju · 22. z 32 powiatów w województwie — 1,1 na 1000 mieszk. w 2025 r.
Gdzie grzeje się paliwami stałymi
309 z 380 powiatów w kraju · 20. z 36 powiatów w województwie — 10,4 % w 2021 r.
Pokrycie planami miejscowymi
12 z 193 powiatów w kraju · 6. z 23 powiatów w województwie — 97,8 % w 2024 r.

Prawo miejscowe

W mieście Piekary Śląskie w dziennikach urzędowych ogłoszono 58 aktów planistycznych, ostatni 2026-09-04.
Akty planistyczne
58 akty planowania przestrzennego ogłoszone dla obszaru

Najczęstsze pytania

Ile gmin w mieście Piekary Śląskie ma plan ogólny?
W mieście Piekary Śląskie nie mam jeszcze liczb o tym, czy ogłoszono tu plan ogólny — brak danych nie oznacza, że tego tu nie ma.
Ile kosztuje działka budowlana w mieście Piekary Śląskie?
W mieście Piekary Śląskie mediana ceny gruntu budowlanego to 213 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 147 a 307 zł/m² (14 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 12 miesięcy).
Ile nowych domów oddano do użytku w mieście Piekary Śląskie?
W mieście Piekary Śląskie nie mam jeszcze liczb o tym, ile domów oddano tu do użytku — brak danych nie oznacza, że tego tu nie ma.
Ile domów zaczęto budować w mieście Piekary Śląskie?
W mieście Piekary Śląskie w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 212 spraw budowlanych, w tym 91 spraw o dom jednorodzinny — o 28,3% mniej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
Co mówią świadectwa energetyczne w mieście Piekary Śląskie?
W mieście Piekary Śląskie mediana EP ze świadectw energetycznych to 155 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 2 716 świadectw).
Ile mocy OZE czeka na przyłączenie do sieci w mieście Piekary Śląskie?
W mieście Piekary Śląskie na przyłączenie do sieci czeka 23,6 MW nowych źródeł — to 96. wynik wśród 102 powiatów, dla których znana jest kolejka.
Jakie akty prawa miejscowego ogłoszono w mieście Piekary Śląskie?
W mieście Piekary Śląskie w dziennikach urzędowych ogłoszono 58 aktów planistycznych, ostatni 2026-09-04.

Pozostałe obszary w regionie

Gminy w powiecie

Pozostałe powiaty w województwie

Pojęcia z tej strony

  • Plan ogólny gminy (POG)

    Plan ogólny gminy to uchwała rady gminy, która dzieli cały jej obszar na strefy planistyczne i ustala dla nich ramy przyszłej zabudowy. Zastąpił studium uwarunkowań i w odróżnieniu od niego jest aktem prawa miejscowego.

  • Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP)

    Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego to akt prawa miejscowego, który ustala przeznaczenie konkretnych terenów w gminie. Tam, gdzie obowiązuje, to on rozstrzyga o zabudowie i decyzja o warunkach zabudowy nie jest potrzebna.

  • Rejestr Cen Nieruchomości (RCN)

    Rejestr Cen Nieruchomości to prowadzony przez starostwo powiatowe spis tego, co naprawdę zapłacono u notariusza. Nie zawiera ofert sprzedaży — wyłącznie zawarte transakcje.