Gmina Uście Gorlickie
Mediana EP ze świadectw energetycznych to 69 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 190 świadectw). Stan na 2026-10-17.
Liczby całego powiatu: Powiat gorlicki stan na
Co znaczą kolory stref planu ogólnego
- Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową wielorodzinną SW
- Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową jednorodzinną SJ
- Strefa wielofunkcyjna z zabudową zagrodową SZ
- Strefa usługowa SU
- Strefa handlu wielkopowierzchniowego SH
- Strefa gospodarcza SP
- Strefa produkcji rolniczej SR
- Strefa infrastrukturalna SI
- Strefa zieleni i rekreacji SN
- Strefa cmentarzy SC
- Strefa górnictwa SG
- Strefa komunikacyjna SK
- Strefa otwarta SO
- Obszar uzupełnienia zabudowy
- Obszar zabudowy śródmiejskiej
Symbole i barwy są krajowe — tak samo wygląda plan ogólny każdej gminy. Nakładka projektu planu jest rysowana słabiej i nie ma mocy prawnej.
Ceny gruntu na tle innych obszarów
Rozkład cen gruntu budowlanego z aktów notarialnych: środkowa połowa transakcji i mediana, na wspólnej skali.
Plan ogólny i plany miejscowe
Plan ogólny: jeszcze nie ogłoszono
W gminie Uście Gorlickie planu ogólnego jeszcze nie ogłoszono w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 33.- Plany miejscowe
- 33 obowiązujące plany zagospodarowania przestrzennego w obszarze
- Jaka część gminy jest objęta planem miejscowym
- 48,7 % dane GUS za rok 2024
Energia budynków
W gminie Uście Gorlickie mediana EP ze świadectw energetycznych to 69 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 190 świadectw).- Mediana EP
- 69 kWh/m²·rok zapotrzebowanie na energię pierwotną ze świadectw energetycznych
- Świadectwa
- 190 świadectwa energetyczne wystawione w obszarze
Przyłączenia OZE
W gminie Uście Gorlickie na przyłączenie do sieci czeka 24,1 MW nowych źródeł — to 95. wynik wśród 102 powiatów, dla których znana jest kolejka. Liczba opisuje cały powiat — kolejka nie schodzi poniżej tego poziomu.- Moc w kolejce, powiat
- 24,1 MW moc źródeł czekających na przyłączenie do sieci, odczytana od operatora 2026-09-12 (liczba powiatu)
- Grupa II, powiat
- 11 MW wnioski w drugiej grupie przyłączeniowej (liczba powiatu)
- Grupa III, powiat
- 13,1 MW wnioski w trzeciej grupie przyłączeniowej (liczba powiatu)
Budowy
W gminie Uście Gorlickie w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 115 spraw budowlanych, w tym 78 spraw o dom jednorodzinny — o 5,4% więcej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.- Sprawy o dom jednorodzinny
- 78 sprawy o budynek mieszkalny jednorodzinny w ostatnich dwunastu miesiącach
- Sprawy budowlane
- 115 pozwolenia i zgłoszenia poza sieciami uzbrojenia terenu, ostatnie dwanaście miesięcy
- Pozwolenia
- 115 sprawy zakończone decyzją o pozwoleniu na budowę
Projekty unijne
W gminie Uście Gorlickie dofinansowano z Funduszy Europejskich na lata 2021–2027 12 projektów, w tym 9 inwestycji.- Projekty unijne 2021–2027
- 12 z dofinansowaniem z Funduszy Europejskich, realizowane w gminie Uście Gorlickie
- Inwestycje
- 9 Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Fundusz Spójności i Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji
- Projekty miękkie
- 3 Europejski Fundusz Społeczny Plus: szkolenia, zatrudnienie, usługi społeczne
- Dofinansowanie UE
- 8,8 mln zł z 3 projektów realizowanych wyłącznie w gminie Uście Gorlickie
Z jakich programów
- Fundusze Europejskie dla Małopolski — 8 projektów, w tym 3 w całości w gminie Uście Gorlickie: 8,8 mln zł dofinansowania UE
- Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko — 2 projekty
- Program Interreg Polska-Słowacja 2021-2027 / Interreg Poľsko - Slovensko — 2 projekty
Ludność i gospodarka
W gminie Uście Gorlickie ludzie wyjeżdżają — saldo migracji to −9,6 na 1000 mieszkańców (2025), nowych domów jednorodzinnych oddano 3,9 na 1000 mieszkańców (2025), na kilometrze kwadratowym mieszka 23 osób (2025) — według GUS.- Ile osób mieszka na kilometrze kwadratowym
- 23,1 os./km² dane GUS za rok 2025
- Czy ludzie się tu wprowadzają, czy wyjeżdżają
- -9,6 na 1000 mieszk. dane GUS za rok 2025
- Nowe domy jednorodzinne na 1000 mieszkańców
- 3,9 dane GUS za rok 2025
- Firmy w rejestrze na 1000 mieszkańców
