Przejdź do treści
Landeva — strona główna

Gmina Łomża

Plan ogólny jest już ogłoszony w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 36. Stan na 2026-10-16.

Liczby całego powiatu: Powiat łomżyński stan na

Sprawdź działkę — gmina Łomża

Granice: Gmina Łomża
Co znaczą kolory stref planu ogólnego
  • Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową wielorodzinną SW
  • Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową jednorodzinną SJ
  • Strefa wielofunkcyjna z zabudową zagrodową SZ
  • Strefa usługowa SU
  • Strefa handlu wielkopowierzchniowego SH
  • Strefa gospodarcza SP
  • Strefa produkcji rolniczej SR
  • Strefa infrastrukturalna SI
  • Strefa zieleni i rekreacji SN
  • Strefa cmentarzy SC
  • Strefa górnictwa SG
  • Strefa komunikacyjna SK
  • Strefa otwarta SO
  • Obszar uzupełnienia zabudowy
  • Obszar zabudowy śródmiejskiej

Symbole i barwy są krajowe — tak samo wygląda plan ogólny każdej gminy. Nakładka projektu planu jest rysowana słabiej i nie ma mocy prawnej.

Granice: Gmina Łomża. Po przewinięciu mapa pokazuje strefy planu ogólnego i projektów planów — projekt nie ma mocy prawnej. Kadr otwiera się w skali, w której rządowa usługa te strefy rysuje; po oddaleniu mapy znikają.

Ceny gruntu na tle innych obszarów

Rozkład cen gruntu budowlanego z aktów notarialnych: środkowa połowa transakcji i mediana, na wspólnej skali.

powiat łomżyński (3 lata) 91 zł/m²
woj. podlaskie 160 zł/m²
Polska 143 zł/m²
22 zł/m² 578 zł/m²
Rozkład cen gruntu budowlanego: powiat łomżyński (3 lata) — mediana 91 zł/m²; woj. podlaskie — mediana 160 zł/m²; Polska — mediana 143 zł/m². Skala od 22 do 578 zł/m².

Plan ogólny i plany miejscowe

Plan ogólny: ogłoszony w dzienniku urzędowym (2026-08-31)

Uchwała nr XXI/184/26 Rady Gminy Łomża z dnia 26 sierpnia 2026 r. w sprawie planu ogólnego Gminy Łomża

W gminie Łomża plan ogólny jest już ogłoszony w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 36.
Plany miejscowe
36 obowiązujące plany zagospodarowania przestrzennego w obszarze
Jaka część gminy jest objęta planem miejscowym
1,8 % dane GUS za rok 2024

Ceny gruntu budowlanego

Ceny liczone dla całego powiatu (powiat łomżyński) — próba pojedynczej gminy jest za mała, by publikować rozkład.

W gminie Łomża mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat łomżyński) to 91 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 37 a 141 zł/m² (17 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 3 lata).
Mediana ceny gruntu budowlanego, powiat
91 zł/m² połowa transakcji z aktów notarialnych poniżej tej ceny, okres danych: 3 lata — liczby dla całego powiatu (powiat łomżyński)
Typowy przedział cen od, powiat
37 zł/m² dolna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat łomżyński)
Typowy przedział cen do, powiat
141 zł/m² górna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat łomżyński)
Transakcje, powiat
17 sprzedaże gruntów budowlanych, okres danych: 3 lata — liczby dla całego powiatu (powiat łomżyński)

Energia budynków

W gminie Łomża mediana EP ze świadectw energetycznych to 68 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 518 świadectw).
Mediana EP
68 kWh/m²·rok zapotrzebowanie na energię pierwotną ze świadectw energetycznych
Świadectwa
518 świadectwa energetyczne wystawione w obszarze

Budowy

W gminie Łomża w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 211 spraw budowlanych, w tym 135 spraw o dom jednorodzinny — o 17,4% więcej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
Sprawy o dom jednorodzinny
135 sprawy o budynek mieszkalny jednorodzinny w ostatnich dwunastu miesiącach
Sprawy budowlane
211 pozwolenia i zgłoszenia poza sieciami uzbrojenia terenu, ostatnie dwanaście miesięcy
Pozwolenia
211 sprawy zakończone decyzją o pozwoleniu na budowę

Projekty unijne

W gminie Łomża dofinansowano z Funduszy Europejskich na lata 2021–2027 20 projektów, w tym 10 inwestycji.
Projekty unijne 2021–2027
20 z dofinansowaniem z Funduszy Europejskich, realizowane w gminie Łomża
Inwestycje
10 Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Fundusz Spójności i Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji
Projekty miękkie
10 Europejski Fundusz Społeczny Plus: szkolenia, zatrudnienie, usługi społeczne
Dofinansowanie UE
39,4 mln zł z 7 projektów realizowanych wyłącznie w gminie Łomża

