Przejdź do treści
Landeva — strona główna

Gmina Kamienica

Plan ogólny jest już ogłoszony w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 61. Stan na 2026-10-16.

Liczby całego powiatu: Powiat limanowski stan na

Sprawdź działkę — gmina Kamienica

Granice: Gmina Kamienica
Co znaczą kolory stref planu ogólnego
  • Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową wielorodzinną SW
  • Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową jednorodzinną SJ
  • Strefa wielofunkcyjna z zabudową zagrodową SZ
  • Strefa usługowa SU
  • Strefa handlu wielkopowierzchniowego SH
  • Strefa gospodarcza SP
  • Strefa produkcji rolniczej SR
  • Strefa infrastrukturalna SI
  • Strefa zieleni i rekreacji SN
  • Strefa cmentarzy SC
  • Strefa górnictwa SG
  • Strefa komunikacyjna SK
  • Strefa otwarta SO
  • Obszar uzupełnienia zabudowy
  • Obszar zabudowy śródmiejskiej

Symbole i barwy są krajowe — tak samo wygląda plan ogólny każdej gminy. Nakładka projektu planu jest rysowana słabiej i nie ma mocy prawnej.

Granice: Gmina Kamienica. Po przewinięciu mapa pokazuje strefy planu ogólnego i projektów planów — projekt nie ma mocy prawnej. Kadr otwiera się w skali, w której rządowa usługa te strefy rysuje; po oddaleniu mapy znikają.

Ceny gruntu na tle innych obszarów

Rozkład cen gruntu budowlanego z aktów notarialnych: środkowa połowa transakcji i mediana, na wspólnej skali.

powiat limanowski 73 zł/m²
woj. małopolskie 120 zł/m²
Polska 143 zł/m²
21 zł/m² 679 zł/m²
Rozkład cen gruntu budowlanego: powiat limanowski — mediana 73 zł/m²; woj. małopolskie — mediana 120 zł/m²; Polska — mediana 143 zł/m². Skala od 21 do 679 zł/m².

Plan ogólny i plany miejscowe

Plan ogólny: ogłoszony w dzienniku urzędowym (2026-09-02)

Uchwała Nr XXVI/157/26 Rady Gminy Kamienica z dnia 28 sierpnia 2026 r. w sprawie uchwalenia planu ogólnego gminy Kamienica

W gminie Kamienica plan ogólny jest już ogłoszony w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 61.
Plany miejscowe
61 obowiązujące plany zagospodarowania przestrzennego w obszarze
Jaka część gminy jest objęta planem miejscowym
42,8 % dane GUS za rok 2024

Ceny gruntu budowlanego

Ceny liczone dla całego powiatu (powiat limanowski) — próba pojedynczej gminy jest za mała, by publikować rozkład.

W gminie Kamienica mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat limanowski) to 73 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 40 a 99 zł/m² (148 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 12 miesięcy).
Mediana ceny gruntu budowlanego, powiat
73 zł/m² połowa transakcji z aktów notarialnych poniżej tej ceny, okres danych: 12 miesięcy — liczby dla całego powiatu (powiat limanowski)
Typowy przedział cen od, powiat
40 zł/m² dolna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat limanowski)
Typowy przedział cen do, powiat
99 zł/m² górna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat limanowski)
Transakcje, powiat
148 sprzedaże gruntów budowlanych, okres danych: 12 miesięcy — liczby dla całego powiatu (powiat limanowski)

Energia budynków

W gminie Kamienica mediana EP ze świadectw energetycznych to 69 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 116 świadectw).
Mediana EP
69 kWh/m²·rok zapotrzebowanie na energię pierwotną ze świadectw energetycznych
Świadectwa
116 świadectwa energetyczne wystawione w obszarze

Przyłączenia OZE

W gminie Kamienica na przyłączenie do sieci czeka 75,5 MW nowych źródeł — to 81. wynik wśród 102 powiatów, dla których znana jest kolejka. Liczba opisuje cały powiat — kolejka nie schodzi poniżej tego poziomu.
Moc w kolejce, powiat
75,5 MW moc źródeł czekających na przyłączenie do sieci, odczytana od operatora 2026-09-12 (liczba powiatu)
Grupa II, powiat
25,3 MW wnioski w drugiej grupie przyłączeniowej (liczba powiatu)
Grupa III, powiat
50,2 MW wnioski w trzeciej grupie przyłączeniowej (liczba powiatu)
stan na

Budowy

W gminie Kamienica w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 65 spraw budowlanych, w tym 51 spraw o dom jednorodzinny — o 20,3% mniej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
Sprawy o dom jednorodzinny
51 sprawy o budynek mieszkalny jednorodzinny w ostatnich dwunastu miesiącach
Sprawy budowlane
65 pozwolenia i zgłoszenia poza sieciami uzbrojenia terenu, ostatnie dwanaście miesięcy
Pozwolenia
65 sprawy zakończone decyzją o pozwoleniu na budowę

Projekty unijne

W gminie Kamienica dofinansowano z Funduszy Europejskich na lata 2021–2027 7 projektów, w tym 4 inwestycje. Żaden z nich nie jest realizowany wyłącznie tutaj, więc kwoty dofinansowania nie przypisujemy temu miejscu.
Projekty unijne 2021–2027
7 z dofinansowaniem z Funduszy Europejskich, realizowane w gminie Kamienica
Inwestycje
4 Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Fundusz Spójności i Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji
Projekty miękkie
3 Europejski Fundusz Społeczny Plus: szkolenia, zatrudnienie, usługi społeczne

