Przejdź do treści
Landeva — strona główna

Powiat krakowski

Mediana ceny gruntu budowlanego to 200 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 120 a 385 zł/m² (206 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 12 miesięcy). Stan na 2026-10-16.

Liczby całego województwa: Woj. małopolskie stan na

Sprawdź działkę — powiat krakowski

Ceny gruntu na tle innych obszarów

Rozkład cen gruntu budowlanego z aktów notarialnych: środkowa połowa transakcji i mediana, na wspólnej skali.

powiat krakowski 200 zł/m²
woj. małopolskie 120 zł/m²
Polska 143 zł/m²
30 zł/m² 679 zł/m²
Rozkład cen gruntu budowlanego: powiat krakowski — mediana 200 zł/m²; woj. małopolskie — mediana 120 zł/m²; Polska — mediana 143 zł/m². Skala od 30 do 679 zł/m².

Plan ogólny i plany miejscowe

Ostatnio ogłoszony plan ogólny w regionie: gmina Liszki (2026-09-01)

Uchwała Nr XXXV/416/2026 Rady Gminy Liszki z dnia 27 sierpnia 2026 r. w sprawie uchwalenia planu ogólnego gminy Liszki

W powiecie krakowskim plan ogólny ma 3 gminy z 17 — to 18%, a planów miejscowych widzę 209.
Gminy z planem ogólnym
3 z 17 gmin w obszarze
Plany miejscowe
209 obowiązujące plany zagospodarowania przestrzennego w obszarze

Ceny gruntu budowlanego

W powiecie krakowskim mediana ceny gruntu budowlanego to 200 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 120 a 385 zł/m² (206 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 12 miesięcy).
Mediana ceny gruntu budowlanego
200 zł/m² połowa transakcji z aktów notarialnych poniżej tej ceny, okres danych: 12 miesięcy
Typowy przedział cen od
120 zł/m² dolna granica środkowej połowy transakcji
Typowy przedział cen do
385 zł/m² górna granica środkowej połowy transakcji
Transakcje
206 sprzedaże gruntów budowlanych, okres danych: 12 miesięcy

Energia budynków

W powiecie krakowskim mediana EP ze świadectw energetycznych to 80 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 14 321 świadectw).
Mediana EP
80 kWh/m²·rok zapotrzebowanie na energię pierwotną ze świadectw energetycznych
Świadectwa
14 321 świadectwa energetyczne wystawione w obszarze
Gminy z pomiarem
17 gminy, dla których policzono medianę zapotrzebowania na energię

Przyłączenia OZE

W powiecie krakowskim na przyłączenie do sieci czeka 373 MW nowych źródeł — to 22. wynik wśród 102 powiatów, dla których znana jest kolejka.
Moc w kolejce
372,8 MW moc źródeł czekających na przyłączenie do sieci, odczytana od operatora 2026-09-12
Grupa II
146,4 MW wnioski w drugiej grupie przyłączeniowej
Grupa III
226,5 MW wnioski w trzeciej grupie przyłączeniowej
stan na

Budowy

W powiecie krakowskim w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 2 598 spraw budowlanych, w tym 1 957 spraw o dom jednorodzinny — o 6,4% mniej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
Sprawy o dom jednorodzinny
1 957 sprawy o budynek mieszkalny jednorodzinny w ostatnich dwunastu miesiącach
Sprawy budowlane
2 598 pozwolenia i zgłoszenia poza sieciami uzbrojenia terenu, ostatnie dwanaście miesięcy
Pozwolenia
2 582 sprawy zakończone decyzją o pozwoleniu na budowę

Projekty unijne

W powiecie krakowskim dofinansowano z Funduszy Europejskich na lata 2021–2027 289 projektów, w tym 190 inwestycji.
Projekty unijne 2021–2027
289 z dofinansowaniem z Funduszy Europejskich, realizowane w powiecie krakowskim
Inwestycje
190 Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Fundusz Spójności i Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji
Projekty miękkie
98 Europejski Fundusz Społeczny Plus: szkolenia, zatrudnienie, usługi społeczne
Pozostałe
1 fundusze rybackie, migracyjne i bezpieczeństwa wewnętrznego
Dofinansowanie UE
700,9 mln zł z 249 projektów realizowanych wyłącznie w powiecie krakowskim

Z jakich programów

  • Fundusze Europejskie dla Małopolski — 227 projektów, w tym 199 w całości w powiecie krakowskim: 445,0 mln zł dofinansowania UE
  • Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki — 46 projektów, w tym 41 w całości w powiecie krakowskim: 173,8 mln zł dofinansowania UE
  • Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko — 13 projektów, w tym 8 w całości w powiecie krakowskim: 80,1 mln zł dofinansowania UE
  • Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego — 1 projekt
  • Fundusze Europejskie dla Rybactwa — 1 projekt, w tym 1 w całości w powiecie krakowskim: 2,1 mln zł dofinansowania UE
  • Fundusze Europejskie na Rozwój Cyfrowy — 1 projekt
stan na

Ludność i gospodarka

W powiecie krakowskim bezrobocie to 4,4% (2025), przeciętne wynagrodzenie to 8 802 zł (2025) — według GUS.
Bezrobocie w powiecie
4,4 % dane GUS za rok 2025
Przeciętne wynagrodzenie w powiecie
8 802 zł dane GUS za rok 2025
Typowa cena metra mieszkania w powiecie
8 285 zł/m² dane GUS za rok 2024
Ogrzewane indywidualnie paliwami stałymi
22 133 mieszkań dane GUS za rok 2021