- 113 dane GUS za rok 2025
Gdzie w gminie mieszkają ludzie
W gminie Uście Gorlickie ludzie mieszkają zwarcie — połowa mieszkańców mieszka na 6,3% powierzchni gminy, a 58,2% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Poza tymi skupiskami działka bywa oddalona od najbliższych sąsiadów, a razem z nimi od sklepu i przystanku.- Połowa mieszkańców mieszka na
- 6,3 % powierzchni spis powszechny 2021, siatka kwadratów kilometrowych
- Powierzchnia bez stałych mieszkańców
- 58,2 % 167 kwadratów kilometrowych bez ani jednego mieszkańca
- Kwadraty siatki w gminie
- 287 jeden kwadrat to kilometr na kilometr
Wyniki egzaminów
W gminie Uście Gorlickie uczniowie napisali egzamin ósmoklasisty 2026 na 59,3 procent z języka polskiego i matematyki — wyżej niż w połowie gmin powiatu. Do egzaminu przystąpiło 89 uczniów.- Wynik egzaminu ósmoklasisty
- 59,3 % średnia z języka polskiego i matematyki, egzamin ósmoklasisty 2026; mediana gmin powiatu: 59,0%
- Zdających
- 89 uczniów do egzaminu w roku 2026
- Język polski
- 65,6 % wynik średni, zdających
- Matematyka
- 52,9 % wynik średni, zdających
- Język angielski
- 66,6 % wynik średni; zdających, nie każdy zdający wybiera ten język
- Szkół z wynikiem
- 7 szkół wszystkie szkoły gminy mają opublikowany wynik
- najniższa gmina
- 39,9%
- Q1
- 59,2%
- mediana
- 62,6%
- Q3
- 66,2%
- najwyższa gmina
- 77,3%
- najniższa gmina
- 28,3%
- Q1
- 45,8%
- mediana
- 50,9%
- Q3
- 55,8%
- najwyższa gmina
- 82,6%
- najniższa gmina
- 40,9%
- Q1
- 62,5%
- mediana
- 67,7%
- Q3
- 72,7%
- najwyższa gmina
- 94,4%
Każda z czterech ćwiartek mieści jedną czwartą gmin, a nie jedną czwartą skali — dlatego mają różne szerokości. Rozkład liczony z gmin, w których do egzaminu przystąpiło co najmniej trzydzieścioro uczniów (2 159 gmin).
Podatki i budżet gminy
W gminie Uście Gorlickie podatek od nieruchomości przyniósł w roku 2024 575 zł na mieszkańca — więcej niż mediana gmin powiatu (235 zł). Budżet za rok 2025 zamknął się deficytem 1,4 mln zł przy dochodach 81,0 mln zł.- Podatek od nieruchomości
- 575 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 235 zł na mieszkańca
- Udział podatku od nieruchomości w dochodach własnych
- 20,7 % część dochodów własnych gminy, którą daje ten podatek, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 12,1%
- Podatek od środków transportowych
- 32 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 18 zł na mieszkańca
- Dochody budżetu
- 81 mln zł wszystkie dochody budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
- Wydatki budżetu
- 82,4 mln zł wszystkie wydatki budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
- Wynik budżetu
- -1,4 mln zł dochody minus wydatki, wartość ujemna to deficyt, dane GUS za rok 2025
- Wynik operacyjny po spłacie rat
- 2,8 mln zł dochody bieżące minus wydatki bieżące i spłata rat kredytów i pożyczek, dane GUS za rok 2025
Miejsce w rankingach
W gminie Uście Gorlickie najlepsza pozycja to 501. miejsce z 2 479 gmin w kraju — ranking „Gdzie oddaje się domy do użytku” (3,9 na 1000 mieszk., 2025 r.).- Dokąd przeprowadza się Polska
- 2 370 z 2 451 gmin w kraju · 178. z 181 gmin w województwie · 10. z 10 gmin w powiecie — −9,6 na 1000 mieszk. w 2025 r.
- Gdzie oddaje się domy do użytku
- 501 z 2 479 gmin w kraju · 57. z 183 gmin w województwie · 1. z 10 gmin w powiecie — 3,9 na 1000 mieszk. w 2025 r.
- Pokrycie planami miejscowymi
- 725 z 2 301 gmin w kraju · 98. z 148 gmin w województwie · 8. z 9 gmin w powiecie — 48,7 % w 2024 r.
Prawo miejscowe
W gminie Uście Gorlickie w dziennikach urzędowych ogłoszono 35 aktów planistycznych, ostatni 2026-10-02.- Akty planistyczne
- 35 akty planowania przestrzennego ogłoszone dla obszaru
- · plan miejscowy · Uchwała Nr XXVI/261/26 Rady Gminy Uście Gorlickie z dnia 30 września 2026 r. w sprawie uchwalenia zmiany części tekstowej miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w Gminie Uście Gorlickie we wsi Uście Gorlickie.
- · plan miejscowy · Uchwała Nr XXII/234/26 Rady Gminy Uście Gorlickie z dnia 29 maja 2026 r. uchwalenia zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego „Uście Gorlickie I” w Gminie Uście Gorlickie we wsi Wysowa-Zdrój.
