Przejdź do treści
Landeva — strona główna

Gmina Hażlach

Mediana EP ze świadectw energetycznych to 116 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 251 świadectw). Stan na 2026-10-17.

Liczby całego powiatu: Powiat cieszyński stan na

Sprawdź działkę — gmina Hażlach

Granice: Gmina Hażlach
Co znaczą kolory stref planu ogólnego
  • Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową wielorodzinną SW
  • Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową jednorodzinną SJ
  • Strefa wielofunkcyjna z zabudową zagrodową SZ
  • Strefa usługowa SU
  • Strefa handlu wielkopowierzchniowego SH
  • Strefa gospodarcza SP
  • Strefa produkcji rolniczej SR
  • Strefa infrastrukturalna SI
  • Strefa zieleni i rekreacji SN
  • Strefa cmentarzy SC
  • Strefa górnictwa SG
  • Strefa komunikacyjna SK
  • Strefa otwarta SO
  • Obszar uzupełnienia zabudowy
  • Obszar zabudowy śródmiejskiej

Symbole i barwy są krajowe — tak samo wygląda plan ogólny każdej gminy. Nakładka projektu planu jest rysowana słabiej i nie ma mocy prawnej.

Granice: Gmina Hażlach. Po przewinięciu mapa pokazuje strefy planu ogólnego i projektów planów — projekt nie ma mocy prawnej. Kadr otwiera się w skali, w której rządowa usługa te strefy rysuje; po oddaleniu mapy znikają.

Ceny gruntu na tle innych obszarów

Rozkład cen gruntu budowlanego z aktów notarialnych: środkowa połowa transakcji i mediana, na wspólnej skali.

powiat cieszyński (3 lata) 191 zł/m²
woj. śląskie 179 zł/m²
Polska 143 zł/m²
23 zł/m² 631 zł/m²
Rozkład cen gruntu budowlanego: powiat cieszyński (3 lata) — mediana 191 zł/m²; woj. śląskie — mediana 179 zł/m²; Polska — mediana 143 zł/m². Skala od 23 do 631 zł/m².

Plan ogólny i plany miejscowe

Plan ogólny: jeszcze nie ogłoszono

W gminie Hażlach planu ogólnego jeszcze nie ogłoszono w dzienniku urzędowym.
Jaka część gminy jest objęta planem miejscowym
100,5 % dane GUS za rok 2024

Ceny gruntu budowlanego

Ceny liczone dla całego powiatu (powiat cieszyński) — próba pojedynczej gminy jest za mała, by publikować rozkład.

W gminie Hażlach mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat cieszyński) to 191 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 42 a 435 zł/m² (12 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 3 lata).
Mediana ceny gruntu budowlanego, powiat
191 zł/m² połowa transakcji z aktów notarialnych poniżej tej ceny, okres danych: 3 lata — liczby dla całego powiatu (powiat cieszyński)
Typowy przedział cen od, powiat
42 zł/m² dolna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat cieszyński)
Typowy przedział cen do, powiat
435 zł/m² górna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat cieszyński)
Transakcje, powiat
12 sprzedaże gruntów budowlanych, okres danych: 3 lata — liczby dla całego powiatu (powiat cieszyński)

Energia budynków

W gminie Hażlach mediana EP ze świadectw energetycznych to 116 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 251 świadectw).
Mediana EP
116 kWh/m²·rok zapotrzebowanie na energię pierwotną ze świadectw energetycznych
Świadectwa
251 świadectwa energetyczne wystawione w obszarze

Przyłączenia OZE

W gminie Hażlach na przyłączenie do sieci czeka 176 MW nowych źródeł — to 49. wynik wśród 102 powiatów, dla których znana jest kolejka. Liczba opisuje cały powiat — kolejka nie schodzi poniżej tego poziomu.
Moc w kolejce, powiat
176,4 MW moc źródeł czekających na przyłączenie do sieci, odczytana od operatora 2026-09-12 (liczba powiatu)
Grupa II, powiat
86 MW wnioski w drugiej grupie przyłączeniowej (liczba powiatu)
Grupa III, powiat
90,4 MW wnioski w trzeciej grupie przyłączeniowej (liczba powiatu)
stan na

Budowy

W gminie Hażlach w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 68 spraw budowlanych, w tym 56 spraw o dom jednorodzinny — o 1,8% więcej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
Sprawy o dom jednorodzinny
56 sprawy o budynek mieszkalny jednorodzinny w ostatnich dwunastu miesiącach
Sprawy budowlane
68 pozwolenia i zgłoszenia poza sieciami uzbrojenia terenu, ostatnie dwanaście miesięcy
Pozwolenia
61 sprawy zakończone decyzją o pozwoleniu na budowę

