Gmina Myślenice
Mediana EP ze świadectw energetycznych to 91 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 2 011 świadectw). Stan na 2026-10-17.
Liczby całego powiatu: Powiat myślenicki stan na
Co znaczą kolory stref planu ogólnego
- Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową wielorodzinną SW
- Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową jednorodzinną SJ
- Strefa wielofunkcyjna z zabudową zagrodową SZ
- Strefa usługowa SU
- Strefa handlu wielkopowierzchniowego SH
- Strefa gospodarcza SP
- Strefa produkcji rolniczej SR
- Strefa infrastrukturalna SI
- Strefa zieleni i rekreacji SN
- Strefa cmentarzy SC
- Strefa górnictwa SG
- Strefa komunikacyjna SK
- Strefa otwarta SO
- Obszar uzupełnienia zabudowy
- Obszar zabudowy śródmiejskiej
Symbole i barwy są krajowe — tak samo wygląda plan ogólny każdej gminy. Nakładka projektu planu jest rysowana słabiej i nie ma mocy prawnej.
Ceny gruntu na tle innych obszarów
Rozkład cen gruntu budowlanego z aktów notarialnych: środkowa połowa transakcji i mediana, na wspólnej skali.
Plan ogólny i plany miejscowe
Plan ogólny: jeszcze nie ogłoszono
W gminie Myślenice planu ogólnego jeszcze nie ogłoszono w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 38.- Plany miejscowe
- 38 obowiązujące plany zagospodarowania przestrzennego w obszarze
- Jaka część gminy jest objęta planem miejscowym
- 83,7 % dane GUS za rok 2024
Ceny gruntu budowlanego
Ceny liczone dla całego powiatu (powiat myślenicki) — próba pojedynczej gminy jest za mała, by publikować rozkład.
W gminie Myślenice mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat myślenicki) to 89 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 66 a 122 zł/m² (39 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 12 miesięcy).- Mediana ceny gruntu budowlanego, powiat
- 89 zł/m² połowa transakcji z aktów notarialnych poniżej tej ceny, okres danych: 12 miesięcy — liczby dla całego powiatu (powiat myślenicki)
- Typowy przedział cen od, powiat
- 66 zł/m² dolna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat myślenicki)
- Typowy przedział cen do, powiat
- 122 zł/m² górna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat myślenicki)
- Transakcje, powiat
- 39 sprzedaże gruntów budowlanych, okres danych: 12 miesięcy — liczby dla całego powiatu (powiat myślenicki)
Energia budynków
W gminie Myślenice mediana EP ze świadectw energetycznych to 91 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 2 011 świadectw).- Mediana EP
- 91 kWh/m²·rok zapotrzebowanie na energię pierwotną ze świadectw energetycznych
- Świadectwa
- 2 011 świadectwa energetyczne wystawione w obszarze
Przyłączenia OZE
W gminie Myślenice na przyłączenie do sieci czeka 56,7 MW nowych źródeł — to 86. wynik wśród 102 powiatów, dla których znana jest kolejka. Liczba opisuje cały powiat — kolejka nie schodzi poniżej tego poziomu.- Moc w kolejce, powiat
- 56,7 MW moc źródeł czekających na przyłączenie do sieci, odczytana od operatora 2026-09-12 (liczba powiatu)
- Grupa II, powiat
- 0 MW wnioski w drugiej grupie przyłączeniowej (liczba powiatu)
- Grupa III, powiat
- 56,7 MW wnioski w trzeciej grupie przyłączeniowej (liczba powiatu)
Budowy
W gminie Myślenice w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 170 spraw budowlanych, w tym 137 spraw o dom jednorodzinny — o 25,9% mniej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.- Sprawy o dom jednorodzinny
- 137 sprawy o budynek mieszkalny jednorodzinny w ostatnich dwunastu miesiącach
- Sprawy budowlane
