Przejdź do treści
Landeva — strona główna

Gmina Trzebinia

Mediana EP ze świadectw energetycznych to 127 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 1 317 świadectw). Stan na 2026-10-17.

Liczby całego powiatu: Powiat chrzanowski stan na

Sprawdź działkę — gmina Trzebinia

Granice: Gmina Trzebinia
Co znaczą kolory stref planu ogólnego
  • Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową wielorodzinną SW
  • Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową jednorodzinną SJ
  • Strefa wielofunkcyjna z zabudową zagrodową SZ
  • Strefa usługowa SU
  • Strefa handlu wielkopowierzchniowego SH
  • Strefa gospodarcza SP
  • Strefa produkcji rolniczej SR
  • Strefa infrastrukturalna SI
  • Strefa zieleni i rekreacji SN
  • Strefa cmentarzy SC
  • Strefa górnictwa SG
  • Strefa komunikacyjna SK
  • Strefa otwarta SO
  • Obszar uzupełnienia zabudowy
  • Obszar zabudowy śródmiejskiej

Symbole i barwy są krajowe — tak samo wygląda plan ogólny każdej gminy. Nakładka projektu planu jest rysowana słabiej i nie ma mocy prawnej.

Granice: Gmina Trzebinia. Po przewinięciu mapa pokazuje strefy planu ogólnego i projektów planów — projekt nie ma mocy prawnej. Kadr otwiera się w skali, w której rządowa usługa te strefy rysuje; po oddaleniu mapy znikają.

Ceny gruntu na tle innych obszarów

Rozkład cen gruntu budowlanego z aktów notarialnych: środkowa połowa transakcji i mediana, na wspólnej skali.

woj. małopolskie 120 zł/m²
Polska 143 zł/m²
30 zł/m² 679 zł/m²
Rozkład cen gruntu budowlanego: woj. małopolskie — mediana 120 zł/m²; Polska — mediana 143 zł/m². Skala od 30 do 679 zł/m².

Plan ogólny i plany miejscowe

Plan ogólny: jeszcze nie ogłoszono

W gminie Trzebinia planu ogólnego jeszcze nie ogłoszono w dzienniku urzędowym.
Jaka część gminy jest objęta planem miejscowym
15,8 % dane GUS za rok 2024

Energia budynków

W gminie Trzebinia mediana EP ze świadectw energetycznych to 127 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 1 317 świadectw).
Mediana EP
127 kWh/m²·rok zapotrzebowanie na energię pierwotną ze świadectw energetycznych
Świadectwa
1 317 świadectwa energetyczne wystawione w obszarze

Przyłączenia OZE

W gminie Trzebinia na przyłączenie do sieci czeka 247 MW nowych źródeł — to 37. wynik wśród 102 powiatów, dla których znana jest kolejka. Liczba opisuje cały powiat — kolejka nie schodzi poniżej tego poziomu.
Moc w kolejce, powiat
246,9 MW moc źródeł czekających na przyłączenie do sieci, odczytana od operatora 2026-09-12 (liczba powiatu)
Grupa II, powiat
191 MW wnioski w drugiej grupie przyłączeniowej (liczba powiatu)
Grupa III, powiat
55,9 MW wnioski w trzeciej grupie przyłączeniowej (liczba powiatu)
stan na

Budowy

W gminie Trzebinia w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 86 spraw budowlanych, w tym 68 spraw o dom jednorodzinny — o 26,9% mniej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
Sprawy o dom jednorodzinny
68 sprawy o budynek mieszkalny jednorodzinny w ostatnich dwunastu miesiącach
Sprawy budowlane
86 pozwolenia i zgłoszenia poza sieciami uzbrojenia terenu, ostatnie dwanaście miesięcy
Pozwolenia
86 sprawy zakończone decyzją o pozwoleniu na budowę

Projekty unijne

W gminie Trzebinia dofinansowano z Funduszy Europejskich na lata 2021–2027 44 projekty, w tym 35 inwestycji.
Projekty unijne 2021–2027
44 z dofinansowaniem z Funduszy Europejskich, realizowane w gminie Trzebinia
Inwestycje
35 Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Fundusz Spójności i Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji
Projekty miękkie
9 Europejski Fundusz Społeczny Plus: szkolenia, zatrudnienie, usługi społeczne
Dofinansowanie UE
78,4 mln zł z 27 projektów realizowanych wyłącznie w gminie Trzebinia

Z jakich programów

  • Fundusze Europejskie dla Małopolski — 39 projektów, w tym 26 w całości w gminie Trzebinia: 75,4 mln zł dofinansowania UE
  • Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko — 3 projekty, w tym 1 w całości w gminie Trzebinia: 3,0 mln zł dofinansowania UE
  • Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki — 1 projekt
  • Fundusze Europejskie na Rozwój Cyfrowy — 1 projekt
stan na

