Przejdź do treści
Landeva — strona główna

Miasto Ustroń

Mediana EP ze świadectw energetycznych to 103 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 1 352 świadectw). Stan na 2026-10-17.

Liczby całego powiatu: Powiat cieszyński stan na

Sprawdź działkę — miasto Ustroń

Granice: Miasto Ustroń
Co znaczą kolory stref planu ogólnego
  • Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową wielorodzinną SW
  • Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową jednorodzinną SJ
  • Strefa wielofunkcyjna z zabudową zagrodową SZ
  • Strefa usługowa SU
  • Strefa handlu wielkopowierzchniowego SH
  • Strefa gospodarcza SP
  • Strefa produkcji rolniczej SR
  • Strefa infrastrukturalna SI
  • Strefa zieleni i rekreacji SN
  • Strefa cmentarzy SC
  • Strefa górnictwa SG
  • Strefa komunikacyjna SK
  • Strefa otwarta SO
  • Obszar uzupełnienia zabudowy
  • Obszar zabudowy śródmiejskiej

Symbole i barwy są krajowe — tak samo wygląda plan ogólny każdej gminy. Nakładka projektu planu jest rysowana słabiej i nie ma mocy prawnej.

Granice: Miasto Ustroń. Po przewinięciu mapa pokazuje strefy planu ogólnego i projektów planów — projekt nie ma mocy prawnej. Kadr otwiera się w skali, w której rządowa usługa te strefy rysuje; po oddaleniu mapy znikają.

Ceny gruntu na tle innych obszarów

Rozkład cen gruntu budowlanego z aktów notarialnych: środkowa połowa transakcji i mediana, na wspólnej skali.

powiat cieszyński (3 lata) 191 zł/m²
woj. śląskie 179 zł/m²
Polska 143 zł/m²
23 zł/m² 631 zł/m²
Rozkład cen gruntu budowlanego: powiat cieszyński (3 lata) — mediana 191 zł/m²; woj. śląskie — mediana 179 zł/m²; Polska — mediana 143 zł/m². Skala od 23 do 631 zł/m².

Plan ogólny i plany miejscowe

Plan ogólny: jeszcze nie ogłoszono

W mieście Ustroń planu ogólnego jeszcze nie ogłoszono w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 33.
Plany miejscowe
33 obowiązujące plany zagospodarowania przestrzennego w obszarze
Jaka część gminy jest objęta planem miejscowym
16,4 % dane GUS za rok 2024

Ceny gruntu budowlanego

Ceny liczone dla całego powiatu (powiat cieszyński) — próba pojedynczej gminy jest za mała, by publikować rozkład.

W mieście Ustroń mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat cieszyński) to 191 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 42 a 435 zł/m² (12 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 3 lata).
Mediana ceny gruntu budowlanego, powiat
191 zł/m² połowa transakcji z aktów notarialnych poniżej tej ceny, okres danych: 3 lata — liczby dla całego powiatu (powiat cieszyński)
Typowy przedział cen od, powiat
42 zł/m² dolna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat cieszyński)
Typowy przedział cen do, powiat
435 zł/m² górna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat cieszyński)
Transakcje, powiat
12 sprzedaże gruntów budowlanych, okres danych: 3 lata — liczby dla całego powiatu (powiat cieszyński)

Energia budynków

W mieście Ustroń mediana EP ze świadectw energetycznych to 103 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 1 352 świadectw).
Mediana EP
103 kWh/m²·rok zapotrzebowanie na energię pierwotną ze świadectw energetycznych
Świadectwa
1 352 świadectwa energetyczne wystawione w obszarze

Przyłączenia OZE

W mieście Ustroń na przyłączenie do sieci czeka 176 MW nowych źródeł — to 49. wynik wśród 102 powiatów, dla których znana jest kolejka. Liczba opisuje cały powiat — kolejka nie schodzi poniżej tego poziomu.
Moc w kolejce, powiat
176,4 MW moc źródeł czekających na przyłączenie do sieci, odczytana od operatora 2026-09-12 (liczba powiatu)
Grupa II, powiat
86 MW wnioski w drugiej grupie przyłączeniowej (liczba powiatu)
Grupa III, powiat
90,4 MW wnioski w trzeciej grupie przyłączeniowej (liczba powiatu)
stan na

Budowy

W mieście Ustroń w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 133 sprawy budowlane, w tym 96 spraw o dom jednorodzinny — o 35,2% więcej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
Sprawy o dom jednorodzinny
96 sprawy o budynek mieszkalny jednorodzinny w ostatnich dwunastu miesiącach
Sprawy budowlane
133 pozwolenia i zgłoszenia poza sieciami uzbrojenia terenu, ostatnie dwanaście miesięcy
Pozwolenia
130 sprawy zakończone decyzją o pozwoleniu na budowę