- 170 pozwolenia i zgłoszenia poza sieciami uzbrojenia terenu, ostatnie dwanaście miesięcy
- Pozwolenia
- 169 sprawy zakończone decyzją o pozwoleniu na budowę
Projekty unijne
W gminie Myślenice dofinansowano z Funduszy Europejskich na lata 2021–2027 30 projektów, w tym 27 inwestycji.- Projekty unijne 2021–2027
- 30 z dofinansowaniem z Funduszy Europejskich, realizowane w gminie Myślenice
- Inwestycje
- 27 Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Fundusz Spójności i Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji
- Projekty miękkie
- 3 Europejski Fundusz Społeczny Plus: szkolenia, zatrudnienie, usługi społeczne
- Dofinansowanie UE
- 82,8 mln zł z 18 projektów realizowanych wyłącznie w gminie Myślenice
Z jakich programów
- Fundusze Europejskie dla Małopolski — 19 projektów, w tym 15 w całości w gminie Myślenice: 68,3 mln zł dofinansowania UE
- Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki — 4 projekty, w tym 2 w całości w gminie Myślenice: 2,6 mln zł dofinansowania UE
- Program Interreg Polska-Słowacja 2021-2027 / Interreg Poľsko - Slovensko — 4 projekty
- Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko — 3 projekty, w tym 1 w całości w gminie Myślenice: 11,9 mln zł dofinansowania UE
Ludność i gospodarka
W gminie Myślenice ludzie się wprowadzają — saldo migracji to +0,8 na 1000 mieszkańców (2025), nowych domów jednorodzinnych oddano 5,3 na 1000 mieszkańców (2025), na kilometrze kwadratowym mieszka 296 osób (2025) — według GUS.- Ile osób mieszka na kilometrze kwadratowym
- 296,1 os./km² dane GUS za rok 2025
- Czy ludzie się tu wprowadzają, czy wyjeżdżają
- 0,8 na 1000 mieszk. dane GUS za rok 2025
- Nowe domy jednorodzinne na 1000 mieszkańców
- 5,3 dane GUS za rok 2025
- Firmy w rejestrze na 1000 mieszkańców
- 160 dane GUS za rok 2025
Gdzie w gminie mieszkają ludzie
W gminie Myślenice ludzie mieszkają zwarcie — połowa mieszkańców mieszka na 13,6% powierzchni gminy, a 9,1% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Poza tymi skupiskami działka bywa oddalona od najbliższych sąsiadów, a razem z nimi od sklepu i przystanku.- Połowa mieszkańców mieszka na
- 13,6 % powierzchni spis powszechny 2021, siatka kwadratów kilometrowych
- Powierzchnia bez stałych mieszkańców
- 9,1 % 14 kwadratów kilometrowych bez ani jednego mieszkańca
- Kwadraty siatki w gminie
- 154 jeden kwadrat to kilometr na kilometr
Wyniki egzaminów
W gminie Myślenice uczniowie napisali egzamin ósmoklasisty 2026 na 68,2 procent z języka polskiego i matematyki — wyżej niż w połowie gmin powiatu. Do egzaminu przystąpiło 538 uczniów.- Wynik egzaminu ósmoklasisty
- 68,2 % średnia z języka polskiego i matematyki, egzamin ósmoklasisty 2026; mediana gmin powiatu: 65,4%
- Zdających
- 538 uczniów do egzaminu w roku 2026
- Język polski
- 72,2 % wynik średni, zdających
- Matematyka
- 64,2 % wynik średni, zdających
- Język angielski
- 78,3 % wynik średni; zdających, nie każdy zdający wybiera ten język
- Szkół z wynikiem
- 19 szkół wszystkie szkoły gminy mają opublikowany wynik
- najniższa gmina
- 39,9%
- Q1
- 59,2%
- mediana
- 62,6%
- Q3
- 66,2%
- najwyższa gmina
- 77,3%
- najniższa gmina
- 28,3%
- Q1
- 45,8%
- mediana
- 50,9%
- Q3
- 55,8%
- najwyższa gmina
- 82,6%
- najniższa gmina
- 40,9%
- Q1
- 62,5%
- mediana
- 67,7%
- Q3
- 72,7%
- najwyższa gmina
- 94,4%
Każda z czterech ćwiartek mieści jedną czwartą gmin, a nie jedną czwartą skali — dlatego mają różne szerokości. Rozkład liczony z gmin, w których do egzaminu przystąpiło co najmniej trzydzieścioro uczniów (2 159 gmin).
