Wyniki egzaminu ósmoklasisty w województwie podlaskim
W połowie gmin w województwie podlaskim średni wynik z języka polskiego i matematyki nie przekracza 56,3% (egzamin w roku 2026, 67 gmin w zestawieniu). To mediana wyników gminnych, a nie średnia krajowa — średnia ważona oddałaby kraj miastom.
Stan na 30 września 2026.
Gminy z najwyższym wynikiem
| Gmina | Polski i matematyka % | Angielski % | Zdających |
|---|---|---|---|
| Supraśl | 72,1 | 82,9 | 59 |
| Białystok | 65,2 | 80,8 | 2 797 |
| Rutki | 64,7 | 67,9 | 41 |
| Juchnowiec Kościelny | 63,6 | 80,5 | 181 |
| Brańsk | 62,7 | 71,1 | 36 |
| Janów | 61,9 | 69,8 | 33 |
| Wysokie Mazowieckie | 61,6 | 74,8 | 147 |
| Wasilków | 61,3 | 75,9 | 172 |
| Dobrzyniewo Duże | 61,1 | 76,0 | 129 |
| Łomża | 60,9 | 72,3 | 92 |
| Wąsosz | 60,7 | 57,9 | 35 |
| Kolno | 60,0 | 74,3 | 91 |
| Łomża | 59,9 | 74,2 | 560 |
| Turośń Kościelna | 59,8 | 73,9 | 58 |
| Grabówka | 59,8 | 81,7 | 86 |
| Sokółka | 59,6 | 77,7 | 217 |
| Choroszcz | 59,5 | 70,9 | 99 |
| Suwałki | 59,4 | 68,3 | 59 |
| Kolno | 59,2 | 63,0 | 77 |
| Suwałki | 59,1 | 76,3 | 652 |
| Szepietowo | 58,7 | 64,8 | 63 |
| Zambrów | 58,6 | 72,0 | 233 |
| Ciechanowiec | 58,5 | 62,0 | 49 |
| Suchowola | 58,2 | 75,5 | 55 |
| Śniadowo | 58,2 | 60,4 | 57 |
| Raczki | 58,1 | 65,6 | 50 |
| Łapy | 57,8 | 70,5 | 150 |
| Stawiski | 57,5 | 61,1 | 55 |
| Czarna Białostocka | 57,4 | 71,8 | 72 |
| Bielsk Podlaski | 57,0 | 72,7 | 224 |
Gminy z najniższym wynikiem
| Gmina | Polski i matematyka % | Angielski % | Zdających |
|---|---|---|---|
| Mońki | 55,2 | 67,5 | 122 |
| Piątnica | 55,1 | 64,7 | 105 |
| Augustów | 55,0 | 63,7 | 81 |
| Zbójna | 54,9 | 56,2 | 33 |
| Miastkowo | 54,7 | 60,8 | 37 |
| Boćki | 54,7 | 61,3 | 34 |
| Gródek | 54,7 | 67,2 | 35 |
| Turośl | 54,4 | 56,5 | 53 |
| Grajewo | 54,3 | 59,2 | 50 |
| Bargłów Kościelny | 53,7 | 61,2 | 35 |
| Hajnówka | 53,6 | 72,1 | 183 |
| Grajewo | 53,2 | 69,4 | 201 |
| Bielsk Podlaski | 51,8 | 65,5 | 51 |
| Lipsk | 51,0 | 65,7 | 37 |
| Klukowo | 50,4 | 58,3 | 31 |
| Radziłów | 50,1 | 56,2 | 40 |
| Michałowo | 50,1 | 69,1 | 38 |
| Goniądz | 49,3 | 56,9 | 32 |
| Tykocin | 48,9 | 58,5 | 53 |
| Szczuczyn | 48,4 | 59,9 | 56 |
| Jedwabne | 48,0 | 55,7 | 43 |
| Grabowo | 47,7 | 55,8 | 33 |
| Dąbrowa Białostocka | 47,7 | 52,4 | 98 |
| Sokoły | 47,2 | 52,1 | 62 |
| Zabłudów | 46,7 | 57,4 | 71 |
| Sejny | 46,6 | 66,6 | 72 |
| Filipów | 45,4 | 58,3 | 32 |
| Jaświły | 44,5 | 49,5 | 42 |
| Nowogród | 44,1 | 60,4 | 37 |
| Drohiczyn | 41,9 | 55,7 | 58 |
Częste pytania
- Jakie są wyniki egzaminu ósmoklasisty w województwie podlaskim?
- W połowie gmin w województwie podlaskim średni wynik z języka polskiego i matematyki nie przekracza 56,3 procent. Jest to mediana z wyników gminnych, a nie średnia krajowa — złożyło się na nią 67 gmin z egzaminu w roku 2026.
- Dlaczego liczymy tylko język polski i matematykę?
- Bo te dwa przedmioty pisze każdy ósmoklasista, więc ich średnia opisuje w każdej gminie ten sam zbiór uczniów. Język obcy rozkłada się na osiem języków i gmina, w której klasa zdaje niemiecki, nie jest wprost porównywalna z gminą angielską — wynik z języka angielskiego pokazujemy osobno, w kolumnie obok.
- Dlaczego nie ma tu wszystkich gmin?
- Z dwóch powodów. Okręgowe komisje egzaminacyjne nie publikują wyniku, gdy w szkole zdawało mniej niż pięcioro uczniów — chroni to pojedyncze dzieci przed rozpoznaniem. My dokładamy drugi próg: do rankingu wchodzi gmina z co najmniej 30 zdającymi — dziś nie mieści się w tym progu 52 gminy. Wynik gminy, w której egzamin pisało sześcioro dzieci, waha się o kilkanaście punktów z rocznika na rocznik i zająłby oba krańce listy, nie mówiąc nic o nauczaniu.
- Czy wysoki wynik znaczy, że szkoły w gminie są lepsze?
- Nie wprost. Wynik egzaminu zależy również od tego, kto do niego siada — od wykształcenia rodziców, zamożności okolicy i tego, czy część uczniów dojeżdża do szkół w większym mieście. Zestawienie mówi, jaki był wynik, i pozwala porównać gminę z sąsiadami; oceny pracy szkoły nie zastąpi.
- Czego to zestawienie nie obejmuje?
- Dane pomijają zdających, którzy są obywatelami Ukrainy i przyjechali do Polski po 24 lutego 2022 roku — tak wynika z legendy źródła. Liczymy wyłącznie sesję główną wraz z dodatkową, w wydaniu ogłoszonym przez komisje. Matury nie mieszamy z egzaminem ósmoklasisty: to inne szkoły i inne roczniki.
Wyniki w województwach
Skąd to wiemy
Wyniki pochodzą z Mapy Wyników Egzaminów prowadzonej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej wraz z Informatycznym Centrum Edukacji i Nauki, która publikuje zestawienia okręgowych komisji egzaminacyjnych dla szkół, gmin, powiatów i województw.