Przejdź do treści
Landeva — strona główna

Gmina Mstów

Mediana EP ze świadectw energetycznych to 92 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 265 świadectw). Stan na 2026-10-17.

Liczby całego powiatu: Powiat częstochowski stan na

Sprawdź działkę — gmina Mstów

Granice: Gmina Mstów
Co znaczą kolory stref planu ogólnego
  • Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową wielorodzinną SW
  • Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową jednorodzinną SJ
  • Strefa wielofunkcyjna z zabudową zagrodową SZ
  • Strefa usługowa SU
  • Strefa handlu wielkopowierzchniowego SH
  • Strefa gospodarcza SP
  • Strefa produkcji rolniczej SR
  • Strefa infrastrukturalna SI
  • Strefa zieleni i rekreacji SN
  • Strefa cmentarzy SC
  • Strefa górnictwa SG
  • Strefa komunikacyjna SK
  • Strefa otwarta SO
  • Obszar uzupełnienia zabudowy
  • Obszar zabudowy śródmiejskiej

Symbole i barwy są krajowe — tak samo wygląda plan ogólny każdej gminy. Nakładka projektu planu jest rysowana słabiej i nie ma mocy prawnej.

Granice: Gmina Mstów. Po przewinięciu mapa pokazuje strefy planu ogólnego i projektów planów — projekt nie ma mocy prawnej. Kadr otwiera się w skali, w której rządowa usługa te strefy rysuje; po oddaleniu mapy znikają.

Ceny gruntu na tle innych obszarów

Rozkład cen gruntu budowlanego z aktów notarialnych: środkowa połowa transakcji i mediana, na wspólnej skali.

powiat częstochowski (5 lat) 45 zł/m²
woj. śląskie 179 zł/m²
Polska 143 zł/m²
7 zł/m² 631 zł/m²
Rozkład cen gruntu budowlanego: powiat częstochowski (5 lat) — mediana 45 zł/m²; woj. śląskie — mediana 179 zł/m²; Polska — mediana 143 zł/m². Skala od 7 do 631 zł/m².

Plan ogólny i plany miejscowe

Plan ogólny: jeszcze nie ogłoszono

W gminie Mstów planu ogólnego jeszcze nie ogłoszono w dzienniku urzędowym.
Jaka część gminy jest objęta planem miejscowym
100,3 % dane GUS za rok 2024

Ceny gruntu budowlanego

Ceny liczone dla całego powiatu (powiat częstochowski) — próba pojedynczej gminy jest za mała, by publikować rozkład.

W gminie Mstów mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat częstochowski) to 45 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 17 a 93 zł/m² (455 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 5 lat).
Mediana ceny gruntu budowlanego, powiat
45 zł/m² połowa transakcji z aktów notarialnych poniżej tej ceny, okres danych: 5 lat — liczby dla całego powiatu (powiat częstochowski)
Typowy przedział cen od, powiat
17 zł/m² dolna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat częstochowski)
Typowy przedział cen do, powiat
93 zł/m² górna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat częstochowski)
Transakcje, powiat
455 sprzedaże gruntów budowlanych, okres danych: 5 lat — liczby dla całego powiatu (powiat częstochowski)

Energia budynków

W gminie Mstów mediana EP ze świadectw energetycznych to 92 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 265 świadectw).
Mediana EP
92 kWh/m²·rok zapotrzebowanie na energię pierwotną ze świadectw energetycznych
Świadectwa
265 świadectwa energetyczne wystawione w obszarze

Przyłączenia OZE

W gminie Mstów na przyłączenie do sieci czeka 161 MW nowych źródeł — to 54. wynik wśród 102 powiatów, dla których znana jest kolejka. Liczba opisuje cały powiat — kolejka nie schodzi poniżej tego poziomu.
Moc w kolejce, powiat
160,8 MW moc źródeł czekających na przyłączenie do sieci, odczytana od operatora 2026-09-12 (liczba powiatu)
Grupa II, powiat
51 MW wnioski w drugiej grupie przyłączeniowej (liczba powiatu)
Grupa III, powiat
109,8 MW wnioski w trzeciej grupie przyłączeniowej (liczba powiatu)
stan na

Budowy

W gminie Mstów w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 169 spraw budowlanych, w tym 93 sprawy o dom jednorodzinny — o 3,1% mniej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
Sprawy o dom jednorodzinny
93 sprawy o budynek mieszkalny jednorodzinny w ostatnich dwunastu miesiącach
Sprawy budowlane
169 pozwolenia i zgłoszenia poza sieciami uzbrojenia terenu, ostatnie dwanaście miesięcy
Pozwolenia
158 sprawy zakończone decyzją o pozwoleniu na budowę

