Przejdź do treści
Landeva — strona główna

Gmina Babice

Mediana EP ze świadectw energetycznych to 88 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 241 świadectw). Stan na 2026-10-17.

Liczby całego powiatu: Powiat chrzanowski stan na

Sprawdź działkę — gmina Babice

Granice: Gmina Babice
Co znaczą kolory stref planu ogólnego
  • Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową wielorodzinną SW
  • Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową jednorodzinną SJ
  • Strefa wielofunkcyjna z zabudową zagrodową SZ
  • Strefa usługowa SU
  • Strefa handlu wielkopowierzchniowego SH
  • Strefa gospodarcza SP
  • Strefa produkcji rolniczej SR
  • Strefa infrastrukturalna SI
  • Strefa zieleni i rekreacji SN
  • Strefa cmentarzy SC
  • Strefa górnictwa SG
  • Strefa komunikacyjna SK
  • Strefa otwarta SO
  • Obszar uzupełnienia zabudowy
  • Obszar zabudowy śródmiejskiej

Symbole i barwy są krajowe — tak samo wygląda plan ogólny każdej gminy. Nakładka projektu planu jest rysowana słabiej i nie ma mocy prawnej.

Granice: Gmina Babice. Po przewinięciu mapa pokazuje strefy planu ogólnego i projektów planów — projekt nie ma mocy prawnej. Kadr otwiera się w skali, w której rządowa usługa te strefy rysuje; po oddaleniu mapy znikają.

Ceny gruntu na tle innych obszarów

Rozkład cen gruntu budowlanego z aktów notarialnych: środkowa połowa transakcji i mediana, na wspólnej skali.

woj. małopolskie 120 zł/m²
Polska 143 zł/m²
30 zł/m² 679 zł/m²
Rozkład cen gruntu budowlanego: woj. małopolskie — mediana 120 zł/m²; Polska — mediana 143 zł/m². Skala od 30 do 679 zł/m².

Plan ogólny i plany miejscowe

Plan ogólny: jeszcze nie ogłoszono

W gminie Babice planu ogólnego jeszcze nie ogłoszono w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 12.
Plany miejscowe
12 obowiązujące plany zagospodarowania przestrzennego w obszarze
Jaka część gminy jest objęta planem miejscowym
3,7 % dane GUS za rok 2024

Energia budynków

W gminie Babice mediana EP ze świadectw energetycznych to 88 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 241 świadectw).
Mediana EP
88 kWh/m²·rok zapotrzebowanie na energię pierwotną ze świadectw energetycznych
Świadectwa
241 świadectwa energetyczne wystawione w obszarze

Przyłączenia OZE

W gminie Babice na przyłączenie do sieci czeka 247 MW nowych źródeł — to 37. wynik wśród 102 powiatów, dla których znana jest kolejka. Liczba opisuje cały powiat — kolejka nie schodzi poniżej tego poziomu.
Moc w kolejce, powiat
246,9 MW moc źródeł czekających na przyłączenie do sieci, odczytana od operatora 2026-09-12 (liczba powiatu)
Grupa II, powiat
191 MW wnioski w drugiej grupie przyłączeniowej (liczba powiatu)
Grupa III, powiat
55,9 MW wnioski w trzeciej grupie przyłączeniowej (liczba powiatu)
stan na

Budowy

W gminie Babice w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 36 spraw budowlanych, w tym 33 sprawy o dom jednorodzinny — o 10,8% mniej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
Sprawy o dom jednorodzinny
33 sprawy o budynek mieszkalny jednorodzinny w ostatnich dwunastu miesiącach
Sprawy budowlane
36 pozwolenia i zgłoszenia poza sieciami uzbrojenia terenu, ostatnie dwanaście miesięcy
Pozwolenia
36 sprawy zakończone decyzją o pozwoleniu na budowę

Projekty unijne

W gminie Babice dofinansowano z Funduszy Europejskich na lata 2021–2027 18 projektów, w tym 11 inwestycji.
Projekty unijne 2021–2027
18 z dofinansowaniem z Funduszy Europejskich, realizowane w gminie Babice
Inwestycje
11 Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Fundusz Spójności i Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji
Projekty miękkie
7 Europejski Fundusz Społeczny Plus: szkolenia, zatrudnienie, usługi społeczne
Dofinansowanie UE
39,2 mln zł z 8 projektów realizowanych wyłącznie w gminie Babice

Z jakich programów

  • Fundusze Europejskie dla Małopolski — 16 projektów, w tym 8 w całości w gminie Babice: 39,2 mln zł dofinansowania UE
  • Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko — 1 projekt
  • Program Interreg Polska-Słowacja 2021-2027 / Interreg Poľsko - Slovensko — 1 projekt
stan na

