Przejdź do treści
Landeva — strona główna

Łomża

Mediana ceny gruntu budowlanego to 319 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 245 a 539 zł/m² (11 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 3 lata). Stan na 2026-10-16.

Liczby całego województwa: Woj. podlaskie stan na

Sprawdź działkę — Łomża

Ceny gruntu na tle innych obszarów

Rozkład cen gruntu budowlanego z aktów notarialnych: środkowa połowa transakcji i mediana, na wspólnej skali.

Łomża (3 lata) 319 zł/m²
woj. podlaskie 160 zł/m²
Polska 143 zł/m²
31 zł/m² 1 236 zł/m²
Rozkład cen gruntu budowlanego: Łomża (3 lata) — mediana 319 zł/m²; woj. podlaskie — mediana 160 zł/m²; Polska — mediana 143 zł/m². Skala od 31 do 1 236 zł/m².

Plan ogólny i plany miejscowe

Ostatnio ogłoszony plan ogólny w regionie: miasto Łomża (2026-08-28)

Uchwała nr 269/XXXVI/26 Rady Miejskiej Łomży z dnia 26 sierpnia 2026 r. w sprawie uchwalenia planu ogólnego Miasta Łomża

W mieście Łomża plan ogólny jest już ogłoszony w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 33.
Gminy z planem ogólnym
1 z 1 gminy w obszarze
Plany miejscowe
33 obowiązujące plany zagospodarowania przestrzennego w obszarze

Ceny gruntu budowlanego

W mieście Łomża mediana ceny gruntu budowlanego to 319 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 245 a 539 zł/m² (11 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 3 lata).
Mediana ceny gruntu budowlanego
319 zł/m² połowa transakcji z aktów notarialnych poniżej tej ceny, okres danych: 3 lata
Typowy przedział cen od
245 zł/m² dolna granica środkowej połowy transakcji
Typowy przedział cen do
539 zł/m² górna granica środkowej połowy transakcji
Transakcje
11 sprzedaże gruntów budowlanych, okres danych: 3 lata

Energia budynków

W mieście Łomża mediana EP ze świadectw energetycznych to 70 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 2 766 świadectw).
Mediana EP
70 kWh/m²·rok zapotrzebowanie na energię pierwotną ze świadectw energetycznych
Świadectwa
2 766 świadectwa energetyczne wystawione w obszarze

Budowy

W mieście Łomża w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 164 sprawy budowlane, w tym 60 spraw o dom jednorodzinny — o 71,4% więcej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
Sprawy o dom jednorodzinny
60 sprawy o budynek mieszkalny jednorodzinny w ostatnich dwunastu miesiącach
Sprawy budowlane
164 pozwolenia i zgłoszenia poza sieciami uzbrojenia terenu, ostatnie dwanaście miesięcy
Pozwolenia
148 sprawy zakończone decyzją o pozwoleniu na budowę

Projekty unijne

W mieście Łomża dofinansowano z Funduszy Europejskich na lata 2021–2027 62 projekty, w tym 37 inwestycji.
Projekty unijne 2021–2027
62 z dofinansowaniem z Funduszy Europejskich, realizowane w mieście Łomża
Inwestycje
37 Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Fundusz Spójności i Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji
Projekty miękkie
23 Europejski Fundusz Społeczny Plus: szkolenia, zatrudnienie, usługi społeczne
Pozostałe
2 fundusze rybackie, migracyjne i bezpieczeństwa wewnętrznego
Dofinansowanie UE
160,1 mln zł z 32 projektów realizowanych wyłącznie w mieście Łomża

Z jakich programów

  • Fundusze Europejskie dla Podlaskiego — 42 projekty, w tym 19 w całości w mieście Łomża: 109,6 mln zł dofinansowania UE
  • Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej — 12 projektów, w tym 9 w całości w mieście Łomża: 40,9 mln zł dofinansowania UE
  • Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki — 3 projekty, w tym 3 w całości w mieście Łomża: 7,3 mln zł dofinansowania UE
  • Fundusze Europejskie dla Rybactwa — 2 projekty
  • Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego — 1 projekt, w tym 1 w całości w mieście Łomża: 2,3 mln zł dofinansowania UE
  • Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko — 1 projekt
  • Interreg NEXT Poland–Ukraine — 1 projekt
stan na

Ludność i gospodarka

W mieście Łomża bezrobocie to 7,7% (2025), przeciętne wynagrodzenie to 8 538 zł (2025) — według GUS.
Bezrobocie w powiecie
7,7 % dane GUS za rok 2025
Przeciętne wynagrodzenie w powiecie
8 538 zł dane GUS za rok 2025
Typowa cena metra mieszkania w powiecie
7 560 zł/m² dane GUS za rok 2024
Ogrzewane indywidualnie paliwami stałymi
812 mieszkań dane GUS za rok 2021

