Gmina Jerzmanowice-Przeginia
Mediana EP ze świadectw energetycznych to 89 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 150 świadectw). Stan na 2026-10-17.
Liczby całego powiatu: Powiat krakowski stan na
Co znaczą kolory stref planu ogólnego
- Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową wielorodzinną SW
- Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową jednorodzinną SJ
- Strefa wielofunkcyjna z zabudową zagrodową SZ
- Strefa usługowa SU
- Strefa handlu wielkopowierzchniowego SH
- Strefa gospodarcza SP
- Strefa produkcji rolniczej SR
- Strefa infrastrukturalna SI
- Strefa zieleni i rekreacji SN
- Strefa cmentarzy SC
- Strefa górnictwa SG
- Strefa komunikacyjna SK
- Strefa otwarta SO
- Obszar uzupełnienia zabudowy
- Obszar zabudowy śródmiejskiej
Symbole i barwy są krajowe — tak samo wygląda plan ogólny każdej gminy. Nakładka projektu planu jest rysowana słabiej i nie ma mocy prawnej.
Ceny gruntu na tle innych obszarów
Rozkład cen gruntu budowlanego z aktów notarialnych: środkowa połowa transakcji i mediana, na wspólnej skali.
Plan ogólny i plany miejscowe
Plan ogólny: jeszcze nie ogłoszono
W gminie Jerzmanowice-Przeginia planu ogólnego jeszcze nie ogłoszono w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 12.- Plany miejscowe
- 12 obowiązujące plany zagospodarowania przestrzennego w obszarze
- Jaka część gminy jest objęta planem miejscowym
- 100,4 % dane GUS za rok 2024
Ceny gruntu budowlanego
Ceny liczone dla całego powiatu (powiat krakowski) — próba pojedynczej gminy jest za mała, by publikować rozkład.
W gminie Jerzmanowice-Przeginia mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat krakowski) to 200 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 120 a 385 zł/m² (206 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 12 miesięcy).- Mediana ceny gruntu budowlanego, powiat
- 200 zł/m² połowa transakcji z aktów notarialnych poniżej tej ceny, okres danych: 12 miesięcy — liczby dla całego powiatu (powiat krakowski)
- Typowy przedział cen od, powiat
- 120 zł/m² dolna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat krakowski)
- Typowy przedział cen do, powiat
- 385 zł/m² górna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat krakowski)
- Transakcje, powiat
- 206 sprzedaże gruntów budowlanych, okres danych: 12 miesięcy — liczby dla całego powiatu (powiat krakowski)
Energia budynków
W gminie Jerzmanowice-Przeginia mediana EP ze świadectw energetycznych to 89 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 150 świadectw).- Mediana EP
- 89 kWh/m²·rok zapotrzebowanie na energię pierwotną ze świadectw energetycznych
- Świadectwa
- 150 świadectwa energetyczne wystawione w obszarze
Przyłączenia OZE
W gminie Jerzmanowice-Przeginia na przyłączenie do sieci czeka 373 MW nowych źródeł — to 22. wynik wśród 102 powiatów, dla których znana jest kolejka. Liczba opisuje cały powiat — kolejka nie schodzi poniżej tego poziomu.- Moc w kolejce, powiat
- 372,8 MW moc źródeł czekających na przyłączenie do sieci, odczytana od operatora 2026-09-12 (liczba powiatu)
- Grupa II, powiat
- 146,4 MW wnioski w drugiej grupie przyłączeniowej (liczba powiatu)
- Grupa III, powiat
- 226,5 MW wnioski w trzeciej grupie przyłączeniowej (liczba powiatu)
Budowy
W gminie Jerzmanowice-Przeginia w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 62 sprawy budowlane, w tym 53 sprawy o dom jednorodzinny — o 1,9% więcej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.- Sprawy o dom jednorodzinny
- 53 sprawy o budynek mieszkalny jednorodzinny w ostatnich dwunastu miesiącach