Podatki i budżet gminy
W gminie Myślenice podatek od nieruchomości przyniósł w roku 2024 668 zł na mieszkańca — więcej niż mediana gmin powiatu (345 zł). Budżet za rok 2025 zamknął się deficytem 2,7 mln zł przy dochodach 394,6 mln zł.- Podatek od nieruchomości
- 668 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 345 zł na mieszkańca
- Udział podatku od nieruchomości w dochodach własnych
- 19,7 % część dochodów własnych gminy, którą daje ten podatek, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 14,7%
- Podatek od środków transportowych
- 27 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 34 zł na mieszkańca
- Dochody budżetu
- 394,6 mln zł wszystkie dochody budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
- Wydatki budżetu
- 397,3 mln zł wszystkie wydatki budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
- Wynik budżetu
- -2,7 mln zł dochody minus wydatki, wartość ujemna to deficyt, dane GUS za rok 2025
- Wynik operacyjny po spłacie rat
- 14,3 mln zł dochody bieżące minus wydatki bieżące i spłata rat kredytów i pożyczek, dane GUS za rok 2025
Miejsce w rankingach
W gminie Myślenice najlepsza pozycja to 271. miejsce z 2 479 gmin w kraju — ranking „Gdzie oddaje się domy do użytku” (5,3 na 1000 mieszk., 2025 r.).- Dokąd przeprowadza się Polska
- 703 z 2 451 gmin w kraju · 59. z 181 gmin w województwie · 6. z 8 gmin w powiecie — 0,8 na 1000 mieszk. w 2025 r.
- Gdzie oddaje się domy do użytku
- 271 z 2 479 gmin w kraju · 23. z 183 gmin w województwie · 2. z 9 gmin w powiecie — 5,3 na 1000 mieszk. w 2025 r.
- Pokrycie planami miejscowymi
- 553 z 2 301 gmin w kraju · 86. z 148 gmin w województwie · 5. z 6 gmin w powiecie — 83,7 % w 2024 r.
Prawo miejscowe
W gminie Myślenice w dziennikach urzędowych ogłoszono 59 aktów planistycznych, ostatni 2026-07-08.- Akty planistyczne
- 59 akty planowania przestrzennego ogłoszone dla obszaru
- · plan miejscowy · Uchwała Nr 302/XXIX/2026 Rady Miejskiej w Myślenicach z dnia 29 czerwca 2026 r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w Gminie Myślenice - Dolina Trzemeśnianki - Droginia, Łęki, Trzemeśnia, Poręba, Zasań.
- · plan miejscowy · Uchwała Nr 301/XXIX/2026 Rady Miejskiej w Myślenicach z dnia 29 czerwca 2026 r. w sprawie zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego wsi Bęczarka w Gminie Myślenice, w jej granicach administracyjnych.
- · plan miejscowy · Uchwała Nr 272/XXVII/2026 Rady Miejskiej w Myślenicach z dnia 27 kwietnia 2026 r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w Gminie Myślenice pn. Bysina.
- · plan miejscowy · Uchwała Nr 273/XXVII/2026 Rady Miejskiej w Myślenicach z dnia 27 kwietnia 2026 r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w Gminie Myślenice pn. Jasienica.
- · plan miejscowy · Uchwała Nr 804/LXXX/2024 Rady Miejskiej w Myślenicach z dnia 26 kwietnia 2024 r. w sprawie uchwalenia zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obszaru w mieście Myślenice pn. Osiedle Traugutta.
