Powiat gorlicki
Mediana EP ze świadectw energetycznych to 89 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 1 868 świadectw). Stan na 2026-10-12.
Liczby całego województwa: Woj. małopolskie stan na
Ceny gruntu na tle innych obszarów
Rozkład cen gruntu budowlanego z aktów notarialnych: środkowa połowa transakcji i mediana, na wspólnej skali.
Plan ogólny i plany miejscowe
Ostatnio ogłoszony plan ogólny w regionie: gmina Bobowa (2026-09-04)
W powiecie gorlickim plan ogólny ma 2 gminy z 10 — to 20%, a planów miejscowych widzę 293.- Gminy z planem ogólnym
- 2 z 10 gmin w obszarze
- Plany miejscowe
- 293 obowiązujące plany zagospodarowania przestrzennego w obszarze
Energia budynków
W powiecie gorlickim mediana EP ze świadectw energetycznych to 89 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 1 868 świadectw).- Mediana EP
- 89 kWh/m²·rok zapotrzebowanie na energię pierwotną ze świadectw energetycznych
- Świadectwa
- 1 868 świadectwa energetyczne wystawione w obszarze
- Gminy z pomiarem
- 10 gminy, dla których policzono medianę zapotrzebowania na energię
Przyłączenia OZE
W powiecie gorlickim na przyłączenie do sieci czeka 24,1 MW nowych źródeł — to 95. wynik wśród 102 powiatów, dla których znana jest kolejka.- Moc w kolejce
- 24,1 MW moc źródeł czekających na przyłączenie do sieci, odczytana od operatora 2026-09-12
- Grupa II
- 11 MW wnioski w drugiej grupie przyłączeniowej
- Grupa III
- 13,1 MW wnioski w trzeciej grupie przyłączeniowej
Budowy
W powiecie gorlickim w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 676 spraw budowlanych, w tym 449 spraw o dom jednorodzinny — tyle samo co w poprzednich dwunastu miesiącach.- Sprawy o dom jednorodzinny
- 449 sprawy o budynek mieszkalny jednorodzinny w ostatnich dwunastu miesiącach
- Sprawy budowlane
- 676 pozwolenia i zgłoszenia poza sieciami uzbrojenia terenu, ostatnie dwanaście miesięcy
- Pozwolenia
- 674 sprawy zakończone decyzją o pozwoleniu na budowę
Projekty unijne
W powiecie gorlickim dofinansowano z Funduszy Europejskich na lata 2021–2027 138 projektów, w tym 70 inwestycji.- Projekty unijne 2021–2027
- 138 z dofinansowaniem z Funduszy Europejskich, realizowane w powiecie gorlickim
- Inwestycje
- 70 Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Fundusz Spójności i Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji
- Projekty miękkie
- 67 Europejski Fundusz Społeczny Plus: szkolenia, zatrudnienie, usługi społeczne
- Pozostałe
- 1 fundusze rybackie, migracyjne i bezpieczeństwa wewnętrznego
- Dofinansowanie UE
- 186,3 mln zł z 89 projektów realizowanych wyłącznie w powiecie gorlickim
Z jakich programów
- Fundusze Europejskie dla Małopolski — 112 projektów, w tym 83 w całości w powiecie gorlickim: 169,1 mln zł dofinansowania UE
- Program Interreg Polska-Słowacja 2021-2027 / Interreg Poľsko - Slovensko — 12 projektów
- Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki — 6 projektów, w tym 6 w całości w powiecie gorlickim: 17,2 mln zł dofinansowania UE
- Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko — 6 projektów
- Fundusz Azylu, Migracji i Integracji — 1 projekt
- Fundusze Europejskie na Rozwój Cyfrowy — 1 projekt
Ludność i gospodarka
W powiecie gorlickim bezrobocie to 7,3% (2025), przeciętne wynagrodzenie to 7 350 zł (2025) — według GUS.- Bezrobocie w powiecie
- 7,3 % dane GUS za rok 2025
- Przeciętne wynagrodzenie w powiecie
- 7 350 zł dane GUS za rok 2025
- Typowa cena metra mieszkania w powiecie
- 6 159 zł/m² dane GUS za rok 2024
- Ogrzewane indywidualnie paliwami stałymi
- 10 694 mieszkań dane GUS za rok 2021
Wyniki egzaminów
