Gmina Siepraw
Plan ogólny jest już ogłoszony w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 2. Stan na 2026-10-16.
Liczby całego powiatu: Powiat myślenicki stan na
Co znaczą kolory stref planu ogólnego
- Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową wielorodzinną SW
- Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową jednorodzinną SJ
- Strefa wielofunkcyjna z zabudową zagrodową SZ
- Strefa usługowa SU
- Strefa handlu wielkopowierzchniowego SH
- Strefa gospodarcza SP
- Strefa produkcji rolniczej SR
- Strefa infrastrukturalna SI
- Strefa zieleni i rekreacji SN
- Strefa cmentarzy SC
- Strefa górnictwa SG
- Strefa komunikacyjna SK
- Strefa otwarta SO
- Obszar uzupełnienia zabudowy
- Obszar zabudowy śródmiejskiej
Symbole i barwy są krajowe — tak samo wygląda plan ogólny każdej gminy. Nakładka projektu planu jest rysowana słabiej i nie ma mocy prawnej.
Ceny gruntu na tle innych obszarów
Rozkład cen gruntu budowlanego z aktów notarialnych: środkowa połowa transakcji i mediana, na wspólnej skali.
Plan ogólny i plany miejscowe
Plan ogólny: ogłoszony w dzienniku urzędowym (2026-08-31)
W gminie Siepraw plan ogólny jest już ogłoszony w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 2.- Plany miejscowe
- 2 obowiązujące plany zagospodarowania przestrzennego w obszarze
- Jaka część gminy jest objęta planem miejscowym
- 100,2 % dane GUS za rok 2024
Ceny gruntu budowlanego
Ceny liczone dla całego powiatu (powiat myślenicki) — próba pojedynczej gminy jest za mała, by publikować rozkład.
W gminie Siepraw mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat myślenicki) to 89 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 66 a 122 zł/m² (39 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 12 miesięcy).- Mediana ceny gruntu budowlanego, powiat
- 89 zł/m² połowa transakcji z aktów notarialnych poniżej tej ceny, okres danych: 12 miesięcy — liczby dla całego powiatu (powiat myślenicki)
- Typowy przedział cen od, powiat
- 66 zł/m² dolna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat myślenicki)
- Typowy przedział cen do, powiat
- 122 zł/m² górna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat myślenicki)
- Transakcje, powiat
- 39 sprzedaże gruntów budowlanych, okres danych: 12 miesięcy — liczby dla całego powiatu (powiat myślenicki)
Energia budynków
W gminie Siepraw mediana EP ze świadectw energetycznych to 74 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 287 świadectw).- Mediana EP
- 74 kWh/m²·rok zapotrzebowanie na energię pierwotną ze świadectw energetycznych
- Świadectwa
- 287 świadectwa energetyczne wystawione w obszarze
Przyłączenia OZE
W gminie Siepraw na przyłączenie do sieci czeka 56,7 MW nowych źródeł — to 86. wynik wśród 102 powiatów, dla których znana jest kolejka. Liczba opisuje cały powiat — kolejka nie schodzi poniżej tego poziomu.- Moc w kolejce, powiat
- 56,7 MW moc źródeł czekających na przyłączenie do sieci, odczytana od operatora 2026-09-12 (liczba powiatu)
- Grupa II, powiat
- 0 MW wnioski w drugiej grupie przyłączeniowej (liczba powiatu)
- Grupa III, powiat
- 56,7 MW wnioski w trzeciej grupie przyłączeniowej (liczba powiatu)
Budowy
W gminie Siepraw w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 74 sprawy budowlane, w tym 66 spraw o dom jednorodzinny — o 11,9% więcej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.- Sprawy o dom jednorodzinny
- 66 sprawy o budynek mieszkalny jednorodzinny w ostatnich dwunastu miesiącach
- Sprawy budowlane
- 74 pozwolenia i zgłoszenia poza sieciami uzbrojenia terenu, ostatnie dwanaście miesięcy
- Pozwolenia
- 74 sprawy zakończone decyzją o pozwoleniu na budowę
Projekty unijne
W gminie Siepraw dofinansowano z Funduszy Europejskich na lata 2021–2027 11 projektów, w tym 7 inwestycji.- Projekty unijne 2021–2027
- 11 z dofinansowaniem z Funduszy Europejskich, realizowane w gminie Siepraw
- Inwestycje
- 7 Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Fundusz Spójności i Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji
- Projekty miękkie
- 4 Europejski Fundusz Społeczny Plus: szkolenia, zatrudnienie, usługi społeczne
- Dofinansowanie UE
