Przejdź do treści
Landeva — strona główna

Gmina Chybie

Mediana EP ze świadectw energetycznych to 116 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 198 świadectw). Stan na 2026-10-17.

Liczby całego powiatu: Powiat cieszyński stan na

Sprawdź działkę — gmina Chybie

Granice: Gmina Chybie
Co znaczą kolory stref planu ogólnego
  • Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową wielorodzinną SW
  • Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową jednorodzinną SJ
  • Strefa wielofunkcyjna z zabudową zagrodową SZ
  • Strefa usługowa SU
  • Strefa handlu wielkopowierzchniowego SH
  • Strefa gospodarcza SP
  • Strefa produkcji rolniczej SR
  • Strefa infrastrukturalna SI
  • Strefa zieleni i rekreacji SN
  • Strefa cmentarzy SC
  • Strefa górnictwa SG
  • Strefa komunikacyjna SK
  • Strefa otwarta SO
  • Obszar uzupełnienia zabudowy
  • Obszar zabudowy śródmiejskiej

Symbole i barwy są krajowe — tak samo wygląda plan ogólny każdej gminy. Nakładka projektu planu jest rysowana słabiej i nie ma mocy prawnej.

Granice: Gmina Chybie. Po przewinięciu mapa pokazuje strefy planu ogólnego i projektów planów — projekt nie ma mocy prawnej. Kadr otwiera się w skali, w której rządowa usługa te strefy rysuje; po oddaleniu mapy znikają.

Ceny gruntu na tle innych obszarów

Rozkład cen gruntu budowlanego z aktów notarialnych: środkowa połowa transakcji i mediana, na wspólnej skali.

powiat cieszyński (3 lata) 191 zł/m²
woj. śląskie 179 zł/m²
Polska 143 zł/m²
23 zł/m² 631 zł/m²
Rozkład cen gruntu budowlanego: powiat cieszyński (3 lata) — mediana 191 zł/m²; woj. śląskie — mediana 179 zł/m²; Polska — mediana 143 zł/m². Skala od 23 do 631 zł/m².

Plan ogólny i plany miejscowe

Plan ogólny: jeszcze nie ogłoszono

W gminie Chybie planu ogólnego jeszcze nie ogłoszono w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 6.
Plany miejscowe
6 obowiązujące plany zagospodarowania przestrzennego w obszarze
Jaka część gminy jest objęta planem miejscowym
100,2 % dane GUS za rok 2024

Ceny gruntu budowlanego

Ceny liczone dla całego powiatu (powiat cieszyński) — próba pojedynczej gminy jest za mała, by publikować rozkład.

W gminie Chybie mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat cieszyński) to 191 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 42 a 435 zł/m² (12 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 3 lata).
Mediana ceny gruntu budowlanego, powiat
191 zł/m² połowa transakcji z aktów notarialnych poniżej tej ceny, okres danych: 3 lata — liczby dla całego powiatu (powiat cieszyński)
Typowy przedział cen od, powiat
42 zł/m² dolna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat cieszyński)
Typowy przedział cen do, powiat
435 zł/m² górna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat cieszyński)
Transakcje, powiat
12 sprzedaże gruntów budowlanych, okres danych: 3 lata — liczby dla całego powiatu (powiat cieszyński)

Energia budynków

W gminie Chybie mediana EP ze świadectw energetycznych to 116 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 198 świadectw).
Mediana EP
116 kWh/m²·rok zapotrzebowanie na energię pierwotną ze świadectw energetycznych
Świadectwa
198 świadectwa energetyczne wystawione w obszarze

Przyłączenia OZE

W gminie Chybie na przyłączenie do sieci czeka 176 MW nowych źródeł — to 49. wynik wśród 102 powiatów, dla których znana jest kolejka. Liczba opisuje cały powiat — kolejka nie schodzi poniżej tego poziomu.
Moc w kolejce, powiat
176,4 MW moc źródeł czekających na przyłączenie do sieci, odczytana od operatora 2026-09-12 (liczba powiatu)
Grupa II, powiat
86 MW wnioski w drugiej grupie przyłączeniowej (liczba powiatu)
Grupa III, powiat
90,4 MW wnioski w trzeciej grupie przyłączeniowej (liczba powiatu)
stan na

Budowy

W gminie Chybie w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 43 sprawy budowlane, w tym 32 sprawy o dom jednorodzinny — o 22,0% mniej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
Sprawy o dom jednorodzinny
32 sprawy o budynek mieszkalny jednorodzinny w ostatnich dwunastu miesiącach
Sprawy budowlane
43 pozwolenia i zgłoszenia poza sieciami uzbrojenia terenu, ostatnie dwanaście miesięcy
Pozwolenia
41 sprawy zakończone decyzją o pozwoleniu na budowę