- · wyrok — plan miejscowy · Wyrok Nr Sygn. akt II SA/Kr 638/25 Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 18 września 2025 r. w sprawie ze skargi Wojewody Małopolskiego na uchwałę nr XXXV/394/22 Rady Gminy Uście Gorlickie z dnia 16 września 2022 r. w sprawie uchwalenia zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego „Uście Gorlickie I” w Gminie Uście Gorlickie – w obrębie złoża kruszywa naturalnego „Hańczowa 2”
- · plan miejscowy · Uchwała Nr XIV/161/25 Rady Gminy Uście Gorlickie z dnia 26 września 2025 r. w sprawie uchwalenia zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego „Uście Gorlickie I” w Gminie Uście Gorlickie.
- · plan miejscowy · Uchwała Nr XIV/160/25 Rady Gminy Uście Gorlickie z dnia 26 września 2025 r. uchwalenia zmiany części tekstowej miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w Gminie Uście Gorlickie
- · plan miejscowy · Uchwała Nr VII/65/24 Rady Gminy Uście Gorlickie z dnia 29 listopada 2024 r. w sprawie uchwalenia zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego „Uście Gorlickie II” w Gminie Uście Gorlickie
- · plan miejscowy · Uchwała Nr V/46/24 Rady Gminy Uście Gorlickie z dnia 27 września 2024 r. w sprawie uchwalenia zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego „Uście Gorlickie I” w Gminie Uście Gorlickie we wsi Hańczowa.
- · plan miejscowy · Uchwała Nr V/47/24 Rady Gminy Uście Gorlickie z dnia 27 września 2024 r. w sprawie uchwalenia zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego „Uście Gorlickie I” w Gminie Uście Gorlickie.
- · plan miejscowy · Uchwała Nr II/13/24 Rady Gminy Uście Gorlickie z dnia 3 czerwca 2024 r. w sprawie uchwalenia zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego „Uście Gorlickie VI” w Gminie Uście Gorlickie - we wsi Brunary.
- · plan miejscowy · Uchwała Nr XLII/483/23 Rady Gminy Uście Gorlickie z dnia 30 czerwca 2023 r. w sprawie uchwalenia zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego „Uście Gorlickie I” w Gminie Uście Gorlickie – w miejscowości Wysowa-Zdrój.
Najczęstsze pytania
- Czy gmina Uście Gorlickie ma plan ogólny?
- W gminie Uście Gorlickie planu ogólnego jeszcze nie ogłoszono w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 33.
- Ile kosztuje działka budowlana w gminie Uście Gorlickie?
- W gminie Uście Gorlickie nie mam jeszcze liczb o tym, ile kosztuje tu grunt budowlany — brak danych nie oznacza, że tego tu nie ma.
- Ile nowych domów oddano do użytku w gminie Uście Gorlickie?
- W gminie Uście Gorlickie w roku 2025 oddano do użytku 3,9 nowych domów jednorodzinnych na 1000 mieszkańców — według GUS.
- Ile domów zaczęto budować w gminie Uście Gorlickie?
- W gminie Uście Gorlickie w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 115 spraw budowlanych, w tym 78 spraw o dom jednorodzinny — o 5,4% więcej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
- Co mówią świadectwa energetyczne w gminie Uście Gorlickie?
- W gminie Uście Gorlickie mediana EP ze świadectw energetycznych to 69 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 190 świadectw).
- Ile mocy OZE czeka na przyłączenie do sieci w gminie Uście Gorlickie?
- W gminie Uście Gorlickie na przyłączenie do sieci czeka 24,1 MW nowych źródeł — to 95. wynik wśród 102 powiatów, dla których znana jest kolejka. Liczba opisuje cały powiat — kolejka nie schodzi poniżej tego poziomu.
- Jakie akty prawa miejscowego ogłoszono w gminie Uście Gorlickie?
- W gminie Uście Gorlickie w dziennikach urzędowych ogłoszono 35 aktów planistycznych, ostatni 2026-10-02.
Pozostałe obszary w regionie
Pozostałe gminy w powiecie
Pojęcia z tej strony
-
Plan ogólny gminy (POG)
Plan ogólny gminy to uchwała rady gminy, która dzieli cały jej obszar na strefy planistyczne i ustala dla nich ramy przyszłej zabudowy. Zastąpił studium uwarunkowań i w odróżnieniu od niego jest aktem prawa miejscowego.
-
Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP)
Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego to akt prawa miejscowego, który ustala przeznaczenie konkretnych terenów w gminie. Tam, gdzie obowiązuje, to on rozstrzyga o zabudowie i decyzja o warunkach zabudowy nie jest potrzebna.
-
Rejestr Cen Nieruchomości (RCN)
Rejestr Cen Nieruchomości to prowadzony przez starostwo powiatowe spis tego, co naprawdę zapłacono u notariusza. Nie zawiera ofert sprzedaży — wyłącznie zawarte transakcje.