Przejdź do treści
Landeva — strona główna

Miasto Wysokie Mazowieckie

Plan ogólny jest już ogłoszony w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 14. Stan na 2026-10-16.

Liczby całego powiatu: Powiat wysokomazowiecki stan na

Sprawdź działkę — miasto Wysokie Mazowieckie

Granice: Miasto Wysokie Mazowieckie
Co znaczą kolory stref planu ogólnego
  • Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową wielorodzinną SW
  • Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową jednorodzinną SJ
  • Strefa wielofunkcyjna z zabudową zagrodową SZ
  • Strefa usługowa SU
  • Strefa handlu wielkopowierzchniowego SH
  • Strefa gospodarcza SP
  • Strefa produkcji rolniczej SR
  • Strefa infrastrukturalna SI
  • Strefa zieleni i rekreacji SN
  • Strefa cmentarzy SC
  • Strefa górnictwa SG
  • Strefa komunikacyjna SK
  • Strefa otwarta SO
  • Obszar uzupełnienia zabudowy
  • Obszar zabudowy śródmiejskiej

Symbole i barwy są krajowe — tak samo wygląda plan ogólny każdej gminy. Nakładka projektu planu jest rysowana słabiej i nie ma mocy prawnej.

Granice: Miasto Wysokie Mazowieckie. Po przewinięciu mapa pokazuje strefy planu ogólnego i projektów planów — projekt nie ma mocy prawnej. Kadr otwiera się w skali, w której rządowa usługa te strefy rysuje; po oddaleniu mapy znikają.

Ceny gruntu na tle innych obszarów

Rozkład cen gruntu budowlanego z aktów notarialnych: środkowa połowa transakcji i mediana, na wspólnej skali.

powiat wysokomazowiecki (5 lat) 112 zł/m²
woj. podlaskie 160 zł/m²
Polska 143 zł/m²
24 zł/m² 578 zł/m²
Rozkład cen gruntu budowlanego: powiat wysokomazowiecki (5 lat) — mediana 112 zł/m²; woj. podlaskie — mediana 160 zł/m²; Polska — mediana 143 zł/m². Skala od 24 do 578 zł/m².

Plan ogólny i plany miejscowe

Plan ogólny: ogłoszony w dzienniku urzędowym (2026-05-07)

Uchwała nr XXIV/122/2026 Rady Miasta Wysokie Mazowieckie z dnia 29 kwietnia 2026 r. w sprawie uchwalenia planu ogólnego Miasta Wysokie Mazowieckie

W mieście Wysokie Mazowieckie plan ogólny jest już ogłoszony w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 14.
Plany miejscowe
14 obowiązujące plany zagospodarowania przestrzennego w obszarze
Jaka część gminy jest objęta planem miejscowym
100 % dane GUS za rok 2024

Ceny gruntu budowlanego

Ceny liczone dla całego powiatu (powiat wysokomazowiecki) — próba pojedynczej gminy jest za mała, by publikować rozkład.

W mieście Wysokie Mazowieckie mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat wysokomazowiecki) to 112 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 85 a 134 zł/m² (31 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 5 lat).
Mediana ceny gruntu budowlanego, powiat
112 zł/m² połowa transakcji z aktów notarialnych poniżej tej ceny, okres danych: 5 lat — liczby dla całego powiatu (powiat wysokomazowiecki)
Typowy przedział cen od, powiat
85 zł/m² dolna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat wysokomazowiecki)
Typowy przedział cen do, powiat
134 zł/m² górna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat wysokomazowiecki)
Transakcje, powiat
31 sprzedaże gruntów budowlanych, okres danych: 5 lat — liczby dla całego powiatu (powiat wysokomazowiecki)

Energia budynków

W mieście Wysokie Mazowieckie mediana EP ze świadectw energetycznych to 91 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 681 świadectw). Liczby obejmują miasto i gminę wiejską o tej samej nazwie razem — wykaz świadectw ich nie rozdziela.
Mediana EP
91 kWh/m²·rok zapotrzebowanie na energię pierwotną ze świadectw energetycznych
Świadectwa
681 świadectwa energetyczne wystawione w obszarze

Budowy

W mieście Wysokie Mazowieckie w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 37 spraw budowlanych, w tym 20 spraw o dom jednorodzinny — o 33,3% więcej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
Sprawy o dom jednorodzinny
20 sprawy o budynek mieszkalny jednorodzinny w ostatnich dwunastu miesiącach
Sprawy budowlane
37 pozwolenia i zgłoszenia poza sieciami uzbrojenia terenu, ostatnie dwanaście miesięcy
Pozwolenia
37 sprawy zakończone decyzją o pozwoleniu na budowę