Projekty unijne

W gminie Chybie dofinansowano z Funduszy Europejskich na lata 2021–2027 30 projektów, w tym 13 inwestycji.
Projekty unijne 2021–2027
30 z dofinansowaniem z Funduszy Europejskich, realizowane w gminie Chybie
Inwestycje
13 Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Fundusz Spójności i Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji
Projekty miękkie
8 Europejski Fundusz Społeczny Plus: szkolenia, zatrudnienie, usługi społeczne
Pozostałe
9 fundusze rybackie, migracyjne i bezpieczeństwa wewnętrznego
Dofinansowanie UE
6 mln zł z 14 projektów realizowanych wyłącznie w gminie Chybie

Z jakich programów

  • Fundusze Europejskie dla Śląskiego — 21 projektów, w tym 10 w całości w gminie Chybie: 5,4 mln zł dofinansowania UE
  • Fundusze Europejskie dla Rybactwa — 9 projektów, w tym 4 w całości w gminie Chybie: 594 tys. zł dofinansowania UE
stan na

Ludność i gospodarka

W gminie Chybie ludzie się wprowadzają — saldo migracji to +3,6 na 1000 mieszkańców (2025), nowych domów jednorodzinnych oddano 2,9 na 1000 mieszkańców (2025), na kilometrze kwadratowym mieszka 302 osób (2025) — według GUS.
Ile osób mieszka na kilometrze kwadratowym
301,6 os./km² dane GUS za rok 2025
Czy ludzie się tu wprowadzają, czy wyjeżdżają
3,6 na 1000 mieszk. dane GUS za rok 2025
Nowe domy jednorodzinne na 1000 mieszkańców
2,9 dane GUS za rok 2025
Firmy w rejestrze na 1000 mieszkańców
92 dane GUS za rok 2025

Gdzie w gminie mieszkają ludzie

W gminie Chybie zabudowa jest rozproszona, ale ma wyraźne skupiska — połowa mieszkańców mieszka na 18,2% powierzchni gminy, a 18,2% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Sąsiedzi bywają więc blisko w wielu miejscach naraz, ale rzadziej tworzą jedno centrum z usługami.
Rozmieszczenie mieszkańców: Gmina Chybie W gminie Chybie zabudowa jest rozproszona, ale ma wyraźne skupiska — połowa mieszkańców mieszka na 18,2% powierzchni gminy, a 18,2% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Sąsiedzi bywają więc blisko w wielu miejscach naraz, ale rzadziej tworzą jedno centrum z usługami.
Każdy kwadrat to kilometr na kilometr; ciemniejszy znaczy więcej mieszkańców, a najciemniejszy to najliczniejszy kwadrat tej gminy. Kwadraty bez stałych mieszkańców zostają puste. (spis powszechny 2021).
Połowa mieszkańców mieszka na
18,2 % powierzchni spis powszechny 2021, siatka kwadratów kilometrowych
Powierzchnia bez stałych mieszkańców
18,2 % 6 kwadratów kilometrowych bez ani jednego mieszkańca
Kwadraty siatki w gminie
33 jeden kwadrat to kilometr na kilometr

Wyniki egzaminów

W gminie Chybie uczniowie napisali egzamin ósmoklasisty 2026 na 61,9 procent z języka polskiego i matematyki — wyżej niż w połowie gmin powiatu. Do egzaminu przystąpiło 122 uczniów.
Wynik egzaminu ósmoklasisty
61,9 % średnia z języka polskiego i matematyki, egzamin ósmoklasisty 2026; mediana gmin powiatu: 58,3%
Zdających
122 uczniów do egzaminu w roku 2026
Język polski
64,8 % wynik średni, zdających
Matematyka
59,1 % wynik średni, zdających
Język angielski
74,7 % wynik średni; zdających, nie każdy zdający wybiera ten język
Szkół z wynikiem
4 szkoły wszystkie szkoły gminy mają opublikowany wynik
Język polski — 64,8% (w trzeciej ćwiartce polskich gmin)
Język polski: Gmina Chybie Język polski: wynik 64,8% leży w trzeciej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 39,9%, pierwszy kwartyl 59,2%, mediana 62,6%, trzeci kwartyl 66,2%, najwyższy 77,3%.
najniższa gmina
39,9%
Q1
59,2%
mediana
62,6%
Q3
66,2%
najwyższa gmina
77,3%
Matematyka — 59,1% (w czwartej ćwiartce polskich gmin)
Matematyka: Gmina Chybie Matematyka: wynik 59,1% leży w czwartej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 28,3%, pierwszy kwartyl 45,8%, mediana 50,9%, trzeci kwartyl 55,8%, najwyższy 82,6%.
najniższa gmina
28,3%
Q1
45,8%
mediana
50,9%
Q3
55,8%
najwyższa gmina
82,6%
Język angielski — 74,7% (w czwartej ćwiartce polskich gmin)
Język angielski: Gmina Chybie Język angielski: wynik 74,7% leży w czwartej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 40,9%, pierwszy kwartyl 62,5%, mediana 67,7%, trzeci kwartyl 72,7%, najwyższy 94,4%.
najniższa gmina
40,9%
Q1
62,5%
mediana
67,7%
Q3
72,7%
najwyższa gmina
94,4%

Każda z czterech ćwiartek mieści jedną czwartą gmin, a nie jedną czwartą skali — dlatego mają różne szerokości. Rozkład liczony z gmin, w których do egzaminu przystąpiło co najmniej trzydzieścioro uczniów (2 159 gmin).