Z jakich programów

  • Fundusze Europejskie dla Podlaskiego — 15 projektów, w tym 5 w całości w gminie Łomża: 8,5 mln zł dofinansowania UE
  • Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej — 4 projekty, w tym 2 w całości w gminie Łomża: 30,8 mln zł dofinansowania UE
  • Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko — 1 projekt
stan na

Ludność i gospodarka

W gminie Łomża ludzie się wprowadzają — saldo migracji to +11,7 na 1000 mieszkańców (2025), nowych domów jednorodzinnych oddano 11,4 na 1000 mieszkańców (2025), na kilometrze kwadratowym mieszka 60 osób (2025) — według GUS.
Ile osób mieszka na kilometrze kwadratowym
59,7 os./km² dane GUS za rok 2025
Czy ludzie się tu wprowadzają, czy wyjeżdżają
11,7 na 1000 mieszk. dane GUS za rok 2025
Nowe domy jednorodzinne na 1000 mieszkańców
11,4 dane GUS za rok 2025
Firmy w rejestrze na 1000 mieszkańców
108 dane GUS za rok 2025

Gdzie w gminie mieszkają ludzie

W gminie Łomża ludzie mieszkają zwarcie — połowa mieszkańców mieszka na 10,0% powierzchni gminy, a 45,3% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Poza tymi skupiskami działka bywa oddalona od najbliższych sąsiadów, a razem z nimi od sklepu i przystanku.
Rozmieszczenie mieszkańców: Gmina Łomża W gminie Łomża ludzie mieszkają zwarcie — połowa mieszkańców mieszka na 10,0% powierzchni gminy, a 45,3% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Poza tymi skupiskami działka bywa oddalona od najbliższych sąsiadów, a razem z nimi od sklepu i przystanku.
Każdy kwadrat to kilometr na kilometr; ciemniejszy znaczy więcej mieszkańców, a najciemniejszy to najliczniejszy kwadrat tej gminy. Kwadraty bez stałych mieszkańców zostają puste. (spis powszechny 2021).
Połowa mieszkańców mieszka na
10 % powierzchni spis powszechny 2021, siatka kwadratów kilometrowych
Powierzchnia bez stałych mieszkańców
45,3 % 91 kwadratów kilometrowych bez ani jednego mieszkańca
Kwadraty siatki w gminie
201 jeden kwadrat to kilometr na kilometr

Wyniki egzaminów

W gminie Łomża uczniowie napisali egzamin ósmoklasisty 2026 na 60,9 procent z języka polskiego i matematyki — wyżej niż w połowie gmin powiatu. Do egzaminu przystąpiło 92 uczniów.
Wynik egzaminu ósmoklasisty
60,9 % średnia z języka polskiego i matematyki, egzamin ósmoklasisty 2026; mediana gmin powiatu: 54,7%
Zdających
92 uczniów do egzaminu w roku 2026
Język polski
65,3 % wynik średni, zdających
Matematyka
56,5 % wynik średni, zdających
Język angielski
72,3 % wynik średni; zdających, nie każdy zdający wybiera ten język
Szkół z wynikiem
6 szkół z 7 szkół; wynik publikuje się od pięciorga zdających
Język polski — 65,3% (w trzeciej ćwiartce polskich gmin)
Język polski: Gmina Łomża Język polski: wynik 65,3% leży w trzeciej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 39,9%, pierwszy kwartyl 59,2%, mediana 62,6%, trzeci kwartyl 66,2%, najwyższy 77,3%.
najniższa gmina
39,9%
Q1
59,2%
mediana
62,6%
Q3
66,2%
najwyższa gmina
77,3%
Matematyka — 56,5% (w czwartej ćwiartce polskich gmin)
Matematyka: Gmina Łomża Matematyka: wynik 56,5% leży w czwartej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 28,3%, pierwszy kwartyl 45,8%, mediana 50,9%, trzeci kwartyl 55,8%, najwyższy 82,6%.
najniższa gmina
28,3%
Q1
45,8%
mediana
50,9%
Q3
55,8%
najwyższa gmina
82,6%
Język angielski — 72,3% (w trzeciej ćwiartce polskich gmin)
Język angielski: Gmina Łomża Język angielski: wynik 72,3% leży w trzeciej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 40,9%, pierwszy kwartyl 62,5%, mediana 67,7%, trzeci kwartyl 72,7%, najwyższy 94,4%.
najniższa gmina
40,9%
Q1
62,5%
mediana
67,7%
Q3
72,7%
najwyższa gmina
94,4%

Każda z czterech ćwiartek mieści jedną czwartą gmin, a nie jedną czwartą skali — dlatego mają różne szerokości. Rozkład liczony z gmin, w których do egzaminu przystąpiło co najmniej trzydzieścioro uczniów (2 159 gmin).

