Przejdź do treści
Landeva — strona główna

Powiat miechowski

Mediana ceny gruntu budowlanego to 15 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 4 a 79 zł/m² (177 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 5 lat). Stan na 2026-10-16.

Liczby całego województwa: Woj. małopolskie stan na

Sprawdź działkę — powiat miechowski

Ceny gruntu na tle innych obszarów

Rozkład cen gruntu budowlanego z aktów notarialnych: środkowa połowa transakcji i mediana, na wspólnej skali.

powiat miechowski (5 lat) 15 zł/m²
woj. małopolskie 120 zł/m²
Polska 143 zł/m²
3 zł/m² 679 zł/m²
Rozkład cen gruntu budowlanego: powiat miechowski (5 lat) — mediana 15 zł/m²; woj. małopolskie — mediana 120 zł/m²; Polska — mediana 143 zł/m². Skala od 3 do 679 zł/m².

Plan ogólny i plany miejscowe

Ostatnio ogłoszony plan ogólny w regionie: gmina Racławice (2026-09-08)

Uchwała Nr XXI/137/2026 Rady Gminy Racławice z dnia 28 sierpnia 2026 r. w sprawie przyjęcia Planu Ogólnego Gminy Racławice

W powiecie miechowskim plan ogólny ma 5 gmin z 7 — to 71%, a planów miejscowych widzę 12.
Gminy z planem ogólnym
5 z 7 gmin w obszarze
Plany miejscowe
12 obowiązujące plany zagospodarowania przestrzennego w obszarze

Ceny gruntu budowlanego

W powiecie miechowskim mediana ceny gruntu budowlanego to 15 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 4 a 79 zł/m² (177 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 5 lat).
Mediana ceny gruntu budowlanego
15 zł/m² połowa transakcji z aktów notarialnych poniżej tej ceny, okres danych: 5 lat
Typowy przedział cen od
4 zł/m² dolna granica środkowej połowy transakcji
Typowy przedział cen do
79 zł/m² górna granica środkowej połowy transakcji
Transakcje
177 sprzedaże gruntów budowlanych, okres danych: 5 lat

Energia budynków

W powiecie miechowskim mediana EP ze świadectw energetycznych to 117 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 1 282 świadectw).
Mediana EP
117 kWh/m²·rok zapotrzebowanie na energię pierwotną ze świadectw energetycznych
Świadectwa
1 282 świadectwa energetyczne wystawione w obszarze
Gminy z pomiarem
7 gminy, dla których policzono medianę zapotrzebowania na energię

Budowy

W powiecie miechowskim w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 318 spraw budowlanych, w tym 182 sprawy o dom jednorodzinny — o 16,5% mniej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
Sprawy o dom jednorodzinny
182 sprawy o budynek mieszkalny jednorodzinny w ostatnich dwunastu miesiącach
Sprawy budowlane
318 pozwolenia i zgłoszenia poza sieciami uzbrojenia terenu, ostatnie dwanaście miesięcy
Pozwolenia
317 sprawy zakończone decyzją o pozwoleniu na budowę

Projekty unijne

W powiecie miechowskim dofinansowano z Funduszy Europejskich na lata 2021–2027 42 projekty, w tym 27 inwestycji.
Projekty unijne 2021–2027
42 z dofinansowaniem z Funduszy Europejskich, realizowane w powiecie miechowskim
Inwestycje
27 Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Fundusz Spójności i Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji
Projekty miękkie
14 Europejski Fundusz Społeczny Plus: szkolenia, zatrudnienie, usługi społeczne
Pozostałe
1 fundusze rybackie, migracyjne i bezpieczeństwa wewnętrznego
Dofinansowanie UE
231,2 mln zł z 30 projektów realizowanych wyłącznie w powiecie miechowskim

Z jakich programów

  • Fundusze Europejskie dla Małopolski — 33 projekty, w tym 26 w całości w powiecie miechowskim: 92,2 mln zł dofinansowania UE
  • Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko — 5 projektów, w tym 2 w całości w powiecie miechowskim: 121,5 mln zł dofinansowania UE
  • Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki — 1 projekt, w tym 1 w całości w powiecie miechowskim: 8,8 mln zł dofinansowania UE
  • Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego — 1 projekt
  • Fundusze Europejskie dla Rybactwa — 1 projekt
  • Fundusze Europejskie na Rozwój Cyfrowy — 1 projekt, w tym 1 w całości w powiecie miechowskim: 8,8 mln zł dofinansowania UE
stan na

Ludność i gospodarka

W powiecie miechowskim bezrobocie to 6,0% (2025), przeciętne wynagrodzenie to 8 026 zł (2025) — według GUS.
Bezrobocie w powiecie
6 % dane GUS za rok 2025
Przeciętne wynagrodzenie w powiecie
8 026 zł dane GUS za rok 2025
Typowa cena metra mieszkania w powiecie
9 545 zł/m² dane GUS za rok 2024
Ogrzewane indywidualnie paliwami stałymi
7 540 mieszkań dane GUS za rok 2021

