Gmina Mogilany
Mediana EP ze świadectw energetycznych to 82 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 822 świadectw). Stan na 2026-10-17.
Liczby całego powiatu: Powiat krakowski stan na
Co znaczą kolory stref planu ogólnego
- Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową wielorodzinną SW
- Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową jednorodzinną SJ
- Strefa wielofunkcyjna z zabudową zagrodową SZ
- Strefa usługowa SU
- Strefa handlu wielkopowierzchniowego SH
- Strefa gospodarcza SP
- Strefa produkcji rolniczej SR
- Strefa infrastrukturalna SI
- Strefa zieleni i rekreacji SN
- Strefa cmentarzy SC
- Strefa górnictwa SG
- Strefa komunikacyjna SK
- Strefa otwarta SO
- Obszar uzupełnienia zabudowy
- Obszar zabudowy śródmiejskiej
Symbole i barwy są krajowe — tak samo wygląda plan ogólny każdej gminy. Nakładka projektu planu jest rysowana słabiej i nie ma mocy prawnej.
Ceny gruntu na tle innych obszarów
Rozkład cen gruntu budowlanego z aktów notarialnych: środkowa połowa transakcji i mediana, na wspólnej skali.
Plan ogólny i plany miejscowe
Plan ogólny: jeszcze nie ogłoszono
W gminie Mogilany planu ogólnego jeszcze nie ogłoszono w dzienniku urzędowym.- Jaka część gminy jest objęta planem miejscowym
- 98,7 % dane GUS za rok 2024
Ceny gruntu budowlanego
Ceny liczone dla całego powiatu (powiat krakowski) — próba pojedynczej gminy jest za mała, by publikować rozkład.
W gminie Mogilany mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat krakowski) to 200 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 120 a 385 zł/m² (206 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 12 miesięcy).- Mediana ceny gruntu budowlanego, powiat
- 200 zł/m² połowa transakcji z aktów notarialnych poniżej tej ceny, okres danych: 12 miesięcy — liczby dla całego powiatu (powiat krakowski)
- Typowy przedział cen od, powiat
- 120 zł/m² dolna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat krakowski)
- Typowy przedział cen do, powiat
- 385 zł/m² górna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat krakowski)
- Transakcje, powiat
- 206 sprzedaże gruntów budowlanych, okres danych: 12 miesięcy — liczby dla całego powiatu (powiat krakowski)
Energia budynków
W gminie Mogilany mediana EP ze świadectw energetycznych to 82 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 822 świadectw).- Mediana EP
- 82 kWh/m²·rok zapotrzebowanie na energię pierwotną ze świadectw energetycznych
- Świadectwa
- 822 świadectwa energetyczne wystawione w obszarze
Przyłączenia OZE
W gminie Mogilany na przyłączenie do sieci czeka 373 MW nowych źródeł — to 22. wynik wśród 102 powiatów, dla których znana jest kolejka. Liczba opisuje cały powiat — kolejka nie schodzi poniżej tego poziomu.- Moc w kolejce, powiat
- 372,8 MW moc źródeł czekających na przyłączenie do sieci, odczytana od operatora 2026-09-12 (liczba powiatu)
- Grupa II, powiat
- 146,4 MW wnioski w drugiej grupie przyłączeniowej (liczba powiatu)
- Grupa III, powiat
- 226,5 MW wnioski w trzeciej grupie przyłączeniowej (liczba powiatu)
Budowy
W gminie Mogilany w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 127 spraw budowlanych, w tym 111 spraw o dom jednorodzinny — o 6,7% więcej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.- Sprawy o dom jednorodzinny
- 111 sprawy o budynek mieszkalny jednorodzinny w ostatnich dwunastu miesiącach
