Przejdź do treści
Landeva — strona główna

Gmina Gorlice

Mediana EP ze świadectw energetycznych to 91 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 871 świadectw). Liczby obejmują miasto i gminę wiejską o tej samej nazwie razem — wykaz świadectw ich nie rozdziela. Stan na 2026-10-17.

Liczby całego powiatu: Powiat gorlicki stan na

Sprawdź działkę — gmina Gorlice

Granice: Gmina Gorlice
Co znaczą kolory stref planu ogólnego
  • Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową wielorodzinną SW
  • Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową jednorodzinną SJ
  • Strefa wielofunkcyjna z zabudową zagrodową SZ
  • Strefa usługowa SU
  • Strefa handlu wielkopowierzchniowego SH
  • Strefa gospodarcza SP
  • Strefa produkcji rolniczej SR
  • Strefa infrastrukturalna SI
  • Strefa zieleni i rekreacji SN
  • Strefa cmentarzy SC
  • Strefa górnictwa SG
  • Strefa komunikacyjna SK
  • Strefa otwarta SO
  • Obszar uzupełnienia zabudowy
  • Obszar zabudowy śródmiejskiej

Symbole i barwy są krajowe — tak samo wygląda plan ogólny każdej gminy. Nakładka projektu planu jest rysowana słabiej i nie ma mocy prawnej.

Granice: Gmina Gorlice. Po przewinięciu mapa pokazuje strefy planu ogólnego i projektów planów — projekt nie ma mocy prawnej. Kadr otwiera się w skali, w której rządowa usługa te strefy rysuje; po oddaleniu mapy znikają.

Ceny gruntu na tle innych obszarów

Rozkład cen gruntu budowlanego z aktów notarialnych: środkowa połowa transakcji i mediana, na wspólnej skali.

woj. małopolskie 120 zł/m²
Polska 143 zł/m²
30 zł/m² 679 zł/m²
Rozkład cen gruntu budowlanego: woj. małopolskie — mediana 120 zł/m²; Polska — mediana 143 zł/m². Skala od 30 do 679 zł/m².

Plan ogólny i plany miejscowe

Plan ogólny: jeszcze nie ogłoszono

W gminie Gorlice planu ogólnego jeszcze nie ogłoszono w dzienniku urzędowym, a plan miejscowy widzę jeden.
Plany miejscowe
1 obowiązujące plany zagospodarowania przestrzennego w obszarze
Jaka część gminy jest objęta planem miejscowym
96,9 % dane GUS za rok 2024

Energia budynków

W gminie Gorlice mediana EP ze świadectw energetycznych to 91 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 871 świadectw). Liczby obejmują miasto i gminę wiejską o tej samej nazwie razem — wykaz świadectw ich nie rozdziela.
Mediana EP
91 kWh/m²·rok zapotrzebowanie na energię pierwotną ze świadectw energetycznych
Świadectwa
871 świadectwa energetyczne wystawione w obszarze

Przyłączenia OZE

W gminie Gorlice na przyłączenie do sieci czeka 24,1 MW nowych źródeł — to 95. wynik wśród 102 powiatów, dla których znana jest kolejka. Liczba opisuje cały powiat — kolejka nie schodzi poniżej tego poziomu.
Moc w kolejce, powiat
24,1 MW moc źródeł czekających na przyłączenie do sieci, odczytana od operatora 2026-09-12 (liczba powiatu)
Grupa II, powiat
11 MW wnioski w drugiej grupie przyłączeniowej (liczba powiatu)
Grupa III, powiat
13,1 MW wnioski w trzeciej grupie przyłączeniowej (liczba powiatu)
stan na

Budowy

W gminie Gorlice w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 154 sprawy budowlane, w tym 113 spraw o dom jednorodzinny — o 36,1% więcej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
Sprawy o dom jednorodzinny
113 sprawy o budynek mieszkalny jednorodzinny w ostatnich dwunastu miesiącach
Sprawy budowlane
154 pozwolenia i zgłoszenia poza sieciami uzbrojenia terenu, ostatnie dwanaście miesięcy
Pozwolenia
154 sprawy zakończone decyzją o pozwoleniu na budowę

Projekty unijne

W gminie Gorlice dofinansowano z Funduszy Europejskich na lata 2021–2027 10 projektów, w tym 6 inwestycji.
Projekty unijne 2021–2027
10 z dofinansowaniem z Funduszy Europejskich, realizowane w gminie Gorlice
Inwestycje
6 Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Fundusz Spójności i Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji
Projekty miękkie
4 Europejski Fundusz Społeczny Plus: szkolenia, zatrudnienie, usługi społeczne
Dofinansowanie UE
5,4 mln zł z 4 projektów realizowanych wyłącznie w gminie Gorlice