Projekty unijne

W gminie Mstów dofinansowano z Funduszy Europejskich na lata 2021–2027 23 projekty, w tym 12 inwestycji.
Projekty unijne 2021–2027
23 z dofinansowaniem z Funduszy Europejskich, realizowane w gminie Mstów
Inwestycje
12 Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Fundusz Spójności i Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji
Projekty miękkie
11 Europejski Fundusz Społeczny Plus: szkolenia, zatrudnienie, usługi społeczne
Dofinansowanie UE
3,7 mln zł z 5 projektów realizowanych wyłącznie w gminie Mstów

Z jakich programów

  • Fundusze Europejskie dla Śląskiego — 20 projektów, w tym 5 w całości w gminie Mstów: 3,7 mln zł dofinansowania UE
  • Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko — 2 projekty
  • Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego — 1 projekt
stan na

Ludność i gospodarka

W gminie Mstów ludzie się wprowadzają — saldo migracji to +7,2 na 1000 mieszkańców (2025), nowych domów jednorodzinnych oddano 3,6 na 1000 mieszkańców (2025), na kilometrze kwadratowym mieszka 91 osób (2025) — według GUS.
Ile osób mieszka na kilometrze kwadratowym
90,7 os./km² dane GUS za rok 2025
Czy ludzie się tu wprowadzają, czy wyjeżdżają
7,2 na 1000 mieszk. dane GUS za rok 2025
Nowe domy jednorodzinne na 1000 mieszkańców
3,6 dane GUS za rok 2025
Firmy w rejestrze na 1000 mieszkańców
106 dane GUS za rok 2025

Gdzie w gminie mieszkają ludzie

W gminie Mstów ludzie mieszkają zwarcie — połowa mieszkańców mieszka na 12,5% powierzchni gminy, a 27,5% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Poza tymi skupiskami działka bywa oddalona od najbliższych sąsiadów, a razem z nimi od sklepu i przystanku.
Rozmieszczenie mieszkańców: Gmina Mstów W gminie Mstów ludzie mieszkają zwarcie — połowa mieszkańców mieszka na 12,5% powierzchni gminy, a 27,5% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Poza tymi skupiskami działka bywa oddalona od najbliższych sąsiadów, a razem z nimi od sklepu i przystanku.
Każdy kwadrat to kilometr na kilometr; ciemniejszy znaczy więcej mieszkańców, a najciemniejszy to najliczniejszy kwadrat tej gminy. Kwadraty bez stałych mieszkańców zostają puste. (spis powszechny 2021).
Połowa mieszkańców mieszka na
12,5 % powierzchni spis powszechny 2021, siatka kwadratów kilometrowych
Powierzchnia bez stałych mieszkańców
27,5 % 33 kwadraty kilometrowe bez ani jednego mieszkańca
Kwadraty siatki w gminie
120 jeden kwadrat to kilometr na kilometr

Wyniki egzaminów

W gminie Mstów uczniowie napisali egzamin ósmoklasisty 2026 na 63,0 procent z języka polskiego i matematyki — wyżej niż w połowie gmin powiatu. Do egzaminu przystąpiło 87 uczniów.
Wynik egzaminu ósmoklasisty
63 % średnia z języka polskiego i matematyki, egzamin ósmoklasisty 2026; mediana gmin powiatu: 58,4%
Zdających
87 uczniów do egzaminu w roku 2026
Język polski
66,9 % wynik średni, zdających
Matematyka
59,2 % wynik średni, zdających
Język angielski
72,7 % wynik średni; zdających, nie każdy zdający wybiera ten język
Szkół z wynikiem
5 szkół z 6 szkół; wynik publikuje się od pięciorga zdających
Język polski — 66,9% (w czwartej ćwiartce polskich gmin)
Język polski: Gmina Mstów Język polski: wynik 66,9% leży w czwartej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 39,9%, pierwszy kwartyl 59,2%, mediana 62,6%, trzeci kwartyl 66,2%, najwyższy 77,3%.
najniższa gmina
39,9%
Q1
59,2%
mediana
62,6%
Q3
66,2%
najwyższa gmina
77,3%
Matematyka — 59,2% (w czwartej ćwiartce polskich gmin)
Matematyka: Gmina Mstów Matematyka: wynik 59,2% leży w czwartej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 28,3%, pierwszy kwartyl 45,8%, mediana 50,9%, trzeci kwartyl 55,8%, najwyższy 82,6%.
najniższa gmina
28,3%
Q1
45,8%
mediana
50,9%
Q3
55,8%
najwyższa gmina
82,6%
Język angielski — 72,7% (w czwartej ćwiartce polskich gmin)
Język angielski: Gmina Mstów Język angielski: wynik 72,7% leży w czwartej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 40,9%, pierwszy kwartyl 62,5%, mediana 67,7%, trzeci kwartyl 72,7%, najwyższy 94,4%.
najniższa gmina
40,9%
Q1
62,5%
mediana
67,7%
Q3
72,7%
najwyższa gmina
94,4%

Każda z czterech ćwiartek mieści jedną czwartą gmin, a nie jedną czwartą skali — dlatego mają różne szerokości. Rozkład liczony z gmin, w których do egzaminu przystąpiło co najmniej trzydzieścioro uczniów (2 159 gmin).