- 3,8 mln zł z 7 projektów realizowanych wyłącznie w gminie Siepraw
Z jakich programów
- Fundusze Europejskie dla Małopolski — 10 projektów, w tym 7 w całości w gminie Siepraw: 3,8 mln zł dofinansowania UE
- Program Interreg Polska-Słowacja 2021-2027 / Interreg Poľsko - Slovensko — 1 projekt
Ludność i gospodarka
W gminie Siepraw ludzie się wprowadzają — saldo migracji to +7,2 na 1000 mieszkańców (2025), nowych domów jednorodzinnych oddano 4,0 na 1000 mieszkańców (2025), na kilometrze kwadratowym mieszka 308 osób (2025) — według GUS.- Ile osób mieszka na kilometrze kwadratowym
- 307,8 os./km² dane GUS za rok 2025
- Czy ludzie się tu wprowadzają, czy wyjeżdżają
- 7,2 na 1000 mieszk. dane GUS za rok 2025
- Nowe domy jednorodzinne na 1000 mieszkańców
- 4 dane GUS za rok 2025
- Firmy w rejestrze na 1000 mieszkańców
- 137 dane GUS za rok 2025
Gdzie w gminie mieszkają ludzie
W gminie Siepraw zabudowa jest rozproszona, ale ma wyraźne skupiska — połowa mieszkańców mieszka na 33,3% powierzchni gminy, a 0,0% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Sąsiedzi bywają więc blisko w wielu miejscach naraz, ale rzadziej tworzą jedno centrum z usługami.- Połowa mieszkańców mieszka na
- 33,3 % powierzchni spis powszechny 2021, siatka kwadratów kilometrowych
- Powierzchnia bez stałych mieszkańców
- 0 % 0 kwadratów kilometrowych bez ani jednego mieszkańca
- Kwadraty siatki w gminie
- 33 jeden kwadrat to kilometr na kilometr
Wyniki egzaminów
W gminie Siepraw uczniowie napisali egzamin ósmoklasisty 2026 na 73,2 procent z języka polskiego i matematyki — wyżej niż w połowie gmin powiatu. Do egzaminu przystąpiło 105 uczniów.- Wynik egzaminu ósmoklasisty
- 73,2 % średnia z języka polskiego i matematyki, egzamin ósmoklasisty 2026; mediana gmin powiatu: 65,4%
- Zdających
- 105 uczniów do egzaminu w roku 2026
- Język polski
- 72,4 % wynik średni, zdających
- Matematyka
- 73,9 % wynik średni, zdających
- Język angielski
- 81,4 % wynik średni; zdających, nie każdy zdający wybiera ten język
- Szkół z wynikiem
- 4 szkoły wszystkie szkoły gminy mają opublikowany wynik
- najniższa gmina
- 39,9%
- Q1
- 59,2%
- mediana
- 62,6%
- Q3
- 66,2%
- najwyższa gmina
- 77,3%
- najniższa gmina
- 28,3%
- Q1
- 45,8%
- mediana
- 50,9%
- Q3
- 55,8%
- najwyższa gmina
- 82,6%
- najniższa gmina
- 40,9%
- Q1
- 62,5%
- mediana
- 67,7%
- Q3
- 72,7%
- najwyższa gmina
- 94,4%
Każda z czterech ćwiartek mieści jedną czwartą gmin, a nie jedną czwartą skali — dlatego mają różne szerokości. Rozkład liczony z gmin, w których do egzaminu przystąpiło co najmniej trzydzieścioro uczniów (2 159 gmin).
Podatki i budżet gminy
W gminie Siepraw podatek od nieruchomości przyniósł w roku 2024 499 zł na mieszkańca — więcej niż mediana gmin powiatu (345 zł). Budżet za rok 2025 zamknął się nadwyżką 5,1 mln zł przy dochodach 79,1 mln zł.- Podatek od nieruchomości
- 499 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 345 zł na mieszkańca
- Udział podatku od nieruchomości w dochodach własnych
- 14,5 % część dochodów własnych gminy, którą daje ten podatek, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 14,7%
- Podatek od środków transportowych
- 12 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 34 zł na mieszkańca
- Dochody budżetu
- 79,1 mln zł wszystkie dochody budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
- Wydatki budżetu
- 73,9 mln zł wszystkie wydatki budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
- Wynik budżetu
- 5,1 mln zł dochody minus wydatki, wartość ujemna to deficyt, dane GUS za rok 2025
- Wynik operacyjny po spłacie rat
- 7,9 mln zł dochody bieżące minus wydatki bieżące i spłata rat kredytów i pożyczek, dane GUS za rok 2025
Miejsce w rankingach
W gminie Siepraw najlepsza pozycja to 234. miejsce z 2 451 gmin w kraju — ranking „Dokąd przeprowadza się Polska” (7,2 na 1000 mieszk., 2025 r.).- Dokąd przeprowadza się Polska
- 234 z 2 451 gmin w kraju · 9. z 181 gmin w województwie · 1. z 8 gmin w powiecie — 7,2 na 1000 mieszk. w 2025 r.
- Gdzie oddaje się domy do użytku
- 474 z 2 479 gmin w kraju · 54. z 183 gmin w województwie · 6. z 9 gmin w powiecie — 4,0 na 1000 mieszk. w 2025 r.