Ludność i gospodarka

W gminie Trzebinia ludzie wyjeżdżają — saldo migracji to −0,4 na 1000 mieszkańców (2025), nowych domów jednorodzinnych oddano 1,9 na 1000 mieszkańców (2025), na kilometrze kwadratowym mieszka 302 osób (2025) — według GUS.
Ile osób mieszka na kilometrze kwadratowym
302,1 os./km² dane GUS za rok 2025
Czy ludzie się tu wprowadzają, czy wyjeżdżają
-0,4 na 1000 mieszk. dane GUS za rok 2025
Nowe domy jednorodzinne na 1000 mieszkańców
1,9 dane GUS za rok 2025
Firmy w rejestrze na 1000 mieszkańców
133 dane GUS za rok 2025

Gdzie w gminie mieszkają ludzie

W gminie Trzebinia ludzie mieszkają zwarcie — połowa mieszkańców mieszka na 14,0% powierzchni gminy, a 27,1% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Poza tymi skupiskami działka bywa oddalona od najbliższych sąsiadów, a razem z nimi od sklepu i przystanku.
Rozmieszczenie mieszkańców: Gmina Trzebinia W gminie Trzebinia ludzie mieszkają zwarcie — połowa mieszkańców mieszka na 14,0% powierzchni gminy, a 27,1% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Poza tymi skupiskami działka bywa oddalona od najbliższych sąsiadów, a razem z nimi od sklepu i przystanku.
Każdy kwadrat to kilometr na kilometr; ciemniejszy znaczy więcej mieszkańców, a najciemniejszy to najliczniejszy kwadrat tej gminy. Kwadraty bez stałych mieszkańców zostają puste. (spis powszechny 2021).
Połowa mieszkańców mieszka na
14 % powierzchni spis powszechny 2021, siatka kwadratów kilometrowych
Powierzchnia bez stałych mieszkańców
27,1 % 29 kwadratów kilometrowych bez ani jednego mieszkańca
Kwadraty siatki w gminie
107 jeden kwadrat to kilometr na kilometr

Wyniki egzaminów

W gminie Trzebinia uczniowie napisali egzamin ósmoklasisty 2026 na 58,6 procent z języka polskiego i matematyki — niżej niż w połowie gmin powiatu. Do egzaminu przystąpiło 304 uczniów.
Wynik egzaminu ósmoklasisty
58,6 % średnia z języka polskiego i matematyki, egzamin ósmoklasisty 2026; mediana gmin powiatu: 58,6%
Zdających
304 uczniów do egzaminu w roku 2026
Język polski
65,4 % wynik średni, zdających
Matematyka
51,8 % wynik średni, zdających
Język angielski
72 % wynik średni; zdających, nie każdy zdający wybiera ten język
Szkół z wynikiem
14 szkół wszystkie szkoły gminy mają opublikowany wynik
Język polski — 65,4% (w trzeciej ćwiartce polskich gmin)
Język polski: Gmina Trzebinia Język polski: wynik 65,4% leży w trzeciej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 39,9%, pierwszy kwartyl 59,2%, mediana 62,6%, trzeci kwartyl 66,2%, najwyższy 77,3%.
najniższa gmina
39,9%
Q1
59,2%
mediana
62,6%
Q3
66,2%
najwyższa gmina
77,3%
Matematyka — 51,8% (w trzeciej ćwiartce polskich gmin)
Matematyka: Gmina Trzebinia Matematyka: wynik 51,8% leży w trzeciej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 28,3%, pierwszy kwartyl 45,8%, mediana 50,9%, trzeci kwartyl 55,8%, najwyższy 82,6%.
najniższa gmina
28,3%
Q1
45,8%
mediana
50,9%
Q3
55,8%
najwyższa gmina
82,6%
Język angielski — 72,0% (w trzeciej ćwiartce polskich gmin)
Język angielski: Gmina Trzebinia Język angielski: wynik 72,0% leży w trzeciej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 40,9%, pierwszy kwartyl 62,5%, mediana 67,7%, trzeci kwartyl 72,7%, najwyższy 94,4%.
najniższa gmina
40,9%
Q1
62,5%
mediana
67,7%
Q3
72,7%
najwyższa gmina
94,4%

Każda z czterech ćwiartek mieści jedną czwartą gmin, a nie jedną czwartą skali — dlatego mają różne szerokości. Rozkład liczony z gmin, w których do egzaminu przystąpiło co najmniej trzydzieścioro uczniów (2 159 gmin).

