Przejdź do treści
Landeva — strona główna

Powiat bocheński

Mediana EP ze świadectw energetycznych to 91 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 3 415 świadectw). Stan na 2026-10-12.

Liczby całego województwa: Woj. małopolskie stan na

Sprawdź działkę — powiat bocheński

Ceny gruntu na tle innych obszarów

Rozkład cen gruntu budowlanego z aktów notarialnych: środkowa połowa transakcji i mediana, na wspólnej skali.

woj. małopolskie 120 zł/m²
Polska 143 zł/m²
30 zł/m² 679 zł/m²
Rozkład cen gruntu budowlanego: woj. małopolskie — mediana 120 zł/m²; Polska — mediana 143 zł/m². Skala od 30 do 679 zł/m².

Plan ogólny i plany miejscowe

Ostatnio ogłoszony plan ogólny w regionie: gmina Nowy Wiśnicz (2026-09-09)

Uchwała Nr XXVI/237/26 Rady Miejskiej w Nowym Wiśniczu z dnia 28 sierpnia 2026 r. w sprawie uchwalenia planu ogólnego Gminy Nowy Wiśnicz

W powiecie bocheńskim plan ogólny ma 3 gminy z 9 — to 33%, a planów miejscowych widzę 68.
Gminy z planem ogólnym
3 z 9 gmin w obszarze
Plany miejscowe
68 obowiązujące plany zagospodarowania przestrzennego w obszarze

Energia budynków

W powiecie bocheńskim mediana EP ze świadectw energetycznych to 91 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 3 415 świadectw).
Mediana EP
91 kWh/m²·rok zapotrzebowanie na energię pierwotną ze świadectw energetycznych
Świadectwa
3 415 świadectwa energetyczne wystawione w obszarze
Gminy z pomiarem
9 gminy, dla których policzono medianę zapotrzebowania na energię

Przyłączenia OZE

W powiecie bocheńskim na przyłączenie do sieci czeka 165 MW nowych źródeł — to 52. wynik wśród 102 powiatów, dla których znana jest kolejka.
Moc w kolejce
165,4 MW moc źródeł czekających na przyłączenie do sieci, odczytana od operatora 2026-09-12
Grupa II
100 MW wnioski w drugiej grupie przyłączeniowej
Grupa III
65,4 MW wnioski w trzeciej grupie przyłączeniowej
stan na

Budowy

W powiecie bocheńskim w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 792 sprawy budowlane, w tym 601 spraw o dom jednorodzinny — o 5,1% mniej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
Sprawy o dom jednorodzinny
601 sprawy o budynek mieszkalny jednorodzinny w ostatnich dwunastu miesiącach
Sprawy budowlane
792 pozwolenia i zgłoszenia poza sieciami uzbrojenia terenu, ostatnie dwanaście miesięcy
Pozwolenia
754 sprawy zakończone decyzją o pozwoleniu na budowę

Projekty unijne

W powiecie bocheńskim dofinansowano z Funduszy Europejskich na lata 2021–2027 88 projektów, w tym 66 inwestycji.
Projekty unijne 2021–2027
88 z dofinansowaniem z Funduszy Europejskich, realizowane w powiecie bocheńskim
Inwestycje
66 Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Fundusz Spójności i Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji
Projekty miękkie
22 Europejski Fundusz Społeczny Plus: szkolenia, zatrudnienie, usługi społeczne
Dofinansowanie UE
349,8 mln zł z 72 projektów realizowanych wyłącznie w powiecie bocheńskim

Z jakich programów

  • Fundusze Europejskie dla Małopolski — 72 projekty, w tym 58 w całości w powiecie bocheńskim: 269,7 mln zł dofinansowania UE
  • Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki — 11 projektów, w tym 11 w całości w powiecie bocheńskim: 53,8 mln zł dofinansowania UE
  • Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko — 5 projektów, w tym 3 w całości w powiecie bocheńskim: 26,3 mln zł dofinansowania UE
stan na

Ludność i gospodarka

W powiecie bocheńskim bezrobocie to 3,0% (2025), przeciętne wynagrodzenie to 7 721 zł (2025) — według GUS.
Bezrobocie w powiecie
3 % dane GUS za rok 2025
Przeciętne wynagrodzenie w powiecie
7 721 zł dane GUS za rok 2025
Typowa cena metra mieszkania w powiecie
7 492 zł/m² dane GUS za rok 2024
Ogrzewane indywidualnie paliwami stałymi
10 047 mieszkań dane GUS za rok 2021

