Przejdź do treści
Landeva — strona główna

Powiat kolneński

Mediana EP ze świadectw energetycznych to 120 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 876 świadectw). Stan na 2026-10-12.

Liczby całego województwa: Woj. podlaskie stan na

Sprawdź działkę — powiat kolneński

Ceny gruntu na tle innych obszarów

Rozkład cen gruntu budowlanego z aktów notarialnych: środkowa połowa transakcji i mediana, na wspólnej skali.

woj. podlaskie 160 zł/m²
Polska 143 zł/m²
31 zł/m² 578 zł/m²
Rozkład cen gruntu budowlanego: woj. podlaskie — mediana 160 zł/m²; Polska — mediana 143 zł/m². Skala od 31 do 578 zł/m².

Plan ogólny i plany miejscowe

Ostatnio ogłoszony plan ogólny w regionie: gmina Turośl (2026-08-21)

Uchwała nr XXI/122/26 Rady Gminy Turośl z dnia 20 sierpnia 2026 r. w sprawie uchwalenia planu ogólnego gminy Turośl

W powiecie kolneńskim plan ogólny ma 2 gminy z 6 — to 33%, a planów miejscowych widzę 62.
Gminy z planem ogólnym
2 z 6 gmin w obszarze
Plany miejscowe
62 obowiązujące plany zagospodarowania przestrzennego w obszarze

Energia budynków

W powiecie kolneńskim mediana EP ze świadectw energetycznych to 120 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 876 świadectw).
Mediana EP
120 kWh/m²·rok zapotrzebowanie na energię pierwotną ze świadectw energetycznych
Świadectwa
876 świadectwa energetyczne wystawione w obszarze
Gminy z pomiarem
6 gminy, dla których policzono medianę zapotrzebowania na energię

Budowy

W powiecie kolneńskim w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 242 sprawy budowlane, w tym 108 spraw o dom jednorodzinny — o 12,5% więcej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
Sprawy o dom jednorodzinny
108 sprawy o budynek mieszkalny jednorodzinny w ostatnich dwunastu miesiącach
Sprawy budowlane
242 pozwolenia i zgłoszenia poza sieciami uzbrojenia terenu, ostatnie dwanaście miesięcy
Pozwolenia
238 sprawy zakończone decyzją o pozwoleniu na budowę

Projekty unijne

W powiecie kolneńskim dofinansowano z Funduszy Europejskich na lata 2021–2027 50 projektów, w tym 25 inwestycji.
Projekty unijne 2021–2027
50 z dofinansowaniem z Funduszy Europejskich, realizowane w powiecie kolneńskim
Inwestycje
25 Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Fundusz Spójności i Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji
Projekty miękkie
25 Europejski Fundusz Społeczny Plus: szkolenia, zatrudnienie, usługi społeczne
Dofinansowanie UE
70,4 mln zł z 30 projektów realizowanych wyłącznie w powiecie kolneńskim

Z jakich programów

  • Fundusze Europejskie dla Podlaskiego — 40 projektów, w tym 24 w całości w powiecie kolneńskim: 33,6 mln zł dofinansowania UE
  • Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej — 4 projekty, w tym 3 w całości w powiecie kolneńskim: 3,2 mln zł dofinansowania UE
  • Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki — 3 projekty, w tym 2 w całości w powiecie kolneńskim: 12,1 mln zł dofinansowania UE
  • Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko — 1 projekt
  • Fundusze Europejskie na Rozwój Cyfrowy — 1 projekt, w tym 1 w całości w powiecie kolneńskim: 21,6 mln zł dofinansowania UE
  • Interreg NEXT Poland–Ukraine — 1 projekt
stan na

Ludność i gospodarka

W powiecie kolneńskim bezrobocie to 13,7% (2025), przeciętne wynagrodzenie to 8 015 zł (2025) — według GUS.
Bezrobocie w powiecie
13,7 % dane GUS za rok 2025
Przeciętne wynagrodzenie w powiecie
8 015 zł dane GUS za rok 2025
Typowa cena metra mieszkania w powiecie
6 453 zł/m² dane GUS za rok 2024
Ogrzewane indywidualnie paliwami stałymi
4 926 mieszkań dane GUS za rok 2021

