Przejdź do treści
Landeva — strona główna

Powiat cieszyński

Mediana ceny gruntu budowlanego to 191 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 42 a 435 zł/m² (12 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 3 lata). Stan na 2026-10-16.

Liczby całego województwa: Woj. śląskie stan na

Sprawdź działkę — powiat cieszyński

Ceny gruntu na tle innych obszarów

Rozkład cen gruntu budowlanego z aktów notarialnych: środkowa połowa transakcji i mediana, na wspólnej skali.

powiat cieszyński (3 lata) 191 zł/m²
woj. śląskie 179 zł/m²
Polska 143 zł/m²
23 zł/m² 631 zł/m²
Rozkład cen gruntu budowlanego: powiat cieszyński (3 lata) — mediana 191 zł/m²; woj. śląskie — mediana 179 zł/m²; Polska — mediana 143 zł/m². Skala od 23 do 631 zł/m².

Plan ogólny i plany miejscowe

Ostatnio ogłoszony plan ogólny w regionie: miasto Cieszyn (2026-09-10)

Uchwała nr XXX/435/26 Rady Miejskiej Cieszyna z dnia 26 sierpnia 2026 r. w sprawie uchwalenia Planu ogólnego miasta Cieszyna

W powiecie cieszyńskim plan ogólny ma 4 gminy z 12 — to 33%, a planów miejscowych widzę 173.
Gminy z planem ogólnym
4 z 12 gmin w obszarze
Plany miejscowe
173 obowiązujące plany zagospodarowania przestrzennego w obszarze

Ceny gruntu budowlanego

W powiecie cieszyńskim mediana ceny gruntu budowlanego to 191 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 42 a 435 zł/m² (12 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 3 lata).
Mediana ceny gruntu budowlanego
191 zł/m² połowa transakcji z aktów notarialnych poniżej tej ceny, okres danych: 3 lata
Typowy przedział cen od
42 zł/m² dolna granica środkowej połowy transakcji
Typowy przedział cen do
435 zł/m² górna granica środkowej połowy transakcji
Transakcje
12 sprzedaże gruntów budowlanych, okres danych: 3 lata

Energia budynków

W powiecie cieszyńskim mediana EP ze świadectw energetycznych to 116 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 7 451 świadectw).
Mediana EP
116 kWh/m²·rok zapotrzebowanie na energię pierwotną ze świadectw energetycznych
Świadectwa
7 451 świadectwa energetyczne wystawione w obszarze
Gminy z pomiarem
12 gminy, dla których policzono medianę zapotrzebowania na energię

Przyłączenia OZE

W powiecie cieszyńskim na przyłączenie do sieci czeka 176 MW nowych źródeł — to 49. wynik wśród 102 powiatów, dla których znana jest kolejka.
Moc w kolejce
176,4 MW moc źródeł czekających na przyłączenie do sieci, odczytana od operatora 2026-09-12
Grupa II
86 MW wnioski w drugiej grupie przyłączeniowej
Grupa III
90,4 MW wnioski w trzeciej grupie przyłączeniowej
stan na

Budowy

W powiecie cieszyńskim w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 962 sprawy budowlane, w tym 650 spraw o dom jednorodzinny — o 4,3% więcej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
Sprawy o dom jednorodzinny
650 sprawy o budynek mieszkalny jednorodzinny w ostatnich dwunastu miesiącach
Sprawy budowlane
962 pozwolenia i zgłoszenia poza sieciami uzbrojenia terenu, ostatnie dwanaście miesięcy
Pozwolenia
918 sprawy zakończone decyzją o pozwoleniu na budowę

Projekty unijne

W powiecie cieszyńskim dofinansowano z Funduszy Europejskich na lata 2021–2027 276 projektów, w tym 158 inwestycji.
Projekty unijne 2021–2027
276 z dofinansowaniem z Funduszy Europejskich, realizowane w powiecie cieszyńskim
Inwestycje
158 Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Fundusz Spójności i Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji
Projekty miękkie
78 Europejski Fundusz Społeczny Plus: szkolenia, zatrudnienie, usługi społeczne
Pozostałe
40 fundusze rybackie, migracyjne i bezpieczeństwa wewnętrznego
Dofinansowanie UE
320,3 mln zł z 190 projektów realizowanych wyłącznie w powiecie cieszyńskim

Z jakich programów

  • Fundusze Europejskie dla Śląskiego — 218 projektów, w tym 147 w całości w powiecie cieszyńskim: 267,0 mln zł dofinansowania UE
  • Fundusze Europejskie dla Rybactwa — 40 projektów, w tym 33 w całości w powiecie cieszyńskim: 7,1 mln zł dofinansowania UE
  • Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki — 10 projektów, w tym 9 w całości w powiecie cieszyńskim: 45,9 mln zł dofinansowania UE
  • Program Interreg Polska-Słowacja 2021-2027 / Interreg Poľsko - Slovensko — 7 projektów
  • Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko — 1 projekt, w tym 1 w całości w powiecie cieszyńskim: 251 tys. zł dofinansowania UE
stan na

Ludność i gospodarka

W powiecie cieszyńskim bezrobocie to 5,0% (2025), przeciętne wynagrodzenie to 8 245 zł (2025) — według GUS.
Bezrobocie w powiecie
5 % dane GUS za rok 2025
Przeciętne wynagrodzenie w powiecie
8 245 zł dane GUS za rok 2025
Typowa cena metra mieszkania w powiecie
8 762 zł/m² dane GUS za rok 2024
Ogrzewane indywidualnie paliwami stałymi
14 631 mieszkań dane GUS za rok 2021