W powiecie gorlickim uczniowie napisali egzamin ósmoklasisty 2026 na 59,1 procent z języka polskiego i matematyki. Do egzaminu przystąpiło 1 121 uczniów.- Wynik egzaminu ósmoklasisty
- 59,1 % średnia z języka polskiego i matematyki, egzamin ósmoklasisty 2026
- Zdających
- 1 121 uczniów do egzaminu w roku 2026
- Język polski
- 64,7 % wynik średni, zdających
- Matematyka
- 53,5 % wynik średni, zdających
- Język angielski
- 67,9 % wynik średni; zdających, nie każdy zdający wybiera ten język
- najniższa gmina
- 39,9%
- Q1
- 59,2%
- mediana
- 62,6%
- Q3
- 66,2%
- najwyższa gmina
- 77,3%
- najniższa gmina
- 28,3%
- Q1
- 45,8%
- mediana
- 50,9%
- Q3
- 55,8%
- najwyższa gmina
- 82,6%
- najniższa gmina
- 40,9%
- Q1
- 62,5%
- mediana
- 67,7%
- Q3
- 72,7%
- najwyższa gmina
- 94,4%
Każda z czterech ćwiartek mieści jedną czwartą gmin, a nie jedną czwartą skali — dlatego mają różne szerokości. Rozkład liczony z gmin, w których do egzaminu przystąpiło co najmniej trzydzieścioro uczniów (2 159 gmin).
Miejsce w rankingach
W powiecie gorlickim najlepsza pozycja to 134. miejsce z 380 powiatów w kraju — ranking „Gdzie grzeje się paliwami stałymi” (35,6 %, 2021 r.).- Gdzie grzeje się paliwami stałymi
- 134 z 380 powiatów w kraju · 12. z 22 powiatów w województwie — 35,6 % w 2021 r.
Prawo miejscowe
W powiecie gorlickim w dziennikach urzędowych ogłoszono 736 aktów planistycznych, ostatni 2026-10-02.- Akty planistyczne
- 736 akty planowania przestrzennego ogłoszone dla obszaru
- · plan miejscowy · Uchwała Nr XXVI/261/26 Rady Gminy Uście Gorlickie z dnia 30 września 2026 r. w sprawie uchwalenia zmiany części tekstowej miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w Gminie Uście Gorlickie we wsi Uście Gorlickie.
- · plan miejscowy · Uchwała Nr XXIV/197/26 Rady Gminy Moszczenica z dnia 25 września 2026 r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla terenu usługowego w miejscowości Moszczenica
- · plan miejscowy · Uchwała Nr XXX/211/26 Rady Gminy Łużna z dnia 28 sierpnia 2026 r. w sprawie uchwalenia zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Gminy Łużna w miejscowości Łużna (dz. nr 628, 1623/2, część dz. nr 672/6, 672/9, 673, 2055, 1109/1, 1478/8, 2031/2, 1367), Mszanka (dz. nr 1/13, część dz. nr 237/2, 237/4, 996, 358/1, 1/14) i Wola Łużańska (dz. nr 9/1, część dz. nr 9/2, 633/3, 165/8, 29/1, 102, 223/1, 253/2, 254/1, 87/1, 87/2) – Zadanie B
- · plan miejscowy · Uchwała Nr XXXIV/238/2026 Rady Gminy Sękowa z dnia 27 sierpnia 2026 r. w sprawie uchwalenia zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Gminy Sękowa – Etap I
- · plan miejscowy · Uchwała Nr XXX/210/26 Rady Gminy Łużna z dnia 28 sierpnia 2026 r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Gminy Łużna w miejscowości Łużna – część działki nr 2016/2
- · plan miejscowy · Uchwała Nr XXX/209/26 Rady Gminy Łużna z dnia 28 sierpnia 2026 r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Gminy Łużna w miejscowości Łużna – działka nr 1406/1
- · plan ogólny gminy · Uchwała Nr XXVI/238/26 Rady Miejskiej w Bobowej z dnia 31 sierpnia 2026 r. w sprawie uchwalenia planu ogólnego Gminy Bobowa
- · plan miejscowy · Uchwała Nr XXV/226/26 Rady Miejskiej w Bobowej z dnia 17 sierpnia 2026 r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Gminy Bobowa – Zadanie A
- · plan miejscowy · Uchwała Nr XLIV/287/2026 Rady Miejskiej w Bieczu z dnia 23 lipca 2026 r. w sprawie uchwalenia zmiany Miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego gminy Biecz
- · plan miejscowy · Uchwała Nr XLIV/286/2026 Rady Miejskiej w Bieczu z dnia 23 lipca 2026 r. w sprawie uchwalenia zmiany Miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego miasta Biecz
Najczęstsze pytania
- Ile gmin w powiecie gorlickim ma plan ogólny?
