Przejdź do treści
Landeva — strona główna

Gmina Rytro

Mediana EP ze świadectw energetycznych to 91 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 73 świadectw). Stan na 2026-10-17.

Liczby całego powiatu: Powiat nowosądecki stan na

Sprawdź działkę — gmina Rytro

Granice: Gmina Rytro
Co znaczą kolory stref planu ogólnego
  • Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową wielorodzinną SW
  • Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową jednorodzinną SJ
  • Strefa wielofunkcyjna z zabudową zagrodową SZ
  • Strefa usługowa SU
  • Strefa handlu wielkopowierzchniowego SH
  • Strefa gospodarcza SP
  • Strefa produkcji rolniczej SR
  • Strefa infrastrukturalna SI
  • Strefa zieleni i rekreacji SN
  • Strefa cmentarzy SC
  • Strefa górnictwa SG
  • Strefa komunikacyjna SK
  • Strefa otwarta SO
  • Obszar uzupełnienia zabudowy
  • Obszar zabudowy śródmiejskiej

Symbole i barwy są krajowe — tak samo wygląda plan ogólny każdej gminy. Nakładka projektu planu jest rysowana słabiej i nie ma mocy prawnej.

Granice: Gmina Rytro. Po przewinięciu mapa pokazuje strefy planu ogólnego i projektów planów — projekt nie ma mocy prawnej. Kadr otwiera się w skali, w której rządowa usługa te strefy rysuje; po oddaleniu mapy znikają.

Ceny gruntu na tle innych obszarów

Rozkład cen gruntu budowlanego z aktów notarialnych: środkowa połowa transakcji i mediana, na wspólnej skali.

powiat nowosądecki (3 lata) 100 zł/m²
woj. małopolskie 120 zł/m²
Polska 143 zł/m²
30 zł/m² 679 zł/m²
Rozkład cen gruntu budowlanego: powiat nowosądecki (3 lata) — mediana 100 zł/m²; woj. małopolskie — mediana 120 zł/m²; Polska — mediana 143 zł/m². Skala od 30 do 679 zł/m².

Plan ogólny i plany miejscowe

Plan ogólny: jeszcze nie ogłoszono

W gminie Rytro planu ogólnego jeszcze nie ogłoszono w dzienniku urzędowym.
Jaka część gminy jest objęta planem miejscowym
100 % dane GUS za rok 2024

Ceny gruntu budowlanego

Ceny liczone dla całego powiatu (powiat nowosądecki) — próba pojedynczej gminy jest za mała, by publikować rozkład.

W gminie Rytro mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat nowosądecki) to 100 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 66 a 143 zł/m² (17 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 3 lata).
Mediana ceny gruntu budowlanego, powiat
100 zł/m² połowa transakcji z aktów notarialnych poniżej tej ceny, okres danych: 3 lata — liczby dla całego powiatu (powiat nowosądecki)
Typowy przedział cen od, powiat
66 zł/m² dolna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat nowosądecki)
Typowy przedział cen do, powiat
143 zł/m² górna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat nowosądecki)
Transakcje, powiat
17 sprzedaże gruntów budowlanych, okres danych: 3 lata — liczby dla całego powiatu (powiat nowosądecki)

Energia budynków

W gminie Rytro mediana EP ze świadectw energetycznych to 91 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 73 świadectw).
Mediana EP
91 kWh/m²·rok zapotrzebowanie na energię pierwotną ze świadectw energetycznych
Świadectwa
73 świadectwa energetyczne wystawione w obszarze

Przyłączenia OZE

W gminie Rytro na przyłączenie do sieci czeka 69,4 MW nowych źródeł — to 84. wynik wśród 102 powiatów, dla których znana jest kolejka. Liczba opisuje cały powiat — kolejka nie schodzi poniżej tego poziomu.
Moc w kolejce, powiat
69,4 MW moc źródeł czekających na przyłączenie do sieci, odczytana od operatora 2026-09-12 (liczba powiatu)
Grupa II, powiat
0 MW wnioski w drugiej grupie przyłączeniowej (liczba powiatu)
Grupa III, powiat
69,4 MW wnioski w trzeciej grupie przyłączeniowej (liczba powiatu)
stan na

Budowy

W gminie Rytro w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 22 sprawy budowlane, w tym 12 spraw o dom jednorodzinny — tyle samo co w poprzednich dwunastu miesiącach.
Sprawy o dom jednorodzinny
12 sprawy o budynek mieszkalny jednorodzinny w ostatnich dwunastu miesiącach
Sprawy budowlane
22 pozwolenia i zgłoszenia poza sieciami uzbrojenia terenu, ostatnie dwanaście miesięcy
Pozwolenia
22 sprawy zakończone decyzją o pozwoleniu na budowę

