Przejdź do treści
Landeva — strona główna

Gmina Tymbark

Mediana EP ze świadectw energetycznych to 104 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 119 świadectw). Stan na 2026-10-17.

Liczby całego powiatu: Powiat limanowski stan na

Sprawdź działkę — gmina Tymbark

Granice: Gmina Tymbark
Co znaczą kolory stref planu ogólnego
  • Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową wielorodzinną SW
  • Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową jednorodzinną SJ
  • Strefa wielofunkcyjna z zabudową zagrodową SZ
  • Strefa usługowa SU
  • Strefa handlu wielkopowierzchniowego SH
  • Strefa gospodarcza SP
  • Strefa produkcji rolniczej SR
  • Strefa infrastrukturalna SI
  • Strefa zieleni i rekreacji SN
  • Strefa cmentarzy SC
  • Strefa górnictwa SG
  • Strefa komunikacyjna SK
  • Strefa otwarta SO
  • Obszar uzupełnienia zabudowy
  • Obszar zabudowy śródmiejskiej

Symbole i barwy są krajowe — tak samo wygląda plan ogólny każdej gminy. Nakładka projektu planu jest rysowana słabiej i nie ma mocy prawnej.

Granice: Gmina Tymbark. Po przewinięciu mapa pokazuje strefy planu ogólnego i projektów planów — projekt nie ma mocy prawnej. Kadr otwiera się w skali, w której rządowa usługa te strefy rysuje; po oddaleniu mapy znikają.

Ceny gruntu na tle innych obszarów

Rozkład cen gruntu budowlanego z aktów notarialnych: środkowa połowa transakcji i mediana, na wspólnej skali.

powiat limanowski 73 zł/m²
woj. małopolskie 120 zł/m²
Polska 143 zł/m²
21 zł/m² 679 zł/m²
Rozkład cen gruntu budowlanego: powiat limanowski — mediana 73 zł/m²; woj. małopolskie — mediana 120 zł/m²; Polska — mediana 143 zł/m². Skala od 21 do 679 zł/m².

Plan ogólny i plany miejscowe

Plan ogólny: jeszcze nie ogłoszono

W gminie Tymbark planu ogólnego jeszcze nie ogłoszono w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 17.
Plany miejscowe
17 obowiązujące plany zagospodarowania przestrzennego w obszarze
Jaka część gminy jest objęta planem miejscowym
99,9 % dane GUS za rok 2024

Ceny gruntu budowlanego

Ceny liczone dla całego powiatu (powiat limanowski) — próba pojedynczej gminy jest za mała, by publikować rozkład.

W gminie Tymbark mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat limanowski) to 73 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 40 a 99 zł/m² (148 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 12 miesięcy).
Mediana ceny gruntu budowlanego, powiat
73 zł/m² połowa transakcji z aktów notarialnych poniżej tej ceny, okres danych: 12 miesięcy — liczby dla całego powiatu (powiat limanowski)
Typowy przedział cen od, powiat
40 zł/m² dolna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat limanowski)
Typowy przedział cen do, powiat
99 zł/m² górna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat limanowski)
Transakcje, powiat
148 sprzedaże gruntów budowlanych, okres danych: 12 miesięcy — liczby dla całego powiatu (powiat limanowski)

Energia budynków

W gminie Tymbark mediana EP ze świadectw energetycznych to 104 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 119 świadectw).
Mediana EP
104 kWh/m²·rok zapotrzebowanie na energię pierwotną ze świadectw energetycznych
Świadectwa
119 świadectwa energetyczne wystawione w obszarze

Przyłączenia OZE

W gminie Tymbark na przyłączenie do sieci czeka 75,5 MW nowych źródeł — to 81. wynik wśród 102 powiatów, dla których znana jest kolejka. Liczba opisuje cały powiat — kolejka nie schodzi poniżej tego poziomu.
Moc w kolejce, powiat
75,5 MW moc źródeł czekających na przyłączenie do sieci, odczytana od operatora 2026-09-12 (liczba powiatu)
Grupa II, powiat
25,3 MW wnioski w drugiej grupie przyłączeniowej (liczba powiatu)
Grupa III, powiat
50,2 MW wnioski w trzeciej grupie przyłączeniowej (liczba powiatu)
stan na

Budowy

W gminie Tymbark w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 36 spraw budowlanych, w tym 26 spraw o dom jednorodzinny — o 36,6% mniej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
Sprawy o dom jednorodzinny
26 sprawy o budynek mieszkalny jednorodzinny w ostatnich dwunastu miesiącach
Sprawy budowlane
36 pozwolenia i zgłoszenia poza sieciami uzbrojenia terenu, ostatnie dwanaście miesięcy
Pozwolenia
35 sprawy zakończone decyzją o pozwoleniu na budowę