Wyniki egzaminów

W powiecie cieszyńskim uczniowie napisali egzamin ósmoklasisty 2026 na 58,9 procent z języka polskiego i matematyki. Do egzaminu przystąpiło 1 786 uczniów.
Wynik egzaminu ósmoklasisty
58,9 % średnia z języka polskiego i matematyki, egzamin ósmoklasisty 2026
Zdających
1 786 uczniów do egzaminu w roku 2026
Język polski
63,2 % wynik średni, zdających
Matematyka
54,6 % wynik średni, zdających
Język angielski
70,7 % wynik średni; zdających, nie każdy zdający wybiera ten język
Język polski — 63,2% (w trzeciej ćwiartce polskich gmin)
Język polski: Powiat cieszyński Język polski: wynik 63,2% leży w trzeciej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 39,9%, pierwszy kwartyl 59,2%, mediana 62,6%, trzeci kwartyl 66,2%, najwyższy 77,3%.
najniższa gmina
39,9%
Q1
59,2%
mediana
62,6%
Q3
66,2%
najwyższa gmina
77,3%
Matematyka — 54,6% (w trzeciej ćwiartce polskich gmin)
Matematyka: Powiat cieszyński Matematyka: wynik 54,6% leży w trzeciej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 28,3%, pierwszy kwartyl 45,8%, mediana 50,9%, trzeci kwartyl 55,8%, najwyższy 82,6%.
najniższa gmina
28,3%
Q1
45,8%
mediana
50,9%
Q3
55,8%
najwyższa gmina
82,6%
Język angielski — 70,7% (w trzeciej ćwiartce polskich gmin)
Język angielski: Powiat cieszyński Język angielski: wynik 70,7% leży w trzeciej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 40,9%, pierwszy kwartyl 62,5%, mediana 67,7%, trzeci kwartyl 72,7%, najwyższy 94,4%.
najniższa gmina
40,9%
Q1
62,5%
mediana
67,7%
Q3
72,7%
najwyższa gmina
94,4%

Każda z czterech ćwiartek mieści jedną czwartą gmin, a nie jedną czwartą skali — dlatego mają różne szerokości. Rozkład liczony z gmin, w których do egzaminu przystąpiło co najmniej trzydzieścioro uczniów (2 159 gmin).

Miejsce w rankingach

W powiecie cieszyńskim najlepsza pozycja to 50. miejsce z 258 powiatów w kraju — ranking „Gdzie oddaje się domy do użytku” (3,1 na 1000 mieszk., 2025 r.).
Gdzie oddaje się domy do użytku
50 z 258 powiatów w kraju · 7. z 32 powiatów w województwie — 3,1 na 1000 mieszk. w 2025 r.
Gdzie grzeje się paliwami stałymi
214 z 380 powiatów w kraju · 14. z 36 powiatów w województwie — 25,9 % w 2021 r.

Prawo miejscowe

W powiecie cieszyńskim w dziennikach urzędowych ogłoszono 283 akty planistyczne, ostatni 2026-10-08.
Akty planistyczne
283 akty planowania przestrzennego ogłoszone dla obszaru

Najczęstsze pytania

Ile gmin w powiecie cieszyńskim ma plan ogólny?
W powiecie cieszyńskim plan ogólny ma 4 gminy z 12 — to 33%, a planów miejscowych widzę 173.
Ile kosztuje działka budowlana w powiecie cieszyńskim?
W powiecie cieszyńskim mediana ceny gruntu budowlanego to 191 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 42 a 435 zł/m² (12 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 3 lata).
Ile nowych domów oddano do użytku w powiecie cieszyńskim?
W powiecie cieszyńskim nie mam jeszcze liczb o tym, ile domów oddano tu do użytku — brak danych nie oznacza, że tego tu nie ma.
Ile domów zaczęto budować w powiecie cieszyńskim?
W powiecie cieszyńskim w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 962 sprawy budowlane, w tym 650 spraw o dom jednorodzinny — o 4,3% więcej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
Co mówią świadectwa energetyczne w powiecie cieszyńskim?
W powiecie cieszyńskim mediana EP ze świadectw energetycznych to 116 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 7 451 świadectw).
Ile mocy OZE czeka na przyłączenie do sieci w powiecie cieszyńskim?
W powiecie cieszyńskim na przyłączenie do sieci czeka 176 MW nowych źródeł — to 49. wynik wśród 102 powiatów, dla których znana jest kolejka.
Jakie akty prawa miejscowego ogłoszono w powiecie cieszyńskim?
W powiecie cieszyńskim w dziennikach urzędowych ogłoszono 283 akty planistyczne, ostatni 2026-10-08.

Pozostałe obszary w regionie

Gminy w powiecie

Pozostałe powiaty w województwie

Pojęcia z tej strony

  • Plan ogólny gminy (POG)

    Plan ogólny gminy to uchwała rady gminy, która dzieli cały jej obszar na strefy planistyczne i ustala dla nich ramy przyszłej zabudowy. Zastąpił studium uwarunkowań i w odróżnieniu od niego jest aktem prawa miejscowego.

  • Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP)

    Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego to akt prawa miejscowego, który ustala przeznaczenie konkretnych terenów w gminie. Tam, gdzie obowiązuje, to on rozstrzyga o zabudowie i decyzja o warunkach zabudowy nie jest potrzebna.

  • Rejestr Cen Nieruchomości (RCN)

    Rejestr Cen Nieruchomości to prowadzony przez starostwo powiatowe spis tego, co naprawdę zapłacono u notariusza. Nie zawiera ofert sprzedaży — wyłącznie zawarte transakcje.