Wyniki egzaminów

W mieście Łomża uczniowie napisali egzamin ósmoklasisty 2026 na 59,9 procent z języka polskiego i matematyki. Do egzaminu przystąpiło 560 uczniów.
Wynik egzaminu ósmoklasisty
59,9 % średnia z języka polskiego i matematyki, egzamin ósmoklasisty 2026
Zdających
560 uczniów do egzaminu w roku 2026
Język polski
64,7 % wynik średni, zdających
Matematyka
55,2 % wynik średni, zdających
Język angielski
74,2 % wynik średni; zdających, nie każdy zdający wybiera ten język
Język polski — 64,7% (w trzeciej ćwiartce polskich gmin)
Język polski: Łomża Język polski: wynik 64,7% leży w trzeciej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 39,9%, pierwszy kwartyl 59,2%, mediana 62,6%, trzeci kwartyl 66,2%, najwyższy 77,3%.
najniższa gmina
39,9%
Q1
59,2%
mediana
62,6%
Q3
66,2%
najwyższa gmina
77,3%
Matematyka — 55,2% (w trzeciej ćwiartce polskich gmin)
Matematyka: Łomża Matematyka: wynik 55,2% leży w trzeciej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 28,3%, pierwszy kwartyl 45,8%, mediana 50,9%, trzeci kwartyl 55,8%, najwyższy 82,6%.
najniższa gmina
28,3%
Q1
45,8%
mediana
50,9%
Q3
55,8%
najwyższa gmina
82,6%
Język angielski — 74,2% (w czwartej ćwiartce polskich gmin)
Język angielski: Łomża Język angielski: wynik 74,2% leży w czwartej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 40,9%, pierwszy kwartyl 62,5%, mediana 67,7%, trzeci kwartyl 72,7%, najwyższy 94,4%.
najniższa gmina
40,9%
Q1
62,5%
mediana
67,7%
Q3
72,7%
najwyższa gmina
94,4%

Każda z czterech ćwiartek mieści jedną czwartą gmin, a nie jedną czwartą skali — dlatego mają różne szerokości. Rozkład liczony z gmin, w których do egzaminu przystąpiło co najmniej trzydzieścioro uczniów (2 159 gmin).

Miejsce w rankingach

W mieście Łomża najlepsza pozycja to 99. miejsce z 193 powiatów w kraju — ranking „Pokrycie planami miejscowymi” (27,1 %, 2024 r.).
Dokąd przeprowadza się Polska
198 z 243 powiatów w kraju · 9. z 13 powiatów w województwie — −3,7 na 1000 mieszk. w 2025 r.
Gdzie oddaje się domy do użytku
234 z 258 powiatów w kraju · 13. z 14 powiatów w województwie — 0,7 na 1000 mieszk. w 2025 r.
Gdzie grzeje się paliwami stałymi
344 z 380 powiatów w kraju · 16. z 17 powiatów w województwie — 3,5 % w 2021 r.
Pokrycie planami miejscowymi
99 z 193 powiatów w kraju · 3. z 9 powiatów w województwie — 27,1 % w 2024 r.

Prawo miejscowe

W mieście Łomża w dziennikach urzędowych ogłoszono 14 aktów planistycznych, ostatni 2026-08-28.
Akty planistyczne
14 akty planowania przestrzennego ogłoszone dla obszaru

Najczęstsze pytania

Ile gmin w mieście Łomża ma plan ogólny?
W mieście Łomża plan ogólny jest już ogłoszony w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 33.
Ile kosztuje działka budowlana w mieście Łomża?
W mieście Łomża mediana ceny gruntu budowlanego to 319 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 245 a 539 zł/m² (11 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 3 lata).
Ile nowych domów oddano do użytku w mieście Łomża?
W mieście Łomża nie mam jeszcze liczb o tym, ile domów oddano tu do użytku — brak danych nie oznacza, że tego tu nie ma.
Ile domów zaczęto budować w mieście Łomża?
W mieście Łomża w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 164 sprawy budowlane, w tym 60 spraw o dom jednorodzinny — o 71,4% więcej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
Co mówią świadectwa energetyczne w mieście Łomża?
W mieście Łomża mediana EP ze świadectw energetycznych to 70 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 2 766 świadectw).
Jakie akty prawa miejscowego ogłoszono w mieście Łomża?
W mieście Łomża w dziennikach urzędowych ogłoszono 14 aktów planistycznych, ostatni 2026-08-28.

Pozostałe obszary w regionie

Gminy w powiecie

Pozostałe powiaty w województwie

Pojęcia z tej strony

  • Plan ogólny gminy (POG)

    Plan ogólny gminy to uchwała rady gminy, która dzieli cały jej obszar na strefy planistyczne i ustala dla nich ramy przyszłej zabudowy. Zastąpił studium uwarunkowań i w odróżnieniu od niego jest aktem prawa miejscowego.

  • Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP)

    Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego to akt prawa miejscowego, który ustala przeznaczenie konkretnych terenów w gminie. Tam, gdzie obowiązuje, to on rozstrzyga o zabudowie i decyzja o warunkach zabudowy nie jest potrzebna.

  • Rejestr Cen Nieruchomości (RCN)

    Rejestr Cen Nieruchomości to prowadzony przez starostwo powiatowe spis tego, co naprawdę zapłacono u notariusza. Nie zawiera ofert sprzedaży — wyłącznie zawarte transakcje.