Powiat łomżyński
Mediana ceny gruntu budowlanego to 91 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 37 a 141 zł/m² (17 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 3 lata). Stan na 2026-10-16.
Liczby całego województwa: Woj. podlaskie stan na
Ceny gruntu na tle innych obszarów
Rozkład cen gruntu budowlanego z aktów notarialnych: środkowa połowa transakcji i mediana, na wspólnej skali.
Plan ogólny i plany miejscowe
Ostatnio ogłoszony plan ogólny w regionie: gmina Miastkowo (2026-08-31)
W powiecie łomżyńskim plan ogólny ma 5 gmin z 9 — to 56%, a planów miejscowych widzę 77.- Gminy z planem ogólnym
- 5 z 9 gmin w obszarze
- Plany miejscowe
- 77 obowiązujące plany zagospodarowania przestrzennego w obszarze
Ceny gruntu budowlanego
W powiecie łomżyńskim mediana ceny gruntu budowlanego to 91 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 37 a 141 zł/m² (17 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 3 lata).- Mediana ceny gruntu budowlanego
- 91 zł/m² połowa transakcji z aktów notarialnych poniżej tej ceny, okres danych: 3 lata
- Typowy przedział cen od
- 37 zł/m² dolna granica środkowej połowy transakcji
- Typowy przedział cen do
- 141 zł/m² górna granica środkowej połowy transakcji
- Transakcje
- 17 sprzedaże gruntów budowlanych, okres danych: 3 lata
Energia budynków
W powiecie łomżyńskim mediana EP ze świadectw energetycznych to 92 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 1 359 świadectw).- Mediana EP
- 92 kWh/m²·rok zapotrzebowanie na energię pierwotną ze świadectw energetycznych
- Świadectwa
- 1 359 świadectwa energetyczne wystawione w obszarze
- Gminy z pomiarem
- 9 gminy, dla których policzono medianę zapotrzebowania na energię
Budowy
W powiecie łomżyńskim w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 547 spraw budowlanych, w tym 290 spraw o dom jednorodzinny — o 11,1% więcej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.- Sprawy o dom jednorodzinny
- 290 sprawy o budynek mieszkalny jednorodzinny w ostatnich dwunastu miesiącach
- Sprawy budowlane
- 547 pozwolenia i zgłoszenia poza sieciami uzbrojenia terenu, ostatnie dwanaście miesięcy
- Pozwolenia
- 547 sprawy zakończone decyzją o pozwoleniu na budowę
Projekty unijne
W powiecie łomżyńskim dofinansowano z Funduszy Europejskich na lata 2021–2027 69 projektów, w tym 35 inwestycji.- Projekty unijne 2021–2027
- 69 z dofinansowaniem z Funduszy Europejskich, realizowane w powiecie łomżyńskim
- Inwestycje
- 35 Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Fundusz Spójności i Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji
- Projekty miękkie
- 33 Europejski Fundusz Społeczny Plus: szkolenia, zatrudnienie, usługi społeczne
- Pozostałe
- 1 fundusze rybackie, migracyjne i bezpieczeństwa wewnętrznego
- Dofinansowanie UE
- 99,5 mln zł z 39 projektów realizowanych wyłącznie w powiecie łomżyńskim
Z jakich programów
- Fundusze Europejskie dla Podlaskiego — 57 projektów, w tym 33 w całości w powiecie łomżyńskim: 42,0 mln zł dofinansowania UE
- Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej — 6 projektów, w tym 4 w całości w powiecie łomżyńskim: 32,9 mln zł dofinansowania UE
- Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki — 2 projekty, w tym 2 w całości w powiecie łomżyńskim: 24,6 mln zł dofinansowania UE
