Przejdź do treści
Landeva — strona główna

Gmina Wiśniowa

Mediana EP ze świadectw energetycznych to 83 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 136 świadectw). Stan na 2026-10-17.

Liczby całego powiatu: Powiat myślenicki stan na

Sprawdź działkę — gmina Wiśniowa

Granice: Gmina Wiśniowa
Co znaczą kolory stref planu ogólnego
  • Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową wielorodzinną SW
  • Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową jednorodzinną SJ
  • Strefa wielofunkcyjna z zabudową zagrodową SZ
  • Strefa usługowa SU
  • Strefa handlu wielkopowierzchniowego SH
  • Strefa gospodarcza SP
  • Strefa produkcji rolniczej SR
  • Strefa infrastrukturalna SI
  • Strefa zieleni i rekreacji SN
  • Strefa cmentarzy SC
  • Strefa górnictwa SG
  • Strefa komunikacyjna SK
  • Strefa otwarta SO
  • Obszar uzupełnienia zabudowy
  • Obszar zabudowy śródmiejskiej

Symbole i barwy są krajowe — tak samo wygląda plan ogólny każdej gminy. Nakładka projektu planu jest rysowana słabiej i nie ma mocy prawnej.

Granice: Gmina Wiśniowa. Po przewinięciu mapa pokazuje strefy planu ogólnego i projektów planów — projekt nie ma mocy prawnej. Kadr otwiera się w skali, w której rządowa usługa te strefy rysuje; po oddaleniu mapy znikają.

Ceny gruntu na tle innych obszarów

Rozkład cen gruntu budowlanego z aktów notarialnych: środkowa połowa transakcji i mediana, na wspólnej skali.

powiat myślenicki 89 zł/m²
woj. małopolskie 120 zł/m²
Polska 143 zł/m²
30 zł/m² 679 zł/m²
Rozkład cen gruntu budowlanego: powiat myślenicki — mediana 89 zł/m²; woj. małopolskie — mediana 120 zł/m²; Polska — mediana 143 zł/m². Skala od 30 do 679 zł/m².

Plan ogólny i plany miejscowe

Plan ogólny: jeszcze nie ogłoszono

W gminie Wiśniowa planu ogólnego jeszcze nie ogłoszono w dzienniku urzędowym.
Jaka część gminy jest objęta planem miejscowym
100 % dane GUS za rok 2024

Ceny gruntu budowlanego

Ceny liczone dla całego powiatu (powiat myślenicki) — próba pojedynczej gminy jest za mała, by publikować rozkład.

W gminie Wiśniowa mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat myślenicki) to 89 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 66 a 122 zł/m² (39 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 12 miesięcy).
Mediana ceny gruntu budowlanego, powiat
89 zł/m² połowa transakcji z aktów notarialnych poniżej tej ceny, okres danych: 12 miesięcy — liczby dla całego powiatu (powiat myślenicki)
Typowy przedział cen od, powiat
66 zł/m² dolna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat myślenicki)
Typowy przedział cen do, powiat
122 zł/m² górna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat myślenicki)
Transakcje, powiat
39 sprzedaże gruntów budowlanych, okres danych: 12 miesięcy — liczby dla całego powiatu (powiat myślenicki)

Energia budynków

W gminie Wiśniowa mediana EP ze świadectw energetycznych to 83 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 136 świadectw).
Mediana EP
83 kWh/m²·rok zapotrzebowanie na energię pierwotną ze świadectw energetycznych
Świadectwa
136 świadectwa energetyczne wystawione w obszarze

Przyłączenia OZE

W gminie Wiśniowa na przyłączenie do sieci czeka 56,7 MW nowych źródeł — to 86. wynik wśród 102 powiatów, dla których znana jest kolejka. Liczba opisuje cały powiat — kolejka nie schodzi poniżej tego poziomu.
Moc w kolejce, powiat
56,7 MW moc źródeł czekających na przyłączenie do sieci, odczytana od operatora 2026-09-12 (liczba powiatu)
Grupa II, powiat
0 MW wnioski w drugiej grupie przyłączeniowej (liczba powiatu)
Grupa III, powiat
56,7 MW wnioski w trzeciej grupie przyłączeniowej (liczba powiatu)
stan na

Budowy

W gminie Wiśniowa w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 32 sprawy budowlane, w tym 29 spraw o dom jednorodzinny — o 20,8% więcej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
Sprawy o dom jednorodzinny
29 sprawy o budynek mieszkalny jednorodzinny w ostatnich dwunastu miesiącach
Sprawy budowlane
32 pozwolenia i zgłoszenia poza sieciami uzbrojenia terenu, ostatnie dwanaście miesięcy
Pozwolenia
32 sprawy zakończone decyzją o pozwoleniu na budowę

