Gmina Wysokie Mazowieckie
Mediana EP ze świadectw energetycznych to 91 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 681 świadectw). Liczby obejmują miasto i gminę wiejską o tej samej nazwie razem — wykaz świadectw ich nie rozdziela. Stan na 2026-10-17.
Liczby całego powiatu: Powiat wysokomazowiecki stan na
Co znaczą kolory stref planu ogólnego
- Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową wielorodzinną SW
- Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową jednorodzinną SJ
- Strefa wielofunkcyjna z zabudową zagrodową SZ
- Strefa usługowa SU
- Strefa handlu wielkopowierzchniowego SH
- Strefa gospodarcza SP
- Strefa produkcji rolniczej SR
- Strefa infrastrukturalna SI
- Strefa zieleni i rekreacji SN
- Strefa cmentarzy SC
- Strefa górnictwa SG
- Strefa komunikacyjna SK
- Strefa otwarta SO
- Obszar uzupełnienia zabudowy
- Obszar zabudowy śródmiejskiej
Symbole i barwy są krajowe — tak samo wygląda plan ogólny każdej gminy. Nakładka projektu planu jest rysowana słabiej i nie ma mocy prawnej.
Ceny gruntu na tle innych obszarów
Rozkład cen gruntu budowlanego z aktów notarialnych: środkowa połowa transakcji i mediana, na wspólnej skali.
Plan ogólny i plany miejscowe
Plan ogólny: jeszcze nie ogłoszono
W gminie Wysokie Mazowieckie planu ogólnego jeszcze nie ogłoszono w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 15.- Plany miejscowe
- 15 obowiązujące plany zagospodarowania przestrzennego w obszarze
- Jaka część gminy jest objęta planem miejscowym
- 55,4 % dane GUS za rok 2024
Ceny gruntu budowlanego
Ceny liczone dla całego powiatu (powiat wysokomazowiecki) — próba pojedynczej gminy jest za mała, by publikować rozkład.
W gminie Wysokie Mazowieckie mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat wysokomazowiecki) to 112 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 85 a 134 zł/m² (31 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 5 lat).- Mediana ceny gruntu budowlanego, powiat
- 112 zł/m² połowa transakcji z aktów notarialnych poniżej tej ceny, okres danych: 5 lat — liczby dla całego powiatu (powiat wysokomazowiecki)
- Typowy przedział cen od, powiat
- 85 zł/m² dolna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat wysokomazowiecki)
- Typowy przedział cen do, powiat
- 134 zł/m² górna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat wysokomazowiecki)
- Transakcje, powiat
- 31 sprzedaże gruntów budowlanych, okres danych: 5 lat — liczby dla całego powiatu (powiat wysokomazowiecki)
Energia budynków
W gminie Wysokie Mazowieckie mediana EP ze świadectw energetycznych to 91 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 681 świadectw). Liczby obejmują miasto i gminę wiejską o tej samej nazwie razem — wykaz świadectw ich nie rozdziela.- Mediana EP
- 91 kWh/m²·rok zapotrzebowanie na energię pierwotną ze świadectw energetycznych
- Świadectwa
- 681 świadectwa energetyczne wystawione w obszarze
Budowy
W gminie Wysokie Mazowieckie w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 53 sprawy budowlane, w tym 30 spraw o dom jednorodzinny — o 20,0% więcej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.- Sprawy o dom jednorodzinny
- 30 sprawy o budynek mieszkalny jednorodzinny w ostatnich dwunastu miesiącach
- Sprawy budowlane
