Przejdź do treści
Landeva — strona główna

Powiat zambrowski

Mediana EP ze świadectw energetycznych to 118 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 1 237 świadectw). Stan na 2026-10-12.

Liczby całego województwa: Woj. podlaskie stan na

Sprawdź działkę — powiat zambrowski

Ceny gruntu na tle innych obszarów

Rozkład cen gruntu budowlanego z aktów notarialnych: środkowa połowa transakcji i mediana, na wspólnej skali.

woj. podlaskie 160 zł/m²
Polska 143 zł/m²
31 zł/m² 578 zł/m²
Rozkład cen gruntu budowlanego: woj. podlaskie — mediana 160 zł/m²; Polska — mediana 143 zł/m². Skala od 31 do 578 zł/m².

Plan ogólny i plany miejscowe

Ostatnio ogłoszony plan ogólny w regionie: gmina Szumowo (2026-08-27)

Uchwała nr XXII/128/26 Rady Gminy Szumowo z dnia 26 sierpnia 2026 r. w sprawie uchwalenia Planu ogólnego Gminy Szumowo

W powiecie zambrowskim plan ogólny ma 4 gminy z 5 — to 80%, a planów miejscowych widzę 82.
Gminy z planem ogólnym
4 z 5 gmin w obszarze
Plany miejscowe
82 obowiązujące plany zagospodarowania przestrzennego w obszarze

Energia budynków

W powiecie zambrowskim mediana EP ze świadectw energetycznych to 118 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 1 237 świadectw).
Mediana EP
118 kWh/m²·rok zapotrzebowanie na energię pierwotną ze świadectw energetycznych
Świadectwa
1 237 świadectwa energetyczne wystawione w obszarze
Gminy z pomiarem
5 gminy, dla których policzono medianę zapotrzebowania na energię

Budowy

W powiecie zambrowskim w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 97 spraw budowlanych, w tym 55 spraw o dom jednorodzinny — o 23,6% mniej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
Sprawy o dom jednorodzinny
55 sprawy o budynek mieszkalny jednorodzinny w ostatnich dwunastu miesiącach
Sprawy budowlane
97 pozwolenia i zgłoszenia poza sieciami uzbrojenia terenu, ostatnie dwanaście miesięcy
Pozwolenia
96 sprawy zakończone decyzją o pozwoleniu na budowę

Projekty unijne

W powiecie zambrowskim dofinansowano z Funduszy Europejskich na lata 2021–2027 54 projekty, w tym 28 inwestycji.
Projekty unijne 2021–2027
54 z dofinansowaniem z Funduszy Europejskich, realizowane w powiecie zambrowskim
Inwestycje
28 Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Fundusz Spójności i Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji
Projekty miękkie
24 Europejski Fundusz Społeczny Plus: szkolenia, zatrudnienie, usługi społeczne
Pozostałe
2 fundusze rybackie, migracyjne i bezpieczeństwa wewnętrznego
Dofinansowanie UE
58,1 mln zł z 31 projektów realizowanych wyłącznie w powiecie zambrowskim

Z jakich programów

  • Fundusze Europejskie dla Podlaskiego — 35 projektów, w tym 19 w całości w powiecie zambrowskim: 31,7 mln zł dofinansowania UE
  • Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej — 12 projektów, w tym 8 w całości w powiecie zambrowskim: 5,4 mln zł dofinansowania UE
  • Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki — 3 projekty, w tym 2 w całości w powiecie zambrowskim: 11,8 mln zł dofinansowania UE
  • Fundusz Azylu, Migracji i Integracji — 1 projekt
  • Fundusze Europejskie dla Rybactwa — 1 projekt, w tym 1 w całości w powiecie zambrowskim: 585 tys. zł dofinansowania UE
  • Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko — 1 projekt, w tym 1 w całości w powiecie zambrowskim: 8,7 mln zł dofinansowania UE
  • Interreg NEXT Poland–Ukraine — 1 projekt
stan na

Ludność i gospodarka

W powiecie zambrowskim bezrobocie to 7,3% (2025), przeciętne wynagrodzenie to 8 429 zł (2025) — według GUS.
Bezrobocie w powiecie
7,3 % dane GUS za rok 2025
Przeciętne wynagrodzenie w powiecie
8 429 zł dane GUS za rok 2025
Typowa cena metra mieszkania w powiecie
6 455 zł/m² dane GUS za rok 2024
Ogrzewane indywidualnie paliwami stałymi
3 596 mieszkań dane GUS za rok 2021