Projekty unijne

W gminie Wiśniowa dofinansowano z Funduszy Europejskich na lata 2021–2027 8 projektów, w tym 8 inwestycji.
Projekty unijne 2021–2027
8 z dofinansowaniem z Funduszy Europejskich, realizowane w gminie Wiśniowa
Inwestycje
8 Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Fundusz Spójności i Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji
Projekty miękkie
0 Europejski Fundusz Społeczny Plus: szkolenia, zatrudnienie, usługi społeczne
Dofinansowanie UE
4,5 mln zł z 2 projektów realizowanych wyłącznie w gminie Wiśniowa

Z jakich programów

  • Fundusze Europejskie dla Małopolski — 5 projektów, w tym 2 w całości w gminie Wiśniowa: 4,5 mln zł dofinansowania UE
  • Program Interreg Polska-Słowacja 2021-2027 / Interreg Poľsko - Slovensko — 2 projekty
  • Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko — 1 projekt
stan na

Ludność i gospodarka

W gminie Wiśniowa ludzie się wprowadzają — saldo migracji to +1,2 na 1000 mieszkańców (2025), nowych domów jednorodzinnych oddano 4,0 na 1000 mieszkańców (2025), na kilometrze kwadratowym mieszka 113 osób (2025) — według GUS.
Ile osób mieszka na kilometrze kwadratowym
112,6 os./km² dane GUS za rok 2025
Czy ludzie się tu wprowadzają, czy wyjeżdżają
1,2 na 1000 mieszk. dane GUS za rok 2025
Nowe domy jednorodzinne na 1000 mieszkańców
4 dane GUS za rok 2025
Firmy w rejestrze na 1000 mieszkańców
121 dane GUS za rok 2025

Gdzie w gminie mieszkają ludzie

W gminie Wiśniowa zabudowa jest rozproszona, ale ma wyraźne skupiska — połowa mieszkańców mieszka na 21,2% powierzchni gminy, a 10,6% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Sąsiedzi bywają więc blisko w wielu miejscach naraz, ale rzadziej tworzą jedno centrum z usługami.
Rozmieszczenie mieszkańców: Gmina Wiśniowa W gminie Wiśniowa zabudowa jest rozproszona, ale ma wyraźne skupiska — połowa mieszkańców mieszka na 21,2% powierzchni gminy, a 10,6% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Sąsiedzi bywają więc blisko w wielu miejscach naraz, ale rzadziej tworzą jedno centrum z usługami.
Każdy kwadrat to kilometr na kilometr; ciemniejszy znaczy więcej mieszkańców, a najciemniejszy to najliczniejszy kwadrat tej gminy. Kwadraty bez stałych mieszkańców zostają puste. (spis powszechny 2021).
Połowa mieszkańców mieszka na
21,2 % powierzchni spis powszechny 2021, siatka kwadratów kilometrowych
Powierzchnia bez stałych mieszkańców
10,6 % 7 kwadratów kilometrowych bez ani jednego mieszkańca
Kwadraty siatki w gminie
66 jeden kwadrat to kilometr na kilometr

Wyniki egzaminów

W gminie Wiśniowa uczniowie napisali egzamin ósmoklasisty 2026 na 64,5 procent z języka polskiego i matematyki — niżej niż w połowie gmin powiatu. Do egzaminu przystąpiło 88 uczniów.
Wynik egzaminu ósmoklasisty
64,5 % średnia z języka polskiego i matematyki, egzamin ósmoklasisty 2026; mediana gmin powiatu: 65,4%
Zdających
88 uczniów do egzaminu w roku 2026
Język polski
66,5 % wynik średni, zdających
Matematyka
62,6 % wynik średni, zdających
Język angielski
66,1 % wynik średni; zdających, nie każdy zdający wybiera ten język
Szkół z wynikiem
4 szkoły z 5 szkół; wynik publikuje się od pięciorga zdających
Język polski — 66,5% (w czwartej ćwiartce polskich gmin)
Język polski: Gmina Wiśniowa Język polski: wynik 66,5% leży w czwartej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 39,9%, pierwszy kwartyl 59,2%, mediana 62,6%, trzeci kwartyl 66,2%, najwyższy 77,3%.
najniższa gmina
39,9%
Q1
59,2%
mediana
62,6%
Q3
66,2%
najwyższa gmina
77,3%
Matematyka — 62,6% (w czwartej ćwiartce polskich gmin)
Matematyka: Gmina Wiśniowa Matematyka: wynik 62,6% leży w czwartej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 28,3%, pierwszy kwartyl 45,8%, mediana 50,9%, trzeci kwartyl 55,8%, najwyższy 82,6%.
najniższa gmina
28,3%
Q1
45,8%
mediana
50,9%
Q3
55,8%
najwyższa gmina
82,6%
Język angielski — 66,1% (w drugiej ćwiartce polskich gmin)
Język angielski: Gmina Wiśniowa Język angielski: wynik 66,1% leży w drugiej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 40,9%, pierwszy kwartyl 62,5%, mediana 67,7%, trzeci kwartyl 72,7%, najwyższy 94,4%.
najniższa gmina
40,9%
Q1
62,5%
mediana
67,7%
Q3
72,7%
najwyższa gmina
94,4%

Każda z czterech ćwiartek mieści jedną czwartą gmin, a nie jedną czwartą skali — dlatego mają różne szerokości. Rozkład liczony z gmin, w których do egzaminu przystąpiło co najmniej trzydzieścioro uczniów (2 159 gmin).