- 53 pozwolenia i zgłoszenia poza sieciami uzbrojenia terenu, ostatnie dwanaście miesięcy
- Pozwolenia
- 53 sprawy zakończone decyzją o pozwoleniu na budowę
Projekty unijne
W gminie Wysokie Mazowieckie dofinansowano z Funduszy Europejskich na lata 2021–2027 6 projektów, w tym 3 inwestycje.- Projekty unijne 2021–2027
- 6 z dofinansowaniem z Funduszy Europejskich, realizowane w gminie Wysokie Mazowieckie
- Inwestycje
- 3 Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Fundusz Spójności i Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji
- Projekty miękkie
- 3 Europejski Fundusz Społeczny Plus: szkolenia, zatrudnienie, usługi społeczne
- Dofinansowanie UE
- 1,8 mln zł z 2 projektów realizowanych wyłącznie w gminie Wysokie Mazowieckie
Z jakich programów
- Fundusze Europejskie dla Podlaskiego — 6 projektów, w tym 2 w całości w gminie Wysokie Mazowieckie: 1,8 mln zł dofinansowania UE
Ludność i gospodarka
W gminie Wysokie Mazowieckie ludzie się wprowadzają — saldo migracji to +1,1 na 1000 mieszkańców (2025), nowych domów jednorodzinnych oddano 2,6 na 1000 mieszkańców (2025), na kilometrze kwadratowym mieszka 33 osób (2025) — według GUS.- Ile osób mieszka na kilometrze kwadratowym
- 32,8 os./km² dane GUS za rok 2025
- Czy ludzie się tu wprowadzają, czy wyjeżdżają
- 1,1 na 1000 mieszk. dane GUS za rok 2025
- Nowe domy jednorodzinne na 1000 mieszkańców
- 2,6 dane GUS za rok 2025
- Firmy w rejestrze na 1000 mieszkańców
- 85 dane GUS za rok 2025
Gdzie w gminie mieszkają ludzie
W gminie Wysokie Mazowieckie ludzie mieszkają zwarcie — połowa mieszkańców mieszka na 12,7% powierzchni gminy, a 34,9% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Poza tymi skupiskami działka bywa oddalona od najbliższych sąsiadów, a razem z nimi od sklepu i przystanku.- Połowa mieszkańców mieszka na
- 12,7 % powierzchni spis powszechny 2021, siatka kwadratów kilometrowych
- Powierzchnia bez stałych mieszkańców
- 34,9 % 58 kwadratów kilometrowych bez ani jednego mieszkańca
- Kwadraty siatki w gminie
- 166 jeden kwadrat to kilometr na kilometr
Wyniki egzaminów
W gminie Wysokie Mazowieckie uczniowie napisali egzamin ósmoklasisty 2026 na 56,4 procent z języka polskiego i matematyki — wyżej niż w połowie gmin powiatu. Do egzaminu przystąpiło 22 uczniów.- Wynik egzaminu ósmoklasisty
- 56,4 % średnia z języka polskiego i matematyki, egzamin ósmoklasisty 2026; mediana gmin powiatu: 55,9%
- Zdających
- 22 uczniów do egzaminu w roku 2026
- Język polski
- 59,5 % wynik średni, zdających
- Matematyka
- 53,2 % wynik średni, zdających
- Język angielski
- 62,2 % wynik średni; zdających, nie każdy zdający wybiera ten język
- Szkół z wynikiem
- 1 szkoła z 2 szkół; wynik publikuje się od pięciorga zdających
- najniższa gmina
- 39,9%
- Q1
- 59,2%
- mediana
- 62,6%
- Q3
- 66,2%
- najwyższa gmina
- 77,3%
Ten przedmiot pisało tu mniej niż trzydzieścioro zdających, więc ta gmina nie wchodzi do rozkładu — znacznik pokazuje jej wynik, a ćwiartki liczą się z pozostałych gmin.
- najniższa gmina
- 28,3%
- Q1
- 45,8%
- mediana
- 50,9%
- Q3
- 55,8%
- najwyższa gmina
- 82,6%
Ten przedmiot pisało tu mniej niż trzydzieścioro zdających, więc ta gmina nie wchodzi do rozkładu — znacznik pokazuje jej wynik, a ćwiartki liczą się z pozostałych gmin.