Projekty unijne

W gminie Tymbark dofinansowano z Funduszy Europejskich na lata 2021–2027 4 projekty, w tym 3 inwestycje.
Projekty unijne 2021–2027
4 z dofinansowaniem z Funduszy Europejskich, realizowane w gminie Tymbark
Inwestycje
3 Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Fundusz Spójności i Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji
Projekty miękkie
1 Europejski Fundusz Społeczny Plus: szkolenia, zatrudnienie, usługi społeczne
Dofinansowanie UE
1,4 mln zł z 1 projektu realizowanych wyłącznie w gminie Tymbark

Z jakich programów

  • Fundusze Europejskie dla Małopolski — 2 projekty, w tym 1 w całości w gminie Tymbark: 1,4 mln zł dofinansowania UE
  • Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki — 1 projekt
  • Program Interreg Polska-Słowacja 2021-2027 / Interreg Poľsko - Slovensko — 1 projekt
stan na

Ludność i gospodarka

W gminie Tymbark ludzie wyjeżdżają — saldo migracji to −3,4 na 1000 mieszkańców (2025), nowych domów jednorodzinnych oddano 3,2 na 1000 mieszkańców (2025), na kilometrze kwadratowym mieszka 193 osób (2025) — według GUS.
Ile osób mieszka na kilometrze kwadratowym
192,6 os./km² dane GUS za rok 2025
Czy ludzie się tu wprowadzają, czy wyjeżdżają
-3,4 na 1000 mieszk. dane GUS za rok 2025
Nowe domy jednorodzinne na 1000 mieszkańców
3,2 dane GUS za rok 2025
Firmy w rejestrze na 1000 mieszkańców
107 dane GUS za rok 2025

Gdzie w gminie mieszkają ludzie

W gminie Tymbark zabudowa jest rozproszona, ale ma wyraźne skupiska — połowa mieszkańców mieszka na 18,8% powierzchni gminy, a 9,4% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Sąsiedzi bywają więc blisko w wielu miejscach naraz, ale rzadziej tworzą jedno centrum z usługami.
Rozmieszczenie mieszkańców: Gmina Tymbark W gminie Tymbark zabudowa jest rozproszona, ale ma wyraźne skupiska — połowa mieszkańców mieszka na 18,8% powierzchni gminy, a 9,4% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Sąsiedzi bywają więc blisko w wielu miejscach naraz, ale rzadziej tworzą jedno centrum z usługami.
Każdy kwadrat to kilometr na kilometr; ciemniejszy znaczy więcej mieszkańców, a najciemniejszy to najliczniejszy kwadrat tej gminy. Kwadraty bez stałych mieszkańców zostają puste. (spis powszechny 2021).
Połowa mieszkańców mieszka na
18,8 % powierzchni spis powszechny 2021, siatka kwadratów kilometrowych
Powierzchnia bez stałych mieszkańców
9,4 % 3 kwadraty kilometrowe bez ani jednego mieszkańca
Kwadraty siatki w gminie
32 jeden kwadrat to kilometr na kilometr

Wyniki egzaminów

W gminie Tymbark uczniowie napisali egzamin ósmoklasisty 2026 na 54,7 procent z języka polskiego i matematyki — niżej niż w połowie gmin powiatu. Do egzaminu przystąpiło 75 uczniów.
Wynik egzaminu ósmoklasisty
54,7 % średnia z języka polskiego i matematyki, egzamin ósmoklasisty 2026; mediana gmin powiatu: 60,3%
Zdających
75 uczniów do egzaminu w roku 2026
Język polski
62,4 % wynik średni, zdających
Matematyka
47 % wynik średni, zdających
Język angielski
59,6 % wynik średni; zdających, nie każdy zdający wybiera ten język
Szkół z wynikiem
4 szkoły wszystkie szkoły gminy mają opublikowany wynik
Język polski — 62,4% (w drugiej ćwiartce polskich gmin)
Język polski: Gmina Tymbark Język polski: wynik 62,4% leży w drugiej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 39,9%, pierwszy kwartyl 59,2%, mediana 62,6%, trzeci kwartyl 66,2%, najwyższy 77,3%.
najniższa gmina
39,9%
Q1
59,2%
mediana
62,6%
Q3
66,2%
najwyższa gmina
77,3%
Matematyka — 47,0% (w drugiej ćwiartce polskich gmin)
Matematyka: Gmina Tymbark Matematyka: wynik 47,0% leży w drugiej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 28,3%, pierwszy kwartyl 45,8%, mediana 50,9%, trzeci kwartyl 55,8%, najwyższy 82,6%.
najniższa gmina
28,3%
Q1
45,8%
mediana
50,9%
Q3
55,8%
najwyższa gmina
82,6%
Język angielski — 59,6% (w pierwszej ćwiartce polskich gmin)
Język angielski: Gmina Tymbark Język angielski: wynik 59,6% leży w pierwszej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 40,9%, pierwszy kwartyl 62,5%, mediana 67,7%, trzeci kwartyl 72,7%, najwyższy 94,4%.
najniższa gmina
40,9%
Q1
62,5%
mediana
67,7%
Q3
72,7%
najwyższa gmina
94,4%

Każda z czterech ćwiartek mieści jedną czwartą gmin, a nie jedną czwartą skali — dlatego mają różne szerokości. Rozkład liczony z gmin, w których do egzaminu przystąpiło co najmniej trzydzieścioro uczniów (2 159 gmin).