- Sprawy budowlane
- 127 pozwolenia i zgłoszenia poza sieciami uzbrojenia terenu, ostatnie dwanaście miesięcy
- Pozwolenia
- 126 sprawy zakończone decyzją o pozwoleniu na budowę
Projekty unijne
W gminie Mogilany dofinansowano z Funduszy Europejskich na lata 2021–2027 17 projektów, w tym 9 inwestycji.- Projekty unijne 2021–2027
- 17 z dofinansowaniem z Funduszy Europejskich, realizowane w gminie Mogilany
- Inwestycje
- 9 Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Fundusz Spójności i Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji
- Projekty miękkie
- 8 Europejski Fundusz Społeczny Plus: szkolenia, zatrudnienie, usługi społeczne
- Dofinansowanie UE
- 10 mln zł z 7 projektów realizowanych wyłącznie w gminie Mogilany
Z jakich programów
- Fundusze Europejskie dla Małopolski — 14 projektów, w tym 7 w całości w gminie Mogilany: 10,0 mln zł dofinansowania UE
- Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko — 2 projekty
- Fundusze Europejskie na Rozwój Cyfrowy — 1 projekt
Ludność i gospodarka
W gminie Mogilany ludzie się wprowadzają — saldo migracji to +4,6 na 1000 mieszkańców (2025), nowych domów jednorodzinnych oddano 4,3 na 1000 mieszkańców (2025), na kilometrze kwadratowym mieszka 380 osób (2025) — według GUS.- Ile osób mieszka na kilometrze kwadratowym
- 379,6 os./km² dane GUS za rok 2025
- Czy ludzie się tu wprowadzają, czy wyjeżdżają
- 4,6 na 1000 mieszk. dane GUS za rok 2025
- Nowe domy jednorodzinne na 1000 mieszkańców
- 4,3 dane GUS za rok 2025
- Firmy w rejestrze na 1000 mieszkańców
- 173 dane GUS za rok 2025
Gdzie w gminie mieszkają ludzie
W gminie Mogilany zabudowa jest rozproszona, ale ma wyraźne skupiska — połowa mieszkańców mieszka na 27,3% powierzchni gminy, a 0,0% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Sąsiedzi bywają więc blisko w wielu miejscach naraz, ale rzadziej tworzą jedno centrum z usługami.- Połowa mieszkańców mieszka na
- 27,3 % powierzchni spis powszechny 2021, siatka kwadratów kilometrowych
- Powierzchnia bez stałych mieszkańców
- 0 % 0 kwadratów kilometrowych bez ani jednego mieszkańca
- Kwadraty siatki w gminie
- 44 jeden kwadrat to kilometr na kilometr
Wyniki egzaminów
W gminie Mogilany uczniowie napisali egzamin ósmoklasisty 2026 na 73,7 procent z języka polskiego i matematyki — wyżej niż w połowie gmin powiatu. Do egzaminu przystąpiło 179 uczniów.- Wynik egzaminu ósmoklasisty
- 73,7 % średnia z języka polskiego i matematyki, egzamin ósmoklasisty 2026; mediana gmin powiatu: 68,5%
- Zdających
- 179 uczniów do egzaminu w roku 2026
- Język polski
- 76,1 % wynik średni, zdających
- Matematyka
- 71,3 % wynik średni, zdających
- Język angielski
- 83,4 % wynik średni; zdających, nie każdy zdający wybiera ten język
- Szkół z wynikiem
- 7 szkół wszystkie szkoły gminy mają opublikowany wynik
- najniższa gmina
- 39,9%
- Q1
- 59,2%
- mediana
- 62,6%
- Q3
- 66,2%
- najwyższa gmina
- 77,3%
- najniższa gmina
- 28,3%
- Q1
- 45,8%
- mediana
- 50,9%
- Q3
- 55,8%
- najwyższa gmina
- 82,6%
- najniższa gmina
- 40,9%
- Q1
- 62,5%
- mediana
- 67,7%
- Q3
- 72,7%
- najwyższa gmina
- 94,4%
Każda z czterech ćwiartek mieści jedną czwartą gmin, a nie jedną czwartą skali — dlatego mają różne szerokości. Rozkład liczony z gmin, w których do egzaminu przystąpiło co najmniej trzydzieścioro uczniów (2 159 gmin).