- Sprawy budowlane
- 62 pozwolenia i zgłoszenia poza sieciami uzbrojenia terenu, ostatnie dwanaście miesięcy
- Pozwolenia
- 62 sprawy zakończone decyzją o pozwoleniu na budowę
Projekty unijne
W gminie Jerzmanowice-Przeginia dofinansowano z Funduszy Europejskich na lata 2021–2027 17 projektów, w tym 11 inwestycji.- Projekty unijne 2021–2027
- 17 z dofinansowaniem z Funduszy Europejskich, realizowane w gminie Jerzmanowice-Przeginia
- Inwestycje
- 11 Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Fundusz Spójności i Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji
- Projekty miękkie
- 6 Europejski Fundusz Społeczny Plus: szkolenia, zatrudnienie, usługi społeczne
- Dofinansowanie UE
- 16,1 mln zł z 6 projektów realizowanych wyłącznie w gminie Jerzmanowice-Przeginia
Z jakich programów
- Fundusze Europejskie dla Małopolski — 11 projektów, w tym 4 w całości w gminie Jerzmanowice-Przeginia: 10,2 mln zł dofinansowania UE
- Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko — 3 projekty
- Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki — 2 projekty, w tym 2 w całości w gminie Jerzmanowice-Przeginia: 5,9 mln zł dofinansowania UE
- Fundusze Europejskie na Rozwój Cyfrowy — 1 projekt
Ludność i gospodarka
W gminie Jerzmanowice-Przeginia ludzie wyjeżdżają — saldo migracji to −1,9 na 1000 mieszkańców (2025), nowych domów jednorodzinnych oddano 2,3 na 1000 mieszkańców (2025), na kilometrze kwadratowym mieszka 163 osób (2025) — według GUS.- Ile osób mieszka na kilometrze kwadratowym
- 162,8 os./km² dane GUS za rok 2025
- Czy ludzie się tu wprowadzają, czy wyjeżdżają
- -1,9 na 1000 mieszk. dane GUS za rok 2025
- Nowe domy jednorodzinne na 1000 mieszkańców
- 2,3 dane GUS za rok 2025
- Firmy w rejestrze na 1000 mieszkańców
- 120 dane GUS za rok 2025
Gdzie w gminie mieszkają ludzie
W gminie Jerzmanowice-Przeginia zabudowa jest rozproszona, ale ma wyraźne skupiska — połowa mieszkańców mieszka na 17,4% powierzchni gminy, a 23,2% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Sąsiedzi bywają więc blisko w wielu miejscach naraz, ale rzadziej tworzą jedno centrum z usługami.- Połowa mieszkańców mieszka na
- 17,4 % powierzchni spis powszechny 2021, siatka kwadratów kilometrowych
- Powierzchnia bez stałych mieszkańców
- 23,2 % 16 kwadratów kilometrowych bez ani jednego mieszkańca
- Kwadraty siatki w gminie
- 69 jeden kwadrat to kilometr na kilometr
Wyniki egzaminów
W gminie Jerzmanowice-Przeginia uczniowie napisali egzamin ósmoklasisty 2026 na 65,3 procent z języka polskiego i matematyki — niżej niż w połowie gmin powiatu. Do egzaminu przystąpiło 131 uczniów.- Wynik egzaminu ósmoklasisty
- 65,3 % średnia z języka polskiego i matematyki, egzamin ósmoklasisty 2026; mediana gmin powiatu: 68,5%
- Zdających
- 131 uczniów do egzaminu w roku 2026
- Język polski
- 64,6 % wynik średni, zdających
- Matematyka
- 66 % wynik średni, zdających
- Język angielski
- 77,1 % wynik średni; zdających, nie każdy zdający wybiera ten język
- Szkół z wynikiem
- 5 szkół wszystkie szkoły gminy mają opublikowany wynik
- najniższa gmina
- 39,9%
- Q1
- 59,2%
- mediana
- 62,6%
- Q3
- 66,2%
- najwyższa gmina
- 77,3%
- najniższa gmina
- 28,3%
- Q1
- 45,8%
- mediana
- 50,9%
- Q3
- 55,8%
- najwyższa gmina
- 82,6%
- najniższa gmina
- 40,9%
- Q1
- 62,5%
- mediana
- 67,7%
- Q3
- 72,7%
- najwyższa gmina
- 94,4%
Każda z czterech ćwiartek mieści jedną czwartą gmin, a nie jedną czwartą skali — dlatego mają różne szerokości. Rozkład liczony z gmin, w których do egzaminu przystąpiło co najmniej trzydzieścioro uczniów (2 159 gmin).
