Przejdź do treści
Landeva — strona główna

Powiat myślenicki

Mediana ceny gruntu budowlanego to 89 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 66 a 122 zł/m² (39 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 12 miesięcy). Stan na 2026-10-16.

Liczby całego województwa: Woj. małopolskie stan na

Sprawdź działkę — powiat myślenicki

Ceny gruntu na tle innych obszarów

Rozkład cen gruntu budowlanego z aktów notarialnych: środkowa połowa transakcji i mediana, na wspólnej skali.

powiat myślenicki 89 zł/m²
woj. małopolskie 120 zł/m²
Polska 143 zł/m²
30 zł/m² 679 zł/m²
Rozkład cen gruntu budowlanego: powiat myślenicki — mediana 89 zł/m²; woj. małopolskie — mediana 120 zł/m²; Polska — mediana 143 zł/m². Skala od 30 do 679 zł/m².

Plan ogólny i plany miejscowe

Ostatnio ogłoszony plan ogólny w regionie: gmina Siepraw (2026-08-31)

Uchwała Nr XXV/204/26 Rady Gminy Siepraw z dnia 24 sierpnia 2026 r. w sprawie uchwalenia planu ogólnego gminy Siepraw

W powiecie myślenickim plan ogólny ma 2 gminy z 9 — to 22%, a planów miejscowych widzę 90.
Gminy z planem ogólnym
2 z 9 gmin w obszarze
Plany miejscowe
90 obowiązujące plany zagospodarowania przestrzennego w obszarze

Ceny gruntu budowlanego

W powiecie myślenickim mediana ceny gruntu budowlanego to 89 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 66 a 122 zł/m² (39 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 12 miesięcy).
Mediana ceny gruntu budowlanego
89 zł/m² połowa transakcji z aktów notarialnych poniżej tej ceny, okres danych: 12 miesięcy
Typowy przedział cen od
66 zł/m² dolna granica środkowej połowy transakcji
Typowy przedział cen do
122 zł/m² górna granica środkowej połowy transakcji
Transakcje
39 sprzedaże gruntów budowlanych, okres danych: 12 miesięcy

Energia budynków

W powiecie myślenickim mediana EP ze świadectw energetycznych to 84 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 3 766 świadectw).
Mediana EP
84 kWh/m²·rok zapotrzebowanie na energię pierwotną ze świadectw energetycznych
Świadectwa
3 766 świadectwa energetyczne wystawione w obszarze
Gminy z pomiarem
9 gminy, dla których policzono medianę zapotrzebowania na energię

Przyłączenia OZE

W powiecie myślenickim na przyłączenie do sieci czeka 56,7 MW nowych źródeł — to 86. wynik wśród 102 powiatów, dla których znana jest kolejka.
Moc w kolejce
56,7 MW moc źródeł czekających na przyłączenie do sieci, odczytana od operatora 2026-09-12
Grupa II
0 MW wnioski w drugiej grupie przyłączeniowej
Grupa III
56,7 MW wnioski w trzeciej grupie przyłączeniowej
stan na

Budowy

W powiecie myślenickim w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 569 spraw budowlanych, w tym 465 spraw o dom jednorodzinny — o 7,0% mniej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
Sprawy o dom jednorodzinny
465 sprawy o budynek mieszkalny jednorodzinny w ostatnich dwunastu miesiącach
Sprawy budowlane
569 pozwolenia i zgłoszenia poza sieciami uzbrojenia terenu, ostatnie dwanaście miesięcy
Pozwolenia
568 sprawy zakończone decyzją o pozwoleniu na budowę

Projekty unijne

W powiecie myślenickim dofinansowano z Funduszy Europejskich na lata 2021–2027 77 projektów, w tym 52 inwestycje.
Projekty unijne 2021–2027
77 z dofinansowaniem z Funduszy Europejskich, realizowane w powiecie myślenickim
Inwestycje
52 Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Fundusz Spójności i Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji
Projekty miękkie
25 Europejski Fundusz Społeczny Plus: szkolenia, zatrudnienie, usługi społeczne
Dofinansowanie UE
147,7 mln zł z 54 projektów realizowanych wyłącznie w powiecie myślenickim

Z jakich programów

  • Fundusze Europejskie dla Małopolski — 57 projektów, w tym 49 w całości w powiecie myślenickim: 117,8 mln zł dofinansowania UE
  • Program Interreg Polska-Słowacja 2021-2027 / Interreg Poľsko - Slovensko — 11 projektów
  • Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki — 5 projektów, w tym 4 w całości w powiecie myślenickim: 18,1 mln zł dofinansowania UE
  • Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko — 3 projekty, w tym 1 w całości w powiecie myślenickim: 11,9 mln zł dofinansowania UE
  • Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego — 1 projekt
stan na

Ludność i gospodarka

W powiecie myślenickim bezrobocie to 3,8% (2025), przeciętne wynagrodzenie to 8 029 zł (2025) — według GUS.
Bezrobocie w powiecie
3,8 % dane GUS za rok 2025
Przeciętne wynagrodzenie w powiecie
8 029 zł dane GUS za rok 2025
Typowa cena metra mieszkania w powiecie
9 810 zł/m² dane GUS za rok 2024
Ogrzewane indywidualnie paliwami stałymi
14 380 mieszkań dane GUS za rok 2021