Podatki i budżet gminy
W gminie Mogilany podatek od nieruchomości przyniósł w roku 2024 381 zł na mieszkańca — mniej niż mediana gmin powiatu (443 zł). Budżet za rok 2025 zamknął się nadwyżką 1,0 mln zł przy dochodach 140,6 mln zł.- Podatek od nieruchomości
- 381 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 443 zł na mieszkańca
- Udział podatku od nieruchomości w dochodach własnych
- 7,9 % część dochodów własnych gminy, którą daje ten podatek, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 11,1%
- Podatek od środków transportowych
- 18 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 31 zł na mieszkańca
- Dochody budżetu
- 140,6 mln zł wszystkie dochody budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
- Wydatki budżetu
- 139,5 mln zł wszystkie wydatki budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
- Wynik budżetu
- 1 mln zł dochody minus wydatki, wartość ujemna to deficyt, dane GUS za rok 2025
- Wynik operacyjny po spłacie rat
- 17,5 mln zł dochody bieżące minus wydatki bieżące i spłata rat kredytów i pożyczek, dane GUS za rok 2025
Miejsce w rankingach
W gminie Mogilany najlepsza pozycja to 354. miejsce z 2 451 gmin w kraju — ranking „Dokąd przeprowadza się Polska” (4,6 na 1000 mieszk., 2025 r.).- Dokąd przeprowadza się Polska
- 354 z 2 451 gmin w kraju · 16. z 181 gmin w województwie · 8. z 17 gmin w powiecie — 4,6 na 1000 mieszk. w 2025 r.
- Gdzie oddaje się domy do użytku
- 401 z 2 479 gmin w kraju · 42. z 183 gmin w województwie · 7. z 17 gmin w powiecie — 4,3 na 1000 mieszk. w 2025 r.
- Pokrycie planami miejscowymi
- 439 z 2 301 gmin w kraju · 75. z 148 gmin w województwie · 12. z 15 gmin w powiecie — 98,7 % w 2024 r.
Prawo miejscowe
W gminie Mogilany w dziennikach urzędowych ogłoszono 26 aktów planistycznych, ostatni 2026-02-06.- Akty planistyczne
- 26 akty planowania przestrzennego ogłoszone dla obszaru
- · plan miejscowy · Uchwała Nr XXXI/218/2026 Rady Gminy Mogilany z dnia 28 stycznia 2026 r. w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla działki 196/46 w Libertowie, Gmina Mogilany
- · plan miejscowy · Uchwała Nr XXIX/199/2025 Rady Gminy Mogilany z dnia 26 listopada 2025 r. w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla miejscowości Lusina - etap I
- · plan miejscowy · Uchwała Nr XXIX/200/2025 Rady Gminy Mogilany z dnia 26 listopada 2025 r. w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla zachodniej części miejscowości Mogilany, gmina Mogilany - etap I
- · plan miejscowy · Uchwała Nr XXIX/198/2025 Rady Gminy Mogilany z dnia 26 listopada 2025 r. w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla miejscowości Konary - etap I
- · plan miejscowy · Uchwała Nr XXVII/183/2025 Rady Gminy Mogilany z dnia 29 października 2025 r. w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla miejscowości Gaj – etap I
- · plan miejscowy · Uchwała Nr XXV/174/2025 Rady Gminy Mogilany z dnia 29 września 2025 r. w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego terenów położonych wzdłuż drogi krajowej nr 7 w miejscowościach Libertów, Gaj, Mogilany, Włosań – etap I
- · plan miejscowy · Uchwała Nr XXV/173/2025 Rady Gminy Mogilany z dnia 29 września 2025 r. w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla miejscowości Brzyczyna i miejscowości Chorowice – etap I
- · plan miejscowy · Uchwała Nr XXIII/161/2025 Rady Gminy Mogilany z dnia 27 sierpnia 2025 r. w sprawie zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla miejscowości Włosań – etap I
- · plan miejscowy · Uchwała Nr XXI/152/2025 Rady Gminy Mogilany z dnia 8 lipca 2025 r. w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla miejscowości Włosań – etap I
- · plan miejscowy · Uchwała Nr XXI/153/2025 Rady Gminy Mogilany z dnia 8 lipca 2025 r. w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla wschodniej części miejscowości Mogilany, gmina Mogilany – etap I
Najczęstsze pytania
- Czy gmina Mogilany ma plan ogólny?