Prawo miejscowe
W gminie Siepraw w dziennikach urzędowych ogłoszono 13 aktów planistycznych, ostatni 2026-08-31.- Akty planistyczne
- 13 akty planowania przestrzennego ogłoszone dla obszaru
- · plan ogólny gminy · Uchwała Nr XXV/204/26 Rady Gminy Siepraw z dnia 24 sierpnia 2026 r. w sprawie uchwalenia planu ogólnego gminy Siepraw
- · plan miejscowy · Uchwała Nr XIV/110/25 Rady Gminy Siepraw z dnia 2 lipca 2025 r. w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla obszaru Gminy Siepraw w granicach administracyjnych wsi: Siepraw, Zakliczyn, Czechówka i Łyczanka – obszar A
- · plan miejscowy · Uchwała Nr XLI/340/22 Rady Gminy Siepraw z dnia 28 grudnia 2022 r. w sprawie uchwalenia zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla obszaru gminy Siepraw w granicach administracyjnych wsi: Siepraw, Zakliczyn, Czechówka i Łyczanka - etap II.
- · plan miejscowy · Uchwała Nr XXXV/314/22 Rady Gminy Siepraw z dnia 22 sierpnia 2022 r. w sprawie uchwalenia zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla obszaru gminy Siepraw w granicach administracyjnych wsi: Siepraw, Zakliczyn, Czechówka i Łyczanka - etap I.
- · plan miejscowy · Uchwała Nr X/84/19 Rady Gminy Siepraw z dnia 30 września 2019 r. w sprawie zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla obszaru Gminy Siepraw w granicach administracyjnych wsi: Siepraw, Zakliczyn, Czechówka i Łyczanka
- · plan miejscowy · Uchwała Nr VII/58/19 Rady Gminy Siepraw z dnia 13 czerwca 2019 r. w sprawie uchwalenia zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla obszaru Gminy Siepraw
- · plan miejscowy · Uchwała Nr XXXIV/339/18 Rady Gminy Siepraw z dnia 20 września 2018 r. w sprawie uchwalenia zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla obszaru Gminy Siepraw
- · plan miejscowy · Uchwała Nr XXX/285/17 Rady Gminy Siepraw z dnia 28 grudnia 2017 r. w sprawie uchwalenia zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla obszaru Gminy Siepraw
- · plan miejscowy · Uchwała Nr XXVIII/247/17 Rady Gminy Siepraw z dnia 5 października 2017 r. w sprawie uchwalenia zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla obszaru Gminy Siepraw
- · plan miejscowy · Uchwała nr XXIV/208/13 Rady Gminy Siepraw z dnia 10 kwietnia 2013 r. w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla obszaru Gminy Siepraw w granicach administracyjnych wsi: Siepraw, Zakliczyn, Czechówka i Łyczanka
Najczęstsze pytania
- Czy gmina Siepraw ma plan ogólny?
- W gminie Siepraw plan ogólny jest już ogłoszony w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 2.
- Ile kosztuje działka budowlana w gminie Siepraw?
- W gminie Siepraw mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat myślenicki) to 89 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 66 a 122 zł/m² (39 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 12 miesięcy).
- Ile nowych domów oddano do użytku w gminie Siepraw?
- W gminie Siepraw w roku 2025 oddano do użytku 4,0 nowych domów jednorodzinnych na 1000 mieszkańców — według GUS.
- Ile domów zaczęto budować w gminie Siepraw?
- W gminie Siepraw w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 74 sprawy budowlane, w tym 66 spraw o dom jednorodzinny — o 11,9% więcej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
- Co mówią świadectwa energetyczne w gminie Siepraw?
- W gminie Siepraw mediana EP ze świadectw energetycznych to 74 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 287 świadectw).
- Ile mocy OZE czeka na przyłączenie do sieci w gminie Siepraw?
- W gminie Siepraw na przyłączenie do sieci czeka 56,7 MW nowych źródeł — to 86. wynik wśród 102 powiatów, dla których znana jest kolejka. Liczba opisuje cały powiat — kolejka nie schodzi poniżej tego poziomu.
- Jakie akty prawa miejscowego ogłoszono w gminie Siepraw?
- W gminie Siepraw w dziennikach urzędowych ogłoszono 13 aktów planistycznych, ostatni 2026-08-31.
Pozostałe obszary w regionie
Pozostałe gminy w powiecie
Pojęcia z tej strony
-
Plan ogólny gminy (POG)
Plan ogólny gminy to uchwała rady gminy, która dzieli cały jej obszar na strefy planistyczne i ustala dla nich ramy przyszłej zabudowy. Zastąpił studium uwarunkowań i w odróżnieniu od niego jest aktem prawa miejscowego.
-
Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP)
Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego to akt prawa miejscowego, który ustala przeznaczenie konkretnych terenów w gminie. Tam, gdzie obowiązuje, to on rozstrzyga o zabudowie i decyzja o warunkach zabudowy nie jest potrzebna.
-
Rejestr Cen Nieruchomości (RCN)
Rejestr Cen Nieruchomości to prowadzony przez starostwo powiatowe spis tego, co naprawdę zapłacono u notariusza. Nie zawiera ofert sprzedaży — wyłącznie zawarte transakcje.