Wyniki egzaminów

W powiecie krakowskim uczniowie napisali egzamin ósmoklasisty 2026 na 68,0 procent z języka polskiego i matematyki. Do egzaminu przystąpiło 3 124 uczniów.
Wynik egzaminu ósmoklasisty
68 % średnia z języka polskiego i matematyki, egzamin ósmoklasisty 2026
Zdających
3 124 uczniów do egzaminu w roku 2026
Język polski
70,6 % wynik średni, zdających
Matematyka
65,3 % wynik średni, zdających
Język angielski
79 % wynik średni; zdających, nie każdy zdający wybiera ten język
Język polski — 70,6% (w czwartej ćwiartce polskich gmin)
Język polski: Powiat krakowski Język polski: wynik 70,6% leży w czwartej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 39,9%, pierwszy kwartyl 59,2%, mediana 62,6%, trzeci kwartyl 66,2%, najwyższy 77,3%.
najniższa gmina
39,9%
Q1
59,2%
mediana
62,6%
Q3
66,2%
najwyższa gmina
77,3%
Matematyka — 65,3% (w czwartej ćwiartce polskich gmin)
Matematyka: Powiat krakowski Matematyka: wynik 65,3% leży w czwartej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 28,3%, pierwszy kwartyl 45,8%, mediana 50,9%, trzeci kwartyl 55,8%, najwyższy 82,6%.
najniższa gmina
28,3%
Q1
45,8%
mediana
50,9%
Q3
55,8%
najwyższa gmina
82,6%
Język angielski — 79,0% (w czwartej ćwiartce polskich gmin)
Język angielski: Powiat krakowski Język angielski: wynik 79,0% leży w czwartej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 40,9%, pierwszy kwartyl 62,5%, mediana 67,7%, trzeci kwartyl 72,7%, najwyższy 94,4%.
najniższa gmina
40,9%
Q1
62,5%
mediana
67,7%
Q3
72,7%
najwyższa gmina
94,4%

Każda z czterech ćwiartek mieści jedną czwartą gmin, a nie jedną czwartą skali — dlatego mają różne szerokości. Rozkład liczony z gmin, w których do egzaminu przystąpiło co najmniej trzydzieścioro uczniów (2 159 gmin).

Miejsce w rankingach

W powiecie krakowskim najlepsza pozycja to 215. miejsce z 380 powiatów w kraju — ranking „Gdzie grzeje się paliwami stałymi” (25,9 %, 2021 r.).
Gdzie grzeje się paliwami stałymi
215 z 380 powiatów w kraju · 16. z 22 powiatów w województwie — 25,9 % w 2021 r.

Prawo miejscowe

W powiecie krakowskim w dziennikach urzędowych ogłoszono 463 akty planistyczne, ostatni 2026-09-01.
Akty planistyczne
463 akty planowania przestrzennego ogłoszone dla obszaru

Najczęstsze pytania

Ile gmin w powiecie krakowskim ma plan ogólny?
W powiecie krakowskim plan ogólny ma 3 gminy z 17 — to 18%, a planów miejscowych widzę 209.
Ile kosztuje działka budowlana w powiecie krakowskim?
W powiecie krakowskim mediana ceny gruntu budowlanego to 200 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 120 a 385 zł/m² (206 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 12 miesięcy).
Ile nowych domów oddano do użytku w powiecie krakowskim?
W powiecie krakowskim nie mam jeszcze liczb o tym, ile domów oddano tu do użytku — brak danych nie oznacza, że tego tu nie ma.
Ile domów zaczęto budować w powiecie krakowskim?
W powiecie krakowskim w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 2 598 spraw budowlanych, w tym 1 957 spraw o dom jednorodzinny — o 6,4% mniej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
Co mówią świadectwa energetyczne w powiecie krakowskim?
W powiecie krakowskim mediana EP ze świadectw energetycznych to 80 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 14 321 świadectw).
Ile mocy OZE czeka na przyłączenie do sieci w powiecie krakowskim?
W powiecie krakowskim na przyłączenie do sieci czeka 373 MW nowych źródeł — to 22. wynik wśród 102 powiatów, dla których znana jest kolejka.
Jakie akty prawa miejscowego ogłoszono w powiecie krakowskim?
W powiecie krakowskim w dziennikach urzędowych ogłoszono 463 akty planistyczne, ostatni 2026-09-01.

Pozostałe obszary w regionie

Gminy w powiecie

Pozostałe powiaty w województwie

Pojęcia z tej strony

  • Plan ogólny gminy (POG)

    Plan ogólny gminy to uchwała rady gminy, która dzieli cały jej obszar na strefy planistyczne i ustala dla nich ramy przyszłej zabudowy. Zastąpił studium uwarunkowań i w odróżnieniu od niego jest aktem prawa miejscowego.

  • Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP)

    Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego to akt prawa miejscowego, który ustala przeznaczenie konkretnych terenów w gminie. Tam, gdzie obowiązuje, to on rozstrzyga o zabudowie i decyzja o warunkach zabudowy nie jest potrzebna.

  • Rejestr Cen Nieruchomości (RCN)

    Rejestr Cen Nieruchomości to prowadzony przez starostwo powiatowe spis tego, co naprawdę zapłacono u notariusza. Nie zawiera ofert sprzedaży — wyłącznie zawarte transakcje.