Gmina Stawiski
Mediana EP ze świadectw energetycznych to 113 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 74 świadectw). Stan na 2026-10-17.
Liczby całego powiatu: Powiat kolneński stan na
Co znaczą kolory stref planu ogólnego
- Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową wielorodzinną SW
- Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową jednorodzinną SJ
- Strefa wielofunkcyjna z zabudową zagrodową SZ
- Strefa usługowa SU
- Strefa handlu wielkopowierzchniowego SH
- Strefa gospodarcza SP
- Strefa produkcji rolniczej SR
- Strefa infrastrukturalna SI
- Strefa zieleni i rekreacji SN
- Strefa cmentarzy SC
- Strefa górnictwa SG
- Strefa komunikacyjna SK
- Strefa otwarta SO
- Obszar uzupełnienia zabudowy
- Obszar zabudowy śródmiejskiej
Symbole i barwy są krajowe — tak samo wygląda plan ogólny każdej gminy. Nakładka projektu planu jest rysowana słabiej i nie ma mocy prawnej.
Ceny gruntu na tle innych obszarów
Rozkład cen gruntu budowlanego z aktów notarialnych: środkowa połowa transakcji i mediana, na wspólnej skali.
Plan ogólny i plany miejscowe
Plan ogólny: jeszcze nie ogłoszono
W gminie Stawiski planu ogólnego jeszcze nie ogłoszono w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 18.- Plany miejscowe
- 18 obowiązujące plany zagospodarowania przestrzennego w obszarze
- Jaka część gminy jest objęta planem miejscowym
- 16,8 % dane GUS za rok 2024
Energia budynków
W gminie Stawiski mediana EP ze świadectw energetycznych to 113 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 74 świadectw).- Mediana EP
- 113 kWh/m²·rok zapotrzebowanie na energię pierwotną ze świadectw energetycznych
- Świadectwa
- 74 świadectwa energetyczne wystawione w obszarze
Budowy
W gminie Stawiski w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 41 spraw budowlanych, w tym 12 spraw o dom jednorodzinny — o 20,0% mniej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.- Sprawy o dom jednorodzinny
- 12 sprawy o budynek mieszkalny jednorodzinny w ostatnich dwunastu miesiącach
- Sprawy budowlane
- 41 pozwolenia i zgłoszenia poza sieciami uzbrojenia terenu, ostatnie dwanaście miesięcy
- Pozwolenia
- 41 sprawy zakończone decyzją o pozwoleniu na budowę
Projekty unijne
W gminie Stawiski dofinansowano z Funduszy Europejskich na lata 2021–2027 9 projektów, w tym 3 inwestycje.- Projekty unijne 2021–2027
- 9 z dofinansowaniem z Funduszy Europejskich, realizowane w gminie Stawiski
- Inwestycje
- 3 Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Fundusz Spójności i Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji
- Projekty miękkie
- 6 Europejski Fundusz Społeczny Plus: szkolenia, zatrudnienie, usługi społeczne
- Dofinansowanie UE
- 4,5 mln zł z 2 projektów realizowanych wyłącznie w gminie Stawiski
Z jakich programów
- Fundusze Europejskie dla Podlaskiego — 6 projektów, w tym 1 w całości w gminie Stawiski: 4,4 mln zł dofinansowania UE
- Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej — 1 projekt, w tym 1 w całości w gminie Stawiski: 92 tys. zł dofinansowania UE
- Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko — 1 projekt
- Interreg NEXT Poland–Ukraine — 1 projekt
Ludność i gospodarka
W gminie Stawiski ludzie wyjeżdżają — saldo migracji to −7,3 na 1000 mieszkańców (2025), nowych domów jednorodzinnych oddano 1,1 na 1000 mieszkańców (2025), na kilometrze kwadratowym mieszka 33 osób (2025) — według GUS.- Ile osób mieszka na kilometrze kwadratowym
- 32,8 os./km² dane GUS za rok 2025
- Czy ludzie się tu wprowadzają, czy wyjeżdżają
- -7,3 na 1000 mieszk. dane GUS za rok 2025