Z jakich programów

  • Fundusze Europejskie dla Małopolski — 8 projektów, w tym 3 w całości w gminie Gorlice: 5,0 mln zł dofinansowania UE
  • Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki — 1 projekt, w tym 1 w całości w gminie Gorlice: 390 tys. zł dofinansowania UE
  • Program Interreg Polska-Słowacja 2021-2027 / Interreg Poľsko - Slovensko — 1 projekt
stan na

Ludność i gospodarka

W gminie Gorlice ludzie wyjeżdżają — saldo migracji to −1,4 na 1000 mieszkańców (2025), nowych domów jednorodzinnych oddano 3,2 na 1000 mieszkańców (2025), na kilometrze kwadratowym mieszka 164 osób (2025) — według GUS.
Ile osób mieszka na kilometrze kwadratowym
163,6 os./km² dane GUS za rok 2025
Czy ludzie się tu wprowadzają, czy wyjeżdżają
-1,4 na 1000 mieszk. dane GUS za rok 2025
Nowe domy jednorodzinne na 1000 mieszkańców
3,2 dane GUS za rok 2025
Firmy w rejestrze na 1000 mieszkańców
98 dane GUS za rok 2025

Gdzie w gminie mieszkają ludzie

W gminie Gorlice zabudowa jest rozproszona, ale ma wyraźne skupiska — połowa mieszkańców mieszka na 21,0% powierzchni gminy, a 13,3% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Sąsiedzi bywają więc blisko w wielu miejscach naraz, ale rzadziej tworzą jedno centrum z usługami.
Rozmieszczenie mieszkańców: Gmina Gorlice W gminie Gorlice zabudowa jest rozproszona, ale ma wyraźne skupiska — połowa mieszkańców mieszka na 21,0% powierzchni gminy, a 13,3% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Sąsiedzi bywają więc blisko w wielu miejscach naraz, ale rzadziej tworzą jedno centrum z usługami.
Każdy kwadrat to kilometr na kilometr; ciemniejszy znaczy więcej mieszkańców, a najciemniejszy to najliczniejszy kwadrat tej gminy. Kwadraty bez stałych mieszkańców zostają puste. (spis powszechny 2021).
Połowa mieszkańców mieszka na
21 % powierzchni spis powszechny 2021, siatka kwadratów kilometrowych
Powierzchnia bez stałych mieszkańców
13,3 % 14 kwadratów kilometrowych bez ani jednego mieszkańca
Kwadraty siatki w gminie
105 jeden kwadrat to kilometr na kilometr

Wyniki egzaminów

W gminie Gorlice uczniowie napisali egzamin ósmoklasisty 2026 na 61,6 procent z języka polskiego i matematyki — wyżej niż w połowie gmin powiatu. Do egzaminu przystąpiło 186 uczniów.
Wynik egzaminu ósmoklasisty
61,6 % średnia z języka polskiego i matematyki, egzamin ósmoklasisty 2026; mediana gmin powiatu: 59,0%
Zdających
186 uczniów do egzaminu w roku 2026
Język polski
69,1 % wynik średni, zdających
Matematyka
54,1 % wynik średni, zdających
Język angielski
72,1 % wynik średni; zdających, nie każdy zdający wybiera ten język
Szkół z wynikiem
9 szkół wszystkie szkoły gminy mają opublikowany wynik
Język polski — 69,1% (w czwartej ćwiartce polskich gmin)
Język polski: Gmina Gorlice Język polski: wynik 69,1% leży w czwartej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 39,9%, pierwszy kwartyl 59,2%, mediana 62,6%, trzeci kwartyl 66,2%, najwyższy 77,3%.
najniższa gmina
39,9%
Q1
59,2%
mediana
62,6%
Q3
66,2%
najwyższa gmina
77,3%
Matematyka — 54,1% (w trzeciej ćwiartce polskich gmin)
Matematyka: Gmina Gorlice Matematyka: wynik 54,1% leży w trzeciej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 28,3%, pierwszy kwartyl 45,8%, mediana 50,9%, trzeci kwartyl 55,8%, najwyższy 82,6%.
najniższa gmina
28,3%
Q1
45,8%
mediana
50,9%
Q3
55,8%
najwyższa gmina
82,6%
Język angielski — 72,1% (w trzeciej ćwiartce polskich gmin)
Język angielski: Gmina Gorlice Język angielski: wynik 72,1% leży w trzeciej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 40,9%, pierwszy kwartyl 62,5%, mediana 67,7%, trzeci kwartyl 72,7%, najwyższy 94,4%.
najniższa gmina
40,9%
Q1
62,5%
mediana
67,7%
Q3
72,7%
najwyższa gmina
94,4%

Każda z czterech ćwiartek mieści jedną czwartą gmin, a nie jedną czwartą skali — dlatego mają różne szerokości. Rozkład liczony z gmin, w których do egzaminu przystąpiło co najmniej trzydzieścioro uczniów (2 159 gmin).