Podatki i budżet gminy
W gminie Jerzmanowice-Przeginia podatek od nieruchomości przyniósł w roku 2024 322 zł na mieszkańca — mniej niż mediana gmin powiatu (443 zł). Budżet za rok 2025 zamknął się nadwyżką 9,5 mln zł przy dochodach 86,7 mln zł.- Podatek od nieruchomości
- 322 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 443 zł na mieszkańca
- Udział podatku od nieruchomości w dochodach własnych
- 11,1 % część dochodów własnych gminy, którą daje ten podatek, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 11,1%
- Podatek od środków transportowych
- 57 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 31 zł na mieszkańca
- Dochody budżetu
- 86,7 mln zł wszystkie dochody budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
- Wydatki budżetu
- 77,2 mln zł wszystkie wydatki budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
- Wynik budżetu
- 9,5 mln zł dochody minus wydatki, wartość ujemna to deficyt, dane GUS za rok 2025
- Wynik operacyjny po spłacie rat
- 13,7 mln zł dochody bieżące minus wydatki bieżące i spłata rat kredytów i pożyczek, dane GUS za rok 2025
Miejsce w rankingach
W gminie Jerzmanowice-Przeginia najlepsza pozycja to 1122. miejsce z 2 479 gmin w kraju — ranking „Gdzie oddaje się domy do użytku” (2,3 na 1000 mieszk., 2025 r.).- Dokąd przeprowadza się Polska
- 1 242 z 2 451 gmin w kraju · 118. z 181 gmin w województwie · 16. z 17 gmin w powiecie — −1,9 na 1000 mieszk. w 2025 r.
- Gdzie oddaje się domy do użytku
- 1 122 z 2 479 gmin w kraju · 132. z 183 gmin w województwie · 15. z 17 gmin w powiecie — 2,3 na 1000 mieszk. w 2025 r.
Prawo miejscowe
W gminie Jerzmanowice-Przeginia w dziennikach urzędowych ogłoszono 13 aktów planistycznych, ostatni 2025-10-17.- Akty planistyczne
- 13 akty planowania przestrzennego ogłoszone dla obszaru
- · plan miejscowy · Uchwała Nr XVII/108/2025 Rady Gminy Jerzmanowice-Przeginia z dnia 29 września 2025 r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Gminy Jerzmanowice-Przeginia dla obszaru sołectwa Racławice
- · plan miejscowy · Uchwała Nr X/51/2025 Rady Gminy Jerzmanowice-Przeginia z dnia 24 lutego 2025 r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Gminy Jerzmanowice-Przeginia dla obszaru sołectwa Szklary
- · plan miejscowy · Uchwała Nr X/52/2025 Rady Gminy Jerzmanowice-Przeginia z dnia 24 lutego 2025 r. w sprawie uchwalenia zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Gminy Jerzmanowice-Przeginia dla obszaru sołectwa Czubrowice
- · wyrok — plan miejscowy · Wyrok Nr Sygn. akt II SA/Kr 1127/22 Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 27 lutego 2023 r. w sprawie ze skargi C.P. oraz B.P. na uchwałę Rady Gminy Jerzmanowice – Przeginia Nr XVII/166/03 z dnia 15 grudnia 2003 roku w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Gminy Jerzmanowice – Przeginia w obszarze sołectwa Szklary
- · plan miejscowy · Uchwała Nr L/323/2018 Rady Gminy Jerzmanowice-Przeginia z dnia 28 maja 2018 r. w sprawie uchwalenia zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w Gminie Jerzmanowice-Przeginia dla obszaru sołectwa Łazy w jego granicach administracyjnych
- · plan miejscowy · Uchwała Nr L/324/2018 Rady Gminy Jerzmanowice-Przeginia z dnia 28 maja 2018 r. w sprawie uchwalenia zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w Gminie Jerzmanowice-Przeginia dla obszaru sołectwa Przeginia w jego granicach administracyjnych
- · plan miejscowy · Uchwała Nr L/326/2018 Rady Gminy Jerzmanowice-Przeginia z dnia 28 maja 2018 r. w sprawie uchwalenia zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w Gminie Jerzmanowice-Przeginia dla obszaru sołectwa Sąspów w jego granicach administracyjnych
- · plan miejscowy · Uchwała Nr L/327/2018 Rady Gminy Jerzmanowice-Przeginia z dnia 28 maja 2018 r. w sprawie uchwalenia zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w Gminie Jerzmanowice-Przeginia dla obszaru sołectwa Szklary w jego granicach administracyjnych
- · plan miejscowy · Uchwała Nr L/325/2018 Rady Gminy Jerzmanowice-Przeginia z dnia 28 maja 2018 r. w sprawie uchwalenia zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w Gminie Jerzmanowice-Przeginia dla obszaru sołectwa Racławice w jego granicach administracyjnych
- · plan miejscowy · Uchwała Nr L/320/2018 Rady Gminy Jerzmanowice-Przeginia z dnia 28 maja 2018 r. w sprawie uchwalenia zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w Gminie Jerzmanowice-Przeginia dla obszaru sołectwa Czubrowice w jego granicach administracyjnych
Najczęstsze pytania
- Czy gmina Jerzmanowice-Przeginia ma plan ogólny?