Wyniki egzaminów

W powiecie myślenickim uczniowie napisali egzamin ósmoklasisty 2026 na 66,4 procent z języka polskiego i matematyki. Do egzaminu przystąpiło 1 515 uczniów.
Wynik egzaminu ósmoklasisty
66,4 % średnia z języka polskiego i matematyki, egzamin ósmoklasisty 2026
Zdających
1 515 uczniów do egzaminu w roku 2026
Język polski
70,3 % wynik średni, zdających
Matematyka
62,5 % wynik średni, zdających
Język angielski
74,9 % wynik średni; zdających, nie każdy zdający wybiera ten język
Język polski — 70,3% (w czwartej ćwiartce polskich gmin)
Język polski: Powiat myślenicki Język polski: wynik 70,3% leży w czwartej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 39,9%, pierwszy kwartyl 59,2%, mediana 62,6%, trzeci kwartyl 66,2%, najwyższy 77,3%.
najniższa gmina
39,9%
Q1
59,2%
mediana
62,6%
Q3
66,2%
najwyższa gmina
77,3%
Matematyka — 62,5% (w czwartej ćwiartce polskich gmin)
Matematyka: Powiat myślenicki Matematyka: wynik 62,5% leży w czwartej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 28,3%, pierwszy kwartyl 45,8%, mediana 50,9%, trzeci kwartyl 55,8%, najwyższy 82,6%.
najniższa gmina
28,3%
Q1
45,8%
mediana
50,9%
Q3
55,8%
najwyższa gmina
82,6%
Język angielski — 74,9% (w czwartej ćwiartce polskich gmin)
Język angielski: Powiat myślenicki Język angielski: wynik 74,9% leży w czwartej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 40,9%, pierwszy kwartyl 62,5%, mediana 67,7%, trzeci kwartyl 72,7%, najwyższy 94,4%.
najniższa gmina
40,9%
Q1
62,5%
mediana
67,7%
Q3
72,7%
najwyższa gmina
94,4%

Każda z czterech ćwiartek mieści jedną czwartą gmin, a nie jedną czwartą skali — dlatego mają różne szerokości. Rozkład liczony z gmin, w których do egzaminu przystąpiło co najmniej trzydzieścioro uczniów (2 159 gmin).

Miejsce w rankingach

W powiecie myślenickim najlepsza pozycja to 18. miejsce z 258 powiatów w kraju — ranking „Gdzie oddaje się domy do użytku” (4,8 na 1000 mieszk., 2025 r.).
Gdzie oddaje się domy do użytku
18 z 258 powiatów w kraju · 2. z 12 powiatów w województwie — 4,8 na 1000 mieszk. w 2025 r.
Gdzie grzeje się paliwami stałymi
87 z 380 powiatów w kraju · 8. z 22 powiatów w województwie — 43,2 % w 2021 r.

Prawo miejscowe

W powiecie myślenickim w dziennikach urzędowych ogłoszono 214 aktów planistycznych, ostatni 2026-10-17.
Akty planistyczne
214 akty planowania przestrzennego ogłoszone dla obszaru

Najczęstsze pytania

Ile gmin w powiecie myślenickim ma plan ogólny?
W powiecie myślenickim plan ogólny ma 2 gminy z 9 — to 22%, a planów miejscowych widzę 90.
Ile kosztuje działka budowlana w powiecie myślenickim?
W powiecie myślenickim mediana ceny gruntu budowlanego to 89 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 66 a 122 zł/m² (39 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 12 miesięcy).
Ile nowych domów oddano do użytku w powiecie myślenickim?
W powiecie myślenickim nie mam jeszcze liczb o tym, ile domów oddano tu do użytku — brak danych nie oznacza, że tego tu nie ma.
Ile domów zaczęto budować w powiecie myślenickim?
W powiecie myślenickim w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 569 spraw budowlanych, w tym 465 spraw o dom jednorodzinny — o 7,0% mniej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
Co mówią świadectwa energetyczne w powiecie myślenickim?
W powiecie myślenickim mediana EP ze świadectw energetycznych to 84 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 3 766 świadectw).
Ile mocy OZE czeka na przyłączenie do sieci w powiecie myślenickim?
W powiecie myślenickim na przyłączenie do sieci czeka 56,7 MW nowych źródeł — to 86. wynik wśród 102 powiatów, dla których znana jest kolejka.
Jakie akty prawa miejscowego ogłoszono w powiecie myślenickim?
W powiecie myślenickim w dziennikach urzędowych ogłoszono 214 aktów planistycznych, ostatni 2026-10-17.

Pozostałe obszary w regionie

Gminy w powiecie

Pozostałe powiaty w województwie

Pojęcia z tej strony

  • Plan ogólny gminy (POG)

    Plan ogólny gminy to uchwała rady gminy, która dzieli cały jej obszar na strefy planistyczne i ustala dla nich ramy przyszłej zabudowy. Zastąpił studium uwarunkowań i w odróżnieniu od niego jest aktem prawa miejscowego.

  • Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP)

    Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego to akt prawa miejscowego, który ustala przeznaczenie konkretnych terenów w gminie. Tam, gdzie obowiązuje, to on rozstrzyga o zabudowie i decyzja o warunkach zabudowy nie jest potrzebna.

  • Rejestr Cen Nieruchomości (RCN)

    Rejestr Cen Nieruchomości to prowadzony przez starostwo powiatowe spis tego, co naprawdę zapłacono u notariusza. Nie zawiera ofert sprzedaży — wyłącznie zawarte transakcje.