Przejdź do treści
Landeva — strona główna

Powiat chrzanowski

Mediana EP ze świadectw energetycznych to 127 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 4 919 świadectw). Stan na 2026-10-12.

Liczby całego województwa: Woj. małopolskie stan na

Sprawdź działkę — powiat chrzanowski

Ceny gruntu na tle innych obszarów

Rozkład cen gruntu budowlanego z aktów notarialnych: środkowa połowa transakcji i mediana, na wspólnej skali.

woj. małopolskie 120 zł/m²
Polska 143 zł/m²
30 zł/m² 679 zł/m²
Rozkład cen gruntu budowlanego: woj. małopolskie — mediana 120 zł/m²; Polska — mediana 143 zł/m². Skala od 30 do 679 zł/m².

Plan ogólny i plany miejscowe

Ostatnio ogłoszony plan ogólny w regionie: gmina Chrzanów (2026-09-03)

Uchwała Nr XXV/271/2026 Rady Miejskiej w Chrzanowie z dnia 28 sierpnia 2026 r. w sprawie uchwalenia planu ogólnego Gminy Chrzanów

W powiecie chrzanowskim plan ogólny ma 2 gminy z 5 — to 40%, a planów miejscowych widzę 38.
Gminy z planem ogólnym
2 z 5 gmin w obszarze
Plany miejscowe
38 obowiązujące plany zagospodarowania przestrzennego w obszarze

Energia budynków

W powiecie chrzanowskim mediana EP ze świadectw energetycznych to 127 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 4 919 świadectw).
Mediana EP
127 kWh/m²·rok zapotrzebowanie na energię pierwotną ze świadectw energetycznych
Świadectwa
4 919 świadectwa energetyczne wystawione w obszarze
Gminy z pomiarem
5 gminy, dla których policzono medianę zapotrzebowania na energię

Przyłączenia OZE

W powiecie chrzanowskim na przyłączenie do sieci czeka 247 MW nowych źródeł — to 37. wynik wśród 102 powiatów, dla których znana jest kolejka.
Moc w kolejce
246,9 MW moc źródeł czekających na przyłączenie do sieci, odczytana od operatora 2026-09-12
Grupa II
191 MW wnioski w drugiej grupie przyłączeniowej
Grupa III
55,9 MW wnioski w trzeciej grupie przyłączeniowej
stan na

Budowy

W powiecie chrzanowskim w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 381 spraw budowlanych, w tym 282 sprawy o dom jednorodzinny — o 6,9% mniej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
Sprawy o dom jednorodzinny
282 sprawy o budynek mieszkalny jednorodzinny w ostatnich dwunastu miesiącach
Sprawy budowlane
381 pozwolenia i zgłoszenia poza sieciami uzbrojenia terenu, ostatnie dwanaście miesięcy
Pozwolenia
379 sprawy zakończone decyzją o pozwoleniu na budowę

Projekty unijne

W powiecie chrzanowskim dofinansowano z Funduszy Europejskich na lata 2021–2027 135 projektów, w tym 102 inwestycje.
Projekty unijne 2021–2027
135 z dofinansowaniem z Funduszy Europejskich, realizowane w powiecie chrzanowskim
Inwestycje
102 Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Fundusz Spójności i Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji
Projekty miękkie
33 Europejski Fundusz Społeczny Plus: szkolenia, zatrudnienie, usługi społeczne
Dofinansowanie UE
293 mln zł z 92 projektów realizowanych wyłącznie w powiecie chrzanowskim

Z jakich programów

  • Fundusze Europejskie dla Małopolski — 117 projektów, w tym 87 w całości w powiecie chrzanowskim: 268,3 mln zł dofinansowania UE
  • Program Interreg Polska-Słowacja 2021-2027 / Interreg Poľsko - Slovensko — 7 projektów
  • Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki — 4 projekty, w tym 3 w całości w powiecie chrzanowskim: 21,3 mln zł dofinansowania UE
  • Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko — 4 projekty, w tym 1 w całości w powiecie chrzanowskim: 3,0 mln zł dofinansowania UE
  • Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego — 2 projekty, w tym 1 w całości w powiecie chrzanowskim: 342 tys. zł dofinansowania UE
  • Fundusze Europejskie na Rozwój Cyfrowy — 1 projekt
stan na

Ludność i gospodarka

W powiecie chrzanowskim bezrobocie to 7,0% (2025), przeciętne wynagrodzenie to 8 645 zł (2025) — według GUS.
Bezrobocie w powiecie
7 % dane GUS za rok 2025
Przeciętne wynagrodzenie w powiecie
8 645 zł dane GUS za rok 2025
Typowa cena metra mieszkania w powiecie
6 016 zł/m² dane GUS za rok 2024
Ogrzewane indywidualnie paliwami stałymi
10 302 mieszkań dane GUS za rok 2021

