Przejdź do treści
Landeva — strona główna

Gmina Moszczenica

Mediana EP ze świadectw energetycznych to 88 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 50 świadectw). Stan na 2026-10-12.

Liczby całego powiatu: Powiat gorlicki stan na

Sprawdź działkę — gmina Moszczenica

Granice: Gmina Moszczenica
Co znaczą kolory stref planu ogólnego
  • Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową wielorodzinną SW
  • Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową jednorodzinną SJ
  • Strefa wielofunkcyjna z zabudową zagrodową SZ
  • Strefa usługowa SU
  • Strefa handlu wielkopowierzchniowego SH
  • Strefa gospodarcza SP
  • Strefa produkcji rolniczej SR
  • Strefa infrastrukturalna SI
  • Strefa zieleni i rekreacji SN
  • Strefa cmentarzy SC
  • Strefa górnictwa SG
  • Strefa komunikacyjna SK
  • Strefa otwarta SO
  • Obszar uzupełnienia zabudowy
  • Obszar zabudowy śródmiejskiej

Symbole i barwy są krajowe — tak samo wygląda plan ogólny każdej gminy. Nakładka projektu planu jest rysowana słabiej i nie ma mocy prawnej.

Granice: Gmina Moszczenica. Po przewinięciu mapa pokazuje strefy planu ogólnego i projektów planów — projekt nie ma mocy prawnej. Kadr otwiera się w skali, w której rządowa usługa te strefy rysuje; po oddaleniu mapy znikają.

Ceny gruntu na tle innych obszarów

Rozkład cen gruntu budowlanego z aktów notarialnych: środkowa połowa transakcji i mediana, na wspólnej skali.

woj. małopolskie 120 zł/m²
Polska 143 zł/m²
30 zł/m² 679 zł/m²
Rozkład cen gruntu budowlanego: woj. małopolskie — mediana 120 zł/m²; Polska — mediana 143 zł/m². Skala od 30 do 679 zł/m².

Plan ogólny i plany miejscowe

Plan ogólny: ogłoszony w dzienniku urzędowym (2026-07-17)

Uchwała Nr XXII/169/26 Rady Gminy Moszczenica z dnia 14 lipca 2026 r. w sprawie sprawie planu ogólnego Gminy Moszczenica

W gminie Moszczenica plan ogólny jest już ogłoszony w dzienniku urzędowym.
Jaka część gminy jest objęta planem miejscowym
100 % dane GUS za rok 2024

Energia budynków

W gminie Moszczenica mediana EP ze świadectw energetycznych to 88 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 50 świadectw).
Mediana EP
88 kWh/m²·rok zapotrzebowanie na energię pierwotną ze świadectw energetycznych
Świadectwa
50 świadectwa energetyczne wystawione w obszarze

Przyłączenia OZE

W gminie Moszczenica na przyłączenie do sieci czeka 24,1 MW nowych źródeł — to 95. wynik wśród 102 powiatów, dla których znana jest kolejka. Liczba opisuje cały powiat — kolejka nie schodzi poniżej tego poziomu.
Moc w kolejce, powiat
24,1 MW moc źródeł czekających na przyłączenie do sieci, odczytana od operatora 2026-09-12 (liczba powiatu)
Grupa II, powiat
11 MW wnioski w drugiej grupie przyłączeniowej (liczba powiatu)
Grupa III, powiat
13,1 MW wnioski w trzeciej grupie przyłączeniowej (liczba powiatu)
stan na

Budowy

W gminie Moszczenica w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 20 spraw budowlanych, w tym 18 spraw o dom jednorodzinny — o 5,9% więcej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
Sprawy o dom jednorodzinny
18 sprawy o budynek mieszkalny jednorodzinny w ostatnich dwunastu miesiącach
Sprawy budowlane
20 pozwolenia i zgłoszenia poza sieciami uzbrojenia terenu, ostatnie dwanaście miesięcy
Pozwolenia
20 sprawy zakończone decyzją o pozwoleniu na budowę

Projekty unijne

W gminie Moszczenica dofinansowano z Funduszy Europejskich na lata 2021–2027 13 projektów, w tym 8 inwestycji.
Projekty unijne 2021–2027
13 z dofinansowaniem z Funduszy Europejskich, realizowane w gminie Moszczenica
Inwestycje
8 Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Fundusz Spójności i Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji
Projekty miękkie
5 Europejski Fundusz Społeczny Plus: szkolenia, zatrudnienie, usługi społeczne
Dofinansowanie UE
8,7 mln zł z 6 projektów realizowanych wyłącznie w gminie Moszczenica