Podatki i budżet gminy

W gminie Chybie podatek od nieruchomości przyniósł w roku 2024 498 zł na mieszkańca — mniej niż mediana gmin powiatu (881 zł). Budżet za rok 2025 zamknął się deficytem 2,0 mln zł przy dochodach 78,4 mln zł.
Podatek od nieruchomości
498 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 881 zł na mieszkańca
Udział podatku od nieruchomości w dochodach własnych
18,4 % część dochodów własnych gminy, którą daje ten podatek, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 23,8%
Podatek od środków transportowych
29 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 30 zł na mieszkańca
Dochody budżetu
78,4 mln zł wszystkie dochody budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
Wydatki budżetu
80,4 mln zł wszystkie wydatki budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
Wynik budżetu
-2 mln zł dochody minus wydatki, wartość ujemna to deficyt, dane GUS za rok 2025
Wynik operacyjny po spłacie rat
-324 tys. zł dochody bieżące minus wydatki bieżące i spłata rat kredytów i pożyczek, dane GUS za rok 2025
stan na

Miejsce w rankingach

W gminie Chybie najlepsza pozycja to 418. miejsce z 2 451 gmin w kraju — ranking „Dokąd przeprowadza się Polska” (3,6 na 1000 mieszk., 2025 r.).
Dokąd przeprowadza się Polska
418 z 2 451 gmin w kraju · 51. z 164 gmin w województwie · 5. z 11 gmin w powiecie — 3,6 na 1000 mieszk. w 2025 r.
Gdzie oddaje się domy do użytku
863 z 2 479 gmin w kraju · 70. z 167 gmin w województwie · 8. z 12 gmin w powiecie — 2,9 na 1000 mieszk. w 2025 r.

Prawo miejscowe

W gminie Chybie w dziennikach urzędowych ogłoszono 11 aktów planistycznych, ostatni 2026-06-17.
Akty planistyczne
11 akty planowania przestrzennego ogłoszone dla obszaru

Najczęstsze pytania

Czy gmina Chybie ma plan ogólny?
W gminie Chybie planu ogólnego jeszcze nie ogłoszono w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 6.
Ile kosztuje działka budowlana w gminie Chybie?
W gminie Chybie mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat cieszyński) to 191 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 42 a 435 zł/m² (12 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 3 lata).
Ile nowych domów oddano do użytku w gminie Chybie?
W gminie Chybie w roku 2025 oddano do użytku 2,9 nowych domów jednorodzinnych na 1000 mieszkańców — według GUS.
Ile domów zaczęto budować w gminie Chybie?
W gminie Chybie w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 43 sprawy budowlane, w tym 32 sprawy o dom jednorodzinny — o 22,0% mniej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
Co mówią świadectwa energetyczne w gminie Chybie?
W gminie Chybie mediana EP ze świadectw energetycznych to 116 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 198 świadectw).
Ile mocy OZE czeka na przyłączenie do sieci w gminie Chybie?
W gminie Chybie na przyłączenie do sieci czeka 176 MW nowych źródeł — to 49. wynik wśród 102 powiatów, dla których znana jest kolejka. Liczba opisuje cały powiat — kolejka nie schodzi poniżej tego poziomu.
Jakie akty prawa miejscowego ogłoszono w gminie Chybie?
W gminie Chybie w dziennikach urzędowych ogłoszono 11 aktów planistycznych, ostatni 2026-06-17.

Pozostałe obszary w regionie

Pozostałe gminy w powiecie

Pojęcia z tej strony

  • Plan ogólny gminy (POG)

    Plan ogólny gminy to uchwała rady gminy, która dzieli cały jej obszar na strefy planistyczne i ustala dla nich ramy przyszłej zabudowy. Zastąpił studium uwarunkowań i w odróżnieniu od niego jest aktem prawa miejscowego.

  • Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP)

    Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego to akt prawa miejscowego, który ustala przeznaczenie konkretnych terenów w gminie. Tam, gdzie obowiązuje, to on rozstrzyga o zabudowie i decyzja o warunkach zabudowy nie jest potrzebna.

  • Rejestr Cen Nieruchomości (RCN)

    Rejestr Cen Nieruchomości to prowadzony przez starostwo powiatowe spis tego, co naprawdę zapłacono u notariusza. Nie zawiera ofert sprzedaży — wyłącznie zawarte transakcje.