- Interreg NEXT Poland–Ukraine — 2 projekty
- Fundusze Europejskie dla Rybactwa — 1 projekt
- Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko — 1 projekt
Ludność i gospodarka
W powiecie łomżyńskim bezrobocie to 5,9% (2025), przeciętne wynagrodzenie to 8 832 zł (2025) — według GUS.- Bezrobocie w powiecie
- 5,9 % dane GUS za rok 2025
- Przeciętne wynagrodzenie w powiecie
- 8 832 zł dane GUS za rok 2025
- Typowa cena metra mieszkania w powiecie
- 4 580 zł/m² dane GUS za rok 2024
- Ogrzewane indywidualnie paliwami stałymi
- 8 126 mieszkań dane GUS za rok 2021
Wyniki egzaminów
W powiecie łomżyńskim uczniowie napisali egzamin ósmoklasisty 2026 na 54,5 procent z języka polskiego i matematyki. Do egzaminu przystąpiło 446 uczniów.- Wynik egzaminu ósmoklasisty
- 54,5 % średnia z języka polskiego i matematyki, egzamin ósmoklasisty 2026
- Zdających
- 446 uczniów do egzaminu w roku 2026
- Język polski
- 60,3 % wynik średni, zdających
- Matematyka
- 48,7 % wynik średni, zdających
- Język angielski
- 62,6 % wynik średni; zdających, nie każdy zdający wybiera ten język
- najniższa gmina
- 39,9%
- Q1
- 59,2%
- mediana
- 62,6%
- Q3
- 66,2%
- najwyższa gmina
- 77,3%
- najniższa gmina
- 28,3%
- Q1
- 45,8%
- mediana
- 50,9%
- Q3
- 55,8%
- najwyższa gmina
- 82,6%
- najniższa gmina
- 40,9%
- Q1
- 62,5%
- mediana
- 67,7%
- Q3
- 72,7%
- najwyższa gmina
- 94,4%
Każda z czterech ćwiartek mieści jedną czwartą gmin, a nie jedną czwartą skali — dlatego mają różne szerokości. Rozkład liczony z gmin, w których do egzaminu przystąpiło co najmniej trzydzieścioro uczniów (2 159 gmin).
Miejsce w rankingach
W powiecie łomżyńskim najlepsza pozycja to 6. miejsce z 380 powiatów w kraju — ranking „Gdzie grzeje się paliwami stałymi” (59,8 %, 2021 r.).- Dokąd przeprowadza się Polska
- 62 z 243 powiatów w kraju · 1. z 13 powiatów w województwie — −0,2 na 1000 mieszk. w 2025 r.
- Gdzie oddaje się domy do użytku
- 19 z 258 powiatów w kraju · 1. z 14 powiatów w województwie — 4,6 na 1000 mieszk. w 2025 r.
- Gdzie grzeje się paliwami stałymi
- 6 z 380 powiatów w kraju · 1. z 17 powiatów w województwie — 59,8 % w 2021 r.
Prawo miejscowe
W powiecie łomżyńskim w dziennikach urzędowych ogłoszono 33 akty planistyczne, ostatni 2026-08-31.- Akty planistyczne
- 33 akty planowania przestrzennego ogłoszone dla obszaru
- · plan ogólny gminy · Uchwała nr XXI/184/26 Rady Gminy Łomża z dnia 26 sierpnia 2026 r. w sprawie planu ogólnego Gminy Łomża
- · plan ogólny gminy · Uchwała nr XXIV/157/26 Rady Gminy Miastkowo z dnia 25 sierpnia 2026 r. w sprawie uchwalenia planu ogólnego Gminy Miastkowo
- · plan ogólny gminy · Uchwała nr XXV/121/26 Rady Miejskiej w Jedwabnem z dnia 30 lipca 2026 r. w sprawie uchwalenia planu ogólnego gminy Jedwabne
- · plan ogólny gminy · Uchwała nr XIX/99/2026 Rady Gminy Przytuły z dnia 24 lipca 2026 r. w sprawie Planu ogólnego Gminy Przytuły
- · plan ogólny gminy · Uchwała nr XIV.118.2026 Rady Gminy Śniadowo z dnia 28 kwietnia 2026 r. w sprawie uchwalenia planu ogólnego gminy Śniadowo
- · plan miejscowy · Uchwała nr IX/48/2025 Rady Gminy Przytuły z dnia 18 lutego 2025 r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla miejscowości Grzymki, w gminie Przytuły