- W gminie Mogilany planu ogólnego jeszcze nie ogłoszono w dzienniku urzędowym.
- Ile kosztuje działka budowlana w gminie Mogilany?
- W gminie Mogilany mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat krakowski) to 200 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 120 a 385 zł/m² (206 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 12 miesięcy).
- Ile nowych domów oddano do użytku w gminie Mogilany?
- W gminie Mogilany w roku 2025 oddano do użytku 4,3 nowych domów jednorodzinnych na 1000 mieszkańców — według GUS.
- Ile domów zaczęto budować w gminie Mogilany?
- W gminie Mogilany w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 127 spraw budowlanych, w tym 111 spraw o dom jednorodzinny — o 6,7% więcej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
- Co mówią świadectwa energetyczne w gminie Mogilany?
- W gminie Mogilany mediana EP ze świadectw energetycznych to 82 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 822 świadectw).
- Ile mocy OZE czeka na przyłączenie do sieci w gminie Mogilany?
- W gminie Mogilany na przyłączenie do sieci czeka 373 MW nowych źródeł — to 22. wynik wśród 102 powiatów, dla których znana jest kolejka. Liczba opisuje cały powiat — kolejka nie schodzi poniżej tego poziomu.
- Jakie akty prawa miejscowego ogłoszono w gminie Mogilany?
- W gminie Mogilany w dziennikach urzędowych ogłoszono 26 aktów planistycznych, ostatni 2026-02-06.
Pozostałe obszary w regionie
Pozostałe gminy w powiecie
- Czernichów — gmina wiejska
- Igołomia-Wawrzeńczyce — gmina wiejska
- Iwanowice — gmina wiejska
- Jerzmanowice-Przeginia — gmina wiejska
- Kocmyrzów-Luborzyca — gmina wiejska
- Krzeszowice — gmina miejsko-wiejska
- Liszki — gmina wiejska
- Michałowice — gmina wiejska
- Skawina — gmina miejsko-wiejska
- Skała — gmina miejsko-wiejska
- Sułoszowa — gmina wiejska
- Słomniki — gmina miejsko-wiejska
- Wielka Wieś — gmina wiejska
- Zabierzów — gmina wiejska
- Zielonki — gmina wiejska
- Świątniki Górne — gmina miejsko-wiejska
Pojęcia z tej strony
-
Plan ogólny gminy (POG)
Plan ogólny gminy to uchwała rady gminy, która dzieli cały jej obszar na strefy planistyczne i ustala dla nich ramy przyszłej zabudowy. Zastąpił studium uwarunkowań i w odróżnieniu od niego jest aktem prawa miejscowego.
-
Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP)
Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego to akt prawa miejscowego, który ustala przeznaczenie konkretnych terenów w gminie. Tam, gdzie obowiązuje, to on rozstrzyga o zabudowie i decyzja o warunkach zabudowy nie jest potrzebna.
-
Rejestr Cen Nieruchomości (RCN)
Rejestr Cen Nieruchomości to prowadzony przez starostwo powiatowe spis tego, co naprawdę zapłacono u notariusza. Nie zawiera ofert sprzedaży — wyłącznie zawarte transakcje.