Ludność i gospodarka

W gminie Babice ludzie się wprowadzają — saldo migracji to +2,5 na 1000 mieszkańców (2025), nowych domów jednorodzinnych oddano 3,0 na 1000 mieszkańców (2025), na kilometrze kwadratowym mieszka 165 osób (2025) — według GUS.
Ile osób mieszka na kilometrze kwadratowym
165,1 os./km² dane GUS za rok 2025
Czy ludzie się tu wprowadzają, czy wyjeżdżają
2,5 na 1000 mieszk. dane GUS za rok 2025
Nowe domy jednorodzinne na 1000 mieszkańców
3 dane GUS za rok 2025
Firmy w rejestrze na 1000 mieszkańców
112 dane GUS za rok 2025

Gdzie w gminie mieszkają ludzie

W gminie Babice ludzie mieszkają zwarcie — połowa mieszkańców mieszka na 14,8% powierzchni gminy, a 37,0% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Poza tymi skupiskami działka bywa oddalona od najbliższych sąsiadów, a razem z nimi od sklepu i przystanku.
Rozmieszczenie mieszkańców: Gmina Babice W gminie Babice ludzie mieszkają zwarcie — połowa mieszkańców mieszka na 14,8% powierzchni gminy, a 37,0% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Poza tymi skupiskami działka bywa oddalona od najbliższych sąsiadów, a razem z nimi od sklepu i przystanku.
Każdy kwadrat to kilometr na kilometr; ciemniejszy znaczy więcej mieszkańców, a najciemniejszy to najliczniejszy kwadrat tej gminy. Kwadraty bez stałych mieszkańców zostają puste. (spis powszechny 2021).
Połowa mieszkańców mieszka na
14,8 % powierzchni spis powszechny 2021, siatka kwadratów kilometrowych
Powierzchnia bez stałych mieszkańców
37 % 20 kwadratów kilometrowych bez ani jednego mieszkańca
Kwadraty siatki w gminie
54 jeden kwadrat to kilometr na kilometr

Wyniki egzaminów

W gminie Babice uczniowie napisali egzamin ósmoklasisty 2026 na 56,0 procent z języka polskiego i matematyki — niżej niż w połowie gmin powiatu. Do egzaminu przystąpiło 84 uczniów.
Wynik egzaminu ósmoklasisty
56 % średnia z języka polskiego i matematyki, egzamin ósmoklasisty 2026; mediana gmin powiatu: 58,6%
Zdających
84 uczniów do egzaminu w roku 2026
Język polski
63,8 % wynik średni, zdających
Matematyka
48,2 % wynik średni, zdających
Język angielski
72,2 % wynik średni; zdających, nie każdy zdający wybiera ten język
Szkół z wynikiem
5 szkół wszystkie szkoły gminy mają opublikowany wynik
Język polski — 63,8% (w trzeciej ćwiartce polskich gmin)
Język polski: Gmina Babice Język polski: wynik 63,8% leży w trzeciej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 39,9%, pierwszy kwartyl 59,2%, mediana 62,6%, trzeci kwartyl 66,2%, najwyższy 77,3%.
najniższa gmina
39,9%
Q1
59,2%
mediana
62,6%
Q3
66,2%
najwyższa gmina
77,3%
Matematyka — 48,2% (w drugiej ćwiartce polskich gmin)
Matematyka: Gmina Babice Matematyka: wynik 48,2% leży w drugiej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 28,3%, pierwszy kwartyl 45,8%, mediana 50,9%, trzeci kwartyl 55,8%, najwyższy 82,6%.
najniższa gmina
28,3%
Q1
45,8%
mediana
50,9%
Q3
55,8%
najwyższa gmina
82,6%
Język angielski — 72,2% (w trzeciej ćwiartce polskich gmin)
Język angielski: Gmina Babice Język angielski: wynik 72,2% leży w trzeciej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 40,9%, pierwszy kwartyl 62,5%, mediana 67,7%, trzeci kwartyl 72,7%, najwyższy 94,4%.
najniższa gmina
40,9%
Q1
62,5%
mediana
67,7%
Q3
72,7%
najwyższa gmina
94,4%

Każda z czterech ćwiartek mieści jedną czwartą gmin, a nie jedną czwartą skali — dlatego mają różne szerokości. Rozkład liczony z gmin, w których do egzaminu przystąpiło co najmniej trzydzieścioro uczniów (2 159 gmin).

