Przejdź do treści
Landeva — strona główna

Gmina Gnojnik

Mediana EP ze świadectw energetycznych to 87 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 171 świadectw). Stan na 2026-10-17.

Liczby całego powiatu: Powiat brzeski stan na

Sprawdź działkę — gmina Gnojnik

Granice: Gmina Gnojnik
Co znaczą kolory stref planu ogólnego
  • Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową wielorodzinną SW
  • Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową jednorodzinną SJ
  • Strefa wielofunkcyjna z zabudową zagrodową SZ
  • Strefa usługowa SU
  • Strefa handlu wielkopowierzchniowego SH
  • Strefa gospodarcza SP
  • Strefa produkcji rolniczej SR
  • Strefa infrastrukturalna SI
  • Strefa zieleni i rekreacji SN
  • Strefa cmentarzy SC
  • Strefa górnictwa SG
  • Strefa komunikacyjna SK
  • Strefa otwarta SO
  • Obszar uzupełnienia zabudowy
  • Obszar zabudowy śródmiejskiej

Symbole i barwy są krajowe — tak samo wygląda plan ogólny każdej gminy. Nakładka projektu planu jest rysowana słabiej i nie ma mocy prawnej.

Granice: Gmina Gnojnik. Po przewinięciu mapa pokazuje strefy planu ogólnego i projektów planów — projekt nie ma mocy prawnej. Kadr otwiera się w skali, w której rządowa usługa te strefy rysuje; po oddaleniu mapy znikają.

Ceny gruntu na tle innych obszarów

Rozkład cen gruntu budowlanego z aktów notarialnych: środkowa połowa transakcji i mediana, na wspólnej skali.

powiat brzeski (3 lata) 63 zł/m²
woj. małopolskie 120 zł/m²
Polska 143 zł/m²
25 zł/m² 679 zł/m²
Rozkład cen gruntu budowlanego: powiat brzeski (3 lata) — mediana 63 zł/m²; woj. małopolskie — mediana 120 zł/m²; Polska — mediana 143 zł/m². Skala od 25 do 679 zł/m².

Plan ogólny i plany miejscowe

Plan ogólny: jeszcze nie ogłoszono

W gminie Gnojnik planu ogólnego jeszcze nie ogłoszono w dzienniku urzędowym.
Jaka część gminy jest objęta planem miejscowym
99,8 % dane GUS za rok 2024

Ceny gruntu budowlanego

Ceny liczone dla całego powiatu (powiat brzeski) — próba pojedynczej gminy jest za mała, by publikować rozkład.

W gminie Gnojnik mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat brzeski) to 63 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 33 a 87 zł/m² (26 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 3 lata).
Mediana ceny gruntu budowlanego, powiat
63 zł/m² połowa transakcji z aktów notarialnych poniżej tej ceny, okres danych: 3 lata — liczby dla całego powiatu (powiat brzeski)
Typowy przedział cen od, powiat
33 zł/m² dolna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat brzeski)
Typowy przedział cen do, powiat
87 zł/m² górna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat brzeski)
Transakcje, powiat
26 sprzedaże gruntów budowlanych, okres danych: 3 lata — liczby dla całego powiatu (powiat brzeski)

Energia budynków

W gminie Gnojnik mediana EP ze świadectw energetycznych to 87 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 171 świadectw).
Mediana EP
87 kWh/m²·rok zapotrzebowanie na energię pierwotną ze świadectw energetycznych
Świadectwa
171 świadectwa energetyczne wystawione w obszarze

Przyłączenia OZE

W gminie Gnojnik na przyłączenie do sieci czeka 828 MW nowych źródeł — to 8. wynik wśród 102 powiatów, dla których znana jest kolejka. Liczba opisuje cały powiat — kolejka nie schodzi poniżej tego poziomu.
Moc w kolejce, powiat
828 MW moc źródeł czekających na przyłączenie do sieci, odczytana od operatora 2026-09-12 (liczba powiatu)
Grupa II, powiat
557,5 MW wnioski w drugiej grupie przyłączeniowej (liczba powiatu)
Grupa III, powiat
270,5 MW wnioski w trzeciej grupie przyłączeniowej (liczba powiatu)
stan na

Budowy

W gminie Gnojnik w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 62 sprawy budowlane, w tym 41 spraw o dom jednorodzinny — o 20,6% więcej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
Sprawy o dom jednorodzinny
41 sprawy o budynek mieszkalny jednorodzinny w ostatnich dwunastu miesiącach
Sprawy budowlane
62 pozwolenia i zgłoszenia poza sieciami uzbrojenia terenu, ostatnie dwanaście miesięcy
Pozwolenia
62 sprawy zakończone decyzją o pozwoleniu na budowę