Podatki i budżet gminy

W gminie Wiśniowa podatek od nieruchomości przyniósł w roku 2024 219 zł na mieszkańca — mniej niż mediana gmin powiatu (345 zł). Budżet za rok 2025 zamknął się nadwyżką 4,9 mln zł przy dochodach 65,1 mln zł.
Podatek od nieruchomości
219 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 345 zł na mieszkańca
Udział podatku od nieruchomości w dochodach własnych
9,1 % część dochodów własnych gminy, którą daje ten podatek, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 14,7%
Podatek od środków transportowych
18 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 34 zł na mieszkańca
Dochody budżetu
65,1 mln zł wszystkie dochody budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
Wydatki budżetu
60,2 mln zł wszystkie wydatki budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
Wynik budżetu
4,9 mln zł dochody minus wydatki, wartość ujemna to deficyt, dane GUS za rok 2025
Wynik operacyjny po spłacie rat
6 mln zł dochody bieżące minus wydatki bieżące i spłata rat kredytów i pożyczek, dane GUS za rok 2025
stan na

Miejsce w rankingach

W gminie Wiśniowa najlepsza pozycja to 1. miejsce z 2 301 gmin w kraju — ranking „Pokrycie planami miejscowymi” (100,0 %, 2024 r.).
Dokąd przeprowadza się Polska
651 z 2 451 gmin w kraju · 52. z 181 gmin w województwie · 4. z 8 gmin w powiecie — 1,2 na 1000 mieszk. w 2025 r.
Gdzie oddaje się domy do użytku
478 z 2 479 gmin w kraju · 55. z 183 gmin w województwie · 7. z 9 gmin w powiecie — 4,0 na 1000 mieszk. w 2025 r.
Pokrycie planami miejscowymi
1 z 2 301 gmin w kraju · 1. z 148 gmin w województwie · 1. z 6 gmin w powiecie — 100,0 % w 2024 r.

Prawo miejscowe

W gminie Wiśniowa w dziennikach urzędowych ogłoszono 25 aktów planistycznych, ostatni 2026-10-17.
Akty planistyczne
25 akty planowania przestrzennego ogłoszone dla obszaru

Najczęstsze pytania

Czy gmina Wiśniowa ma plan ogólny?
W gminie Wiśniowa planu ogólnego jeszcze nie ogłoszono w dzienniku urzędowym.
Ile kosztuje działka budowlana w gminie Wiśniowa?
W gminie Wiśniowa mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat myślenicki) to 89 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 66 a 122 zł/m² (39 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 12 miesięcy).
Ile nowych domów oddano do użytku w gminie Wiśniowa?
W gminie Wiśniowa w roku 2025 oddano do użytku 4,0 nowych domów jednorodzinnych na 1000 mieszkańców — według GUS.
Ile domów zaczęto budować w gminie Wiśniowa?
W gminie Wiśniowa w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 32 sprawy budowlane, w tym 29 spraw o dom jednorodzinny — o 20,8% więcej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
Co mówią świadectwa energetyczne w gminie Wiśniowa?
W gminie Wiśniowa mediana EP ze świadectw energetycznych to 83 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 136 świadectw).
Ile mocy OZE czeka na przyłączenie do sieci w gminie Wiśniowa?
W gminie Wiśniowa na przyłączenie do sieci czeka 56,7 MW nowych źródeł — to 86. wynik wśród 102 powiatów, dla których znana jest kolejka. Liczba opisuje cały powiat — kolejka nie schodzi poniżej tego poziomu.
Jakie akty prawa miejscowego ogłoszono w gminie Wiśniowa?
W gminie Wiśniowa w dziennikach urzędowych ogłoszono 25 aktów planistycznych, ostatni 2026-10-17.

Pozostałe obszary w regionie

Pozostałe gminy w powiecie

Pojęcia z tej strony

  • Plan ogólny gminy (POG)

    Plan ogólny gminy to uchwała rady gminy, która dzieli cały jej obszar na strefy planistyczne i ustala dla nich ramy przyszłej zabudowy. Zastąpił studium uwarunkowań i w odróżnieniu od niego jest aktem prawa miejscowego.

  • Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP)

    Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego to akt prawa miejscowego, który ustala przeznaczenie konkretnych terenów w gminie. Tam, gdzie obowiązuje, to on rozstrzyga o zabudowie i decyzja o warunkach zabudowy nie jest potrzebna.

  • Rejestr Cen Nieruchomości (RCN)

    Rejestr Cen Nieruchomości to prowadzony przez starostwo powiatowe spis tego, co naprawdę zapłacono u notariusza. Nie zawiera ofert sprzedaży — wyłącznie zawarte transakcje.