Podatki i budżet gminy

W gminie Mstów podatek od nieruchomości przyniósł w roku 2024 559 zł na mieszkańca — więcej niż mediana gmin powiatu (539 zł). Budżet za rok 2025 zamknął się nadwyżką 1,2 mln zł przy dochodach 79,8 mln zł.
Podatek od nieruchomości
559 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 539 zł na mieszkańca
Udział podatku od nieruchomości w dochodach własnych
19,6 % część dochodów własnych gminy, którą daje ten podatek, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 18,5%
Podatek od środków transportowych
22 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 44 zł na mieszkańca
Dochody budżetu
79,8 mln zł wszystkie dochody budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
Wydatki budżetu
78,6 mln zł wszystkie wydatki budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
Wynik budżetu
1,2 mln zł dochody minus wydatki, wartość ujemna to deficyt, dane GUS za rok 2025
Wynik operacyjny po spłacie rat
7,2 mln zł dochody bieżące minus wydatki bieżące i spłata rat kredytów i pożyczek, dane GUS za rok 2025
stan na

Miejsce w rankingach

W gminie Mstów najlepsza pozycja to 233. miejsce z 2 451 gmin w kraju — ranking „Dokąd przeprowadza się Polska” (7,2 na 1000 mieszk., 2025 r.).
Dokąd przeprowadza się Polska
233 z 2 451 gmin w kraju · 15. z 164 gmin w województwie · 3. z 15 gmin w powiecie — 7,2 na 1000 mieszk. w 2025 r.
Gdzie oddaje się domy do użytku
572 z 2 479 gmin w kraju · 42. z 167 gmin w województwie · 5. z 16 gmin w powiecie — 3,6 na 1000 mieszk. w 2025 r.

Prawo miejscowe

W gminie Mstów w dziennikach urzędowych ogłoszono 76 aktów planistycznych, ostatni 2026-06-29.
Akty planistyczne
76 akty planowania przestrzennego ogłoszone dla obszaru

Najczęstsze pytania

Czy gmina Mstów ma plan ogólny?
W gminie Mstów planu ogólnego jeszcze nie ogłoszono w dzienniku urzędowym.
Ile kosztuje działka budowlana w gminie Mstów?
W gminie Mstów mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat częstochowski) to 45 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 17 a 93 zł/m² (455 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 5 lat).
Ile nowych domów oddano do użytku w gminie Mstów?
W gminie Mstów w roku 2025 oddano do użytku 3,6 nowych domów jednorodzinnych na 1000 mieszkańców — według GUS.
Ile domów zaczęto budować w gminie Mstów?
W gminie Mstów w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 169 spraw budowlanych, w tym 93 sprawy o dom jednorodzinny — o 3,1% mniej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
Co mówią świadectwa energetyczne w gminie Mstów?
W gminie Mstów mediana EP ze świadectw energetycznych to 92 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 265 świadectw).
Ile mocy OZE czeka na przyłączenie do sieci w gminie Mstów?
W gminie Mstów na przyłączenie do sieci czeka 161 MW nowych źródeł — to 54. wynik wśród 102 powiatów, dla których znana jest kolejka. Liczba opisuje cały powiat — kolejka nie schodzi poniżej tego poziomu.
Jakie akty prawa miejscowego ogłoszono w gminie Mstów?
W gminie Mstów w dziennikach urzędowych ogłoszono 76 aktów planistycznych, ostatni 2026-06-29.

Pozostałe obszary w regionie

Pozostałe gminy w powiecie

Pojęcia z tej strony

  • Plan ogólny gminy (POG)

    Plan ogólny gminy to uchwała rady gminy, która dzieli cały jej obszar na strefy planistyczne i ustala dla nich ramy przyszłej zabudowy. Zastąpił studium uwarunkowań i w odróżnieniu od niego jest aktem prawa miejscowego.

  • Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP)

    Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego to akt prawa miejscowego, który ustala przeznaczenie konkretnych terenów w gminie. Tam, gdzie obowiązuje, to on rozstrzyga o zabudowie i decyzja o warunkach zabudowy nie jest potrzebna.

  • Rejestr Cen Nieruchomości (RCN)

    Rejestr Cen Nieruchomości to prowadzony przez starostwo powiatowe spis tego, co naprawdę zapłacono u notariusza. Nie zawiera ofert sprzedaży — wyłącznie zawarte transakcje.