- W gminie Jerzmanowice-Przeginia planu ogólnego jeszcze nie ogłoszono w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 12.
- Ile kosztuje działka budowlana w gminie Jerzmanowice-Przeginia?
- W gminie Jerzmanowice-Przeginia mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat krakowski) to 200 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 120 a 385 zł/m² (206 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 12 miesięcy).
- Ile nowych domów oddano do użytku w gminie Jerzmanowice-Przeginia?
- W gminie Jerzmanowice-Przeginia w roku 2025 oddano do użytku 2,3 nowych domów jednorodzinnych na 1000 mieszkańców — według GUS.
- Ile domów zaczęto budować w gminie Jerzmanowice-Przeginia?
- W gminie Jerzmanowice-Przeginia w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 62 sprawy budowlane, w tym 53 sprawy o dom jednorodzinny — o 1,9% więcej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
- Co mówią świadectwa energetyczne w gminie Jerzmanowice-Przeginia?
- W gminie Jerzmanowice-Przeginia mediana EP ze świadectw energetycznych to 89 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 150 świadectw).
- Ile mocy OZE czeka na przyłączenie do sieci w gminie Jerzmanowice-Przeginia?
- W gminie Jerzmanowice-Przeginia na przyłączenie do sieci czeka 373 MW nowych źródeł — to 22. wynik wśród 102 powiatów, dla których znana jest kolejka. Liczba opisuje cały powiat — kolejka nie schodzi poniżej tego poziomu.
- Jakie akty prawa miejscowego ogłoszono w gminie Jerzmanowice-Przeginia?
- W gminie Jerzmanowice-Przeginia w dziennikach urzędowych ogłoszono 13 aktów planistycznych, ostatni 2025-10-17.
Pozostałe obszary w regionie
Pozostałe gminy w powiecie
- Czernichów — gmina wiejska
- Igołomia-Wawrzeńczyce — gmina wiejska
- Iwanowice — gmina wiejska
- Kocmyrzów-Luborzyca — gmina wiejska
- Krzeszowice — gmina miejsko-wiejska
- Liszki — gmina wiejska
- Michałowice — gmina wiejska
- Mogilany — gmina wiejska
- Skawina — gmina miejsko-wiejska
- Skała — gmina miejsko-wiejska
- Sułoszowa — gmina wiejska
- Słomniki — gmina miejsko-wiejska
- Wielka Wieś — gmina wiejska
- Zabierzów — gmina wiejska
- Zielonki — gmina wiejska
- Świątniki Górne — gmina miejsko-wiejska
Pojęcia z tej strony
-
Plan ogólny gminy (POG)
Plan ogólny gminy to uchwała rady gminy, która dzieli cały jej obszar na strefy planistyczne i ustala dla nich ramy przyszłej zabudowy. Zastąpił studium uwarunkowań i w odróżnieniu od niego jest aktem prawa miejscowego.
-
Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP)
Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego to akt prawa miejscowego, który ustala przeznaczenie konkretnych terenów w gminie. Tam, gdzie obowiązuje, to on rozstrzyga o zabudowie i decyzja o warunkach zabudowy nie jest potrzebna.
-
Rejestr Cen Nieruchomości (RCN)
Rejestr Cen Nieruchomości to prowadzony przez starostwo powiatowe spis tego, co naprawdę zapłacono u notariusza. Nie zawiera ofert sprzedaży — wyłącznie zawarte transakcje.