Przejdź do treści
Landeva — strona główna

Gmina Brenna

Mediana EP ze świadectw energetycznych to 115 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 441 świadectw). Stan na 2026-10-17.

Liczby całego powiatu: Powiat cieszyński stan na

Sprawdź działkę — gmina Brenna

Granice: Gmina Brenna
Co znaczą kolory stref planu ogólnego
  • Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową wielorodzinną SW
  • Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową jednorodzinną SJ
  • Strefa wielofunkcyjna z zabudową zagrodową SZ
  • Strefa usługowa SU
  • Strefa handlu wielkopowierzchniowego SH
  • Strefa gospodarcza SP
  • Strefa produkcji rolniczej SR
  • Strefa infrastrukturalna SI
  • Strefa zieleni i rekreacji SN
  • Strefa cmentarzy SC
  • Strefa górnictwa SG
  • Strefa komunikacyjna SK
  • Strefa otwarta SO
  • Obszar uzupełnienia zabudowy
  • Obszar zabudowy śródmiejskiej

Symbole i barwy są krajowe — tak samo wygląda plan ogólny każdej gminy. Nakładka projektu planu jest rysowana słabiej i nie ma mocy prawnej.

Granice: Gmina Brenna. Po przewinięciu mapa pokazuje strefy planu ogólnego i projektów planów — projekt nie ma mocy prawnej. Kadr otwiera się w skali, w której rządowa usługa te strefy rysuje; po oddaleniu mapy znikają.

Ceny gruntu na tle innych obszarów

Rozkład cen gruntu budowlanego z aktów notarialnych: środkowa połowa transakcji i mediana, na wspólnej skali.

powiat cieszyński (3 lata) 191 zł/m²
woj. śląskie 179 zł/m²
Polska 143 zł/m²
23 zł/m² 631 zł/m²
Rozkład cen gruntu budowlanego: powiat cieszyński (3 lata) — mediana 191 zł/m²; woj. śląskie — mediana 179 zł/m²; Polska — mediana 143 zł/m². Skala od 23 do 631 zł/m².

Plan ogólny i plany miejscowe

Plan ogólny: jeszcze nie ogłoszono

W gminie Brenna planu ogólnego jeszcze nie ogłoszono w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 15.
Plany miejscowe
15 obowiązujące plany zagospodarowania przestrzennego w obszarze
Jaka część gminy jest objęta planem miejscowym
99,9 % dane GUS za rok 2024

Ceny gruntu budowlanego

Ceny liczone dla całego powiatu (powiat cieszyński) — próba pojedynczej gminy jest za mała, by publikować rozkład.

W gminie Brenna mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat cieszyński) to 191 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 42 a 435 zł/m² (12 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 3 lata).
Mediana ceny gruntu budowlanego, powiat
191 zł/m² połowa transakcji z aktów notarialnych poniżej tej ceny, okres danych: 3 lata — liczby dla całego powiatu (powiat cieszyński)
Typowy przedział cen od, powiat
42 zł/m² dolna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat cieszyński)
Typowy przedział cen do, powiat
435 zł/m² górna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat cieszyński)
Transakcje, powiat
12 sprzedaże gruntów budowlanych, okres danych: 3 lata — liczby dla całego powiatu (powiat cieszyński)

Energia budynków

W gminie Brenna mediana EP ze świadectw energetycznych to 115 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 441 świadectw).
Mediana EP
115 kWh/m²·rok zapotrzebowanie na energię pierwotną ze świadectw energetycznych
Świadectwa
441 świadectwa energetyczne wystawione w obszarze

Przyłączenia OZE

W gminie Brenna na przyłączenie do sieci czeka 176 MW nowych źródeł — to 49. wynik wśród 102 powiatów, dla których znana jest kolejka. Liczba opisuje cały powiat — kolejka nie schodzi poniżej tego poziomu.
Moc w kolejce, powiat
176,4 MW moc źródeł czekających na przyłączenie do sieci, odczytana od operatora 2026-09-12 (liczba powiatu)
Grupa II, powiat
86 MW wnioski w drugiej grupie przyłączeniowej (liczba powiatu)
Grupa III, powiat
90,4 MW wnioski w trzeciej grupie przyłączeniowej (liczba powiatu)
stan na

Budowy

W gminie Brenna w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 97 spraw budowlanych, w tym 75 spraw o dom jednorodzinny — o 9,6% mniej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
Sprawy o dom jednorodzinny
75 sprawy o budynek mieszkalny jednorodzinny w ostatnich dwunastu miesiącach
Sprawy budowlane
97 pozwolenia i zgłoszenia poza sieciami uzbrojenia terenu, ostatnie dwanaście miesięcy
Pozwolenia
90 sprawy zakończone decyzją o pozwoleniu na budowę

