Przejdź do treści
Landeva — strona główna

Gmina Lubień

Mediana EP ze świadectw energetycznych to 85 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 118 świadectw). Stan na 2026-10-17.

Liczby całego powiatu: Powiat myślenicki stan na

Sprawdź działkę — gmina Lubień

Granice: Gmina Lubień
Co znaczą kolory stref planu ogólnego
  • Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową wielorodzinną SW
  • Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową jednorodzinną SJ
  • Strefa wielofunkcyjna z zabudową zagrodową SZ
  • Strefa usługowa SU
  • Strefa handlu wielkopowierzchniowego SH
  • Strefa gospodarcza SP
  • Strefa produkcji rolniczej SR
  • Strefa infrastrukturalna SI
  • Strefa zieleni i rekreacji SN
  • Strefa cmentarzy SC
  • Strefa górnictwa SG
  • Strefa komunikacyjna SK
  • Strefa otwarta SO
  • Obszar uzupełnienia zabudowy
  • Obszar zabudowy śródmiejskiej

Symbole i barwy są krajowe — tak samo wygląda plan ogólny każdej gminy. Nakładka projektu planu jest rysowana słabiej i nie ma mocy prawnej.

Granice: Gmina Lubień. Po przewinięciu mapa pokazuje strefy planu ogólnego i projektów planów — projekt nie ma mocy prawnej. Kadr otwiera się w skali, w której rządowa usługa te strefy rysuje; po oddaleniu mapy znikają.

Ceny gruntu na tle innych obszarów

Rozkład cen gruntu budowlanego z aktów notarialnych: środkowa połowa transakcji i mediana, na wspólnej skali.

powiat myślenicki 89 zł/m²
woj. małopolskie 120 zł/m²
Polska 143 zł/m²
30 zł/m² 679 zł/m²
Rozkład cen gruntu budowlanego: powiat myślenicki — mediana 89 zł/m²; woj. małopolskie — mediana 120 zł/m²; Polska — mediana 143 zł/m². Skala od 30 do 679 zł/m².

Plan ogólny i plany miejscowe

Plan ogólny: jeszcze nie ogłoszono

W gminie Lubień planu ogólnego jeszcze nie ogłoszono w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 19.
Plany miejscowe
19 obowiązujące plany zagospodarowania przestrzennego w obszarze
Jaka część gminy jest objęta planem miejscowym
99,9 % dane GUS za rok 2024

Ceny gruntu budowlanego

Ceny liczone dla całego powiatu (powiat myślenicki) — próba pojedynczej gminy jest za mała, by publikować rozkład.

W gminie Lubień mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat myślenicki) to 89 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 66 a 122 zł/m² (39 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 12 miesięcy).
Mediana ceny gruntu budowlanego, powiat
89 zł/m² połowa transakcji z aktów notarialnych poniżej tej ceny, okres danych: 12 miesięcy — liczby dla całego powiatu (powiat myślenicki)
Typowy przedział cen od, powiat
66 zł/m² dolna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat myślenicki)
Typowy przedział cen do, powiat
122 zł/m² górna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat myślenicki)
Transakcje, powiat
39 sprzedaże gruntów budowlanych, okres danych: 12 miesięcy — liczby dla całego powiatu (powiat myślenicki)

Energia budynków

W gminie Lubień mediana EP ze świadectw energetycznych to 85 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 118 świadectw).
Mediana EP
85 kWh/m²·rok zapotrzebowanie na energię pierwotną ze świadectw energetycznych
Świadectwa
118 świadectwa energetyczne wystawione w obszarze

Przyłączenia OZE

W gminie Lubień na przyłączenie do sieci czeka 56,7 MW nowych źródeł — to 86. wynik wśród 102 powiatów, dla których znana jest kolejka. Liczba opisuje cały powiat — kolejka nie schodzi poniżej tego poziomu.
Moc w kolejce, powiat
56,7 MW moc źródeł czekających na przyłączenie do sieci, odczytana od operatora 2026-09-12 (liczba powiatu)
Grupa II, powiat
0 MW wnioski w drugiej grupie przyłączeniowej (liczba powiatu)
Grupa III, powiat
56,7 MW wnioski w trzeciej grupie przyłączeniowej (liczba powiatu)
stan na

Budowy

W gminie Lubień w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 41 spraw budowlanych, w tym 35 spraw o dom jednorodzinny — o 52,2% więcej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
Sprawy o dom jednorodzinny
35 sprawy o budynek mieszkalny jednorodzinny w ostatnich dwunastu miesiącach
Sprawy budowlane
41 pozwolenia i zgłoszenia poza sieciami uzbrojenia terenu, ostatnie dwanaście miesięcy
Pozwolenia
41 sprawy zakończone decyzją o pozwoleniu na budowę