Projekty unijne

W gminie Hażlach dofinansowano z Funduszy Europejskich na lata 2021–2027 30 projektów, w tym 18 inwestycji.
Projekty unijne 2021–2027
30 z dofinansowaniem z Funduszy Europejskich, realizowane w gminie Hażlach
Inwestycje
18 Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Fundusz Spójności i Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji
Projekty miękkie
10 Europejski Fundusz Społeczny Plus: szkolenia, zatrudnienie, usługi społeczne
Pozostałe
2 fundusze rybackie, migracyjne i bezpieczeństwa wewnętrznego
Dofinansowanie UE
13,1 mln zł z 12 projektów realizowanych wyłącznie w gminie Hażlach

Z jakich programów

  • Fundusze Europejskie dla Śląskiego — 28 projektów, w tym 11 w całości w gminie Hażlach: 12,9 mln zł dofinansowania UE
  • Fundusze Europejskie dla Rybactwa — 2 projekty, w tym 1 w całości w gminie Hażlach: 163 tys. zł dofinansowania UE
stan na

Ludność i gospodarka

W gminie Hażlach ludzie się wprowadzają — saldo migracji to +4,2 na 1000 mieszkańców (2025), nowych domów jednorodzinnych oddano 3,0 na 1000 mieszkańców (2025), na kilometrze kwadratowym mieszka 221 osób (2025) — według GUS.
Ile osób mieszka na kilometrze kwadratowym
220,6 os./km² dane GUS za rok 2025
Czy ludzie się tu wprowadzają, czy wyjeżdżają
4,2 na 1000 mieszk. dane GUS za rok 2025
Nowe domy jednorodzinne na 1000 mieszkańców
3 dane GUS za rok 2025
Firmy w rejestrze na 1000 mieszkańców
98 dane GUS za rok 2025

Gdzie w gminie mieszkają ludzie

W gminie Hażlach zabudowa jest rozproszona, ale ma wyraźne skupiska — połowa mieszkańców mieszka na 22,0% powierzchni gminy, a 0,0% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Sąsiedzi bywają więc blisko w wielu miejscach naraz, ale rzadziej tworzą jedno centrum z usługami.
Rozmieszczenie mieszkańców: Gmina Hażlach W gminie Hażlach zabudowa jest rozproszona, ale ma wyraźne skupiska — połowa mieszkańców mieszka na 22,0% powierzchni gminy, a 0,0% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Sąsiedzi bywają więc blisko w wielu miejscach naraz, ale rzadziej tworzą jedno centrum z usługami.
Każdy kwadrat to kilometr na kilometr; ciemniejszy znaczy więcej mieszkańców, a najciemniejszy to najliczniejszy kwadrat tej gminy. Kwadraty bez stałych mieszkańców zostają puste. (spis powszechny 2021).
Połowa mieszkańców mieszka na
22 % powierzchni spis powszechny 2021, siatka kwadratów kilometrowych
Powierzchnia bez stałych mieszkańców
0 % 0 kwadratów kilometrowych bez ani jednego mieszkańca
Kwadraty siatki w gminie
50 jeden kwadrat to kilometr na kilometr

Wyniki egzaminów

W gminie Hażlach uczniowie napisali egzamin ósmoklasisty 2026 na 57,8 procent z języka polskiego i matematyki — niżej niż w połowie gmin powiatu. Do egzaminu przystąpiło 119 uczniów.
Wynik egzaminu ósmoklasisty
57,8 % średnia z języka polskiego i matematyki, egzamin ósmoklasisty 2026; mediana gmin powiatu: 58,3%
Zdających
119 uczniów do egzaminu w roku 2026
Język polski
61,8 % wynik średni, zdających
Matematyka
53,7 % wynik średni, zdających
Język angielski
68,3 % wynik średni; zdających, nie każdy zdający wybiera ten język
Szkół z wynikiem
4 szkoły wszystkie szkoły gminy mają opublikowany wynik
Język polski — 61,8% (w drugiej ćwiartce polskich gmin)
Język polski: Gmina Hażlach Język polski: wynik 61,8% leży w drugiej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 39,9%, pierwszy kwartyl 59,2%, mediana 62,6%, trzeci kwartyl 66,2%, najwyższy 77,3%.
najniższa gmina
39,9%
Q1
59,2%
mediana
62,6%
Q3
66,2%
najwyższa gmina
77,3%
Matematyka — 53,7% (w trzeciej ćwiartce polskich gmin)
Matematyka: Gmina Hażlach Matematyka: wynik 53,7% leży w trzeciej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 28,3%, pierwszy kwartyl 45,8%, mediana 50,9%, trzeci kwartyl 55,8%, najwyższy 82,6%.
najniższa gmina
28,3%
Q1
45,8%
mediana
50,9%
Q3
55,8%
najwyższa gmina
82,6%
Język angielski — 68,3% (w trzeciej ćwiartce polskich gmin)
Język angielski: Gmina Hażlach Język angielski: wynik 68,3% leży w trzeciej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 40,9%, pierwszy kwartyl 62,5%, mediana 67,7%, trzeci kwartyl 72,7%, najwyższy 94,4%.
najniższa gmina
40,9%
Q1
62,5%
mediana
67,7%
Q3
72,7%
najwyższa gmina
94,4%

Każda z czterech ćwiartek mieści jedną czwartą gmin, a nie jedną czwartą skali — dlatego mają różne szerokości. Rozkład liczony z gmin, w których do egzaminu przystąpiło co najmniej trzydzieścioro uczniów (2 159 gmin).