Projekty unijne

W gminie Gnojnik dofinansowano z Funduszy Europejskich na lata 2021–2027 10 projektów, w tym 6 inwestycji.
Projekty unijne 2021–2027
10 z dofinansowaniem z Funduszy Europejskich, realizowane w gminie Gnojnik
Inwestycje
6 Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Fundusz Spójności i Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji
Projekty miękkie
4 Europejski Fundusz Społeczny Plus: szkolenia, zatrudnienie, usługi społeczne
Dofinansowanie UE
8,6 mln zł z 8 projektów realizowanych wyłącznie w gminie Gnojnik

Z jakich programów

  • Fundusze Europejskie dla Małopolski — 9 projektów, w tym 7 w całości w gminie Gnojnik: 8,1 mln zł dofinansowania UE
  • Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki — 1 projekt, w tym 1 w całości w gminie Gnojnik: 481 tys. zł dofinansowania UE
stan na

Ludność i gospodarka

W gminie Gnojnik ludzie się wprowadzają — saldo migracji to +2,2 na 1000 mieszkańców (2025), nowych domów jednorodzinnych oddano 4,7 na 1000 mieszkańców (2025), na kilometrze kwadratowym mieszka 147 osób (2025) — według GUS.
Ile osób mieszka na kilometrze kwadratowym
146,8 os./km² dane GUS za rok 2025
Czy ludzie się tu wprowadzają, czy wyjeżdżają
2,2 na 1000 mieszk. dane GUS za rok 2025
Nowe domy jednorodzinne na 1000 mieszkańców
4,7 dane GUS za rok 2025
Firmy w rejestrze na 1000 mieszkańców
97 dane GUS za rok 2025

Gdzie w gminie mieszkają ludzie

W gminie Gnojnik zabudowa jest rozproszona, ale ma wyraźne skupiska — połowa mieszkańców mieszka na 19,6% powierzchni gminy, a 7,1% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Sąsiedzi bywają więc blisko w wielu miejscach naraz, ale rzadziej tworzą jedno centrum z usługami.
Rozmieszczenie mieszkańców: Gmina Gnojnik W gminie Gnojnik zabudowa jest rozproszona, ale ma wyraźne skupiska — połowa mieszkańców mieszka na 19,6% powierzchni gminy, a 7,1% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Sąsiedzi bywają więc blisko w wielu miejscach naraz, ale rzadziej tworzą jedno centrum z usługami.
Każdy kwadrat to kilometr na kilometr; ciemniejszy znaczy więcej mieszkańców, a najciemniejszy to najliczniejszy kwadrat tej gminy. Kwadraty bez stałych mieszkańców zostają puste. (spis powszechny 2021).
Połowa mieszkańców mieszka na
19,6 % powierzchni spis powszechny 2021, siatka kwadratów kilometrowych
Powierzchnia bez stałych mieszkańców
7,1 % 4 kwadraty kilometrowe bez ani jednego mieszkańca
Kwadraty siatki w gminie
56 jeden kwadrat to kilometr na kilometr

Wyniki egzaminów

W gminie Gnojnik uczniowie napisali egzamin ósmoklasisty 2026 na 57,5 procent z języka polskiego i matematyki — niżej niż w połowie gmin powiatu. Do egzaminu przystąpiło 90 uczniów.
Wynik egzaminu ósmoklasisty
57,5 % średnia z języka polskiego i matematyki, egzamin ósmoklasisty 2026; mediana gmin powiatu: 57,5%
Zdających
90 uczniów do egzaminu w roku 2026
Język polski
60 % wynik średni, zdających
Matematyka
55 % wynik średni, zdających
Język angielski
68 % wynik średni; zdających, nie każdy zdający wybiera ten język
Szkół z wynikiem
5 szkół wszystkie szkoły gminy mają opublikowany wynik
Język polski — 60,0% (w drugiej ćwiartce polskich gmin)
Język polski: Gmina Gnojnik Język polski: wynik 60,0% leży w drugiej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 39,9%, pierwszy kwartyl 59,2%, mediana 62,6%, trzeci kwartyl 66,2%, najwyższy 77,3%.
najniższa gmina
39,9%
Q1
59,2%
mediana
62,6%
Q3
66,2%
najwyższa gmina
77,3%
Matematyka — 55,0% (w trzeciej ćwiartce polskich gmin)
Matematyka: Gmina Gnojnik Matematyka: wynik 55,0% leży w trzeciej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 28,3%, pierwszy kwartyl 45,8%, mediana 50,9%, trzeci kwartyl 55,8%, najwyższy 82,6%.
najniższa gmina
28,3%
Q1
45,8%
mediana
50,9%
Q3
55,8%
najwyższa gmina
82,6%
Język angielski — 68,0% (w trzeciej ćwiartce polskich gmin)
Język angielski: Gmina Gnojnik Język angielski: wynik 68,0% leży w trzeciej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 40,9%, pierwszy kwartyl 62,5%, mediana 67,7%, trzeci kwartyl 72,7%, najwyższy 94,4%.
najniższa gmina
40,9%
Q1
62,5%
mediana
67,7%
Q3
72,7%
najwyższa gmina
94,4%

Każda z czterech ćwiartek mieści jedną czwartą gmin, a nie jedną czwartą skali — dlatego mają różne szerokości. Rozkład liczony z gmin, w których do egzaminu przystąpiło co najmniej trzydzieścioro uczniów (2 159 gmin).