Projekty unijne

W gminie Lubień dofinansowano z Funduszy Europejskich na lata 2021–2027 5 projektów, w tym 5 inwestycji.
Projekty unijne 2021–2027
5 z dofinansowaniem z Funduszy Europejskich, realizowane w gminie Lubień
Inwestycje
5 Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Fundusz Spójności i Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji
Projekty miękkie
0 Europejski Fundusz Społeczny Plus: szkolenia, zatrudnienie, usługi społeczne
Dofinansowanie UE
440 tys. zł z 1 projektu realizowanych wyłącznie w gminie Lubień

Z jakich programów

  • Fundusze Europejskie dla Małopolski — 3 projekty, w tym 1 w całości w gminie Lubień: 440 tys. zł dofinansowania UE
  • Program Interreg Polska-Słowacja 2021-2027 / Interreg Poľsko - Slovensko — 2 projekty
stan na

Ludność i gospodarka

W gminie Lubień ludzie wyjeżdżają — saldo migracji to −0,6 na 1000 mieszkańców (2025), nowych domów jednorodzinnych oddano 3,7 na 1000 mieszkańców (2025), na kilometrze kwadratowym mieszka 135 osób (2025) — według GUS.
Ile osób mieszka na kilometrze kwadratowym
134,6 os./km² dane GUS za rok 2025
Czy ludzie się tu wprowadzają, czy wyjeżdżają
-0,6 na 1000 mieszk. dane GUS za rok 2025
Nowe domy jednorodzinne na 1000 mieszkańców
3,7 dane GUS za rok 2025
Firmy w rejestrze na 1000 mieszkańców
103 dane GUS za rok 2025

Gdzie w gminie mieszkają ludzie

W gminie Lubień ludzie mieszkają zwarcie — połowa mieszkańców mieszka na 12,0% powierzchni gminy, a 46,7% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Poza tymi skupiskami działka bywa oddalona od najbliższych sąsiadów, a razem z nimi od sklepu i przystanku.
Rozmieszczenie mieszkańców: Gmina Lubień W gminie Lubień ludzie mieszkają zwarcie — połowa mieszkańców mieszka na 12,0% powierzchni gminy, a 46,7% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Poza tymi skupiskami działka bywa oddalona od najbliższych sąsiadów, a razem z nimi od sklepu i przystanku.
Każdy kwadrat to kilometr na kilometr; ciemniejszy znaczy więcej mieszkańców, a najciemniejszy to najliczniejszy kwadrat tej gminy. Kwadraty bez stałych mieszkańców zostają puste. (spis powszechny 2021).
Połowa mieszkańców mieszka na
12 % powierzchni spis powszechny 2021, siatka kwadratów kilometrowych
Powierzchnia bez stałych mieszkańców
46,7 % 35 kwadratów kilometrowych bez ani jednego mieszkańca
Kwadraty siatki w gminie
75 jeden kwadrat to kilometr na kilometr

Wyniki egzaminów

W gminie Lubień uczniowie napisali egzamin ósmoklasisty 2026 na 65,7 procent z języka polskiego i matematyki — wyżej niż w połowie gmin powiatu. Do egzaminu przystąpiło 116 uczniów.
Wynik egzaminu ósmoklasisty
65,7 % średnia z języka polskiego i matematyki, egzamin ósmoklasisty 2026; mediana gmin powiatu: 65,4%
Zdających
116 uczniów do egzaminu w roku 2026
Język polski
70,2 % wynik średni, zdających
Matematyka
61,2 % wynik średni, zdających
Język angielski
74,1 % wynik średni; zdających, nie każdy zdający wybiera ten język
Szkół z wynikiem
4 szkoły wszystkie szkoły gminy mają opublikowany wynik
Język polski — 70,2% (w czwartej ćwiartce polskich gmin)
Język polski: Gmina Lubień Język polski: wynik 70,2% leży w czwartej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 39,9%, pierwszy kwartyl 59,2%, mediana 62,6%, trzeci kwartyl 66,2%, najwyższy 77,3%.
najniższa gmina
39,9%
Q1
59,2%
mediana
62,6%
Q3
66,2%
najwyższa gmina
77,3%
Matematyka — 61,2% (w czwartej ćwiartce polskich gmin)
Matematyka: Gmina Lubień Matematyka: wynik 61,2% leży w czwartej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 28,3%, pierwszy kwartyl 45,8%, mediana 50,9%, trzeci kwartyl 55,8%, najwyższy 82,6%.
najniższa gmina
28,3%
Q1
45,8%
mediana
50,9%
Q3
55,8%
najwyższa gmina
82,6%
Język angielski — 74,1% (w czwartej ćwiartce polskich gmin)
Język angielski: Gmina Lubień Język angielski: wynik 74,1% leży w czwartej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 40,9%, pierwszy kwartyl 62,5%, mediana 67,7%, trzeci kwartyl 72,7%, najwyższy 94,4%.
najniższa gmina
40,9%
Q1
62,5%
mediana
67,7%
Q3
72,7%
najwyższa gmina
94,4%

Każda z czterech ćwiartek mieści jedną czwartą gmin, a nie jedną czwartą skali — dlatego mają różne szerokości. Rozkład liczony z gmin, w których do egzaminu przystąpiło co najmniej trzydzieścioro uczniów (2 159 gmin).

