Przejdź do treści
Landeva — strona główna

Gmina Chrzanów

Mediana EP ze świadectw energetycznych to 136 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 2 488 świadectw). Stan na 2026-10-12.

Liczby całego powiatu: Powiat chrzanowski stan na

Sprawdź działkę — gmina Chrzanów

Granice: Gmina Chrzanów
Co znaczą kolory stref planu ogólnego
  • Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową wielorodzinną SW
  • Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową jednorodzinną SJ
  • Strefa wielofunkcyjna z zabudową zagrodową SZ
  • Strefa usługowa SU
  • Strefa handlu wielkopowierzchniowego SH
  • Strefa gospodarcza SP
  • Strefa produkcji rolniczej SR
  • Strefa infrastrukturalna SI
  • Strefa zieleni i rekreacji SN
  • Strefa cmentarzy SC
  • Strefa górnictwa SG
  • Strefa komunikacyjna SK
  • Strefa otwarta SO
  • Obszar uzupełnienia zabudowy
  • Obszar zabudowy śródmiejskiej

Symbole i barwy są krajowe — tak samo wygląda plan ogólny każdej gminy. Nakładka projektu planu jest rysowana słabiej i nie ma mocy prawnej.

Granice: Gmina Chrzanów. Po przewinięciu mapa pokazuje strefy planu ogólnego i projektów planów — projekt nie ma mocy prawnej. Kadr otwiera się w skali, w której rządowa usługa te strefy rysuje; po oddaleniu mapy znikają.

Ceny gruntu na tle innych obszarów

Rozkład cen gruntu budowlanego z aktów notarialnych: środkowa połowa transakcji i mediana, na wspólnej skali.

woj. małopolskie 120 zł/m²
Polska 143 zł/m²
30 zł/m² 679 zł/m²
Rozkład cen gruntu budowlanego: woj. małopolskie — mediana 120 zł/m²; Polska — mediana 143 zł/m². Skala od 30 do 679 zł/m².

Plan ogólny i plany miejscowe

Plan ogólny: ogłoszony w dzienniku urzędowym (2026-09-03)

Uchwała Nr XXV/271/2026 Rady Miejskiej w Chrzanowie z dnia 28 sierpnia 2026 r. w sprawie uchwalenia planu ogólnego Gminy Chrzanów

W gminie Chrzanów plan ogólny jest już ogłoszony w dzienniku urzędowym.
Jaka część gminy jest objęta planem miejscowym
20,3 % dane GUS za rok 2024

Energia budynków

W gminie Chrzanów mediana EP ze świadectw energetycznych to 136 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 2 488 świadectw).
Mediana EP
136 kWh/m²·rok zapotrzebowanie na energię pierwotną ze świadectw energetycznych
Świadectwa
2 488 świadectwa energetyczne wystawione w obszarze

Przyłączenia OZE

W gminie Chrzanów na przyłączenie do sieci czeka 247 MW nowych źródeł — to 37. wynik wśród 102 powiatów, dla których znana jest kolejka. Liczba opisuje cały powiat — kolejka nie schodzi poniżej tego poziomu.
Moc w kolejce, powiat
246,9 MW moc źródeł czekających na przyłączenie do sieci, odczytana od operatora 2026-09-12 (liczba powiatu)
Grupa II, powiat
191 MW wnioski w drugiej grupie przyłączeniowej (liczba powiatu)
Grupa III, powiat
55,9 MW wnioski w trzeciej grupie przyłączeniowej (liczba powiatu)
stan na

Budowy

W gminie Chrzanów w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 108 spraw budowlanych, w tym 68 spraw o dom jednorodzinny — o 17,2% więcej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
Sprawy o dom jednorodzinny
68 sprawy o budynek mieszkalny jednorodzinny w ostatnich dwunastu miesiącach
Sprawy budowlane
108 pozwolenia i zgłoszenia poza sieciami uzbrojenia terenu, ostatnie dwanaście miesięcy
Pozwolenia
108 sprawy zakończone decyzją o pozwoleniu na budowę

Projekty unijne

W gminie Chrzanów dofinansowano z Funduszy Europejskich na lata 2021–2027 47 projektów, w tym 34 inwestycje.
Projekty unijne 2021–2027
47 z dofinansowaniem z Funduszy Europejskich, realizowane w gminie Chrzanów
Inwestycje
34 Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Fundusz Spójności i Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji
Projekty miękkie
13 Europejski Fundusz Społeczny Plus: szkolenia, zatrudnienie, usługi społeczne
Dofinansowanie UE
54,5 mln zł z 20 projektów realizowanych wyłącznie w gminie Chrzanów