Wyniki egzaminów

W powiecie bocheńskim uczniowie napisali egzamin ósmoklasisty 2026 na 65,8 procent z języka polskiego i matematyki. Do egzaminu przystąpiło 1 189 uczniów.
Wynik egzaminu ósmoklasisty
65,8 % średnia z języka polskiego i matematyki, egzamin ósmoklasisty 2026
Zdających
1 189 uczniów do egzaminu w roku 2026
Język polski
70,5 % wynik średni, zdających
Matematyka
61 % wynik średni, zdających
Język angielski
73,3 % wynik średni; zdających, nie każdy zdający wybiera ten język
Język polski — 70,5% (w czwartej ćwiartce polskich gmin)
Język polski: Powiat bocheński Język polski: wynik 70,5% leży w czwartej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 39,9%, pierwszy kwartyl 59,2%, mediana 62,6%, trzeci kwartyl 66,2%, najwyższy 77,3%.
najniższa gmina
39,9%
Q1
59,2%
mediana
62,6%
Q3
66,2%
najwyższa gmina
77,3%
Matematyka — 61,0% (w czwartej ćwiartce polskich gmin)
Matematyka: Powiat bocheński Matematyka: wynik 61,0% leży w czwartej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 28,3%, pierwszy kwartyl 45,8%, mediana 50,9%, trzeci kwartyl 55,8%, najwyższy 82,6%.
najniższa gmina
28,3%
Q1
45,8%
mediana
50,9%
Q3
55,8%
najwyższa gmina
82,6%
Język angielski — 73,3% (w czwartej ćwiartce polskich gmin)
Język angielski: Powiat bocheński Język angielski: wynik 73,3% leży w czwartej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 40,9%, pierwszy kwartyl 62,5%, mediana 67,7%, trzeci kwartyl 72,7%, najwyższy 94,4%.
najniższa gmina
40,9%
Q1
62,5%
mediana
67,7%
Q3
72,7%
najwyższa gmina
94,4%

Każda z czterech ćwiartek mieści jedną czwartą gmin, a nie jedną czwartą skali — dlatego mają różne szerokości. Rozkład liczony z gmin, w których do egzaminu przystąpiło co najmniej trzydzieścioro uczniów (2 159 gmin).

Miejsce w rankingach

W powiecie bocheńskim najlepsza pozycja to 29. miejsce z 258 powiatów w kraju — ranking „Gdzie oddaje się domy do użytku” (4,0 na 1000 mieszk., 2025 r.).
Dokąd przeprowadza się Polska
48 z 243 powiatów w kraju · 3. z 11 powiatów w województwie — 0,7 na 1000 mieszk. w 2025 r.
Gdzie oddaje się domy do użytku
29 z 258 powiatów w kraju · 4. z 12 powiatów w województwie — 4,0 na 1000 mieszk. w 2025 r.
Gdzie grzeje się paliwami stałymi
147 z 380 powiatów w kraju · 14. z 22 powiatów w województwie — 34,1 % w 2021 r.

Prawo miejscowe

W powiecie bocheńskim w dziennikach urzędowych ogłoszono 147 aktów planistycznych, ostatni 2026-10-08.
Akty planistyczne
147 akty planowania przestrzennego ogłoszone dla obszaru

Najczęstsze pytania

Ile gmin w powiecie bocheńskim ma plan ogólny?
W powiecie bocheńskim plan ogólny ma 3 gminy z 9 — to 33%, a planów miejscowych widzę 68.
Ile kosztuje działka budowlana w powiecie bocheńskim?
W powiecie bocheńskim nie mam jeszcze liczb o tym, ile kosztuje tu grunt budowlany — brak danych nie oznacza, że tego tu nie ma.
Ile nowych domów oddano do użytku w powiecie bocheńskim?
W powiecie bocheńskim nie mam jeszcze liczb o tym, ile domów oddano tu do użytku — brak danych nie oznacza, że tego tu nie ma.
Ile domów zaczęto budować w powiecie bocheńskim?
W powiecie bocheńskim w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 792 sprawy budowlane, w tym 601 spraw o dom jednorodzinny — o 5,1% mniej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
Co mówią świadectwa energetyczne w powiecie bocheńskim?
W powiecie bocheńskim mediana EP ze świadectw energetycznych to 91 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 3 415 świadectw).
Ile mocy OZE czeka na przyłączenie do sieci w powiecie bocheńskim?
W powiecie bocheńskim na przyłączenie do sieci czeka 165 MW nowych źródeł — to 52. wynik wśród 102 powiatów, dla których znana jest kolejka.
Jakie akty prawa miejscowego ogłoszono w powiecie bocheńskim?
W powiecie bocheńskim w dziennikach urzędowych ogłoszono 147 aktów planistycznych, ostatni 2026-10-08.

Pozostałe obszary w regionie

Gminy w powiecie

Pozostałe powiaty w województwie

Pojęcia z tej strony

  • Plan ogólny gminy (POG)

    Plan ogólny gminy to uchwała rady gminy, która dzieli cały jej obszar na strefy planistyczne i ustala dla nich ramy przyszłej zabudowy. Zastąpił studium uwarunkowań i w odróżnieniu od niego jest aktem prawa miejscowego.

  • Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP)

    Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego to akt prawa miejscowego, który ustala przeznaczenie konkretnych terenów w gminie. Tam, gdzie obowiązuje, to on rozstrzyga o zabudowie i decyzja o warunkach zabudowy nie jest potrzebna.

  • Rejestr Cen Nieruchomości (RCN)

    Rejestr Cen Nieruchomości to prowadzony przez starostwo powiatowe spis tego, co naprawdę zapłacono u notariusza. Nie zawiera ofert sprzedaży — wyłącznie zawarte transakcje.