Projekty unijne

W gminie Brenna dofinansowano z Funduszy Europejskich na lata 2021–2027 23 projekty, w tym 13 inwestycji.
Projekty unijne 2021–2027
23 z dofinansowaniem z Funduszy Europejskich, realizowane w gminie Brenna
Inwestycje
13 Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Fundusz Spójności i Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji
Projekty miękkie
10 Europejski Fundusz Społeczny Plus: szkolenia, zatrudnienie, usługi społeczne
Dofinansowanie UE
12,6 mln zł z 9 projektów realizowanych wyłącznie w gminie Brenna

Z jakich programów

  • Fundusze Europejskie dla Śląskiego — 22 projekty, w tym 8 w całości w gminie Brenna: 7,3 mln zł dofinansowania UE
  • Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki — 1 projekt, w tym 1 w całości w gminie Brenna: 5,4 mln zł dofinansowania UE
stan na

Ludność i gospodarka

W gminie Brenna ludzie się wprowadzają — saldo migracji to +6,5 na 1000 mieszkańców (2025), nowych domów jednorodzinnych oddano 4,1 na 1000 mieszkańców (2025), na kilometrze kwadratowym mieszka 122 osób (2025) — według GUS.
Ile osób mieszka na kilometrze kwadratowym
121,5 os./km² dane GUS za rok 2025
Czy ludzie się tu wprowadzają, czy wyjeżdżają
6,5 na 1000 mieszk. dane GUS za rok 2025
Nowe domy jednorodzinne na 1000 mieszkańców
4,1 dane GUS za rok 2025
Firmy w rejestrze na 1000 mieszkańców
142 dane GUS za rok 2025

Gdzie w gminie mieszkają ludzie

W gminie Brenna ludzie mieszkają zwarcie — połowa mieszkańców mieszka na 12,5% powierzchni gminy, a 24,0% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Poza tymi skupiskami działka bywa oddalona od najbliższych sąsiadów, a razem z nimi od sklepu i przystanku.
Rozmieszczenie mieszkańców: Gmina Brenna W gminie Brenna ludzie mieszkają zwarcie — połowa mieszkańców mieszka na 12,5% powierzchni gminy, a 24,0% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Poza tymi skupiskami działka bywa oddalona od najbliższych sąsiadów, a razem z nimi od sklepu i przystanku.
Każdy kwadrat to kilometr na kilometr; ciemniejszy znaczy więcej mieszkańców, a najciemniejszy to najliczniejszy kwadrat tej gminy. Kwadraty bez stałych mieszkańców zostają puste. (spis powszechny 2021).
Połowa mieszkańców mieszka na
12,5 % powierzchni spis powszechny 2021, siatka kwadratów kilometrowych
Powierzchnia bez stałych mieszkańców
24 % 23 kwadraty kilometrowe bez ani jednego mieszkańca
Kwadraty siatki w gminie
96 jeden kwadrat to kilometr na kilometr

Wyniki egzaminów

W gminie Brenna uczniowie napisali egzamin ósmoklasisty 2026 na 57,8 procent z języka polskiego i matematyki — niżej niż w połowie gmin powiatu. Do egzaminu przystąpiło 129 uczniów.
Wynik egzaminu ósmoklasisty
57,8 % średnia z języka polskiego i matematyki, egzamin ósmoklasisty 2026; mediana gmin powiatu: 58,3%
Zdających
129 uczniów do egzaminu w roku 2026
Język polski
63,1 % wynik średni, zdających
Matematyka
52,5 % wynik średni, zdających
Język angielski
65,6 % wynik średni; zdających, nie każdy zdający wybiera ten język
Szkół z wynikiem
3 szkoły wszystkie szkoły gminy mają opublikowany wynik
Język polski — 63,1% (w trzeciej ćwiartce polskich gmin)
Język polski: Gmina Brenna Język polski: wynik 63,1% leży w trzeciej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 39,9%, pierwszy kwartyl 59,2%, mediana 62,6%, trzeci kwartyl 66,2%, najwyższy 77,3%.
najniższa gmina
39,9%
Q1
59,2%
mediana
62,6%
Q3
66,2%
najwyższa gmina
77,3%
Matematyka — 52,5% (w trzeciej ćwiartce polskich gmin)
Matematyka: Gmina Brenna Matematyka: wynik 52,5% leży w trzeciej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 28,3%, pierwszy kwartyl 45,8%, mediana 50,9%, trzeci kwartyl 55,8%, najwyższy 82,6%.
najniższa gmina
28,3%
Q1
45,8%
mediana
50,9%
Q3
55,8%
najwyższa gmina
82,6%
Język angielski — 65,6% (w drugiej ćwiartce polskich gmin)
Język angielski: Gmina Brenna Język angielski: wynik 65,6% leży w drugiej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 40,9%, pierwszy kwartyl 62,5%, mediana 67,7%, trzeci kwartyl 72,7%, najwyższy 94,4%.
najniższa gmina
40,9%
Q1
62,5%
mediana
67,7%
Q3
72,7%
najwyższa gmina
94,4%

Każda z czterech ćwiartek mieści jedną czwartą gmin, a nie jedną czwartą skali — dlatego mają różne szerokości. Rozkład liczony z gmin, w których do egzaminu przystąpiło co najmniej trzydzieścioro uczniów (2 159 gmin).