Podatki i budżet gminy

W gminie Łomża podatek od nieruchomości przyniósł w roku 2024 479 zł na mieszkańca — tyle, ile mediana gmin powiatu. Budżet za rok 2025 zamknął się deficytem 8,6 mln zł przy dochodach 106,7 mln zł.
Podatek od nieruchomości
479 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 479 zł na mieszkańca
Udział podatku od nieruchomości w dochodach własnych
14,9 % część dochodów własnych gminy, którą daje ten podatek, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 18,4%
Podatek od środków transportowych
32 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 32 zł na mieszkańca
Dochody budżetu
106,7 mln zł wszystkie dochody budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
Wydatki budżetu
115,2 mln zł wszystkie wydatki budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
Wynik budżetu
-8,6 mln zł dochody minus wydatki, wartość ujemna to deficyt, dane GUS za rok 2025
Wynik operacyjny po spłacie rat
11,5 mln zł dochody bieżące minus wydatki bieżące i spłata rat kredytów i pożyczek, dane GUS za rok 2025
stan na

Miejsce w rankingach

W gminie Łomża najlepsza pozycja to 21. miejsce z 2 479 gmin w kraju — ranking „Gdzie oddaje się domy do użytku” (11,4 na 1000 mieszk., 2025 r.).
Dokąd przeprowadza się Polska
111 z 2 451 gmin w kraju · 8. z 118 gmin w województwie · 1. z 9 gmin w powiecie — 11,7 na 1000 mieszk. w 2025 r.
Gdzie oddaje się domy do użytku
21 z 2 479 gmin w kraju · 5. z 119 gmin w województwie · 1. z 9 gmin w powiecie — 11,4 na 1000 mieszk. w 2025 r.
Pokrycie planami miejscowymi
1 782 z 2 301 gmin w kraju · 70. z 112 gmin w województwie · 3. z 8 gmin w powiecie — 1,8 % w 2024 r.

Prawo miejscowe

W gminie Łomża w dziennikach urzędowych ogłoszono 9 aktów planistycznych, ostatni 2026-08-31.
Akty planistyczne
9 akty planowania przestrzennego ogłoszone dla obszaru

Najczęstsze pytania

Czy gmina Łomża ma plan ogólny?
W gminie Łomża plan ogólny jest już ogłoszony w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 36.
Ile kosztuje działka budowlana w gminie Łomża?
W gminie Łomża mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat łomżyński) to 91 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 37 a 141 zł/m² (17 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 3 lata).
Ile nowych domów oddano do użytku w gminie Łomża?
W gminie Łomża w roku 2025 oddano do użytku 11,4 nowych domów jednorodzinnych na 1000 mieszkańców — według GUS.
Ile domów zaczęto budować w gminie Łomża?
W gminie Łomża w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 211 spraw budowlanych, w tym 135 spraw o dom jednorodzinny — o 17,4% więcej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
Co mówią świadectwa energetyczne w gminie Łomża?
W gminie Łomża mediana EP ze świadectw energetycznych to 68 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 518 świadectw).
Jakie akty prawa miejscowego ogłoszono w gminie Łomża?
W gminie Łomża w dziennikach urzędowych ogłoszono 9 aktów planistycznych, ostatni 2026-08-31.

Pozostałe obszary w regionie

Pozostałe gminy w powiecie

Pojęcia z tej strony

  • Plan ogólny gminy (POG)

    Plan ogólny gminy to uchwała rady gminy, która dzieli cały jej obszar na strefy planistyczne i ustala dla nich ramy przyszłej zabudowy. Zastąpił studium uwarunkowań i w odróżnieniu od niego jest aktem prawa miejscowego.

  • Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP)

    Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego to akt prawa miejscowego, który ustala przeznaczenie konkretnych terenów w gminie. Tam, gdzie obowiązuje, to on rozstrzyga o zabudowie i decyzja o warunkach zabudowy nie jest potrzebna.

  • Rejestr Cen Nieruchomości (RCN)

    Rejestr Cen Nieruchomości to prowadzony przez starostwo powiatowe spis tego, co naprawdę zapłacono u notariusza. Nie zawiera ofert sprzedaży — wyłącznie zawarte transakcje.