Z jakich programów

  • Fundusze Europejskie dla Małopolski — 12 projektów, w tym 6 w całości w gminie Moszczenica: 8,7 mln zł dofinansowania UE
  • Fundusze Europejskie na Rozwój Cyfrowy — 1 projekt
stan na

Ludność i gospodarka

W gminie Moszczenica ludzie wyjeżdżają — saldo migracji to −1,2 na 1000 mieszkańców (2025), nowych domów jednorodzinnych oddano 3,9 na 1000 mieszkańców (2025), na kilometrze kwadratowym mieszka 130 osób (2025) — według GUS.
Ile osób mieszka na kilometrze kwadratowym
130,1 os./km² dane GUS za rok 2025
Czy ludzie się tu wprowadzają, czy wyjeżdżają
-1,2 na 1000 mieszk. dane GUS za rok 2025
Nowe domy jednorodzinne na 1000 mieszkańców
3,9 dane GUS za rok 2025
Firmy w rejestrze na 1000 mieszkańców
64 dane GUS za rok 2025

Gdzie w gminie mieszkają ludzie

W gminie Moszczenica zabudowa jest rozproszona, ale ma wyraźne skupiska — połowa mieszkańców mieszka na 28,2% powierzchni gminy, a 0,0% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Sąsiedzi bywają więc blisko w wielu miejscach naraz, ale rzadziej tworzą jedno centrum z usługami.
Rozmieszczenie mieszkańców: Gmina Moszczenica W gminie Moszczenica zabudowa jest rozproszona, ale ma wyraźne skupiska — połowa mieszkańców mieszka na 28,2% powierzchni gminy, a 0,0% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Sąsiedzi bywają więc blisko w wielu miejscach naraz, ale rzadziej tworzą jedno centrum z usługami.
Każdy kwadrat to kilometr na kilometr; ciemniejszy znaczy więcej mieszkańców, a najciemniejszy to najliczniejszy kwadrat tej gminy. Kwadraty bez stałych mieszkańców zostają puste. (spis powszechny 2021).
Połowa mieszkańców mieszka na
28,2 % powierzchni spis powszechny 2021, siatka kwadratów kilometrowych
Powierzchnia bez stałych mieszkańców
0 % 0 kwadratów kilometrowych bez ani jednego mieszkańca
Kwadraty siatki w gminie
39 jeden kwadrat to kilometr na kilometr

Wyniki egzaminów

W gminie Moszczenica uczniowie napisali egzamin ósmoklasisty 2026 na 58,7 procent z języka polskiego i matematyki — niżej niż w połowie gmin powiatu. Do egzaminu przystąpiło 65 uczniów.
Wynik egzaminu ósmoklasisty
58,7 % średnia z języka polskiego i matematyki, egzamin ósmoklasisty 2026; mediana gmin powiatu: 59,0%
Zdających
65 uczniów do egzaminu w roku 2026
Język polski
63,9 % wynik średni, zdających
Matematyka
53,5 % wynik średni, zdających
Język angielski
70,9 % wynik średni; zdających, nie każdy zdający wybiera ten język
Szkół z wynikiem
2 szkoły wszystkie szkoły gminy mają opublikowany wynik
Język polski — 63,9% (w trzeciej ćwiartce polskich gmin)
Język polski: Gmina Moszczenica Język polski: wynik 63,9% leży w trzeciej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 39,9%, pierwszy kwartyl 59,2%, mediana 62,6%, trzeci kwartyl 66,2%, najwyższy 77,3%.
najniższa gmina
39,9%
Q1
59,2%
mediana
62,6%
Q3
66,2%
najwyższa gmina
77,3%
Matematyka — 53,5% (w trzeciej ćwiartce polskich gmin)
Matematyka: Gmina Moszczenica Matematyka: wynik 53,5% leży w trzeciej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 28,3%, pierwszy kwartyl 45,8%, mediana 50,9%, trzeci kwartyl 55,8%, najwyższy 82,6%.
najniższa gmina
28,3%
Q1
45,8%
mediana
50,9%
Q3
55,8%
najwyższa gmina
82,6%
Język angielski — 70,9% (w trzeciej ćwiartce polskich gmin)
Język angielski: Gmina Moszczenica Język angielski: wynik 70,9% leży w trzeciej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 40,9%, pierwszy kwartyl 62,5%, mediana 67,7%, trzeci kwartyl 72,7%, najwyższy 94,4%.
najniższa gmina
40,9%
Q1
62,5%
mediana
67,7%
Q3
72,7%
najwyższa gmina
94,4%

Każda z czterech ćwiartek mieści jedną czwartą gmin, a nie jedną czwartą skali — dlatego mają różne szerokości. Rozkład liczony z gmin, w których do egzaminu przystąpiło co najmniej trzydzieścioro uczniów (2 159 gmin).