Podatki i budżet gminy

W gminie Hażlach podatek od nieruchomości przyniósł w roku 2024 603 zł na mieszkańca — mniej niż mediana gmin powiatu (881 zł). Budżet za rok 2025 zamknął się nadwyżką 7,5 mln zł przy dochodach 88,8 mln zł.
Podatek od nieruchomości
603 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 881 zł na mieszkańca
Udział podatku od nieruchomości w dochodach własnych
20,5 % część dochodów własnych gminy, którą daje ten podatek, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 23,8%
Podatek od środków transportowych
19 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 30 zł na mieszkańca
Dochody budżetu
88,8 mln zł wszystkie dochody budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
Wydatki budżetu
81,3 mln zł wszystkie wydatki budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
Wynik budżetu
7,5 mln zł dochody minus wydatki, wartość ujemna to deficyt, dane GUS za rok 2025
Wynik operacyjny po spłacie rat
1,9 mln zł dochody bieżące minus wydatki bieżące i spłata rat kredytów i pożyczek, dane GUS za rok 2025
stan na

Miejsce w rankingach

W gminie Hażlach najlepsza pozycja to 379. miejsce z 2 451 gmin w kraju — ranking „Dokąd przeprowadza się Polska” (4,2 na 1000 mieszk., 2025 r.).
Dokąd przeprowadza się Polska
379 z 2 451 gmin w kraju · 42. z 164 gmin w województwie · 4. z 11 gmin w powiecie — 4,2 na 1000 mieszk. w 2025 r.
Gdzie oddaje się domy do użytku
830 z 2 479 gmin w kraju · 67. z 167 gmin w województwie · 7. z 12 gmin w powiecie — 3,0 na 1000 mieszk. w 2025 r.

Prawo miejscowe

W gminie Hażlach w dziennikach urzędowych ogłoszono 17 aktów planistycznych, ostatni 2026-02-11.
Akty planistyczne
17 akty planowania przestrzennego ogłoszone dla obszaru

Najczęstsze pytania

Czy gmina Hażlach ma plan ogólny?
W gminie Hażlach planu ogólnego jeszcze nie ogłoszono w dzienniku urzędowym.
Ile kosztuje działka budowlana w gminie Hażlach?
W gminie Hażlach mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat cieszyński) to 191 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 42 a 435 zł/m² (12 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 3 lata).
Ile nowych domów oddano do użytku w gminie Hażlach?
W gminie Hażlach w roku 2025 oddano do użytku 3,0 nowych domów jednorodzinnych na 1000 mieszkańców — według GUS.
Ile domów zaczęto budować w gminie Hażlach?
W gminie Hażlach w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 68 spraw budowlanych, w tym 56 spraw o dom jednorodzinny — o 1,8% więcej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
Co mówią świadectwa energetyczne w gminie Hażlach?
W gminie Hażlach mediana EP ze świadectw energetycznych to 116 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 251 świadectw).
Ile mocy OZE czeka na przyłączenie do sieci w gminie Hażlach?
W gminie Hażlach na przyłączenie do sieci czeka 176 MW nowych źródeł — to 49. wynik wśród 102 powiatów, dla których znana jest kolejka. Liczba opisuje cały powiat — kolejka nie schodzi poniżej tego poziomu.
Jakie akty prawa miejscowego ogłoszono w gminie Hażlach?
W gminie Hażlach w dziennikach urzędowych ogłoszono 17 aktów planistycznych, ostatni 2026-02-11.

Pozostałe obszary w regionie

Pozostałe gminy w powiecie

Pojęcia z tej strony

  • Plan ogólny gminy (POG)

    Plan ogólny gminy to uchwała rady gminy, która dzieli cały jej obszar na strefy planistyczne i ustala dla nich ramy przyszłej zabudowy. Zastąpił studium uwarunkowań i w odróżnieniu od niego jest aktem prawa miejscowego.

  • Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP)

    Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego to akt prawa miejscowego, który ustala przeznaczenie konkretnych terenów w gminie. Tam, gdzie obowiązuje, to on rozstrzyga o zabudowie i decyzja o warunkach zabudowy nie jest potrzebna.

  • Rejestr Cen Nieruchomości (RCN)

    Rejestr Cen Nieruchomości to prowadzony przez starostwo powiatowe spis tego, co naprawdę zapłacono u notariusza. Nie zawiera ofert sprzedaży — wyłącznie zawarte transakcje.