Podatki i budżet gminy

W gminie Babice podatek od nieruchomości przyniósł w roku 2024 533 zł na mieszkańca — mniej niż mediana gmin powiatu (902 zł). Budżet za rok 2025 zamknął się nadwyżką 5,0 mln zł przy dochodach 101,1 mln zł.
Podatek od nieruchomości
533 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 902 zł na mieszkańca
Udział podatku od nieruchomości w dochodach własnych
16 % część dochodów własnych gminy, którą daje ten podatek, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 25,4%
Podatek od środków transportowych
27 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 27 zł na mieszkańca
Dochody budżetu
101,1 mln zł wszystkie dochody budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
Wydatki budżetu
96,1 mln zł wszystkie wydatki budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
Wynik budżetu
5 mln zł dochody minus wydatki, wartość ujemna to deficyt, dane GUS za rok 2025
Wynik operacyjny po spłacie rat
4,3 mln zł dochody bieżące minus wydatki bieżące i spłata rat kredytów i pożyczek, dane GUS za rok 2025
stan na

Miejsce w rankingach

W gminie Babice najlepsza pozycja to 522. miejsce z 2 451 gmin w kraju — ranking „Dokąd przeprowadza się Polska” (2,5 na 1000 mieszk., 2025 r.).
Dokąd przeprowadza się Polska
522 z 2 451 gmin w kraju · 34. z 181 gmin w województwie · 1. z 5 gmin w powiecie — 2,5 na 1000 mieszk. w 2025 r.
Gdzie oddaje się domy do użytku
807 z 2 479 gmin w kraju · 104. z 183 gmin w województwie · 2. z 5 gmin w powiecie — 3,0 na 1000 mieszk. w 2025 r.
Pokrycie planami miejscowymi
1 608 z 2 301 gmin w kraju · 127. z 148 gmin w województwie · 4. z 4 gmin w powiecie — 3,7 % w 2024 r.

Prawo miejscowe

W gminie Babice w dziennikach urzędowych ogłoszono 11 aktów planistycznych, ostatni 2026-06-15.
Akty planistyczne
11 akty planowania przestrzennego ogłoszone dla obszaru

Najczęstsze pytania

Czy gmina Babice ma plan ogólny?
W gminie Babice planu ogólnego jeszcze nie ogłoszono w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 12.
Ile kosztuje działka budowlana w gminie Babice?
W gminie Babice nie mam jeszcze liczb o tym, ile kosztuje tu grunt budowlany — brak danych nie oznacza, że tego tu nie ma.
Ile nowych domów oddano do użytku w gminie Babice?
W gminie Babice w roku 2025 oddano do użytku 3,0 nowych domów jednorodzinnych na 1000 mieszkańców — według GUS.
Ile domów zaczęto budować w gminie Babice?
W gminie Babice w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 36 spraw budowlanych, w tym 33 sprawy o dom jednorodzinny — o 10,8% mniej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
Co mówią świadectwa energetyczne w gminie Babice?
W gminie Babice mediana EP ze świadectw energetycznych to 88 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 241 świadectw).
Ile mocy OZE czeka na przyłączenie do sieci w gminie Babice?
W gminie Babice na przyłączenie do sieci czeka 247 MW nowych źródeł — to 37. wynik wśród 102 powiatów, dla których znana jest kolejka. Liczba opisuje cały powiat — kolejka nie schodzi poniżej tego poziomu.
Jakie akty prawa miejscowego ogłoszono w gminie Babice?
W gminie Babice w dziennikach urzędowych ogłoszono 11 aktów planistycznych, ostatni 2026-06-15.

Pozostałe obszary w regionie

Pozostałe gminy w powiecie

Pojęcia z tej strony

  • Plan ogólny gminy (POG)

    Plan ogólny gminy to uchwała rady gminy, która dzieli cały jej obszar na strefy planistyczne i ustala dla nich ramy przyszłej zabudowy. Zastąpił studium uwarunkowań i w odróżnieniu od niego jest aktem prawa miejscowego.

  • Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP)

    Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego to akt prawa miejscowego, który ustala przeznaczenie konkretnych terenów w gminie. Tam, gdzie obowiązuje, to on rozstrzyga o zabudowie i decyzja o warunkach zabudowy nie jest potrzebna.

  • Rejestr Cen Nieruchomości (RCN)

    Rejestr Cen Nieruchomości to prowadzony przez starostwo powiatowe spis tego, co naprawdę zapłacono u notariusza. Nie zawiera ofert sprzedaży — wyłącznie zawarte transakcje.