Z jakich programów

  • Fundusze Europejskie dla Małopolski — 38 projektów, w tym 18 w całości w gminie Chrzanów: 53,4 mln zł dofinansowania UE
  • Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko — 3 projekty
  • Program Interreg Polska-Słowacja 2021-2027 / Interreg Poľsko - Slovensko — 3 projekty
  • Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki — 1 projekt, w tym 1 w całości w gminie Chrzanów: 702 tys. zł dofinansowania UE
  • Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego — 1 projekt, w tym 1 w całości w gminie Chrzanów: 342 tys. zł dofinansowania UE
  • Fundusze Europejskie na Rozwój Cyfrowy — 1 projekt
stan na

Ludność i gospodarka

W gminie Chrzanów ludzie wyjeżdżają — saldo migracji to −0,5 na 1000 mieszkańców (2025), nowych domów jednorodzinnych oddano 1,0 na 1000 mieszkańców (2025), na kilometrze kwadratowym mieszka 543 osób (2025) — według GUS.
Ile osób mieszka na kilometrze kwadratowym
542,8 os./km² dane GUS za rok 2025
Czy ludzie się tu wprowadzają, czy wyjeżdżają
-0,5 na 1000 mieszk. dane GUS za rok 2025
Nowe domy jednorodzinne na 1000 mieszkańców
1 dane GUS za rok 2025
Firmy w rejestrze na 1000 mieszkańców
131 dane GUS za rok 2025

Gdzie w gminie mieszkają ludzie

W gminie Chrzanów ludzie mieszkają zwarcie — połowa mieszkańców mieszka na 6,7% powierzchni gminy, a 18,7% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Poza tymi skupiskami działka bywa oddalona od najbliższych sąsiadów, a razem z nimi od sklepu i przystanku.
Rozmieszczenie mieszkańców: Gmina Chrzanów W gminie Chrzanów ludzie mieszkają zwarcie — połowa mieszkańców mieszka na 6,7% powierzchni gminy, a 18,7% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Poza tymi skupiskami działka bywa oddalona od najbliższych sąsiadów, a razem z nimi od sklepu i przystanku.
Każdy kwadrat to kilometr na kilometr; ciemniejszy znaczy więcej mieszkańców, a najciemniejszy to najliczniejszy kwadrat tej gminy. Kwadraty bez stałych mieszkańców zostają puste. (spis powszechny 2021).
Połowa mieszkańców mieszka na
6,7 % powierzchni spis powszechny 2021, siatka kwadratów kilometrowych
Powierzchnia bez stałych mieszkańców
18,7 % 14 kwadratów kilometrowych bez ani jednego mieszkańca
Kwadraty siatki w gminie
75 jeden kwadrat to kilometr na kilometr

Wyniki egzaminów

W gminie Chrzanów uczniowie napisali egzamin ósmoklasisty 2026 na 63,1 procent z języka polskiego i matematyki — wyżej niż w połowie gmin powiatu. Do egzaminu przystąpiło 330 uczniów.
Wynik egzaminu ósmoklasisty
63,1 % średnia z języka polskiego i matematyki, egzamin ósmoklasisty 2026; mediana gmin powiatu: 58,6%
Zdających
330 uczniów do egzaminu w roku 2026
Język polski
68,7 % wynik średni, zdających
Matematyka
57,6 % wynik średni, zdających
Język angielski
78,7 % wynik średni; zdających, nie każdy zdający wybiera ten język
Szkół z wynikiem
10 szkół wszystkie szkoły gminy mają opublikowany wynik
Język polski — 68,7% (w czwartej ćwiartce polskich gmin)
Język polski: Gmina Chrzanów Język polski: wynik 68,7% leży w czwartej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 39,9%, pierwszy kwartyl 59,2%, mediana 62,6%, trzeci kwartyl 66,2%, najwyższy 77,3%.
najniższa gmina
39,9%
Q1
59,2%
mediana
62,6%
Q3
66,2%
najwyższa gmina
77,3%
Matematyka — 57,6% (w czwartej ćwiartce polskich gmin)
Matematyka: Gmina Chrzanów Matematyka: wynik 57,6% leży w czwartej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 28,3%, pierwszy kwartyl 45,8%, mediana 50,9%, trzeci kwartyl 55,8%, najwyższy 82,6%.
najniższa gmina
28,3%
Q1
45,8%
mediana
50,9%
Q3
55,8%
najwyższa gmina
82,6%
Język angielski — 78,7% (w czwartej ćwiartce polskich gmin)
Język angielski: Gmina Chrzanów Język angielski: wynik 78,7% leży w czwartej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 40,9%, pierwszy kwartyl 62,5%, mediana 67,7%, trzeci kwartyl 72,7%, najwyższy 94,4%.
najniższa gmina
40,9%
Q1
62,5%
mediana
67,7%
Q3
72,7%
najwyższa gmina
94,4%

Każda z czterech ćwiartek mieści jedną czwartą gmin, a nie jedną czwartą skali — dlatego mają różne szerokości. Rozkład liczony z gmin, w których do egzaminu przystąpiło co najmniej trzydzieścioro uczniów (2 159 gmin).