Podatki i budżet gminy

W gminie Lubień podatek od nieruchomości przyniósł w roku 2024 188 zł na mieszkańca — mniej niż mediana gmin powiatu (345 zł). Budżet za rok 2025 zamknął się nadwyżką 1,2 mln zł przy dochodach 80,5 mln zł.
Podatek od nieruchomości
188 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 345 zł na mieszkańca
Udział podatku od nieruchomości w dochodach własnych
9,6 % część dochodów własnych gminy, którą daje ten podatek, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 14,7%
Podatek od środków transportowych
34 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 34 zł na mieszkańca
Dochody budżetu
80,5 mln zł wszystkie dochody budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
Wydatki budżetu
79,3 mln zł wszystkie wydatki budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
Wynik budżetu
1,2 mln zł dochody minus wydatki, wartość ujemna to deficyt, dane GUS za rok 2025
Wynik operacyjny po spłacie rat
8,4 mln zł dochody bieżące minus wydatki bieżące i spłata rat kredytów i pożyczek, dane GUS za rok 2025
stan na

Miejsce w rankingach

W gminie Lubień najlepsza pozycja to 210. miejsce z 2 301 gmin w kraju — ranking „Pokrycie planami miejscowymi” (99,9 %, 2024 r.).
Dokąd przeprowadza się Polska
929 z 2 451 gmin w kraju · 83. z 181 gmin w województwie · 7. z 8 gmin w powiecie — −0,6 na 1000 mieszk. w 2025 r.
Gdzie oddaje się domy do użytku
549 z 2 479 gmin w kraju · 64. z 183 gmin w województwie · 9. z 9 gmin w powiecie — 3,7 na 1000 mieszk. w 2025 r.
Pokrycie planami miejscowymi
210 z 2 301 gmin w kraju · 35. z 148 gmin w województwie · 4. z 6 gmin w powiecie — 99,9 % w 2024 r.

Prawo miejscowe

W gminie Lubień w dziennikach urzędowych ogłoszono 21 aktów planistycznych, ostatni 2025-08-06.
Akty planistyczne
21 akty planowania przestrzennego ogłoszone dla obszaru

Najczęstsze pytania

Czy gmina Lubień ma plan ogólny?
W gminie Lubień planu ogólnego jeszcze nie ogłoszono w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 19.
Ile kosztuje działka budowlana w gminie Lubień?
W gminie Lubień mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat myślenicki) to 89 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 66 a 122 zł/m² (39 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 12 miesięcy).
Ile nowych domów oddano do użytku w gminie Lubień?
W gminie Lubień w roku 2025 oddano do użytku 3,7 nowych domów jednorodzinnych na 1000 mieszkańców — według GUS.
Ile domów zaczęto budować w gminie Lubień?
W gminie Lubień w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 41 spraw budowlanych, w tym 35 spraw o dom jednorodzinny — o 52,2% więcej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
Co mówią świadectwa energetyczne w gminie Lubień?
W gminie Lubień mediana EP ze świadectw energetycznych to 85 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 118 świadectw).
Ile mocy OZE czeka na przyłączenie do sieci w gminie Lubień?
W gminie Lubień na przyłączenie do sieci czeka 56,7 MW nowych źródeł — to 86. wynik wśród 102 powiatów, dla których znana jest kolejka. Liczba opisuje cały powiat — kolejka nie schodzi poniżej tego poziomu.
Jakie akty prawa miejscowego ogłoszono w gminie Lubień?
W gminie Lubień w dziennikach urzędowych ogłoszono 21 aktów planistycznych, ostatni 2025-08-06.

Pozostałe obszary w regionie

Pozostałe gminy w powiecie

Pojęcia z tej strony

  • Plan ogólny gminy (POG)

    Plan ogólny gminy to uchwała rady gminy, która dzieli cały jej obszar na strefy planistyczne i ustala dla nich ramy przyszłej zabudowy. Zastąpił studium uwarunkowań i w odróżnieniu od niego jest aktem prawa miejscowego.

  • Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP)

    Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego to akt prawa miejscowego, który ustala przeznaczenie konkretnych terenów w gminie. Tam, gdzie obowiązuje, to on rozstrzyga o zabudowie i decyzja o warunkach zabudowy nie jest potrzebna.

  • Rejestr Cen Nieruchomości (RCN)

    Rejestr Cen Nieruchomości to prowadzony przez starostwo powiatowe spis tego, co naprawdę zapłacono u notariusza. Nie zawiera ofert sprzedaży — wyłącznie zawarte transakcje.