- W powiecie gorlickim plan ogólny ma 2 gminy z 10 — to 20%, a planów miejscowych widzę 293.
- Ile kosztuje działka budowlana w powiecie gorlickim?
- W powiecie gorlickim nie mam jeszcze liczb o tym, ile kosztuje tu grunt budowlany — brak danych nie oznacza, że tego tu nie ma.
- Ile nowych domów oddano do użytku w powiecie gorlickim?
- W powiecie gorlickim nie mam jeszcze liczb o tym, ile domów oddano tu do użytku — brak danych nie oznacza, że tego tu nie ma.
- Ile domów zaczęto budować w powiecie gorlickim?
- W powiecie gorlickim w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 676 spraw budowlanych, w tym 449 spraw o dom jednorodzinny — tyle samo co w poprzednich dwunastu miesiącach.
- Co mówią świadectwa energetyczne w powiecie gorlickim?
- W powiecie gorlickim mediana EP ze świadectw energetycznych to 89 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 1 868 świadectw).
- Ile mocy OZE czeka na przyłączenie do sieci w powiecie gorlickim?
- W powiecie gorlickim na przyłączenie do sieci czeka 24,1 MW nowych źródeł — to 95. wynik wśród 102 powiatów, dla których znana jest kolejka.
- Jakie akty prawa miejscowego ogłoszono w powiecie gorlickim?
- W powiecie gorlickim w dziennikach urzędowych ogłoszono 736 aktów planistycznych, ostatni 2026-10-02.
Pozostałe obszary w regionie
Gminy w powiecie
- Biecz — gmina miejsko-wiejska
- Bobowa — gmina miejsko-wiejska
- Gorlice — gmina wiejska
- Gorlice — miasto
- Lipinki — gmina wiejska
- Moszczenica — gmina wiejska
- Ropa — gmina wiejska
- Sękowa — gmina wiejska
- Uście Gorlickie — gmina wiejska
- Łużna — gmina wiejska
Pozostałe powiaty w województwie
- Kraków
- Nowy Sącz
- Tarnów
- Powiat bocheński
- Powiat brzeski
- Powiat chrzanowski
- Powiat dąbrowski
- Powiat krakowski
- Powiat limanowski
- Powiat miechowski
- Powiat myślenicki
- Powiat nowosądecki
- Powiat nowotarski
- Powiat olkuski
- Powiat oświęcimski
- Powiat proszowicki
- Powiat suski
- Powiat tarnowski
- Powiat tatrzański
- Powiat wadowicki
- Powiat wielicki
Pojęcia z tej strony
-
Plan ogólny gminy (POG)
Plan ogólny gminy to uchwała rady gminy, która dzieli cały jej obszar na strefy planistyczne i ustala dla nich ramy przyszłej zabudowy. Zastąpił studium uwarunkowań i w odróżnieniu od niego jest aktem prawa miejscowego.
-
Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP)
Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego to akt prawa miejscowego, który ustala przeznaczenie konkretnych terenów w gminie. Tam, gdzie obowiązuje, to on rozstrzyga o zabudowie i decyzja o warunkach zabudowy nie jest potrzebna.
-
Rejestr Cen Nieruchomości (RCN)
Rejestr Cen Nieruchomości to prowadzony przez starostwo powiatowe spis tego, co naprawdę zapłacono u notariusza. Nie zawiera ofert sprzedaży — wyłącznie zawarte transakcje.