Miasto Gorlice
Mediana EP ze świadectw energetycznych to 91 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 871 świadectw). Liczby obejmują miasto i gminę wiejską o tej samej nazwie razem — wykaz świadectw ich nie rozdziela. Stan na 2026-10-17.
Liczby całego powiatu: Powiat gorlicki stan na
Co znaczą kolory stref planu ogólnego
- Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową wielorodzinną SW
- Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową jednorodzinną SJ
- Strefa wielofunkcyjna z zabudową zagrodową SZ
- Strefa usługowa SU
- Strefa handlu wielkopowierzchniowego SH
- Strefa gospodarcza SP
- Strefa produkcji rolniczej SR
- Strefa infrastrukturalna SI
- Strefa zieleni i rekreacji SN
- Strefa cmentarzy SC
- Strefa górnictwa SG
- Strefa komunikacyjna SK
- Strefa otwarta SO
- Obszar uzupełnienia zabudowy
- Obszar zabudowy śródmiejskiej
Symbole i barwy są krajowe — tak samo wygląda plan ogólny każdej gminy. Nakładka projektu planu jest rysowana słabiej i nie ma mocy prawnej.
Ceny gruntu na tle innych obszarów
Rozkład cen gruntu budowlanego z aktów notarialnych: środkowa połowa transakcji i mediana, na wspólnej skali.
Plan ogólny i plany miejscowe
Plan ogólny: jeszcze nie ogłoszono
W mieście Gorlice planu ogólnego jeszcze nie ogłoszono w dzienniku urzędowym.- Jaka część gminy jest objęta planem miejscowym
- 100,1 % dane GUS za rok 2024
Energia budynków
W mieście Gorlice mediana EP ze świadectw energetycznych to 91 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 871 świadectw). Liczby obejmują miasto i gminę wiejską o tej samej nazwie razem — wykaz świadectw ich nie rozdziela.- Mediana EP
- 91 kWh/m²·rok zapotrzebowanie na energię pierwotną ze świadectw energetycznych
- Świadectwa
- 871 świadectwa energetyczne wystawione w obszarze
Przyłączenia OZE
W mieście Gorlice na przyłączenie do sieci czeka 24,1 MW nowych źródeł — to 95. wynik wśród 102 powiatów, dla których znana jest kolejka. Liczba opisuje cały powiat — kolejka nie schodzi poniżej tego poziomu.- Moc w kolejce, powiat
- 24,1 MW moc źródeł czekających na przyłączenie do sieci, odczytana od operatora 2026-09-12 (liczba powiatu)
- Grupa II, powiat
- 11 MW wnioski w drugiej grupie przyłączeniowej (liczba powiatu)
- Grupa III, powiat
- 13,1 MW wnioski w trzeciej grupie przyłączeniowej (liczba powiatu)
Budowy
W mieście Gorlice w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 81 spraw budowlanych, w tym 36 spraw o dom jednorodzinny — o 21,7% mniej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.- Sprawy o dom jednorodzinny
- 36 sprawy o budynek mieszkalny jednorodzinny w ostatnich dwunastu miesiącach
- Sprawy budowlane
- 81 pozwolenia i zgłoszenia poza sieciami uzbrojenia terenu, ostatnie dwanaście miesięcy
- Pozwolenia
- 81 sprawy zakończone decyzją o pozwoleniu na budowę
Projekty unijne
W mieście Gorlice dofinansowano z Funduszy Europejskich na lata 2021–2027 38 projektów, w tym 22 inwestycje.- Projekty unijne 2021–2027
- 38 z dofinansowaniem z Funduszy Europejskich, realizowane w mieście Gorlice
- Inwestycje
- 22 Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Fundusz Spójności i Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji
- Projekty miękkie
- 16 Europejski Fundusz Społeczny Plus: szkolenia, zatrudnienie, usługi społeczne
- Dofinansowanie UE
- 46,2 mln zł z 23 projektów realizowanych wyłącznie w mieście Gorlice
Z jakich programów
- Fundusze Europejskie dla Małopolski — 28 projektów, w tym 19 w całości w mieście Gorlice: 30,3 mln zł dofinansowania UE
- Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki — 4 projekty, w tym 4 w całości w mieście Gorlice: 15,9 mln zł dofinansowania UE
- Program Interreg Polska-Słowacja 2021-2027 / Interreg Poľsko - Slovensko — 4 projekty
- Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko — 2 projekty
Ludność i gospodarka