Projekty unijne

W mieście Ustroń dofinansowano z Funduszy Europejskich na lata 2021–2027 30 projektów, w tym 17 inwestycji.
Projekty unijne 2021–2027
30 z dofinansowaniem z Funduszy Europejskich, realizowane w mieście Ustroń
Inwestycje
17 Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Fundusz Spójności i Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji
Projekty miękkie
13 Europejski Fundusz Społeczny Plus: szkolenia, zatrudnienie, usługi społeczne
Dofinansowanie UE
13 mln zł z 11 projektów realizowanych wyłącznie w mieście Ustroń

Z jakich programów

  • Fundusze Europejskie dla Śląskiego — 29 projektów, w tym 10 w całości w mieście Ustroń: 12,0 mln zł dofinansowania UE
  • Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki — 1 projekt, w tym 1 w całości w mieście Ustroń: 1,0 mln zł dofinansowania UE
stan na

Ludność i gospodarka

W mieście Ustroń ludzie się wprowadzają — saldo migracji to +5,0 na 1000 mieszkańców (2025), nowych domów jednorodzinnych oddano 4,7 na 1000 mieszkańców (2025), na kilometrze kwadratowym mieszka 269 osób (2025) — według GUS.
Ile osób mieszka na kilometrze kwadratowym
268,8 os./km² dane GUS za rok 2025
Czy ludzie się tu wprowadzają, czy wyjeżdżają
5 na 1000 mieszk. dane GUS za rok 2025
Nowe domy jednorodzinne na 1000 mieszkańców
4,7 dane GUS za rok 2025
Firmy w rejestrze na 1000 mieszkańców
178 dane GUS za rok 2025

Gdzie w gminie mieszkają ludzie

W mieście Ustroń ludzie mieszkają zwarcie — połowa mieszkańców mieszka na 12,3% powierzchni gminy, a 12,3% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Poza tymi skupiskami działka bywa oddalona od najbliższych sąsiadów, a razem z nimi od sklepu i przystanku.
Rozmieszczenie mieszkańców: Miasto Ustroń W mieście Ustroń ludzie mieszkają zwarcie — połowa mieszkańców mieszka na 12,3% powierzchni gminy, a 12,3% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Poza tymi skupiskami działka bywa oddalona od najbliższych sąsiadów, a razem z nimi od sklepu i przystanku.
Każdy kwadrat to kilometr na kilometr; ciemniejszy znaczy więcej mieszkańców, a najciemniejszy to najliczniejszy kwadrat tej gminy. Kwadraty bez stałych mieszkańców zostają puste. (spis powszechny 2021).
Połowa mieszkańców mieszka na
12,3 % powierzchni spis powszechny 2021, siatka kwadratów kilometrowych
Powierzchnia bez stałych mieszkańców
12,3 % 7 kwadratów kilometrowych bez ani jednego mieszkańca
Kwadraty siatki w gminie
57 jeden kwadrat to kilometr na kilometr

Wyniki egzaminów

W mieście Ustroń uczniowie napisali egzamin ósmoklasisty 2026 na 59,0 procent z języka polskiego i matematyki — wyżej niż w połowie gmin powiatu. Do egzaminu przystąpiło 153 uczniów.
Wynik egzaminu ósmoklasisty
59 % średnia z języka polskiego i matematyki, egzamin ósmoklasisty 2026; mediana gmin powiatu: 58,3%
Zdających
153 uczniów do egzaminu w roku 2026
Język polski
64,7 % wynik średni, zdających
Matematyka
53,2 % wynik średni, zdających
Język angielski
73,8 % wynik średni; zdających, nie każdy zdający wybiera ten język
Szkół z wynikiem
5 szkół wszystkie szkoły gminy mają opublikowany wynik
Język polski — 64,7% (w trzeciej ćwiartce polskich gmin)
Język polski: Miasto Ustroń Język polski: wynik 64,7% leży w trzeciej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 39,9%, pierwszy kwartyl 59,2%, mediana 62,6%, trzeci kwartyl 66,2%, najwyższy 77,3%.
najniższa gmina
39,9%
Q1
59,2%
mediana
62,6%
Q3
66,2%
najwyższa gmina
77,3%
Matematyka — 53,2% (w trzeciej ćwiartce polskich gmin)
Matematyka: Miasto Ustroń Matematyka: wynik 53,2% leży w trzeciej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 28,3%, pierwszy kwartyl 45,8%, mediana 50,9%, trzeci kwartyl 55,8%, najwyższy 82,6%.
najniższa gmina
28,3%
Q1
45,8%
mediana
50,9%
Q3
55,8%
najwyższa gmina
82,6%
Język angielski — 73,8% (w czwartej ćwiartce polskich gmin)
Język angielski: Miasto Ustroń Język angielski: wynik 73,8% leży w czwartej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 40,9%, pierwszy kwartyl 62,5%, mediana 67,7%, trzeci kwartyl 72,7%, najwyższy 94,4%.
najniższa gmina
40,9%
Q1
62,5%
mediana
67,7%
Q3
72,7%
najwyższa gmina
94,4%

Każda z czterech ćwiartek mieści jedną czwartą gmin, a nie jedną czwartą skali — dlatego mają różne szerokości. Rozkład liczony z gmin, w których do egzaminu przystąpiło co najmniej trzydzieścioro uczniów (2 159 gmin).