- · plan miejscowy · Uchwała nr IX/47/2025 Rady Gminy Przytuły z dnia 18 lutego 2025 r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla fragmentów obrębów Bagienice, Doliwy, Gardoty, Grzymki, Nowa Kubra, Obrytki, Przytuły, Przytuły Kolonia, Wilamowo, w gminie Przytuły
- · plan miejscowy · Uchwała nr IX/49/2025 Rady Gminy Przytuły z dnia 18 lutego 2025 r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla fragmentów obrębów Gardoty, Mroczki, Wilamowo, w gminie Przytuły
- · plan miejscowy · Uchwała nr VIII/73/24 Rady Gminy Łomża z dnia 30 grudnia 2024 r. w sprawie uchwalenia zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego terenu położonego w miejscowości Grzymały Szczepankowskie
- · plan miejscowy · Uchwała nr 264/XLI/2022 Rady Gminy Piątnica z dnia 27 kwietnia 2022 r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego gminy Piątnica w części obrębów ewidencyjnych: Kalinowo, Drozdowo, Niewodowo, Rakowo-Czachy, Rakowo-Boginie, Krzewo
Najczęstsze pytania
- Ile gmin w powiecie łomżyńskim ma plan ogólny?
- W powiecie łomżyńskim plan ogólny ma 5 gmin z 9 — to 56%, a planów miejscowych widzę 77.
- Ile kosztuje działka budowlana w powiecie łomżyńskim?
- W powiecie łomżyńskim mediana ceny gruntu budowlanego to 91 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 37 a 141 zł/m² (17 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 3 lata).
- Ile nowych domów oddano do użytku w powiecie łomżyńskim?
- W powiecie łomżyńskim nie mam jeszcze liczb o tym, ile domów oddano tu do użytku — brak danych nie oznacza, że tego tu nie ma.
- Ile domów zaczęto budować w powiecie łomżyńskim?
- W powiecie łomżyńskim w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 547 spraw budowlanych, w tym 290 spraw o dom jednorodzinny — o 11,1% więcej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
- Co mówią świadectwa energetyczne w powiecie łomżyńskim?
- W powiecie łomżyńskim mediana EP ze świadectw energetycznych to 92 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 1 359 świadectw).
- Jakie akty prawa miejscowego ogłoszono w powiecie łomżyńskim?
- W powiecie łomżyńskim w dziennikach urzędowych ogłoszono 33 akty planistyczne, ostatni 2026-08-31.
Pozostałe obszary w regionie
Gminy w powiecie
- Jedwabne — gmina miejsko-wiejska
- Miastkowo — gmina wiejska
- Nowogród — gmina miejsko-wiejska
- Piątnica — gmina wiejska
- Przytuły — gmina wiejska
- Wizna — gmina wiejska
- Zbójna — gmina wiejska
- Łomża — gmina wiejska
- Śniadowo — gmina wiejska
Pozostałe powiaty w województwie
Pojęcia z tej strony
-
Plan ogólny gminy (POG)
Plan ogólny gminy to uchwała rady gminy, która dzieli cały jej obszar na strefy planistyczne i ustala dla nich ramy przyszłej zabudowy. Zastąpił studium uwarunkowań i w odróżnieniu od niego jest aktem prawa miejscowego.
-
Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP)
Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego to akt prawa miejscowego, który ustala przeznaczenie konkretnych terenów w gminie. Tam, gdzie obowiązuje, to on rozstrzyga o zabudowie i decyzja o warunkach zabudowy nie jest potrzebna.
-
Rejestr Cen Nieruchomości (RCN)
Rejestr Cen Nieruchomości to prowadzony przez starostwo powiatowe spis tego, co naprawdę zapłacono u notariusza. Nie zawiera ofert sprzedaży — wyłącznie zawarte transakcje.