Podatki i budżet gminy

W gminie Trzebinia podatek od nieruchomości przyniósł w roku 2024 1 546 zł na mieszkańca — więcej niż mediana gmin powiatu (902 zł). Budżet za rok 2025 zamknął się nadwyżką 23,4 mln zł przy dochodach 258,2 mln zł.
Podatek od nieruchomości
1 546 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 902 zł na mieszkańca
Udział podatku od nieruchomości w dochodach własnych
37,6 % część dochodów własnych gminy, którą daje ten podatek, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 25,4%
Podatek od środków transportowych
38 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 27 zł na mieszkańca
Dochody budżetu
258,2 mln zł wszystkie dochody budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
Wydatki budżetu
234,8 mln zł wszystkie wydatki budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
Wynik budżetu
23,4 mln zł dochody minus wydatki, wartość ujemna to deficyt, dane GUS za rok 2025
Wynik operacyjny po spłacie rat
31,4 mln zł dochody bieżące minus wydatki bieżące i spłata rat kredytów i pożyczek, dane GUS za rok 2025
stan na

Miejsce w rankingach

W gminie Trzebinia najlepsza pozycja to 874. miejsce z 2 451 gmin w kraju — ranking „Dokąd przeprowadza się Polska” (−0,4 na 1000 mieszk., 2025 r.).
Dokąd przeprowadza się Polska
874 z 2 451 gmin w kraju · 75. z 181 gmin w województwie · 2. z 5 gmin w powiecie — −0,4 na 1000 mieszk. w 2025 r.
Gdzie oddaje się domy do użytku
1 450 z 2 479 gmin w kraju · 152. z 183 gmin w województwie · 3. z 5 gmin w powiecie — 1,9 na 1000 mieszk. w 2025 r.
Pokrycie planami miejscowymi
1 116 z 2 301 gmin w kraju · 115. z 148 gmin w województwie · 3. z 4 gmin w powiecie — 15,8 % w 2024 r.

Prawo miejscowe

W gminie Trzebinia w dziennikach urzędowych ogłoszono 36 aktów planistycznych, ostatni 2026-03-12.
Akty planistyczne
36 akty planowania przestrzennego ogłoszone dla obszaru

Najczęstsze pytania

Czy gmina Trzebinia ma plan ogólny?
W gminie Trzebinia planu ogólnego jeszcze nie ogłoszono w dzienniku urzędowym.
Ile kosztuje działka budowlana w gminie Trzebinia?
W gminie Trzebinia nie mam jeszcze liczb o tym, ile kosztuje tu grunt budowlany — brak danych nie oznacza, że tego tu nie ma.
Ile nowych domów oddano do użytku w gminie Trzebinia?
W gminie Trzebinia w roku 2025 oddano do użytku 1,9 nowych domów jednorodzinnych na 1000 mieszkańców — według GUS.
Ile domów zaczęto budować w gminie Trzebinia?
W gminie Trzebinia w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 86 spraw budowlanych, w tym 68 spraw o dom jednorodzinny — o 26,9% mniej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
Co mówią świadectwa energetyczne w gminie Trzebinia?
W gminie Trzebinia mediana EP ze świadectw energetycznych to 127 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 1 317 świadectw).
Ile mocy OZE czeka na przyłączenie do sieci w gminie Trzebinia?
W gminie Trzebinia na przyłączenie do sieci czeka 247 MW nowych źródeł — to 37. wynik wśród 102 powiatów, dla których znana jest kolejka. Liczba opisuje cały powiat — kolejka nie schodzi poniżej tego poziomu.
Jakie akty prawa miejscowego ogłoszono w gminie Trzebinia?
W gminie Trzebinia w dziennikach urzędowych ogłoszono 36 aktów planistycznych, ostatni 2026-03-12.

Pozostałe obszary w regionie

Pozostałe gminy w powiecie

Pojęcia z tej strony

  • Plan ogólny gminy (POG)

    Plan ogólny gminy to uchwała rady gminy, która dzieli cały jej obszar na strefy planistyczne i ustala dla nich ramy przyszłej zabudowy. Zastąpił studium uwarunkowań i w odróżnieniu od niego jest aktem prawa miejscowego.

  • Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP)

    Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego to akt prawa miejscowego, który ustala przeznaczenie konkretnych terenów w gminie. Tam, gdzie obowiązuje, to on rozstrzyga o zabudowie i decyzja o warunkach zabudowy nie jest potrzebna.

  • Rejestr Cen Nieruchomości (RCN)

    Rejestr Cen Nieruchomości to prowadzony przez starostwo powiatowe spis tego, co naprawdę zapłacono u notariusza. Nie zawiera ofert sprzedaży — wyłącznie zawarte transakcje.