Projekty unijne

W mieście Wysokie Mazowieckie dofinansowano z Funduszy Europejskich na lata 2021–2027 15 projektów, w tym 10 inwestycji.
Projekty unijne 2021–2027
15 z dofinansowaniem z Funduszy Europejskich, realizowane w mieście Wysokie Mazowieckie
Inwestycje
10 Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Fundusz Spójności i Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji
Projekty miękkie
5 Europejski Fundusz Społeczny Plus: szkolenia, zatrudnienie, usługi społeczne
Dofinansowanie UE
12,2 mln zł z 10 projektów realizowanych wyłącznie w mieście Wysokie Mazowieckie

Z jakich programów

  • Fundusze Europejskie dla Podlaskiego — 12 projektów, w tym 9 w całości w mieście Wysokie Mazowieckie: 12,1 mln zł dofinansowania UE
  • Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej — 2 projekty, w tym 1 w całości w mieście Wysokie Mazowieckie: 83 tys. zł dofinansowania UE
  • Fundusze Europejskie na Rozwój Cyfrowy — 1 projekt
stan na

Ludność i gospodarka

W mieście Wysokie Mazowieckie ludzie wyjeżdżają — saldo migracji to −9,1 na 1000 mieszkańców (2025), nowych domów jednorodzinnych oddano 0,5 na 1000 mieszkańców (2025), na kilometrze kwadratowym mieszka 585 osób (2025) — według GUS.
Ile osób mieszka na kilometrze kwadratowym
585 os./km² dane GUS za rok 2025
Czy ludzie się tu wprowadzają, czy wyjeżdżają
-9,1 na 1000 mieszk. dane GUS za rok 2025
Nowe domy jednorodzinne na 1000 mieszkańców
0,5 dane GUS za rok 2025
Firmy w rejestrze na 1000 mieszkańców
139 dane GUS za rok 2025

Gdzie w gminie mieszkają ludzie

W mieście Wysokie Mazowieckie ludzie mieszkają zwarcie — połowa mieszkańców mieszka na 13,3% powierzchni gminy, a 33,3% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Poza tymi skupiskami działka bywa oddalona od najbliższych sąsiadów, a razem z nimi od sklepu i przystanku.
Rozmieszczenie mieszkańców: Miasto Wysokie Mazowieckie W mieście Wysokie Mazowieckie ludzie mieszkają zwarcie — połowa mieszkańców mieszka na 13,3% powierzchni gminy, a 33,3% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Poza tymi skupiskami działka bywa oddalona od najbliższych sąsiadów, a razem z nimi od sklepu i przystanku.
Każdy kwadrat to kilometr na kilometr; ciemniejszy znaczy więcej mieszkańców, a najciemniejszy to najliczniejszy kwadrat tej gminy. Kwadraty bez stałych mieszkańców zostają puste. (spis powszechny 2021).
Połowa mieszkańców mieszka na
13,3 % powierzchni spis powszechny 2021, siatka kwadratów kilometrowych
Powierzchnia bez stałych mieszkańców
33,3 % 5 kwadratów kilometrowych bez ani jednego mieszkańca
Kwadraty siatki w gminie
15 jeden kwadrat to kilometr na kilometr

Wyniki egzaminów

W mieście Wysokie Mazowieckie uczniowie napisali egzamin ósmoklasisty 2026 na 61,6 procent z języka polskiego i matematyki — wyżej niż w połowie gmin powiatu. Do egzaminu przystąpiło 147 uczniów.
Wynik egzaminu ósmoklasisty
61,6 % średnia z języka polskiego i matematyki, egzamin ósmoklasisty 2026; mediana gmin powiatu: 55,9%
Zdających
147 uczniów do egzaminu w roku 2026
Język polski
67,1 % wynik średni, zdających
Matematyka
56 % wynik średni, zdających
Język angielski
74,8 % wynik średni; zdających, nie każdy zdający wybiera ten język
Szkół z wynikiem
2 szkoły wszystkie szkoły gminy mają opublikowany wynik
Język polski — 67,1% (w czwartej ćwiartce polskich gmin)
Język polski: Miasto Wysokie Mazowieckie Język polski: wynik 67,1% leży w czwartej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 39,9%, pierwszy kwartyl 59,2%, mediana 62,6%, trzeci kwartyl 66,2%, najwyższy 77,3%.
najniższa gmina
39,9%
Q1
59,2%
mediana
62,6%
Q3
66,2%
najwyższa gmina
77,3%
Matematyka — 56,0% (w czwartej ćwiartce polskich gmin)
Matematyka: Miasto Wysokie Mazowieckie Matematyka: wynik 56,0% leży w czwartej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 28,3%, pierwszy kwartyl 45,8%, mediana 50,9%, trzeci kwartyl 55,8%, najwyższy 82,6%.
najniższa gmina
28,3%
Q1
45,8%
mediana
50,9%
Q3
55,8%
najwyższa gmina
82,6%
Język angielski — 74,8% (w czwartej ćwiartce polskich gmin)
Język angielski: Miasto Wysokie Mazowieckie Język angielski: wynik 74,8% leży w czwartej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 40,9%, pierwszy kwartyl 62,5%, mediana 67,7%, trzeci kwartyl 72,7%, najwyższy 94,4%.
najniższa gmina
40,9%
Q1
62,5%
mediana
67,7%
Q3
72,7%
najwyższa gmina
94,4%

Każda z czterech ćwiartek mieści jedną czwartą gmin, a nie jedną czwartą skali — dlatego mają różne szerokości. Rozkład liczony z gmin, w których do egzaminu przystąpiło co najmniej trzydzieścioro uczniów (2 159 gmin).