Podatki i budżet gminy

W gminie Gorlice podatek od nieruchomości przyniósł w roku 2024 260 zł na mieszkańca — więcej niż mediana gmin powiatu (235 zł). Budżet za rok 2025 zamknął się nadwyżką 2,7 mln zł przy dochodach 136,4 mln zł.
Podatek od nieruchomości
260 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 235 zł na mieszkańca
Udział podatku od nieruchomości w dochodach własnych
12,1 % część dochodów własnych gminy, którą daje ten podatek, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 12,1%
Podatek od środków transportowych
26 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 18 zł na mieszkańca
Dochody budżetu
136,4 mln zł wszystkie dochody budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
Wydatki budżetu
133,7 mln zł wszystkie wydatki budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
Wynik budżetu
2,7 mln zł dochody minus wydatki, wartość ujemna to deficyt, dane GUS za rok 2025
Wynik operacyjny po spłacie rat
8,7 mln zł dochody bieżące minus wydatki bieżące i spłata rat kredytów i pożyczek, dane GUS za rok 2025
stan na

Miejsce w rankingach

W gminie Gorlice najlepsza pozycja to 480. miejsce z 2 301 gmin w kraju — ranking „Pokrycie planami miejscowymi” (96,9 %, 2024 r.).
Dokąd przeprowadza się Polska
1 092 z 2 451 gmin w kraju · 98. z 181 gmin w województwie · 5. z 10 gmin w powiecie — −1,4 na 1000 mieszk. w 2025 r.
Gdzie oddaje się domy do użytku
732 z 2 479 gmin w kraju · 92. z 183 gmin w województwie · 4. z 10 gmin w powiecie — 3,2 na 1000 mieszk. w 2025 r.
Pokrycie planami miejscowymi
480 z 2 301 gmin w kraju · 80. z 148 gmin w województwie · 7. z 9 gmin w powiecie — 96,9 % w 2024 r.

Prawo miejscowe

W gminie Gorlice w dziennikach urzędowych ogłoszono 101 aktów planistycznych, ostatni 2026-02-11.
Akty planistyczne
101 akty planowania przestrzennego ogłoszone dla obszaru

Najczęstsze pytania

Czy gmina Gorlice ma plan ogólny?
W gminie Gorlice planu ogólnego jeszcze nie ogłoszono w dzienniku urzędowym, a plan miejscowy widzę jeden.
Ile kosztuje działka budowlana w gminie Gorlice?
W gminie Gorlice nie mam jeszcze liczb o tym, ile kosztuje tu grunt budowlany — brak danych nie oznacza, że tego tu nie ma.
Ile nowych domów oddano do użytku w gminie Gorlice?
W gminie Gorlice w roku 2025 oddano do użytku 3,2 nowych domów jednorodzinnych na 1000 mieszkańców — według GUS.
Ile domów zaczęto budować w gminie Gorlice?
W gminie Gorlice w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 154 sprawy budowlane, w tym 113 spraw o dom jednorodzinny — o 36,1% więcej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
Co mówią świadectwa energetyczne w gminie Gorlice?
W gminie Gorlice mediana EP ze świadectw energetycznych to 91 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 871 świadectw). Liczby obejmują miasto i gminę wiejską o tej samej nazwie razem — wykaz świadectw ich nie rozdziela.
Ile mocy OZE czeka na przyłączenie do sieci w gminie Gorlice?
W gminie Gorlice na przyłączenie do sieci czeka 24,1 MW nowych źródeł — to 95. wynik wśród 102 powiatów, dla których znana jest kolejka. Liczba opisuje cały powiat — kolejka nie schodzi poniżej tego poziomu.
Jakie akty prawa miejscowego ogłoszono w gminie Gorlice?
W gminie Gorlice w dziennikach urzędowych ogłoszono 101 aktów planistycznych, ostatni 2026-02-11.

Pozostałe obszary w regionie

Pozostałe gminy w powiecie

Pojęcia z tej strony

  • Plan ogólny gminy (POG)

    Plan ogólny gminy to uchwała rady gminy, która dzieli cały jej obszar na strefy planistyczne i ustala dla nich ramy przyszłej zabudowy. Zastąpił studium uwarunkowań i w odróżnieniu od niego jest aktem prawa miejscowego.

  • Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP)

    Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego to akt prawa miejscowego, który ustala przeznaczenie konkretnych terenów w gminie. Tam, gdzie obowiązuje, to on rozstrzyga o zabudowie i decyzja o warunkach zabudowy nie jest potrzebna.

  • Rejestr Cen Nieruchomości (RCN)

    Rejestr Cen Nieruchomości to prowadzony przez starostwo powiatowe spis tego, co naprawdę zapłacono u notariusza. Nie zawiera ofert sprzedaży — wyłącznie zawarte transakcje.