Projekty unijne

W gminie Rytro dofinansowano z Funduszy Europejskich na lata 2021–2027 9 projektów, w tym 4 inwestycje.
Projekty unijne 2021–2027
9 z dofinansowaniem z Funduszy Europejskich, realizowane w gminie Rytro
Inwestycje
4 Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Fundusz Spójności i Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji
Projekty miękkie
5 Europejski Fundusz Społeczny Plus: szkolenia, zatrudnienie, usługi społeczne
Dofinansowanie UE
10,7 mln zł z 3 projektów realizowanych wyłącznie w gminie Rytro

Z jakich programów

  • Fundusze Europejskie dla Małopolski — 7 projektów, w tym 3 w całości w gminie Rytro: 10,7 mln zł dofinansowania UE
  • Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko — 1 projekt
  • Program Interreg Polska-Słowacja 2021-2027 / Interreg Poľsko - Slovensko — 1 projekt
stan na

Ludność i gospodarka

W gminie Rytro ludzie wyjeżdżają — saldo migracji to −10,0 na 1000 mieszkańców (2025), nowych domów jednorodzinnych oddano 2,8 na 1000 mieszkańców (2025), na kilometrze kwadratowym mieszka 86 osób (2025) — według GUS.
Ile osób mieszka na kilometrze kwadratowym
85,5 os./km² dane GUS za rok 2025
Czy ludzie się tu wprowadzają, czy wyjeżdżają
-10 na 1000 mieszk. dane GUS za rok 2025
Nowe domy jednorodzinne na 1000 mieszkańców
2,8 dane GUS za rok 2025
Firmy w rejestrze na 1000 mieszkańców
107 dane GUS za rok 2025

Gdzie w gminie mieszkają ludzie

W gminie Rytro ludzie mieszkają zwarcie — połowa mieszkańców mieszka na 7,3% powierzchni gminy, a 51,2% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Poza tymi skupiskami działka bywa oddalona od najbliższych sąsiadów, a razem z nimi od sklepu i przystanku.
Rozmieszczenie mieszkańców: Gmina Rytro W gminie Rytro ludzie mieszkają zwarcie — połowa mieszkańców mieszka na 7,3% powierzchni gminy, a 51,2% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Poza tymi skupiskami działka bywa oddalona od najbliższych sąsiadów, a razem z nimi od sklepu i przystanku.
Każdy kwadrat to kilometr na kilometr; ciemniejszy znaczy więcej mieszkańców, a najciemniejszy to najliczniejszy kwadrat tej gminy. Kwadraty bez stałych mieszkańców zostają puste. (spis powszechny 2021).
Połowa mieszkańców mieszka na
7,3 % powierzchni spis powszechny 2021, siatka kwadratów kilometrowych
Powierzchnia bez stałych mieszkańców
51,2 % 21 kwadratów kilometrowych bez ani jednego mieszkańca
Kwadraty siatki w gminie
41 jeden kwadrat to kilometr na kilometr

Wyniki egzaminów

W gminie Rytro uczniowie napisali egzamin ósmoklasisty 2026 na 66,5 procent z języka polskiego i matematyki — wyżej niż w połowie gmin powiatu. Do egzaminu przystąpiło 42 uczniów.
Wynik egzaminu ósmoklasisty
66,5 % średnia z języka polskiego i matematyki, egzamin ósmoklasisty 2026; mediana gmin powiatu: 62,3%
Zdających
42 uczniów do egzaminu w roku 2026
Język polski
72,5 % wynik średni, zdających
Matematyka
60,5 % wynik średni, zdających
Język angielski
72,8 % wynik średni; zdających, nie każdy zdający wybiera ten język
Szkół z wynikiem
1 szkoła wszystkie szkoły gminy mają opublikowany wynik
Język polski — 72,5% (w czwartej ćwiartce polskich gmin)
Język polski: Gmina Rytro Język polski: wynik 72,5% leży w czwartej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 39,9%, pierwszy kwartyl 59,2%, mediana 62,6%, trzeci kwartyl 66,2%, najwyższy 77,3%.
najniższa gmina
39,9%
Q1
59,2%
mediana
62,6%
Q3
66,2%
najwyższa gmina
77,3%
Matematyka — 60,5% (w czwartej ćwiartce polskich gmin)
Matematyka: Gmina Rytro Matematyka: wynik 60,5% leży w czwartej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 28,3%, pierwszy kwartyl 45,8%, mediana 50,9%, trzeci kwartyl 55,8%, najwyższy 82,6%.
najniższa gmina
28,3%
Q1
45,8%
mediana
50,9%
Q3
55,8%
najwyższa gmina
82,6%
Język angielski — 72,8% (w czwartej ćwiartce polskich gmin)
Język angielski: Gmina Rytro Język angielski: wynik 72,8% leży w czwartej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 40,9%, pierwszy kwartyl 62,5%, mediana 67,7%, trzeci kwartyl 72,7%, najwyższy 94,4%.
najniższa gmina
40,9%
Q1
62,5%
mediana
67,7%
Q3
72,7%
najwyższa gmina
94,4%

Każda z czterech ćwiartek mieści jedną czwartą gmin, a nie jedną czwartą skali — dlatego mają różne szerokości. Rozkład liczony z gmin, w których do egzaminu przystąpiło co najmniej trzydzieścioro uczniów (2 159 gmin).