- Nowe domy jednorodzinne na 1000 mieszkańców
- 1,1 dane GUS za rok 2025
- Firmy w rejestrze na 1000 mieszkańców
- 74 dane GUS za rok 2025
Gdzie w gminie mieszkają ludzie
W gminie Stawiski ludzie mieszkają zwarcie — połowa mieszkańców mieszka na 4,9% powierzchni gminy, a 53,0% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Poza tymi skupiskami działka bywa oddalona od najbliższych sąsiadów, a razem z nimi od sklepu i przystanku.- Połowa mieszkańców mieszka na
- 4,9 % powierzchni spis powszechny 2021, siatka kwadratów kilometrowych
- Powierzchnia bez stałych mieszkańców
- 53 % 87 kwadratów kilometrowych bez ani jednego mieszkańca
- Kwadraty siatki w gminie
- 164 jeden kwadrat to kilometr na kilometr
Wyniki egzaminów
W gminie Stawiski uczniowie napisali egzamin ósmoklasisty 2026 na 57,5 procent z języka polskiego i matematyki — wyżej niż w połowie gmin powiatu. Do egzaminu przystąpiło 55 uczniów.- Wynik egzaminu ósmoklasisty
- 57,5 % średnia z języka polskiego i matematyki, egzamin ósmoklasisty 2026; mediana gmin powiatu: 56,3%
- Zdających
- 55 uczniów do egzaminu w roku 2026
- Język polski
- 64,6 % wynik średni, zdających
- Matematyka
- 50,3 % wynik średni, zdających
- Język angielski
- 61,1 % wynik średni; zdających, nie każdy zdający wybiera ten język
- Szkół z wynikiem
- 2 szkoły wszystkie szkoły gminy mają opublikowany wynik
- najniższa gmina
- 39,9%
- Q1
- 59,2%
- mediana
- 62,6%
- Q3
- 66,2%
- najwyższa gmina
- 77,3%
- najniższa gmina
- 28,3%
- Q1
- 45,8%
- mediana
- 50,9%
- Q3
- 55,8%
- najwyższa gmina
- 82,6%
- najniższa gmina
- 40,9%
- Q1
- 62,5%
- mediana
- 67,7%
- Q3
- 72,7%
- najwyższa gmina
- 94,4%
Każda z czterech ćwiartek mieści jedną czwartą gmin, a nie jedną czwartą skali — dlatego mają różne szerokości. Rozkład liczony z gmin, w których do egzaminu przystąpiło co najmniej trzydzieścioro uczniów (2 159 gmin).
Podatki i budżet gminy
W gminie Stawiski podatek od nieruchomości przyniósł w roku 2024 633 zł na mieszkańca — więcej niż mediana gmin powiatu (606 zł). Budżet za rok 2025 zamknął się nadwyżką 864 tys. zł przy dochodach 70,0 mln zł.- Podatek od nieruchomości
- 633 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 606 zł na mieszkańca
- Udział podatku od nieruchomości w dochodach własnych
- 22,6 % część dochodów własnych gminy, którą daje ten podatek, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 22,4%
- Podatek od środków transportowych
- 21 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 21 zł na mieszkańca
- Dochody budżetu
- 70 mln zł wszystkie dochody budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
- Wydatki budżetu
- 69,1 mln zł wszystkie wydatki budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
- Wynik budżetu
- 864 tys. zł dochody minus wydatki, wartość ujemna to deficyt, dane GUS za rok 2025
- Wynik operacyjny po spłacie rat
- 2,8 mln zł dochody bieżące minus wydatki bieżące i spłata rat kredytów i pożyczek, dane GUS za rok 2025
Miejsce w rankingach
W gminie Stawiski najlepsza pozycja to 1084. miejsce z 2 301 gmin w kraju — ranking „Pokrycie planami miejscowymi” (16,8 %, 2024 r.).- Dokąd przeprowadza się Polska
- 2 243 z 2 451 gmin w kraju · 92. z 118 gmin w województwie · 5. z 6 gmin w powiecie — −7,3 na 1000 mieszk. w 2025 r.
- Gdzie oddaje się domy do użytku
- 1 961 z 2 479 gmin w kraju · 77. z 119 gmin w województwie · 5. z 6 gmin w powiecie — 1,1 na 1000 mieszk. w 2025 r.
- Pokrycie planami miejscowymi
- 1 084 z 2 301 gmin w kraju · 25. z 112 gmin w województwie · 1. z 6 gmin w powiecie — 16,8 % w 2024 r.