Wyniki egzaminów

W powiecie kolneńskim uczniowie napisali egzamin ósmoklasisty 2026 na 56,9 procent z języka polskiego i matematyki. Do egzaminu przystąpiło 338 uczniów.
Wynik egzaminu ósmoklasisty
56,9 % średnia z języka polskiego i matematyki, egzamin ósmoklasisty 2026
Zdających
338 uczniów do egzaminu w roku 2026
Język polski
62,9 % wynik średni, zdających
Matematyka
51 % wynik średni, zdających
Język angielski
63,1 % wynik średni; zdających, nie każdy zdający wybiera ten język
Język polski — 62,9% (w trzeciej ćwiartce polskich gmin)
Język polski: Powiat kolneński Język polski: wynik 62,9% leży w trzeciej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 39,9%, pierwszy kwartyl 59,2%, mediana 62,6%, trzeci kwartyl 66,2%, najwyższy 77,3%.
najniższa gmina
39,9%
Q1
59,2%
mediana
62,6%
Q3
66,2%
najwyższa gmina
77,3%
Matematyka — 51,0% (w trzeciej ćwiartce polskich gmin)
Matematyka: Powiat kolneński Matematyka: wynik 51,0% leży w trzeciej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 28,3%, pierwszy kwartyl 45,8%, mediana 50,9%, trzeci kwartyl 55,8%, najwyższy 82,6%.
najniższa gmina
28,3%
Q1
45,8%
mediana
50,9%
Q3
55,8%
najwyższa gmina
82,6%
Język angielski — 63,1% (w drugiej ćwiartce polskich gmin)
Język angielski: Powiat kolneński Język angielski: wynik 63,1% leży w drugiej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 40,9%, pierwszy kwartyl 62,5%, mediana 67,7%, trzeci kwartyl 72,7%, najwyższy 94,4%.
najniższa gmina
40,9%
Q1
62,5%
mediana
67,7%
Q3
72,7%
najwyższa gmina
94,4%

Każda z czterech ćwiartek mieści jedną czwartą gmin, a nie jedną czwartą skali — dlatego mają różne szerokości. Rozkład liczony z gmin, w których do egzaminu przystąpiło co najmniej trzydzieścioro uczniów (2 159 gmin).

Miejsce w rankingach

W powiecie kolneńskim najlepsza pozycja to 40. miejsce z 380 powiatów w kraju — ranking „Gdzie grzeje się paliwami stałymi” (49,8 %, 2021 r.).
Dokąd przeprowadza się Polska
238 z 243 powiatów w kraju · 12. z 13 powiatów w województwie — −6,5 na 1000 mieszk. w 2025 r.
Gdzie oddaje się domy do użytku
143 z 258 powiatów w kraju · 8. z 14 powiatów w województwie — 1,8 na 1000 mieszk. w 2025 r.
Gdzie grzeje się paliwami stałymi
40 z 380 powiatów w kraju · 5. z 17 powiatów w województwie — 49,8 % w 2021 r.
Pokrycie planami miejscowymi
172 z 193 powiatów w kraju · 7. z 9 powiatów w województwie — 5,1 % w 2024 r.

Prawo miejscowe

W powiecie kolneńskim w dziennikach urzędowych ogłoszono 41 aktów planistycznych, ostatni 2026-08-21.
Akty planistyczne
41 akty planowania przestrzennego ogłoszone dla obszaru

Najczęstsze pytania

Ile gmin w powiecie kolneńskim ma plan ogólny?
W powiecie kolneńskim plan ogólny ma 2 gminy z 6 — to 33%, a planów miejscowych widzę 62.
Ile kosztuje działka budowlana w powiecie kolneńskim?
W powiecie kolneńskim nie mam jeszcze liczb o tym, ile kosztuje tu grunt budowlany — brak danych nie oznacza, że tego tu nie ma.
Ile nowych domów oddano do użytku w powiecie kolneńskim?
W powiecie kolneńskim nie mam jeszcze liczb o tym, ile domów oddano tu do użytku — brak danych nie oznacza, że tego tu nie ma.
Ile domów zaczęto budować w powiecie kolneńskim?
W powiecie kolneńskim w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 242 sprawy budowlane, w tym 108 spraw o dom jednorodzinny — o 12,5% więcej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
Co mówią świadectwa energetyczne w powiecie kolneńskim?
W powiecie kolneńskim mediana EP ze świadectw energetycznych to 120 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 876 świadectw).
Jakie akty prawa miejscowego ogłoszono w powiecie kolneńskim?
W powiecie kolneńskim w dziennikach urzędowych ogłoszono 41 aktów planistycznych, ostatni 2026-08-21.

Pozostałe obszary w regionie

Gminy w powiecie

Pozostałe powiaty w województwie

Pojęcia z tej strony

  • Plan ogólny gminy (POG)

    Plan ogólny gminy to uchwała rady gminy, która dzieli cały jej obszar na strefy planistyczne i ustala dla nich ramy przyszłej zabudowy. Zastąpił studium uwarunkowań i w odróżnieniu od niego jest aktem prawa miejscowego.

  • Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP)

    Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego to akt prawa miejscowego, który ustala przeznaczenie konkretnych terenów w gminie. Tam, gdzie obowiązuje, to on rozstrzyga o zabudowie i decyzja o warunkach zabudowy nie jest potrzebna.

  • Rejestr Cen Nieruchomości (RCN)

    Rejestr Cen Nieruchomości to prowadzony przez starostwo powiatowe spis tego, co naprawdę zapłacono u notariusza. Nie zawiera ofert sprzedaży — wyłącznie zawarte transakcje.