Podatki i budżet gminy

W gminie Tymbark podatek od nieruchomości przyniósł w roku 2024 754 zł na mieszkańca — więcej niż mediana gmin powiatu (266 zł). Budżet za rok 2025 zamknął się nadwyżką 1,8 mln zł przy dochodach 51,0 mln zł.
Podatek od nieruchomości
754 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 266 zł na mieszkańca
Udział podatku od nieruchomości w dochodach własnych
23,4 % część dochodów własnych gminy, którą daje ten podatek, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 13,9%
Podatek od środków transportowych
105 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 42 zł na mieszkańca
Dochody budżetu
51 mln zł wszystkie dochody budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
Wydatki budżetu
49,1 mln zł wszystkie wydatki budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
Wynik budżetu
1,8 mln zł dochody minus wydatki, wartość ujemna to deficyt, dane GUS za rok 2025
Wynik operacyjny po spłacie rat
-1 mln zł dochody bieżące minus wydatki bieżące i spłata rat kredytów i pożyczek, dane GUS za rok 2025
stan na

Miejsce w rankingach

W gminie Tymbark najlepsza pozycja to 210. miejsce z 2 301 gmin w kraju — ranking „Pokrycie planami miejscowymi” (99,9 %, 2024 r.).
Dokąd przeprowadza się Polska
1 588 z 2 451 gmin w kraju · 149. z 181 gmin w województwie · 11. z 13 gmin w powiecie — −3,4 na 1000 mieszk. w 2025 r.
Gdzie oddaje się domy do użytku
736 z 2 479 gmin w kraju · 93. z 183 gmin w województwie · 5. z 13 gmin w powiecie — 3,2 na 1000 mieszk. w 2025 r.
Pokrycie planami miejscowymi
210 z 2 301 gmin w kraju · 35. z 148 gmin w województwie · 5. z 10 gmin w powiecie — 99,9 % w 2024 r.

Prawo miejscowe

W gminie Tymbark w dziennikach urzędowych ogłoszono 19 aktów planistycznych, ostatni 2025-11-17.
Akty planistyczne
19 akty planowania przestrzennego ogłoszone dla obszaru

Najczęstsze pytania

Czy gmina Tymbark ma plan ogólny?
W gminie Tymbark planu ogólnego jeszcze nie ogłoszono w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 17.
Ile kosztuje działka budowlana w gminie Tymbark?
W gminie Tymbark mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat limanowski) to 73 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 40 a 99 zł/m² (148 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 12 miesięcy).
Ile nowych domów oddano do użytku w gminie Tymbark?
W gminie Tymbark w roku 2025 oddano do użytku 3,2 nowych domów jednorodzinnych na 1000 mieszkańców — według GUS.
Ile domów zaczęto budować w gminie Tymbark?
W gminie Tymbark w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 36 spraw budowlanych, w tym 26 spraw o dom jednorodzinny — o 36,6% mniej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
Co mówią świadectwa energetyczne w gminie Tymbark?
W gminie Tymbark mediana EP ze świadectw energetycznych to 104 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 119 świadectw).
Ile mocy OZE czeka na przyłączenie do sieci w gminie Tymbark?
W gminie Tymbark na przyłączenie do sieci czeka 75,5 MW nowych źródeł — to 81. wynik wśród 102 powiatów, dla których znana jest kolejka. Liczba opisuje cały powiat — kolejka nie schodzi poniżej tego poziomu.
Jakie akty prawa miejscowego ogłoszono w gminie Tymbark?
W gminie Tymbark w dziennikach urzędowych ogłoszono 19 aktów planistycznych, ostatni 2025-11-17.

Pozostałe obszary w regionie

Pozostałe gminy w powiecie

Pojęcia z tej strony

  • Plan ogólny gminy (POG)

    Plan ogólny gminy to uchwała rady gminy, która dzieli cały jej obszar na strefy planistyczne i ustala dla nich ramy przyszłej zabudowy. Zastąpił studium uwarunkowań i w odróżnieniu od niego jest aktem prawa miejscowego.

  • Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP)

    Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego to akt prawa miejscowego, który ustala przeznaczenie konkretnych terenów w gminie. Tam, gdzie obowiązuje, to on rozstrzyga o zabudowie i decyzja o warunkach zabudowy nie jest potrzebna.

  • Rejestr Cen Nieruchomości (RCN)

    Rejestr Cen Nieruchomości to prowadzony przez starostwo powiatowe spis tego, co naprawdę zapłacono u notariusza. Nie zawiera ofert sprzedaży — wyłącznie zawarte transakcje.