W mieście Gorlice ludzie wyjeżdżają — saldo migracji to −4,9 na 1000 mieszkańców (2025), nowych domów jednorodzinnych oddano 1,4 na 1000 mieszkańców (2025), na kilometrze kwadratowym mieszka 1 055 osób (2025) — według GUS.- Ile osób mieszka na kilometrze kwadratowym
- 1 055 os./km² dane GUS za rok 2025
- Czy ludzie się tu wprowadzają, czy wyjeżdżają
- -4,9 na 1000 mieszk. dane GUS za rok 2025
- Nowe domy jednorodzinne na 1000 mieszkańców
- 1,4 dane GUS za rok 2025
- Firmy w rejestrze na 1000 mieszkańców
- 116 dane GUS za rok 2025
Gdzie w gminie mieszkają ludzie
W mieście Gorlice ludzie mieszkają zwarcie — połowa mieszkańców mieszka na 14,3% powierzchni gminy, a 0,0% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Poza tymi skupiskami działka bywa oddalona od najbliższych sąsiadów, a razem z nimi od sklepu i przystanku.- Połowa mieszkańców mieszka na
- 14,3 % powierzchni spis powszechny 2021, siatka kwadratów kilometrowych
- Powierzchnia bez stałych mieszkańców
- 0 % 0 kwadratów kilometrowych bez ani jednego mieszkańca
- Kwadraty siatki w gminie
- 21 jeden kwadrat to kilometr na kilometr
Wyniki egzaminów
W mieście Gorlice uczniowie napisali egzamin ósmoklasisty 2026 na 62,7 procent z języka polskiego i matematyki — wyżej niż w połowie gmin powiatu. Do egzaminu przystąpiło 227 uczniów.- Wynik egzaminu ósmoklasisty
- 62,7 % średnia z języka polskiego i matematyki, egzamin ósmoklasisty 2026; mediana gmin powiatu: 59,0%
- Zdających
- 227 uczniów do egzaminu w roku 2026
- Język polski
- 65,4 % wynik średni, zdających
- Matematyka
- 60 % wynik średni, zdających
- Język angielski
- 73,9 % wynik średni; zdających, nie każdy zdający wybiera ten język
- Szkół z wynikiem
- 5 szkół wszystkie szkoły gminy mają opublikowany wynik
- najniższa gmina
- 39,9%
- Q1
- 59,2%
- mediana
- 62,6%
- Q3
- 66,2%
- najwyższa gmina
- 77,3%
- najniższa gmina
- 28,3%
- Q1
- 45,8%
- mediana
- 50,9%
- Q3
- 55,8%
- najwyższa gmina
- 82,6%
- najniższa gmina
- 40,9%
- Q1
- 62,5%
- mediana
- 67,7%
- Q3
- 72,7%
- najwyższa gmina
- 94,4%
Każda z czterech ćwiartek mieści jedną czwartą gmin, a nie jedną czwartą skali — dlatego mają różne szerokości. Rozkład liczony z gmin, w których do egzaminu przystąpiło co najmniej trzydzieścioro uczniów (2 159 gmin).
Podatki i budżet gminy
W mieście Gorlice podatek od nieruchomości przyniósł w roku 2024 1 101 zł na mieszkańca — więcej niż mediana gmin powiatu (235 zł). Budżet za rok 2025 zamknął się deficytem 10,4 mln zł przy dochodach 190,8 mln zł.- Podatek od nieruchomości
- 1 101 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 235 zł na mieszkańca
- Udział podatku od nieruchomości w dochodach własnych
- 22,7 % część dochodów własnych gminy, którą daje ten podatek, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 12,1%
- Podatek od środków transportowych
- 20 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 18 zł na mieszkańca
- Dochody budżetu
- 190,8 mln zł wszystkie dochody budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
- Wydatki budżetu
- 201,2 mln zł wszystkie wydatki budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
- Wynik budżetu
- -10,4 mln zł dochody minus wydatki, wartość ujemna to deficyt, dane GUS za rok 2025
- Wynik operacyjny po spłacie rat
- 3,8 mln zł dochody bieżące minus wydatki bieżące i spłata rat kredytów i pożyczek, dane GUS za rok 2025
Miejsce w rankingach
W mieście Gorlice najlepsza pozycja to 1731. miejsce z 2 479 gmin w kraju — ranking „Gdzie oddaje się domy do użytku” (1,4 na 1000 mieszk., 2025 r.).- Dokąd przeprowadza się Polska
- 1 924 z 2 451 gmin w kraju · 167. z 181 gmin w województwie · 8. z 10 gmin w powiecie — −4,9 na 1000 mieszk. w 2025 r.
- Gdzie oddaje się domy do użytku
- 1 731 z 2 479 gmin w kraju · 162. z 183 gmin w województwie · 10. z 10 gmin w powiecie — 1,4 na 1000 mieszk. w 2025 r.