Podatki i budżet gminy

W gminie Rytro podatek od nieruchomości przyniósł w roku 2024 450 zł na mieszkańca — więcej niż mediana gmin powiatu (400 zł). Budżet za rok 2025 zamknął się deficytem 525 tys. zł przy dochodach 34,3 mln zł.
Podatek od nieruchomości
450 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 400 zł na mieszkańca
Udział podatku od nieruchomości w dochodach własnych
17,2 % część dochodów własnych gminy, którą daje ten podatek, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 17,1%
Podatek od środków transportowych
58 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 29 zł na mieszkańca
Dochody budżetu
34,3 mln zł wszystkie dochody budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
Wydatki budżetu
34,8 mln zł wszystkie wydatki budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
Wynik budżetu
-525 tys. zł dochody minus wydatki, wartość ujemna to deficyt, dane GUS za rok 2025
Wynik operacyjny po spłacie rat
3 mln zł dochody bieżące minus wydatki bieżące i spłata rat kredytów i pożyczek, dane GUS za rok 2025
stan na

Miejsce w rankingach

W gminie Rytro najlepsza pozycja to 1. miejsce z 2 301 gmin w kraju — ranking „Pokrycie planami miejscowymi” (100,0 %, 2024 r.).
Dokąd przeprowadza się Polska
2 387 z 2 451 gmin w kraju · 179. z 181 gmin w województwie · 15. z 16 gmin w powiecie — −10,0 na 1000 mieszk. w 2025 r.
Gdzie oddaje się domy do użytku
915 z 2 479 gmin w kraju · 113. z 183 gmin w województwie · 13. z 16 gmin w powiecie — 2,8 na 1000 mieszk. w 2025 r.
Pokrycie planami miejscowymi
1 z 2 301 gmin w kraju · 1. z 148 gmin w województwie · 1. z 13 gmin w powiecie — 100,0 % w 2024 r.

Prawo miejscowe

W gminie Rytro w dziennikach urzędowych ogłoszono 12 aktów planistycznych, ostatni 2026-09-01.
Akty planistyczne
12 akty planowania przestrzennego ogłoszone dla obszaru

Najczęstsze pytania

Czy gmina Rytro ma plan ogólny?
W gminie Rytro planu ogólnego jeszcze nie ogłoszono w dzienniku urzędowym.
Ile kosztuje działka budowlana w gminie Rytro?
W gminie Rytro mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat nowosądecki) to 100 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 66 a 143 zł/m² (17 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 3 lata).
Ile nowych domów oddano do użytku w gminie Rytro?
W gminie Rytro w roku 2025 oddano do użytku 2,8 nowych domów jednorodzinnych na 1000 mieszkańców — według GUS.
Ile domów zaczęto budować w gminie Rytro?
W gminie Rytro w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 22 sprawy budowlane, w tym 12 spraw o dom jednorodzinny — tyle samo co w poprzednich dwunastu miesiącach.
Co mówią świadectwa energetyczne w gminie Rytro?
W gminie Rytro mediana EP ze świadectw energetycznych to 91 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 73 świadectw).
Ile mocy OZE czeka na przyłączenie do sieci w gminie Rytro?
W gminie Rytro na przyłączenie do sieci czeka 69,4 MW nowych źródeł — to 84. wynik wśród 102 powiatów, dla których znana jest kolejka. Liczba opisuje cały powiat — kolejka nie schodzi poniżej tego poziomu.
Jakie akty prawa miejscowego ogłoszono w gminie Rytro?
W gminie Rytro w dziennikach urzędowych ogłoszono 12 aktów planistycznych, ostatni 2026-09-01.

Pozostałe obszary w regionie

Pozostałe gminy w powiecie

Pojęcia z tej strony

  • Plan ogólny gminy (POG)

    Plan ogólny gminy to uchwała rady gminy, która dzieli cały jej obszar na strefy planistyczne i ustala dla nich ramy przyszłej zabudowy. Zastąpił studium uwarunkowań i w odróżnieniu od niego jest aktem prawa miejscowego.

  • Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP)

    Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego to akt prawa miejscowego, który ustala przeznaczenie konkretnych terenów w gminie. Tam, gdzie obowiązuje, to on rozstrzyga o zabudowie i decyzja o warunkach zabudowy nie jest potrzebna.

  • Rejestr Cen Nieruchomości (RCN)

    Rejestr Cen Nieruchomości to prowadzony przez starostwo powiatowe spis tego, co naprawdę zapłacono u notariusza. Nie zawiera ofert sprzedaży — wyłącznie zawarte transakcje.