Podatki i budżet gminy

W mieście Ustroń podatek od nieruchomości przyniósł w roku 2024 1 529 zł na mieszkańca — więcej niż mediana gmin powiatu (881 zł). Budżet za rok 2025 zamknął się nadwyżką 9,9 mln zł przy dochodach 163,2 mln zł.
Podatek od nieruchomości
1 529 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 881 zł na mieszkańca
Udział podatku od nieruchomości w dochodach własnych
22,1 % część dochodów własnych gminy, którą daje ten podatek, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 23,8%
Podatek od środków transportowych
33 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 30 zł na mieszkańca
Dochody budżetu
163,2 mln zł wszystkie dochody budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
Wydatki budżetu
153,4 mln zł wszystkie wydatki budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
Wynik budżetu
9,9 mln zł dochody minus wydatki, wartość ujemna to deficyt, dane GUS za rok 2025
Wynik operacyjny po spłacie rat
11,3 mln zł dochody bieżące minus wydatki bieżące i spłata rat kredytów i pożyczek, dane GUS za rok 2025
stan na

Miejsce w rankingach

W mieście Ustroń najlepsza pozycja to 335. miejsce z 2 451 gmin w kraju — ranking „Dokąd przeprowadza się Polska” (5,0 na 1000 mieszk., 2025 r.).
Dokąd przeprowadza się Polska
335 z 2 451 gmin w kraju · 34. z 164 gmin w województwie · 3. z 11 gmin w powiecie — 5,0 na 1000 mieszk. w 2025 r.
Gdzie oddaje się domy do użytku
346 z 2 479 gmin w kraju · 21. z 167 gmin w województwie · 3. z 12 gmin w powiecie — 4,7 na 1000 mieszk. w 2025 r.
Pokrycie planami miejscowymi
1 096 z 2 301 gmin w kraju · 124. z 137 gmin w województwie · 7. z 7 gmin w powiecie — 16,4 % w 2024 r.

Prawo miejscowe

W mieście Ustroń w dziennikach urzędowych ogłoszono 33 akty planistyczne, ostatni 2026-07-31.
Akty planistyczne
33 akty planowania przestrzennego ogłoszone dla obszaru

Najczęstsze pytania

Czy miasto Ustroń ma plan ogólny?
W mieście Ustroń planu ogólnego jeszcze nie ogłoszono w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 33.
Ile kosztuje działka budowlana w mieście Ustroń?
W mieście Ustroń mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat cieszyński) to 191 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 42 a 435 zł/m² (12 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 3 lata).
Ile nowych domów oddano do użytku w mieście Ustroń?
W mieście Ustroń w roku 2025 oddano do użytku 4,7 nowych domów jednorodzinnych na 1000 mieszkańców — według GUS.
Ile domów zaczęto budować w mieście Ustroń?
W mieście Ustroń w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 133 sprawy budowlane, w tym 96 spraw o dom jednorodzinny — o 35,2% więcej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
Co mówią świadectwa energetyczne w mieście Ustroń?
W mieście Ustroń mediana EP ze świadectw energetycznych to 103 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 1 352 świadectw).
Ile mocy OZE czeka na przyłączenie do sieci w mieście Ustroń?
W mieście Ustroń na przyłączenie do sieci czeka 176 MW nowych źródeł — to 49. wynik wśród 102 powiatów, dla których znana jest kolejka. Liczba opisuje cały powiat — kolejka nie schodzi poniżej tego poziomu.
Jakie akty prawa miejscowego ogłoszono w mieście Ustroń?
W mieście Ustroń w dziennikach urzędowych ogłoszono 33 akty planistyczne, ostatni 2026-07-31.

Pozostałe obszary w regionie

Pozostałe gminy w powiecie

Pojęcia z tej strony

  • Plan ogólny gminy (POG)

    Plan ogólny gminy to uchwała rady gminy, która dzieli cały jej obszar na strefy planistyczne i ustala dla nich ramy przyszłej zabudowy. Zastąpił studium uwarunkowań i w odróżnieniu od niego jest aktem prawa miejscowego.

  • Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP)

    Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego to akt prawa miejscowego, który ustala przeznaczenie konkretnych terenów w gminie. Tam, gdzie obowiązuje, to on rozstrzyga o zabudowie i decyzja o warunkach zabudowy nie jest potrzebna.

  • Rejestr Cen Nieruchomości (RCN)

    Rejestr Cen Nieruchomości to prowadzony przez starostwo powiatowe spis tego, co naprawdę zapłacono u notariusza. Nie zawiera ofert sprzedaży — wyłącznie zawarte transakcje.