- · plan miejscowy · Uchwała Nr 773/LXXVII/2024 Rady Miejskiej w Myślenicach z dnia 12 lutego 2024 r. w sprawie w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla obszaru wsi Głogoczów w jej granicach administracyjnych.
- · wyrok — plan miejscowy · Wyrok Nr Sygn. akt II SA/Kr 189/22 Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 14 czerwca 2022 r. w sprawie ze skargi M.P. na uchwałę nr 93/XIV/2003 Rady Miejskiej w Myślenicach z dnia 29 września 2003 roku w sprawie Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego gminy Myślenice dla obszaru wsi Głogoczów zgodnie z Uchwałą 263/XXXVI/97 Rady Miejskiej w Myślenicach z dnia 22 grudnia 1997 r. oraz Uchwałą 275/XXXVII/2001 Rady Miejskiej w Myślenicach z dnia 28 czerwca 2001 r.
- · plan miejscowy · Uchwała Nr 741/LXXIII/2023 Rady Miejskiej w Myślenicach z dnia 8 grudnia 2023 r. w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla obszaru we wsi Jawornik w gminie Myślenice pod nazwą „Jawornik wieś”.
- · plan miejscowy · Uchwała Nr 701/LXIX/2023 Rady Miejskiej w Myślenicach z dnia 14 września 2023 r. w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego wsi Zawada w jej granicach administracyjnych
- · plan miejscowy · Uchwała Nr 616/LX/2023 Rady Miejskiej w Myślenicach z dnia 28 lutego 2023 r. w sprawie zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego wsi Trzemeśnia w Gminie Myślenice w jej granicach administracyjnych.
Najczęstsze pytania
- Czy gmina Myślenice ma plan ogólny?
- W gminie Myślenice planu ogólnego jeszcze nie ogłoszono w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 38.
- Ile kosztuje działka budowlana w gminie Myślenice?
- W gminie Myślenice mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat myślenicki) to 89 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 66 a 122 zł/m² (39 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 12 miesięcy).
- Ile nowych domów oddano do użytku w gminie Myślenice?
- W gminie Myślenice w roku 2025 oddano do użytku 5,3 nowych domów jednorodzinnych na 1000 mieszkańców — według GUS.
- Ile domów zaczęto budować w gminie Myślenice?
- W gminie Myślenice w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 170 spraw budowlanych, w tym 137 spraw o dom jednorodzinny — o 25,9% mniej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
- Co mówią świadectwa energetyczne w gminie Myślenice?
- W gminie Myślenice mediana EP ze świadectw energetycznych to 91 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 2 011 świadectw).
- Ile mocy OZE czeka na przyłączenie do sieci w gminie Myślenice?
- W gminie Myślenice na przyłączenie do sieci czeka 56,7 MW nowych źródeł — to 86. wynik wśród 102 powiatów, dla których znana jest kolejka. Liczba opisuje cały powiat — kolejka nie schodzi poniżej tego poziomu.
- Jakie akty prawa miejscowego ogłoszono w gminie Myślenice?
- W gminie Myślenice w dziennikach urzędowych ogłoszono 59 aktów planistycznych, ostatni 2026-07-08.
Pozostałe obszary w regionie
Pozostałe gminy w powiecie
Pojęcia z tej strony
-
Plan ogólny gminy (POG)
Plan ogólny gminy to uchwała rady gminy, która dzieli cały jej obszar na strefy planistyczne i ustala dla nich ramy przyszłej zabudowy. Zastąpił studium uwarunkowań i w odróżnieniu od niego jest aktem prawa miejscowego.
-
Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP)
Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego to akt prawa miejscowego, który ustala przeznaczenie konkretnych terenów w gminie. Tam, gdzie obowiązuje, to on rozstrzyga o zabudowie i decyzja o warunkach zabudowy nie jest potrzebna.
-
Rejestr Cen Nieruchomości (RCN)
Rejestr Cen Nieruchomości to prowadzony przez starostwo powiatowe spis tego, co naprawdę zapłacono u notariusza. Nie zawiera ofert sprzedaży — wyłącznie zawarte transakcje.