Wyniki egzaminów

W powiecie miechowskim uczniowie napisali egzamin ósmoklasisty 2026 na 61,3 procent z języka polskiego i matematyki. Do egzaminu przystąpiło 414 uczniów.
Wynik egzaminu ósmoklasisty
61,3 % średnia z języka polskiego i matematyki, egzamin ósmoklasisty 2026
Zdających
414 uczniów do egzaminu w roku 2026
Język polski
65,7 % wynik średni, zdających
Matematyka
56,9 % wynik średni, zdających
Język angielski
72 % wynik średni; zdających, nie każdy zdający wybiera ten język
Język polski — 65,7% (w trzeciej ćwiartce polskich gmin)
Język polski: Powiat miechowski Język polski: wynik 65,7% leży w trzeciej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 39,9%, pierwszy kwartyl 59,2%, mediana 62,6%, trzeci kwartyl 66,2%, najwyższy 77,3%.
najniższa gmina
39,9%
Q1
59,2%
mediana
62,6%
Q3
66,2%
najwyższa gmina
77,3%
Matematyka — 56,9% (w czwartej ćwiartce polskich gmin)
Matematyka: Powiat miechowski Matematyka: wynik 56,9% leży w czwartej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 28,3%, pierwszy kwartyl 45,8%, mediana 50,9%, trzeci kwartyl 55,8%, najwyższy 82,6%.
najniższa gmina
28,3%
Q1
45,8%
mediana
50,9%
Q3
55,8%
najwyższa gmina
82,6%
Język angielski — 72,0% (w trzeciej ćwiartce polskich gmin)
Język angielski: Powiat miechowski Język angielski: wynik 72,0% leży w trzeciej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 40,9%, pierwszy kwartyl 62,5%, mediana 67,7%, trzeci kwartyl 72,7%, najwyższy 94,4%.
najniższa gmina
40,9%
Q1
62,5%
mediana
67,7%
Q3
72,7%
najwyższa gmina
94,4%

Każda z czterech ćwiartek mieści jedną czwartą gmin, a nie jedną czwartą skali — dlatego mają różne szerokości. Rozkład liczony z gmin, w których do egzaminu przystąpiło co najmniej trzydzieścioro uczniów (2 159 gmin).

Miejsce w rankingach

W powiecie miechowskim najlepsza pozycja to 29. miejsce z 380 powiatów w kraju — ranking „Gdzie grzeje się paliwami stałymi” (52,2 %, 2021 r.).
Gdzie grzeje się paliwami stałymi
29 z 380 powiatów w kraju · 3. z 22 powiatów w województwie — 52,2 % w 2021 r.

Prawo miejscowe

W powiecie miechowskim w dziennikach urzędowych ogłoszono 43 akty planistyczne, ostatni 2026-10-07.
Akty planistyczne
43 akty planowania przestrzennego ogłoszone dla obszaru

Najczęstsze pytania

Ile gmin w powiecie miechowskim ma plan ogólny?
W powiecie miechowskim plan ogólny ma 5 gmin z 7 — to 71%, a planów miejscowych widzę 12.
Ile kosztuje działka budowlana w powiecie miechowskim?
W powiecie miechowskim mediana ceny gruntu budowlanego to 15 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 4 a 79 zł/m² (177 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 5 lat).
Ile nowych domów oddano do użytku w powiecie miechowskim?
W powiecie miechowskim nie mam jeszcze liczb o tym, ile domów oddano tu do użytku — brak danych nie oznacza, że tego tu nie ma.
Ile domów zaczęto budować w powiecie miechowskim?
W powiecie miechowskim w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 318 spraw budowlanych, w tym 182 sprawy o dom jednorodzinny — o 16,5% mniej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
Co mówią świadectwa energetyczne w powiecie miechowskim?
W powiecie miechowskim mediana EP ze świadectw energetycznych to 117 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 1 282 świadectw).
Jakie akty prawa miejscowego ogłoszono w powiecie miechowskim?
W powiecie miechowskim w dziennikach urzędowych ogłoszono 43 akty planistyczne, ostatni 2026-10-07.

Pozostałe obszary w regionie

Gminy w powiecie

Pozostałe powiaty w województwie

Pojęcia z tej strony

  • Plan ogólny gminy (POG)

    Plan ogólny gminy to uchwała rady gminy, która dzieli cały jej obszar na strefy planistyczne i ustala dla nich ramy przyszłej zabudowy. Zastąpił studium uwarunkowań i w odróżnieniu od niego jest aktem prawa miejscowego.

  • Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP)

    Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego to akt prawa miejscowego, który ustala przeznaczenie konkretnych terenów w gminie. Tam, gdzie obowiązuje, to on rozstrzyga o zabudowie i decyzja o warunkach zabudowy nie jest potrzebna.

  • Rejestr Cen Nieruchomości (RCN)

    Rejestr Cen Nieruchomości to prowadzony przez starostwo powiatowe spis tego, co naprawdę zapłacono u notariusza. Nie zawiera ofert sprzedaży — wyłącznie zawarte transakcje.