Podatki i budżet gminy

W gminie Gnojnik podatek od nieruchomości przyniósł w roku 2024 327 zł na mieszkańca — mniej niż mediana gmin powiatu (377 zł). Budżet za rok 2025 zamknął się deficytem 1,3 mln zł przy dochodach 76,2 mln zł.
Podatek od nieruchomości
327 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 377 zł na mieszkańca
Udział podatku od nieruchomości w dochodach własnych
17 % część dochodów własnych gminy, którą daje ten podatek, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 17,9%
Podatek od środków transportowych
34 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 34 zł na mieszkańca
Dochody budżetu
76,2 mln zł wszystkie dochody budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
Wydatki budżetu
77,5 mln zł wszystkie wydatki budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
Wynik budżetu
-1,3 mln zł dochody minus wydatki, wartość ujemna to deficyt, dane GUS za rok 2025
Wynik operacyjny po spłacie rat
4,7 mln zł dochody bieżące minus wydatki bieżące i spłata rat kredytów i pożyczek, dane GUS za rok 2025
stan na

Miejsce w rankingach

W gminie Gnojnik najlepsza pozycja to 298. miejsce z 2 301 gmin w kraju — ranking „Pokrycie planami miejscowymi” (99,8 %, 2024 r.).
Dokąd przeprowadza się Polska
539 z 2 451 gmin w kraju · 35. z 181 gmin w województwie · 2. z 7 gmin w powiecie — 2,2 na 1000 mieszk. w 2025 r.
Gdzie oddaje się domy do użytku
361 z 2 479 gmin w kraju · 35. z 183 gmin w województwie · 1. z 7 gmin w powiecie — 4,7 na 1000 mieszk. w 2025 r.
Pokrycie planami miejscowymi
298 z 2 301 gmin w kraju · 56. z 148 gmin w województwie · 3. z 7 gmin w powiecie — 99,8 % w 2024 r.

Prawo miejscowe

W gminie Gnojnik w dziennikach urzędowych ogłoszono 14 aktów planistycznych, ostatni 2026-08-19.
Akty planistyczne
14 akty planowania przestrzennego ogłoszone dla obszaru

Najczęstsze pytania

Czy gmina Gnojnik ma plan ogólny?
W gminie Gnojnik planu ogólnego jeszcze nie ogłoszono w dzienniku urzędowym.
Ile kosztuje działka budowlana w gminie Gnojnik?
W gminie Gnojnik mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat brzeski) to 63 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 33 a 87 zł/m² (26 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 3 lata).
Ile nowych domów oddano do użytku w gminie Gnojnik?
W gminie Gnojnik w roku 2025 oddano do użytku 4,7 nowych domów jednorodzinnych na 1000 mieszkańców — według GUS.
Ile domów zaczęto budować w gminie Gnojnik?
W gminie Gnojnik w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 62 sprawy budowlane, w tym 41 spraw o dom jednorodzinny — o 20,6% więcej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
Co mówią świadectwa energetyczne w gminie Gnojnik?
W gminie Gnojnik mediana EP ze świadectw energetycznych to 87 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 171 świadectw).
Ile mocy OZE czeka na przyłączenie do sieci w gminie Gnojnik?
W gminie Gnojnik na przyłączenie do sieci czeka 828 MW nowych źródeł — to 8. wynik wśród 102 powiatów, dla których znana jest kolejka. Liczba opisuje cały powiat — kolejka nie schodzi poniżej tego poziomu.
Jakie akty prawa miejscowego ogłoszono w gminie Gnojnik?
W gminie Gnojnik w dziennikach urzędowych ogłoszono 14 aktów planistycznych, ostatni 2026-08-19.

Pozostałe obszary w regionie

Pozostałe gminy w powiecie

Pojęcia z tej strony

  • Plan ogólny gminy (POG)

    Plan ogólny gminy to uchwała rady gminy, która dzieli cały jej obszar na strefy planistyczne i ustala dla nich ramy przyszłej zabudowy. Zastąpił studium uwarunkowań i w odróżnieniu od niego jest aktem prawa miejscowego.

  • Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP)

    Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego to akt prawa miejscowego, który ustala przeznaczenie konkretnych terenów w gminie. Tam, gdzie obowiązuje, to on rozstrzyga o zabudowie i decyzja o warunkach zabudowy nie jest potrzebna.

  • Rejestr Cen Nieruchomości (RCN)

    Rejestr Cen Nieruchomości to prowadzony przez starostwo powiatowe spis tego, co naprawdę zapłacono u notariusza. Nie zawiera ofert sprzedaży — wyłącznie zawarte transakcje.