Prawo miejscowe
W mieście Gorlice w dziennikach urzędowych ogłoszono 207 aktów planistycznych, ostatni 2026-05-22.- Akty planistyczne
- 207 akty planowania przestrzennego ogłoszone dla obszaru
- · plan miejscowy · Uchwała Nr 303/XXVI/2026 Rady Miasta Gorlice z dnia 14 maja 2026 r. w sprawie uchwalenia zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego „Miasto Gorlice – Plan Nr 4” przy ul. Zagórzańskiej w Gorlicach
- · plan miejscowy · Uchwała Nr 301/XXVI/2026 Rady Miasta Gorlice z dnia 14 maja 2026 r. w sprawie uchwalenia zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego„Miasto Gorlice – Plan Nr 4” dla obszaru położonego w rejonie ul. Robotniczej w Gorlicach
- · plan miejscowy · Uchwała Nr 302/XXVI/2026 Rady Miasta Gorlice z dnia 14 maja 2026 r. w sprawie uchwalenia zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego „Miasto Gorlice – Plan Nr 4” w rejonie ul. Stróżowskiej w Gorlicach
- · plan miejscowy · Uchwała Nr 298/XXVI/2026 Rady Miasta Gorlice z dnia 14 maja 2026 r. w sprawie uchwalenia zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego „Miasto Gorlice – Plan Nr 2”dla obszaru położonego przy ul. Ariańskiej w Gorlicach
- · plan miejscowy · Uchwała Nr 299/XXVI/2026 Rady Miasta Gorlice z dnia 14 maja 2026 r. w sprawie uchwalenia zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego „Miasto Gorlice – Plan Nr 4”
- · plan miejscowy · Uchwała Nr 297/XXVI/2026 Rady Miasta Gorlice z dnia 14 maja 2026 r. w sprawie zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego „Miasto Gorlice - Plan Nr 4” w zakresie działki nr 3139 przy ul. Józefa Kapuścińskiego w Gorlicach
- · plan miejscowy · Uchwała Nr 300/XXVI/2026 Rady Miasta Gorlice z dnia 14 maja 2026 r. w sprawie uchwalenia zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego„Miasto Gorlice – Plan Nr 3” dla obszaru położonego pomiędzy ul. Krakowską a ul. Błażeja i Stanisława Wrońskich w Gorlicach
- · plan miejscowy · Uchwała Nr 256/XXII/2026 Rady Miasta Gorlice z dnia 19 lutego 2026 r. w sprawie uchwalenia zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego„Miasto Gorlice – Plan Nr 2” dla obszaru położonego w rejonie ul. Władysława Łokietka w Gorlicach
- · plan miejscowy · Uchwała Nr 257/XXII/2026 Rady Miasta Gorlice z dnia 19 lutego 2026 r. w sprawie uchwalenia zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego„Miasto Gorlice – Plan Nr 2” dla obszarów położonych przy ul. Pięknej oraz przy ul. Węgierskiej w Gorlicach
- · plan miejscowy · Uchwała Nr 258/XXII/2026 Rady Miasta Gorlice z dnia 19 lutego 2026 r. w sprawie uchwalenia zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego„Miasto Gorlice – Plan Nr 4”
Najczęstsze pytania
- Czy miasto Gorlice ma plan ogólny?
- W mieście Gorlice planu ogólnego jeszcze nie ogłoszono w dzienniku urzędowym.
- Ile kosztuje działka budowlana w mieście Gorlice?
- W mieście Gorlice nie mam jeszcze liczb o tym, ile kosztuje tu grunt budowlany — brak danych nie oznacza, że tego tu nie ma.
- Ile nowych domów oddano do użytku w mieście Gorlice?
- W mieście Gorlice w roku 2025 oddano do użytku 1,4 nowych domów jednorodzinnych na 1000 mieszkańców — według GUS.
- Ile domów zaczęto budować w mieście Gorlice?
- W mieście Gorlice w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 81 spraw budowlanych, w tym 36 spraw o dom jednorodzinny — o 21,7% mniej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
- Co mówią świadectwa energetyczne w mieście Gorlice?
- W mieście Gorlice mediana EP ze świadectw energetycznych to 91 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 871 świadectw). Liczby obejmują miasto i gminę wiejską o tej samej nazwie razem — wykaz świadectw ich nie rozdziela.
- Ile mocy OZE czeka na przyłączenie do sieci w mieście Gorlice?
- W mieście Gorlice na przyłączenie do sieci czeka 24,1 MW nowych źródeł — to 95. wynik wśród 102 powiatów, dla których znana jest kolejka. Liczba opisuje cały powiat — kolejka nie schodzi poniżej tego poziomu.
- Jakie akty prawa miejscowego ogłoszono w mieście Gorlice?
- W mieście Gorlice w dziennikach urzędowych ogłoszono 207 aktów planistycznych, ostatni 2026-05-22.
Pozostałe obszary w regionie
Pozostałe gminy w powiecie
Pojęcia z tej strony
-
Plan ogólny gminy (POG)
Plan ogólny gminy to uchwała rady gminy, która dzieli cały jej obszar na strefy planistyczne i ustala dla nich ramy przyszłej zabudowy. Zastąpił studium uwarunkowań i w odróżnieniu od niego jest aktem prawa miejscowego.
-
Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP)
Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego to akt prawa miejscowego, który ustala przeznaczenie konkretnych terenów w gminie. Tam, gdzie obowiązuje, to on rozstrzyga o zabudowie i decyzja o warunkach zabudowy nie jest potrzebna.
-
Rejestr Cen Nieruchomości (RCN)
Rejestr Cen Nieruchomości to prowadzony przez starostwo powiatowe spis tego, co naprawdę zapłacono u notariusza. Nie zawiera ofert sprzedaży — wyłącznie zawarte transakcje.