- najniższa gmina
- 40,9%
- Q1
- 62,5%
- mediana
- 67,7%
- Q3
- 72,7%
- najwyższa gmina
- 94,4%
Ten przedmiot pisało tu mniej niż trzydzieścioro zdających, więc ta gmina nie wchodzi do rozkładu — znacznik pokazuje jej wynik, a ćwiartki liczą się z pozostałych gmin.
Każda z czterech ćwiartek mieści jedną czwartą gmin, a nie jedną czwartą skali — dlatego mają różne szerokości. Rozkład liczony z gmin, w których do egzaminu przystąpiło co najmniej trzydzieścioro uczniów (2 159 gmin).
Podatki i budżet gminy
W gminie Wysokie Mazowieckie podatek od nieruchomości przyniósł w roku 2024 780 zł na mieszkańca — więcej niż mediana gmin powiatu (536 zł). Budżet za rok 2025 zamknął się deficytem 4,7 mln zł przy dochodach 45,8 mln zł.- Podatek od nieruchomości
- 780 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 536 zł na mieszkańca
- Udział podatku od nieruchomości w dochodach własnych
- 27,2 % część dochodów własnych gminy, którą daje ten podatek, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 19,0%
- Podatek od środków transportowych
- 37 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 52 zł na mieszkańca
- Dochody budżetu
- 45,8 mln zł wszystkie dochody budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
- Wydatki budżetu
- 50,6 mln zł wszystkie wydatki budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
- Wynik budżetu
- -4,7 mln zł dochody minus wydatki, wartość ujemna to deficyt, dane GUS za rok 2025
- Wynik operacyjny po spłacie rat
- 5,9 mln zł dochody bieżące minus wydatki bieżące i spłata rat kredytów i pożyczek, dane GUS za rok 2025
Miejsce w rankingach
W gminie Wysokie Mazowieckie najlepsza pozycja to 665. miejsce z 2 451 gmin w kraju — ranking „Dokąd przeprowadza się Polska” (1,1 na 1000 mieszk., 2025 r.).- Dokąd przeprowadza się Polska
- 665 z 2 451 gmin w kraju · 24. z 118 gmin w województwie · 1. z 10 gmin w powiecie — 1,1 na 1000 mieszk. w 2025 r.
- Gdzie oddaje się domy do użytku
- 1 007 z 2 479 gmin w kraju · 34. z 119 gmin w województwie · 1. z 10 gmin w powiecie — 2,6 na 1000 mieszk. w 2025 r.
- Pokrycie planami miejscowymi
- 680 z 2 301 gmin w kraju · 16. z 112 gmin w województwie · 3. z 10 gmin w powiecie — 55,4 % w 2024 r.
Prawo miejscowe
W gminie Wysokie Mazowieckie w dziennikach urzędowych ogłoszono 16 aktów planistycznych, ostatni 2024-03-27.- Akty planistyczne
- 16 akty planowania przestrzennego ogłoszone dla obszaru
- · plan miejscowy · Uchwała nr 346/L/24 Rady Gminy Wysokie Mazowieckie z dnia 21 marca 2024 r. zmieniająca uchwałę Rady Gminy Wysokie Mazowieckie w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego gminy Wysokie Mazowieckie dla przeznaczenia gruntów do zalesienia i ustalenia obszarów z zakazem zabudowy
- · plan miejscowy · Uchwała nr 307/XLV/23 Rady Gminy Wysokie Mazowieckie z dnia 21 września 2023 r. zmieniająca uchwałę Rady Gminy Wysokie Mazowieckie w sprawie uchwalenia zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla terenów miejscowości Brzóski-Falki obejmująca południowo- zachodnią część terenów miejscowości Brzóski-Falki
- · plan miejscowy · Uchwała nr 174/XXVI/21 Rady Gminy Wysokie Mazowieckie z dnia 14 września 2021 r. w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla terenów miejscowości Osipy-Kolonia
- · plan miejscowy · Uchwała nr 25/IV/19 Rady Gminy Wysokie Mazowieckie z dnia 11 marca 2019 r. w sprawie uchwalenia zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla terenów miejscowości Brzóski-Falki