Prawo miejscowe
W gminie Stawiski w dziennikach urzędowych ogłoszono 11 aktów planistycznych, ostatni 2025-12-05.- Akty planistyczne
- 11 akty planowania przestrzennego ogłoszone dla obszaru
- · plan miejscowy · Uchwała nr XX/94/25 Rady Miejskiej w Stawiskach z dnia 28 listopada 2025 r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla fragmentów obrębów Lisy, Ramoty oraz Romany w gminie Stawiski
- · plan miejscowy · Uchwała nr LX/358/23 Rady Miejskiej w Stawiskach z dnia 28 grudnia 2023 r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Stawisk w części dotyczącej terenów położonych przy ul. Wojciecha Kossaka w Stawiskach
- · plan miejscowy · Uchwała nr LII/314/23 Rady Miejskiej w Stawiskach z dnia 4 kwietnia 2023 r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Stawisk w części dotyczącej terenów położonych przy drodze S61
- · plan miejscowy · Uchwała nr LIII/282/14 Rady Miejskiej w Stawiskach z dnia 22 września 2014 r. w sprawie uchwalenia zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego miasta Stawiski obejmującego teren w części dotyczącej zespołu parkowego
- · plan miejscowy · Uchwała nr XL/209/13 Rady Miejskiej w Stawiskach z dnia 5 lipca 2013 r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego terenu położonego we wschodniej części gminy Stawiski oznaczonego Nr 1, z przeznaczeniem pod lokalizację farmy wiatrowej
- · plan miejscowy · Uchwała nr XL/211/13 Rady Miejskiej w Stawiskach z dnia 5 lipca 2013 r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego terenu położonego we wschodniej części gminy Stawiski oznaczonego Nr 3, z przeznaczeniem pod lokalizację farmy wiatrowej
- · plan miejscowy · Uchwała nr XL/212/13 Rady Miejskiej w Stawiskach z dnia 5 lipca 2013 r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego terenu położonego we wschodniej części gminy Stawiski oznaczonego Nr 4, z przeznaczeniem pod lokalizację farmy wiatrowej
- · plan miejscowy · Uchwała nr XL/210/13 Rady Miejskiej w Stawiskach z dnia 5 lipca 2013 r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego terenu położonego we wschodniej części gminy Stawiski oznaczonego Nr 2, z przeznaczeniem pod lokalizację farmy wiatrowej
- · plan miejscowy · Uchwała nr XXXVII/197/13 Rady Miejskiej w Stawiskach z dnia 30 kwietnia 2013 r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego odcinka trasy linii elektroenergetycznej 400 kV Ełk - Łomża na terenie Gminy Stawiski
- · plan miejscowy · Uchwała nr LXX/271/10 Rady Miejskiej w Stawiskach z dnia 10 listopada 2010 r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dotyczącego terenu położonego w południowej części miasta Stawiski na działkach nr 807, 788 i 789.
Najczęstsze pytania
- Czy gmina Stawiski ma plan ogólny?
- W gminie Stawiski planu ogólnego jeszcze nie ogłoszono w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 18.
- Ile kosztuje działka budowlana w gminie Stawiski?
- W gminie Stawiski nie mam jeszcze liczb o tym, ile kosztuje tu grunt budowlany — brak danych nie oznacza, że tego tu nie ma.
- Ile nowych domów oddano do użytku w gminie Stawiski?
- W gminie Stawiski w roku 2025 oddano do użytku 1,1 nowych domów jednorodzinnych na 1000 mieszkańców — według GUS.
- Ile domów zaczęto budować w gminie Stawiski?
- W gminie Stawiski w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 41 spraw budowlanych, w tym 12 spraw o dom jednorodzinny — o 20,0% mniej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
- Co mówią świadectwa energetyczne w gminie Stawiski?
- W gminie Stawiski mediana EP ze świadectw energetycznych to 113 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 74 świadectw).
- Jakie akty prawa miejscowego ogłoszono w gminie Stawiski?
- W gminie Stawiski w dziennikach urzędowych ogłoszono 11 aktów planistycznych, ostatni 2025-12-05.
Pozostałe obszary w regionie
Pozostałe gminy w powiecie
Pojęcia z tej strony
-
Plan ogólny gminy (POG)
Plan ogólny gminy to uchwała rady gminy, która dzieli cały jej obszar na strefy planistyczne i ustala dla nich ramy przyszłej zabudowy. Zastąpił studium uwarunkowań i w odróżnieniu od niego jest aktem prawa miejscowego.
-
Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP)
Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego to akt prawa miejscowego, który ustala przeznaczenie konkretnych terenów w gminie. Tam, gdzie obowiązuje, to on rozstrzyga o zabudowie i decyzja o warunkach zabudowy nie jest potrzebna.
-
Rejestr Cen Nieruchomości (RCN)
Rejestr Cen Nieruchomości to prowadzony przez starostwo powiatowe spis tego, co naprawdę zapłacono u notariusza. Nie zawiera ofert sprzedaży — wyłącznie zawarte transakcje.