Podatki i budżet gminy

W gminie Moszczenica podatek od nieruchomości przyniósł w roku 2024 180 zł na mieszkańca — mniej niż mediana gmin powiatu (235 zł). Budżet za rok 2025 zamknął się nadwyżką 3,2 mln zł przy dochodach 42,1 mln zł.
Podatek od nieruchomości
180 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 235 zł na mieszkańca
Udział podatku od nieruchomości w dochodach własnych
10,1 % część dochodów własnych gminy, którą daje ten podatek, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 12,1%
Podatek od środków transportowych
3 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 18 zł na mieszkańca
Dochody budżetu
42,1 mln zł wszystkie dochody budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
Wydatki budżetu
38,9 mln zł wszystkie wydatki budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
Wynik budżetu
3,2 mln zł dochody minus wydatki, wartość ujemna to deficyt, dane GUS za rok 2025
Wynik operacyjny po spłacie rat
3,1 mln zł dochody bieżące minus wydatki bieżące i spłata rat kredytów i pożyczek, dane GUS za rok 2025
stan na

Miejsce w rankingach

W gminie Moszczenica najlepsza pozycja to 1. miejsce z 2 301 gmin w kraju — ranking „Pokrycie planami miejscowymi” (100,0 %, 2024 r.).
Dokąd przeprowadza się Polska
1 064 z 2 451 gmin w kraju · 95. z 181 gmin w województwie · 4. z 10 gmin w powiecie — −1,2 na 1000 mieszk. w 2025 r.
Gdzie oddaje się domy do użytku
505 z 2 479 gmin w kraju · 59. z 183 gmin w województwie · 2. z 10 gmin w powiecie — 3,9 na 1000 mieszk. w 2025 r.
Pokrycie planami miejscowymi
1 z 2 301 gmin w kraju · 1. z 148 gmin w województwie · 1. z 9 gmin w powiecie — 100,0 % w 2024 r.

Prawo miejscowe

W gminie Moszczenica w dziennikach urzędowych ogłoszono 48 aktów planistycznych, ostatni 2026-10-02.
Akty planistyczne
48 akty planowania przestrzennego ogłoszone dla obszaru

Najczęstsze pytania

Czy gmina Moszczenica ma plan ogólny?
W gminie Moszczenica plan ogólny jest już ogłoszony w dzienniku urzędowym.
Ile kosztuje działka budowlana w gminie Moszczenica?
W gminie Moszczenica nie mam jeszcze liczb o tym, ile kosztuje tu grunt budowlany — brak danych nie oznacza, że tego tu nie ma.
Ile nowych domów oddano do użytku w gminie Moszczenica?
W gminie Moszczenica w roku 2025 oddano do użytku 3,9 nowych domów jednorodzinnych na 1000 mieszkańców — według GUS.
Ile domów zaczęto budować w gminie Moszczenica?
W gminie Moszczenica w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 20 spraw budowlanych, w tym 18 spraw o dom jednorodzinny — o 5,9% więcej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
Co mówią świadectwa energetyczne w gminie Moszczenica?
W gminie Moszczenica mediana EP ze świadectw energetycznych to 88 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 50 świadectw).
Ile mocy OZE czeka na przyłączenie do sieci w gminie Moszczenica?
W gminie Moszczenica na przyłączenie do sieci czeka 24,1 MW nowych źródeł — to 95. wynik wśród 102 powiatów, dla których znana jest kolejka. Liczba opisuje cały powiat — kolejka nie schodzi poniżej tego poziomu.
Jakie akty prawa miejscowego ogłoszono w gminie Moszczenica?
W gminie Moszczenica w dziennikach urzędowych ogłoszono 48 aktów planistycznych, ostatni 2026-10-02.

Pozostałe obszary w regionie

Pozostałe gminy w powiecie

Pojęcia z tej strony

  • Plan ogólny gminy (POG)

    Plan ogólny gminy to uchwała rady gminy, która dzieli cały jej obszar na strefy planistyczne i ustala dla nich ramy przyszłej zabudowy. Zastąpił studium uwarunkowań i w odróżnieniu od niego jest aktem prawa miejscowego.

  • Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP)

    Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego to akt prawa miejscowego, który ustala przeznaczenie konkretnych terenów w gminie. Tam, gdzie obowiązuje, to on rozstrzyga o zabudowie i decyzja o warunkach zabudowy nie jest potrzebna.

  • Rejestr Cen Nieruchomości (RCN)

    Rejestr Cen Nieruchomości to prowadzony przez starostwo powiatowe spis tego, co naprawdę zapłacono u notariusza. Nie zawiera ofert sprzedaży — wyłącznie zawarte transakcje.