Podatki i budżet gminy

W gminie Brenna podatek od nieruchomości przyniósł w roku 2024 856 zł na mieszkańca — mniej niż mediana gmin powiatu (881 zł). Budżet za rok 2025 zamknął się nadwyżką 9,0 mln zł przy dochodach 90,2 mln zł.
Podatek od nieruchomości
856 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 881 zł na mieszkańca
Udział podatku od nieruchomości w dochodach własnych
25 % część dochodów własnych gminy, którą daje ten podatek, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 23,8%
Podatek od środków transportowych
65 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 30 zł na mieszkańca
Dochody budżetu
90,2 mln zł wszystkie dochody budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
Wydatki budżetu
81,1 mln zł wszystkie wydatki budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
Wynik budżetu
9 mln zł dochody minus wydatki, wartość ujemna to deficyt, dane GUS za rok 2025
Wynik operacyjny po spłacie rat
12 mln zł dochody bieżące minus wydatki bieżące i spłata rat kredytów i pożyczek, dane GUS za rok 2025
stan na

Miejsce w rankingach

W gminie Brenna najlepsza pozycja to 210. miejsce z 2 301 gmin w kraju — ranking „Pokrycie planami miejscowymi” (99,9 %, 2024 r.).
Dokąd przeprowadza się Polska
261 z 2 451 gmin w kraju · 20. z 164 gmin w województwie · 1. z 11 gmin w powiecie — 6,5 na 1000 mieszk. w 2025 r.
Gdzie oddaje się domy do użytku
453 z 2 479 gmin w kraju · 33. z 167 gmin w województwie · 4. z 12 gmin w powiecie — 4,1 na 1000 mieszk. w 2025 r.
Pokrycie planami miejscowymi
210 z 2 301 gmin w kraju · 22. z 137 gmin w województwie · 4. z 7 gmin w powiecie — 99,9 % w 2024 r.

Prawo miejscowe

W gminie Brenna w dziennikach urzędowych ogłoszono 29 aktów planistycznych, ostatni 2026-10-08.
Akty planistyczne
29 akty planowania przestrzennego ogłoszone dla obszaru

Najczęstsze pytania

Czy gmina Brenna ma plan ogólny?
W gminie Brenna planu ogólnego jeszcze nie ogłoszono w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 15.
Ile kosztuje działka budowlana w gminie Brenna?
W gminie Brenna mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat cieszyński) to 191 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 42 a 435 zł/m² (12 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 3 lata).
Ile nowych domów oddano do użytku w gminie Brenna?
W gminie Brenna w roku 2025 oddano do użytku 4,1 nowych domów jednorodzinnych na 1000 mieszkańców — według GUS.
Ile domów zaczęto budować w gminie Brenna?
W gminie Brenna w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 97 spraw budowlanych, w tym 75 spraw o dom jednorodzinny — o 9,6% mniej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
Co mówią świadectwa energetyczne w gminie Brenna?
W gminie Brenna mediana EP ze świadectw energetycznych to 115 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 441 świadectw).
Ile mocy OZE czeka na przyłączenie do sieci w gminie Brenna?
W gminie Brenna na przyłączenie do sieci czeka 176 MW nowych źródeł — to 49. wynik wśród 102 powiatów, dla których znana jest kolejka. Liczba opisuje cały powiat — kolejka nie schodzi poniżej tego poziomu.
Jakie akty prawa miejscowego ogłoszono w gminie Brenna?
W gminie Brenna w dziennikach urzędowych ogłoszono 29 aktów planistycznych, ostatni 2026-10-08.

Pozostałe obszary w regionie

Pozostałe gminy w powiecie

Pojęcia z tej strony

  • Plan ogólny gminy (POG)

    Plan ogólny gminy to uchwała rady gminy, która dzieli cały jej obszar na strefy planistyczne i ustala dla nich ramy przyszłej zabudowy. Zastąpił studium uwarunkowań i w odróżnieniu od niego jest aktem prawa miejscowego.

  • Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP)

    Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego to akt prawa miejscowego, który ustala przeznaczenie konkretnych terenów w gminie. Tam, gdzie obowiązuje, to on rozstrzyga o zabudowie i decyzja o warunkach zabudowy nie jest potrzebna.

  • Rejestr Cen Nieruchomości (RCN)

    Rejestr Cen Nieruchomości to prowadzony przez starostwo powiatowe spis tego, co naprawdę zapłacono u notariusza. Nie zawiera ofert sprzedaży — wyłącznie zawarte transakcje.