Wyniki egzaminów

W powiecie zambrowskim uczniowie napisali egzamin ósmoklasisty 2026 na 58,1 procent z języka polskiego i matematyki. Do egzaminu przystąpiło 387 uczniów.
Wynik egzaminu ósmoklasisty
58,1 % średnia z języka polskiego i matematyki, egzamin ósmoklasisty 2026
Zdających
387 uczniów do egzaminu w roku 2026
Język polski
61,6 % wynik średni, zdających
Matematyka
54,7 % wynik średni, zdających
Język angielski
68,6 % wynik średni; zdających, nie każdy zdający wybiera ten język
Język polski — 61,6% (w drugiej ćwiartce polskich gmin)
Język polski: Powiat zambrowski Język polski: wynik 61,6% leży w drugiej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 39,9%, pierwszy kwartyl 59,2%, mediana 62,6%, trzeci kwartyl 66,2%, najwyższy 77,3%.
najniższa gmina
39,9%
Q1
59,2%
mediana
62,6%
Q3
66,2%
najwyższa gmina
77,3%
Matematyka — 54,7% (w trzeciej ćwiartce polskich gmin)
Matematyka: Powiat zambrowski Matematyka: wynik 54,7% leży w trzeciej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 28,3%, pierwszy kwartyl 45,8%, mediana 50,9%, trzeci kwartyl 55,8%, najwyższy 82,6%.
najniższa gmina
28,3%
Q1
45,8%
mediana
50,9%
Q3
55,8%
najwyższa gmina
82,6%
Język angielski — 68,6% (w trzeciej ćwiartce polskich gmin)
Język angielski: Powiat zambrowski Język angielski: wynik 68,6% leży w trzeciej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 40,9%, pierwszy kwartyl 62,5%, mediana 67,7%, trzeci kwartyl 72,7%, najwyższy 94,4%.
najniższa gmina
40,9%
Q1
62,5%
mediana
67,7%
Q3
72,7%
najwyższa gmina
94,4%

Każda z czterech ćwiartek mieści jedną czwartą gmin, a nie jedną czwartą skali — dlatego mają różne szerokości. Rozkład liczony z gmin, w których do egzaminu przystąpiło co najmniej trzydzieścioro uczniów (2 159 gmin).

Miejsce w rankingach

W powiecie zambrowskim najlepsza pozycja to 114. miejsce z 258 powiatów w kraju — ranking „Gdzie oddaje się domy do użytku” (2,0 na 1000 mieszk., 2025 r.).
Dokąd przeprowadza się Polska
195 z 243 powiatów w kraju · 8. z 13 powiatów w województwie — −3,7 na 1000 mieszk. w 2025 r.
Gdzie oddaje się domy do użytku
114 z 258 powiatów w kraju · 5. z 14 powiatów w województwie — 2,0 na 1000 mieszk. w 2025 r.
Gdzie grzeje się paliwami stałymi
208 z 380 powiatów w kraju · 14. z 17 powiatów w województwie — 26,6 % w 2021 r.
Pokrycie planami miejscowymi
184 z 193 powiatów w kraju · 9. z 9 powiatów w województwie — 2,4 % w 2024 r.

Prawo miejscowe

W powiecie zambrowskim w dziennikach urzędowych ogłoszono 83 akty planistyczne, ostatni 2026-08-27.
Akty planistyczne
83 akty planowania przestrzennego ogłoszone dla obszaru

Najczęstsze pytania

Ile gmin w powiecie zambrowskim ma plan ogólny?
W powiecie zambrowskim plan ogólny ma 4 gminy z 5 — to 80%, a planów miejscowych widzę 82.
Ile kosztuje działka budowlana w powiecie zambrowskim?
W powiecie zambrowskim nie mam jeszcze liczb o tym, ile kosztuje tu grunt budowlany — brak danych nie oznacza, że tego tu nie ma.
Ile nowych domów oddano do użytku w powiecie zambrowskim?
W powiecie zambrowskim nie mam jeszcze liczb o tym, ile domów oddano tu do użytku — brak danych nie oznacza, że tego tu nie ma.
Ile domów zaczęto budować w powiecie zambrowskim?
W powiecie zambrowskim w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 97 spraw budowlanych, w tym 55 spraw o dom jednorodzinny — o 23,6% mniej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
Co mówią świadectwa energetyczne w powiecie zambrowskim?
W powiecie zambrowskim mediana EP ze świadectw energetycznych to 118 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 1 237 świadectw).
Jakie akty prawa miejscowego ogłoszono w powiecie zambrowskim?
W powiecie zambrowskim w dziennikach urzędowych ogłoszono 83 akty planistyczne, ostatni 2026-08-27.

Pozostałe obszary w regionie

Gminy w powiecie

Pozostałe powiaty w województwie

Pojęcia z tej strony

  • Plan ogólny gminy (POG)

    Plan ogólny gminy to uchwała rady gminy, która dzieli cały jej obszar na strefy planistyczne i ustala dla nich ramy przyszłej zabudowy. Zastąpił studium uwarunkowań i w odróżnieniu od niego jest aktem prawa miejscowego.

  • Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP)

    Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego to akt prawa miejscowego, który ustala przeznaczenie konkretnych terenów w gminie. Tam, gdzie obowiązuje, to on rozstrzyga o zabudowie i decyzja o warunkach zabudowy nie jest potrzebna.

  • Rejestr Cen Nieruchomości (RCN)

    Rejestr Cen Nieruchomości to prowadzony przez starostwo powiatowe spis tego, co naprawdę zapłacono u notariusza. Nie zawiera ofert sprzedaży — wyłącznie zawarte transakcje.