Przejdź do treści
Landeva — strona główna

Powiat wysokomazowiecki

Mediana ceny gruntu budowlanego to 112 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 85 a 134 zł/m² (31 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 5 lat). Stan na 2026-10-16.

Liczby całego województwa: Woj. podlaskie stan na

Sprawdź działkę — powiat wysokomazowiecki

Ceny gruntu na tle innych obszarów

Rozkład cen gruntu budowlanego z aktów notarialnych: środkowa połowa transakcji i mediana, na wspólnej skali.

powiat wysokomazowiecki (5 lat) 112 zł/m²
woj. podlaskie 160 zł/m²
Polska 143 zł/m²
24 zł/m² 578 zł/m²
Rozkład cen gruntu budowlanego: powiat wysokomazowiecki (5 lat) — mediana 112 zł/m²; woj. podlaskie — mediana 160 zł/m²; Polska — mediana 143 zł/m². Skala od 24 do 578 zł/m².

Plan ogólny i plany miejscowe

Ostatnio ogłoszony plan ogólny w regionie: gmina Ciechanowiec (2026-10-06)

Uchwała nr 188/XXVII/26 Rady Miejskiej w Ciechanowcu z dnia 30 września 2026 r. w sprawie planu ogólnego gminy Ciechanowiec

W powiecie wysokomazowieckim plan ogólny ma 5 gmin z 10 — to 50%, a planów miejscowych widzę 68.
Gminy z planem ogólnym
5 z 10 gmin w obszarze
Plany miejscowe
68 obowiązujące plany zagospodarowania przestrzennego w obszarze

Ceny gruntu budowlanego

W powiecie wysokomazowieckim mediana ceny gruntu budowlanego to 112 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 85 a 134 zł/m² (31 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 5 lat).
Mediana ceny gruntu budowlanego
112 zł/m² połowa transakcji z aktów notarialnych poniżej tej ceny, okres danych: 5 lat
Typowy przedział cen od
85 zł/m² dolna granica środkowej połowy transakcji
Typowy przedział cen do
134 zł/m² górna granica środkowej połowy transakcji
Transakcje
31 sprzedaże gruntów budowlanych, okres danych: 5 lat

Energia budynków

W powiecie wysokomazowieckim mediana EP ze świadectw energetycznych to 139 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 1 145 świadectw).
Mediana EP
139 kWh/m²·rok zapotrzebowanie na energię pierwotną ze świadectw energetycznych
Świadectwa
1 145 świadectwa energetyczne wystawione w obszarze
Gminy z pomiarem
10 gminy, dla których policzono medianę zapotrzebowania na energię

Budowy

W powiecie wysokomazowieckim w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 293 sprawy budowlane, w tym 134 sprawy o dom jednorodzinny — o 6,3% więcej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
Sprawy o dom jednorodzinny
134 sprawy o budynek mieszkalny jednorodzinny w ostatnich dwunastu miesiącach
Sprawy budowlane
293 pozwolenia i zgłoszenia poza sieciami uzbrojenia terenu, ostatnie dwanaście miesięcy
Pozwolenia
289 sprawy zakończone decyzją o pozwoleniu na budowę

Projekty unijne

W powiecie wysokomazowieckim dofinansowano z Funduszy Europejskich na lata 2021–2027 76 projektów, w tym 43 inwestycje.
Projekty unijne 2021–2027
76 z dofinansowaniem z Funduszy Europejskich, realizowane w powiecie wysokomazowieckim
Inwestycje
43 Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Fundusz Spójności i Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji
Projekty miękkie
33 Europejski Fundusz Społeczny Plus: szkolenia, zatrudnienie, usługi społeczne
Dofinansowanie UE
77,9 mln zł z 53 projektów realizowanych wyłącznie w powiecie wysokomazowieckim

Z jakich programów

  • Fundusze Europejskie dla Podlaskiego — 59 projektów, w tym 42 w całości w powiecie wysokomazowieckim: 41,3 mln zł dofinansowania UE
  • Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej — 8 projektów, w tym 8 w całości w powiecie wysokomazowieckim: 5,6 mln zł dofinansowania UE
  • Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko — 5 projektów, w tym 2 w całości w powiecie wysokomazowieckim: 14,1 mln zł dofinansowania UE
  • Interreg NEXT Poland–Ukraine — 3 projekty
  • Fundusze Europejskie na Rozwój Cyfrowy — 1 projekt, w tym 1 w całości w powiecie wysokomazowieckim: 16,9 mln zł dofinansowania UE
stan na

Ludność i gospodarka

W powiecie wysokomazowieckim bezrobocie to 7,0% (2025), przeciętne wynagrodzenie to 8 155 zł (2025) — według GUS.
Bezrobocie w powiecie
7 % dane GUS za rok 2025
Przeciętne wynagrodzenie w powiecie
8 155 zł dane GUS za rok 2025
Typowa cena metra mieszkania w powiecie
7 390 zł/m² dane GUS za rok 2024
Ogrzewane indywidualnie paliwami stałymi
8 253 mieszkań dane GUS za rok 2021