Wyniki egzaminów

W powiecie chrzanowskim uczniowie napisali egzamin ósmoklasisty 2026 na 60,2 procent z języka polskiego i matematyki. Do egzaminu przystąpiło 1 006 uczniów.
Wynik egzaminu ósmoklasisty
60,2 % średnia z języka polskiego i matematyki, egzamin ósmoklasisty 2026
Zdających
1 006 uczniów do egzaminu w roku 2026
Język polski
66,7 % wynik średni, zdających
Matematyka
53,7 % wynik średni, zdających
Język angielski
74,6 % wynik średni; zdających, nie każdy zdający wybiera ten język
Język polski — 66,7% (w czwartej ćwiartce polskich gmin)
Język polski: Powiat chrzanowski Język polski: wynik 66,7% leży w czwartej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 39,9%, pierwszy kwartyl 59,2%, mediana 62,6%, trzeci kwartyl 66,2%, najwyższy 77,3%.
najniższa gmina
39,9%
Q1
59,2%
mediana
62,6%
Q3
66,2%
najwyższa gmina
77,3%
Matematyka — 53,7% (w trzeciej ćwiartce polskich gmin)
Matematyka: Powiat chrzanowski Matematyka: wynik 53,7% leży w trzeciej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 28,3%, pierwszy kwartyl 45,8%, mediana 50,9%, trzeci kwartyl 55,8%, najwyższy 82,6%.
najniższa gmina
28,3%
Q1
45,8%
mediana
50,9%
Q3
55,8%
najwyższa gmina
82,6%
Język angielski — 74,6% (w czwartej ćwiartce polskich gmin)
Język angielski: Powiat chrzanowski Język angielski: wynik 74,6% leży w czwartej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 40,9%, pierwszy kwartyl 62,5%, mediana 67,7%, trzeci kwartyl 72,7%, najwyższy 94,4%.
najniższa gmina
40,9%
Q1
62,5%
mediana
67,7%
Q3
72,7%
najwyższa gmina
94,4%

Każda z czterech ćwiartek mieści jedną czwartą gmin, a nie jedną czwartą skali — dlatego mają różne szerokości. Rozkład liczony z gmin, w których do egzaminu przystąpiło co najmniej trzydzieścioro uczniów (2 159 gmin).

Miejsce w rankingach

W powiecie chrzanowskim najlepsza pozycja to 81. miejsce z 243 powiatów w kraju — ranking „Dokąd przeprowadza się Polska” (−0,8 na 1000 mieszk., 2025 r.).
Dokąd przeprowadza się Polska
81 z 243 powiatów w kraju · 6. z 11 powiatów w województwie — −0,8 na 1000 mieszk. w 2025 r.
Gdzie oddaje się domy do użytku
151 z 258 powiatów w kraju · 10. z 12 powiatów w województwie — 1,7 na 1000 mieszk. w 2025 r.
Gdzie grzeje się paliwami stałymi
222 z 380 powiatów w kraju · 17. z 22 powiatów w województwie — 24,5 % w 2021 r.

Prawo miejscowe

W powiecie chrzanowskim w dziennikach urzędowych ogłoszono 133 akty planistyczne, ostatni 2026-09-17.
Akty planistyczne
133 akty planowania przestrzennego ogłoszone dla obszaru

Najczęstsze pytania

Ile gmin w powiecie chrzanowskim ma plan ogólny?
W powiecie chrzanowskim plan ogólny ma 2 gminy z 5 — to 40%, a planów miejscowych widzę 38.
Ile kosztuje działka budowlana w powiecie chrzanowskim?
W powiecie chrzanowskim nie mam jeszcze liczb o tym, ile kosztuje tu grunt budowlany — brak danych nie oznacza, że tego tu nie ma.
Ile nowych domów oddano do użytku w powiecie chrzanowskim?
W powiecie chrzanowskim nie mam jeszcze liczb o tym, ile domów oddano tu do użytku — brak danych nie oznacza, że tego tu nie ma.
Ile domów zaczęto budować w powiecie chrzanowskim?
W powiecie chrzanowskim w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 381 spraw budowlanych, w tym 282 sprawy o dom jednorodzinny — o 6,9% mniej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
Co mówią świadectwa energetyczne w powiecie chrzanowskim?
W powiecie chrzanowskim mediana EP ze świadectw energetycznych to 127 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 4 919 świadectw).
Ile mocy OZE czeka na przyłączenie do sieci w powiecie chrzanowskim?
W powiecie chrzanowskim na przyłączenie do sieci czeka 247 MW nowych źródeł — to 37. wynik wśród 102 powiatów, dla których znana jest kolejka.
Jakie akty prawa miejscowego ogłoszono w powiecie chrzanowskim?
W powiecie chrzanowskim w dziennikach urzędowych ogłoszono 133 akty planistyczne, ostatni 2026-09-17.

Pozostałe obszary w regionie

Gminy w powiecie

Pozostałe powiaty w województwie

Pojęcia z tej strony

  • Plan ogólny gminy (POG)

    Plan ogólny gminy to uchwała rady gminy, która dzieli cały jej obszar na strefy planistyczne i ustala dla nich ramy przyszłej zabudowy. Zastąpił studium uwarunkowań i w odróżnieniu od niego jest aktem prawa miejscowego.

  • Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP)

    Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego to akt prawa miejscowego, który ustala przeznaczenie konkretnych terenów w gminie. Tam, gdzie obowiązuje, to on rozstrzyga o zabudowie i decyzja o warunkach zabudowy nie jest potrzebna.

  • Rejestr Cen Nieruchomości (RCN)

    Rejestr Cen Nieruchomości to prowadzony przez starostwo powiatowe spis tego, co naprawdę zapłacono u notariusza. Nie zawiera ofert sprzedaży — wyłącznie zawarte transakcje.