Podatki i budżet gminy

W gminie Chrzanów podatek od nieruchomości przyniósł w roku 2024 929 zł na mieszkańca — więcej niż mediana gmin powiatu (902 zł). Budżet za rok 2025 zamknął się nadwyżką 18,8 mln zł przy dochodach 304,7 mln zł.
Podatek od nieruchomości
929 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 902 zł na mieszkańca
Udział podatku od nieruchomości w dochodach własnych
26,1 % część dochodów własnych gminy, którą daje ten podatek, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 25,4%
Podatek od środków transportowych
16 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 27 zł na mieszkańca
Dochody budżetu
304,7 mln zł wszystkie dochody budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
Wydatki budżetu
285,9 mln zł wszystkie wydatki budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
Wynik budżetu
18,8 mln zł dochody minus wydatki, wartość ujemna to deficyt, dane GUS za rok 2025
Wynik operacyjny po spłacie rat
26,9 mln zł dochody bieżące minus wydatki bieżące i spłata rat kredytów i pożyczek, dane GUS za rok 2025
stan na

Miejsce w rankingach

W gminie Chrzanów najlepsza pozycja to 890. miejsce z 2 451 gmin w kraju — ranking „Dokąd przeprowadza się Polska” (−0,5 na 1000 mieszk., 2025 r.).
Dokąd przeprowadza się Polska
890 z 2 451 gmin w kraju · 78. z 181 gmin w województwie · 3. z 5 gmin w powiecie — −0,5 na 1000 mieszk. w 2025 r.
Gdzie oddaje się domy do użytku
2 018 z 2 479 gmin w kraju · 177. z 183 gmin w województwie · 5. z 5 gmin w powiecie — 1,0 na 1000 mieszk. w 2025 r.
Pokrycie planami miejscowymi
1 018 z 2 301 gmin w kraju · 111. z 148 gmin w województwie · 2. z 4 gmin w powiecie — 20,3 % w 2024 r.

Prawo miejscowe

W gminie Chrzanów w dziennikach urzędowych ogłoszono 50 aktów planistycznych, ostatni 2026-09-03.
Akty planistyczne
50 akty planowania przestrzennego ogłoszone dla obszaru

Najczęstsze pytania

Czy gmina Chrzanów ma plan ogólny?
W gminie Chrzanów plan ogólny jest już ogłoszony w dzienniku urzędowym.
Ile kosztuje działka budowlana w gminie Chrzanów?
W gminie Chrzanów nie mam jeszcze liczb o tym, ile kosztuje tu grunt budowlany — brak danych nie oznacza, że tego tu nie ma.
Ile nowych domów oddano do użytku w gminie Chrzanów?
W gminie Chrzanów w roku 2025 oddano do użytku 1,0 nowych domów jednorodzinnych na 1000 mieszkańców — według GUS.
Ile domów zaczęto budować w gminie Chrzanów?
W gminie Chrzanów w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 108 spraw budowlanych, w tym 68 spraw o dom jednorodzinny — o 17,2% więcej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
Co mówią świadectwa energetyczne w gminie Chrzanów?
W gminie Chrzanów mediana EP ze świadectw energetycznych to 136 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 2 488 świadectw).
Ile mocy OZE czeka na przyłączenie do sieci w gminie Chrzanów?
W gminie Chrzanów na przyłączenie do sieci czeka 247 MW nowych źródeł — to 37. wynik wśród 102 powiatów, dla których znana jest kolejka. Liczba opisuje cały powiat — kolejka nie schodzi poniżej tego poziomu.
Jakie akty prawa miejscowego ogłoszono w gminie Chrzanów?
W gminie Chrzanów w dziennikach urzędowych ogłoszono 50 aktów planistycznych, ostatni 2026-09-03.

Pozostałe obszary w regionie

Pozostałe gminy w powiecie

Pojęcia z tej strony

  • Plan ogólny gminy (POG)

    Plan ogólny gminy to uchwała rady gminy, która dzieli cały jej obszar na strefy planistyczne i ustala dla nich ramy przyszłej zabudowy. Zastąpił studium uwarunkowań i w odróżnieniu od niego jest aktem prawa miejscowego.

  • Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP)

    Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego to akt prawa miejscowego, który ustala przeznaczenie konkretnych terenów w gminie. Tam, gdzie obowiązuje, to on rozstrzyga o zabudowie i decyzja o warunkach zabudowy nie jest potrzebna.

  • Rejestr Cen Nieruchomości (RCN)

    Rejestr Cen Nieruchomości to prowadzony przez starostwo powiatowe spis tego, co naprawdę zapłacono u notariusza. Nie zawiera ofert sprzedaży — wyłącznie zawarte transakcje.