Wyniki egzaminów

W powiecie wysokomazowieckim uczniowie napisali egzamin ósmoklasisty 2026 na 56,4 procent z języka polskiego i matematyki. Do egzaminu przystąpiło 522 uczniów.
Wynik egzaminu ósmoklasisty
56,4 % średnia z języka polskiego i matematyki, egzamin ósmoklasisty 2026
Zdających
522 uczniów do egzaminu w roku 2026
Język polski
61,9 % wynik średni, zdających
Matematyka
50,8 % wynik średni, zdających
Język angielski
63,4 % wynik średni; zdających, nie każdy zdający wybiera ten język
Język polski — 61,9% (w drugiej ćwiartce polskich gmin)
Język polski: Powiat wysokomazowiecki Język polski: wynik 61,9% leży w drugiej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 39,9%, pierwszy kwartyl 59,2%, mediana 62,6%, trzeci kwartyl 66,2%, najwyższy 77,3%.
najniższa gmina
39,9%
Q1
59,2%
mediana
62,6%
Q3
66,2%
najwyższa gmina
77,3%
Matematyka — 50,8% (w drugiej ćwiartce polskich gmin)
Matematyka: Powiat wysokomazowiecki Matematyka: wynik 50,8% leży w drugiej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 28,3%, pierwszy kwartyl 45,8%, mediana 50,9%, trzeci kwartyl 55,8%, najwyższy 82,6%.
najniższa gmina
28,3%
Q1
45,8%
mediana
50,9%
Q3
55,8%
najwyższa gmina
82,6%
Język angielski — 63,4% (w drugiej ćwiartce polskich gmin)
Język angielski: Powiat wysokomazowiecki Język angielski: wynik 63,4% leży w drugiej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 40,9%, pierwszy kwartyl 62,5%, mediana 67,7%, trzeci kwartyl 72,7%, najwyższy 94,4%.
najniższa gmina
40,9%
Q1
62,5%
mediana
67,7%
Q3
72,7%
najwyższa gmina
94,4%

Każda z czterech ćwiartek mieści jedną czwartą gmin, a nie jedną czwartą skali — dlatego mają różne szerokości. Rozkład liczony z gmin, w których do egzaminu przystąpiło co najmniej trzydzieścioro uczniów (2 159 gmin).

Miejsce w rankingach

W powiecie wysokomazowieckim najlepsza pozycja to 30. miejsce z 380 powiatów w kraju — ranking „Gdzie grzeje się paliwami stałymi” (51,8 %, 2021 r.).
Gdzie grzeje się paliwami stałymi
30 z 380 powiatów w kraju · 3. z 17 powiatów w województwie — 51,8 % w 2021 r.

Prawo miejscowe

W powiecie wysokomazowieckim w dziennikach urzędowych ogłoszono 60 aktów planistycznych, ostatni 2026-10-06.
Akty planistyczne
60 akty planowania przestrzennego ogłoszone dla obszaru

Najczęstsze pytania

Ile gmin w powiecie wysokomazowieckim ma plan ogólny?
W powiecie wysokomazowieckim plan ogólny ma 5 gmin z 10 — to 50%, a planów miejscowych widzę 68.
Ile kosztuje działka budowlana w powiecie wysokomazowieckim?
W powiecie wysokomazowieckim mediana ceny gruntu budowlanego to 112 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 85 a 134 zł/m² (31 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 5 lat).
Ile nowych domów oddano do użytku w powiecie wysokomazowieckim?
W powiecie wysokomazowieckim nie mam jeszcze liczb o tym, ile domów oddano tu do użytku — brak danych nie oznacza, że tego tu nie ma.
Ile domów zaczęto budować w powiecie wysokomazowieckim?
W powiecie wysokomazowieckim w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 293 sprawy budowlane, w tym 134 sprawy o dom jednorodzinny — o 6,3% więcej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
Co mówią świadectwa energetyczne w powiecie wysokomazowieckim?
W powiecie wysokomazowieckim mediana EP ze świadectw energetycznych to 139 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 1 145 świadectw).
Jakie akty prawa miejscowego ogłoszono w powiecie wysokomazowieckim?
W powiecie wysokomazowieckim w dziennikach urzędowych ogłoszono 60 aktów planistycznych, ostatni 2026-10-06.

Pozostałe obszary w regionie

Gminy w powiecie

Pozostałe powiaty w województwie

Pojęcia z tej strony

  • Plan ogólny gminy (POG)

    Plan ogólny gminy to uchwała rady gminy, która dzieli cały jej obszar na strefy planistyczne i ustala dla nich ramy przyszłej zabudowy. Zastąpił studium uwarunkowań i w odróżnieniu od niego jest aktem prawa miejscowego.

  • Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP)

    Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego to akt prawa miejscowego, który ustala przeznaczenie konkretnych terenów w gminie. Tam, gdzie obowiązuje, to on rozstrzyga o zabudowie i decyzja o warunkach zabudowy nie jest potrzebna.

  • Rejestr Cen Nieruchomości (RCN)

    Rejestr Cen Nieruchomości to prowadzony przez starostwo powiatowe spis tego, co naprawdę zapłacono u notariusza. Nie zawiera ofert sprzedaży — wyłącznie zawarte transakcje.