Podatki i budżet gminy

W mieście Wysokie Mazowieckie podatek od nieruchomości przyniósł w roku 2024 828 zł na mieszkańca — więcej niż mediana gmin powiatu (536 zł). Budżet za rok 2025 zamknął się deficytem 1,1 mln zł przy dochodach 94,6 mln zł.
Podatek od nieruchomości
828 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 536 zł na mieszkańca
Udział podatku od nieruchomości w dochodach własnych
14,6 % część dochodów własnych gminy, którą daje ten podatek, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 19,0%
Podatek od środków transportowych
81 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 52 zł na mieszkańca
Dochody budżetu
94,6 mln zł wszystkie dochody budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
Wydatki budżetu
95,7 mln zł wszystkie wydatki budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
Wynik budżetu
-1,1 mln zł dochody minus wydatki, wartość ujemna to deficyt, dane GUS za rok 2025
Wynik operacyjny po spłacie rat
12,6 mln zł dochody bieżące minus wydatki bieżące i spłata rat kredytów i pożyczek, dane GUS za rok 2025
stan na

Miejsce w rankingach

W mieście Wysokie Mazowieckie najlepsza pozycja to 1. miejsce z 2 301 gmin w kraju — ranking „Pokrycie planami miejscowymi” (100,0 %, 2024 r.).
Dokąd przeprowadza się Polska
2 344 z 2 451 gmin w kraju · 107. z 118 gmin w województwie · 8. z 10 gmin w powiecie — −9,1 na 1000 mieszk. w 2025 r.
Gdzie oddaje się domy do użytku
2 344 z 2 479 gmin w kraju · 111. z 119 gmin w województwie · 9. z 10 gmin w powiecie — 0,5 na 1000 mieszk. w 2025 r.
Pokrycie planami miejscowymi
1 z 2 301 gmin w kraju · 1. z 112 gmin w województwie · 1. z 10 gmin w powiecie — 100,0 % w 2024 r.

Prawo miejscowe

W mieście Wysokie Mazowieckie w dziennikach urzędowych ogłoszono 12 aktów planistycznych, ostatni 2026-05-07.
Akty planistyczne
12 akty planowania przestrzennego ogłoszone dla obszaru

Najczęstsze pytania

Czy miasto Wysokie Mazowieckie ma plan ogólny?
W mieście Wysokie Mazowieckie plan ogólny jest już ogłoszony w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 14.
Ile kosztuje działka budowlana w mieście Wysokie Mazowieckie?
W mieście Wysokie Mazowieckie mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat wysokomazowiecki) to 112 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 85 a 134 zł/m² (31 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 5 lat).
Ile nowych domów oddano do użytku w mieście Wysokie Mazowieckie?
W mieście Wysokie Mazowieckie w roku 2025 oddano do użytku 0,5 nowych domów jednorodzinnych na 1000 mieszkańców — według GUS.
Ile domów zaczęto budować w mieście Wysokie Mazowieckie?
W mieście Wysokie Mazowieckie w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 37 spraw budowlanych, w tym 20 spraw o dom jednorodzinny — o 33,3% więcej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
Co mówią świadectwa energetyczne w mieście Wysokie Mazowieckie?
W mieście Wysokie Mazowieckie mediana EP ze świadectw energetycznych to 91 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 681 świadectw). Liczby obejmują miasto i gminę wiejską o tej samej nazwie razem — wykaz świadectw ich nie rozdziela.
Jakie akty prawa miejscowego ogłoszono w mieście Wysokie Mazowieckie?
W mieście Wysokie Mazowieckie w dziennikach urzędowych ogłoszono 12 aktów planistycznych, ostatni 2026-05-07.

Pozostałe obszary w regionie

Pozostałe gminy w powiecie

Pojęcia z tej strony

  • Plan ogólny gminy (POG)

    Plan ogólny gminy to uchwała rady gminy, która dzieli cały jej obszar na strefy planistyczne i ustala dla nich ramy przyszłej zabudowy. Zastąpił studium uwarunkowań i w odróżnieniu od niego jest aktem prawa miejscowego.

  • Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP)

    Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego to akt prawa miejscowego, który ustala przeznaczenie konkretnych terenów w gminie. Tam, gdzie obowiązuje, to on rozstrzyga o zabudowie i decyzja o warunkach zabudowy nie jest potrzebna.

  • Rejestr Cen Nieruchomości (RCN)

    Rejestr Cen Nieruchomości to prowadzony przez starostwo powiatowe spis tego, co naprawdę zapłacono u notariusza. Nie zawiera ofert sprzedaży — wyłącznie zawarte transakcje.