Wyniki egzaminu ósmoklasisty w województwie małopolskim
W połowie gmin w województwie małopolskim średni wynik z języka polskiego i matematyki nie przekracza 62,3% (egzamin w roku 2026, 175 gmin w zestawieniu). To mediana wyników gminnych, a nie średnia krajowa — średnia ważona oddałaby kraj miastom.
Stan na 30 września 2026.
Gminy z najwyższym wynikiem
| Gmina | Polski i matematyka % | Angielski % | Zdających |
|---|---|---|---|
| Mogilany | 73,7 | 83,4 | 179 |
| Siepraw | 73,2 | 81,4 | 105 |
| Kraków | 73,0 | 84,8 | 6 268 |
| Wielka Wieś | 71,9 | 82,7 | 151 |
| Zielonki | 71,6 | 85,4 | 289 |
| Bochnia | 71,3 | 80,6 | 343 |
| Świątniki Górne | 70,8 | 79,9 | 116 |
| Michałowice | 70,6 | 82,3 | 150 |
| Zabierzów | 70,1 | 83,3 | 309 |
| Gołcza | 69,9 | 80,3 | 57 |
| Skała | 69,7 | 75,9 | 89 |
| Radziemice | 69,3 | 71,3 | 31 |
| Czernichów | 68,6 | 77,2 | 169 |
| Kocmyrzów-Luborzyca | 68,5 | 81,3 | 158 |
| Kamionka Wielka | 68,4 | 74,8 | 112 |
| Sucha Beskidzka | 68,3 | 74,4 | 81 |
| Myślenice | 68,2 | 78,3 | 538 |
| Niepołomice | 68,0 | 80,8 | 417 |
| Wieliczka | 67,9 | 82,2 | 758 |
| Andrychów | 67,7 | 77,4 | 469 |
| Dobczyce | 67,6 | 78,9 | 198 |
| Biskupice | 67,4 | 78,4 | 134 |
| Kłaj | 67,4 | 79,1 | 125 |
| Jordanów | 67,1 | 70,6 | 56 |
| Żegocina | 67,0 | 69,2 | 62 |
| Krzeszowice | 66,7 | 78,5 | 290 |
| Stryszawa | 66,6 | 75,1 | 116 |
| Budzów | 66,6 | 72,9 | 107 |
| Wolbrom | 66,5 | 76,3 | 204 |
| Rytro | 66,5 | 72,8 | 42 |
Gminy z najniższym wynikiem
| Gmina | Polski i matematyka % | Angielski % | Zdających |
|---|---|---|---|
| Oświęcim | 58,1 | 70,6 | 285 |
| Nowe Brzesko | 58,0 | 67,0 | 62 |
| Gnojnik | 57,5 | 68,0 | 90 |
| Borzęcin | 57,5 | 68,8 | 63 |
| Korzenna | 57,4 | 59,7 | 186 |
| Libiąż | 57,2 | 71,0 | 184 |
| Biecz | 57,0 | 65,8 | 156 |
| Bukowina Tatrzańska | 56,9 | 65,3 | 159 |
| Ciężkowice | 56,8 | 61,4 | 121 |
| Kościelisko | 56,7 | 61,3 | 75 |
| Czchów | 56,3 | 65,3 | 123 |
| Spytkowice | 56,2 | 67,3 | 92 |
| Bobowa | 56,0 | 62,7 | 118 |
| Babice | 56,0 | 72,2 | 84 |
| Krynica-Zdrój | 56,0 | 62,5 | 155 |
| Szczurowa | 55,6 | 64,5 | 86 |
| Sękowa | 55,6 | 68,6 | 47 |
| Dobra | 55,2 | 62,5 | 124 |
| Niedźwiedź | 55,1 | 62,5 | 80 |
| Olesno | 55,1 | 66,5 | 72 |
| Bystra-Sidzina | 55,0 | 66,6 | 91 |
| Lanckorona | 54,7 | 66,9 | 69 |
| Tymbark | 54,7 | 59,6 | 75 |
| Muszyna | 54,4 | 69,6 | 121 |
| Szerzyny | 52,7 | 56,5 | 68 |
| Biały Dunajec | 52,3 | 57,4 | 71 |
| Radgoszcz | 50,7 | 58,0 | 69 |
| Lipinki | 50,4 | 59,3 | 83 |
| Koszyce | 49,7 | 62,7 | 37 |
| Pałecznica | 49,5 | 50,8 | 34 |
Częste pytania
- Jakie są wyniki egzaminu ósmoklasisty w województwie małopolskim?
- W połowie gmin w województwie małopolskim średni wynik z języka polskiego i matematyki nie przekracza 62,3 procent. Jest to mediana z wyników gminnych, a nie średnia krajowa — złożyło się na nią 175 gmin z egzaminu w roku 2026.
- Dlaczego liczymy tylko język polski i matematykę?
- Bo te dwa przedmioty pisze każdy ósmoklasista, więc ich średnia opisuje w każdej gminie ten sam zbiór uczniów. Język obcy rozkłada się na osiem języków i gmina, w której klasa zdaje niemiecki, nie jest wprost porównywalna z gminą angielską — wynik z języka angielskiego pokazujemy osobno, w kolumnie obok.
- Dlaczego nie ma tu wszystkich gmin?
- Z dwóch powodów. Okręgowe komisje egzaminacyjne nie publikują wyniku, gdy w szkole zdawało mniej niż pięcioro uczniów — chroni to pojedyncze dzieci przed rozpoznaniem. My dokładamy drugi próg: do rankingu wchodzi gmina z co najmniej 30 zdającymi — dziś nie mieści się w tym progu 8 gmin. Wynik gminy, w której egzamin pisało sześcioro dzieci, waha się o kilkanaście punktów z rocznika na rocznik i zająłby oba krańce listy, nie mówiąc nic o nauczaniu.
- Czy wysoki wynik znaczy, że szkoły w gminie są lepsze?
- Nie wprost. Wynik egzaminu zależy również od tego, kto do niego siada — od wykształcenia rodziców, zamożności okolicy i tego, czy część uczniów dojeżdża do szkół w większym mieście. Zestawienie mówi, jaki był wynik, i pozwala porównać gminę z sąsiadami; oceny pracy szkoły nie zastąpi.
- Czego to zestawienie nie obejmuje?
- Dane pomijają zdających, którzy są obywatelami Ukrainy i przyjechali do Polski po 24 lutego 2022 roku — tak wynika z legendy źródła. Liczymy wyłącznie sesję główną wraz z dodatkową, w wydaniu ogłoszonym przez komisje. Matury nie mieszamy z egzaminem ósmoklasisty: to inne szkoły i inne roczniki.
Wyniki w województwach
Skąd to wiemy
Wyniki pochodzą z Mapy Wyników Egzaminów prowadzonej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej wraz z Informatycznym Centrum Edukacji i Nauki, która publikuje zestawienia okręgowych komisji egzaminacyjnych dla szkół, gmin, powiatów i województw.