- · plan miejscowy · Uchwała nr 233/XXXIII/18 Rady Gminy Wysokie Mazowieckie z dnia 22 marca 2018 r. zmieniająca uchwałę Rady Gminy Wysokie Mazowieckie w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla terenów miejscowości Michałki
- · plan miejscowy · Uchwała nr 130/XVIII/16 Rady Gminy Wysokie Mazowieckie z dnia 27 lipca 2016 r. w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla terenów miejscowości Michałki
- · plan miejscowy · Uchwała nr 46/IX/15 Rady Gminy Wysokie Mazowieckie z dnia 8 lipca 2015 r. w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla terenów miejscowości Brzóski Brzezińskie
- · plan miejscowy · Uchwała nr 26/VI/15 Rady Gminy Wysokie Mazowieckie z dnia 8 kwietnia 2015 r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla terenów miejscowości Osipy-Lepertowizna
- · rozstrzygnięcie nadzorcze — plan miejscowy · Rozstrzygnięcie nadzorcze nr NK-II.4131.12.2015.BG Wojewody Podlaskiego z dnia 18 marca 2015 r. stwierdzające nieważność uchwały nr 21/IV/15 Rady Gminy Wysokie Mazowieckie z dnia 9 lutego 2015 r. w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla terenów miejscowości Brzóski Brzezińskie
- · plan miejscowy · Uchwała nr 21/IV/15 Rady Gminy Wysokie Mazowieckie z dnia 9 lutego 2015 r. w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla terenów miejscowości Brzóski Brzezińskie
Najczęstsze pytania
- Czy gmina Wysokie Mazowieckie ma plan ogólny?
- W gminie Wysokie Mazowieckie planu ogólnego jeszcze nie ogłoszono w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 15.
- Ile kosztuje działka budowlana w gminie Wysokie Mazowieckie?
- W gminie Wysokie Mazowieckie mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat wysokomazowiecki) to 112 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 85 a 134 zł/m² (31 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 5 lat).
- Ile nowych domów oddano do użytku w gminie Wysokie Mazowieckie?
- W gminie Wysokie Mazowieckie w roku 2025 oddano do użytku 2,6 nowych domów jednorodzinnych na 1000 mieszkańców — według GUS.
- Ile domów zaczęto budować w gminie Wysokie Mazowieckie?
- W gminie Wysokie Mazowieckie w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 53 sprawy budowlane, w tym 30 spraw o dom jednorodzinny — o 20,0% więcej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
- Co mówią świadectwa energetyczne w gminie Wysokie Mazowieckie?
- W gminie Wysokie Mazowieckie mediana EP ze świadectw energetycznych to 91 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 681 świadectw). Liczby obejmują miasto i gminę wiejską o tej samej nazwie razem — wykaz świadectw ich nie rozdziela.
- Jakie akty prawa miejscowego ogłoszono w gminie Wysokie Mazowieckie?
- W gminie Wysokie Mazowieckie w dziennikach urzędowych ogłoszono 16 aktów planistycznych, ostatni 2024-03-27.
Pozostałe obszary w regionie
Pozostałe gminy w powiecie
Pojęcia z tej strony
-
Plan ogólny gminy (POG)
Plan ogólny gminy to uchwała rady gminy, która dzieli cały jej obszar na strefy planistyczne i ustala dla nich ramy przyszłej zabudowy. Zastąpił studium uwarunkowań i w odróżnieniu od niego jest aktem prawa miejscowego.
-
Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP)
Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego to akt prawa miejscowego, który ustala przeznaczenie konkretnych terenów w gminie. Tam, gdzie obowiązuje, to on rozstrzyga o zabudowie i decyzja o warunkach zabudowy nie jest potrzebna.
-
Rejestr Cen Nieruchomości (RCN)
Rejestr Cen Nieruchomości to prowadzony przez starostwo powiatowe spis tego, co naprawdę zapłacono u notariusza. Nie zawiera ofert sprzedaży — wyłącznie zawarte transakcje.