Z jakich programów

  • Fundusze Europejskie dla Małopolski — 4 projekty
  • Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko — 2 projekty
  • Program Interreg Polska-Słowacja 2021-2027 / Interreg Poľsko - Slovensko — 1 projekt
stan na

Ludność i gospodarka

W gminie Kamienica ludzie wyjeżdżają — saldo migracji to −3,2 na 1000 mieszkańców (2025), nowych domów jednorodzinnych oddano 3,5 na 1000 mieszkańców (2025), na kilometrze kwadratowym mieszka 113 osób (2025) — według GUS.
Ile osób mieszka na kilometrze kwadratowym
112,5 os./km² dane GUS za rok 2025
Czy ludzie się tu wprowadzają, czy wyjeżdżają
-3,2 na 1000 mieszk. dane GUS za rok 2025
Nowe domy jednorodzinne na 1000 mieszkańców
3,5 dane GUS za rok 2025
Firmy w rejestrze na 1000 mieszkańców
88 dane GUS za rok 2025

Gdzie w gminie mieszkają ludzie

W gminie Kamienica ludzie mieszkają zwarcie — połowa mieszkańców mieszka na 13,0% powierzchni gminy, a 11,1% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Poza tymi skupiskami działka bywa oddalona od najbliższych sąsiadów, a razem z nimi od sklepu i przystanku.
Rozmieszczenie mieszkańców: Gmina Kamienica W gminie Kamienica ludzie mieszkają zwarcie — połowa mieszkańców mieszka na 13,0% powierzchni gminy, a 11,1% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Poza tymi skupiskami działka bywa oddalona od najbliższych sąsiadów, a razem z nimi od sklepu i przystanku.
Każdy kwadrat to kilometr na kilometr; ciemniejszy znaczy więcej mieszkańców, a najciemniejszy to najliczniejszy kwadrat tej gminy. Kwadraty bez stałych mieszkańców zostają puste. (spis powszechny 2021).
Połowa mieszkańców mieszka na
13 % powierzchni spis powszechny 2021, siatka kwadratów kilometrowych
Powierzchnia bez stałych mieszkańców
11,1 % 6 kwadratów kilometrowych bez ani jednego mieszkańca
Kwadraty siatki w gminie
54 jeden kwadrat to kilometr na kilometr

Wyniki egzaminów

W gminie Kamienica uczniowie napisali egzamin ósmoklasisty 2026 na 60,3 procent z języka polskiego i matematyki — niżej niż w połowie gmin powiatu. Do egzaminu przystąpiło 65 uczniów.
Wynik egzaminu ósmoklasisty
60,3 % średnia z języka polskiego i matematyki, egzamin ósmoklasisty 2026; mediana gmin powiatu: 60,3%
Zdających
65 uczniów do egzaminu w roku 2026
Język polski
66,7 % wynik średni, zdających
Matematyka
54 % wynik średni, zdających
Język angielski
64,6 % wynik średni; zdających, nie każdy zdający wybiera ten język
Szkół z wynikiem
5 szkół wszystkie szkoły gminy mają opublikowany wynik
Język polski — 66,7% (w czwartej ćwiartce polskich gmin)
Język polski: Gmina Kamienica Język polski: wynik 66,7% leży w czwartej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 39,9%, pierwszy kwartyl 59,2%, mediana 62,6%, trzeci kwartyl 66,2%, najwyższy 77,3%.
najniższa gmina
39,9%
Q1
59,2%
mediana
62,6%
Q3
66,2%
najwyższa gmina
77,3%
Matematyka — 54,0% (w trzeciej ćwiartce polskich gmin)
Matematyka: Gmina Kamienica Matematyka: wynik 54,0% leży w trzeciej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 28,3%, pierwszy kwartyl 45,8%, mediana 50,9%, trzeci kwartyl 55,8%, najwyższy 82,6%.
najniższa gmina
28,3%
Q1
45,8%
mediana
50,9%
Q3
55,8%
najwyższa gmina
82,6%
Język angielski — 64,6% (w drugiej ćwiartce polskich gmin)
Język angielski: Gmina Kamienica Język angielski: wynik 64,6% leży w drugiej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 40,9%, pierwszy kwartyl 62,5%, mediana 67,7%, trzeci kwartyl 72,7%, najwyższy 94,4%.
najniższa gmina
40,9%
Q1
62,5%
mediana
67,7%
Q3
72,7%
najwyższa gmina
94,4%

Każda z czterech ćwiartek mieści jedną czwartą gmin, a nie jedną czwartą skali — dlatego mają różne szerokości. Rozkład liczony z gmin, w których do egzaminu przystąpiło co najmniej trzydzieścioro uczniów (2 159 gmin).

Podatki i budżet gminy

W gminie Kamienica podatek od nieruchomości przyniósł w roku 2024 273 zł na mieszkańca — więcej niż mediana gmin powiatu (266 zł). Budżet za rok 2025 zamknął się deficytem 2,8 mln zł przy dochodach 49,4 mln zł.
Podatek od nieruchomości
273 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 266 zł na mieszkańca
Udział podatku od nieruchomości w dochodach własnych
18,4 % część dochodów własnych gminy, którą daje ten podatek, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 13,9%
Podatek od środków transportowych
26 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 42 zł na mieszkańca
Dochody budżetu
49,4 mln zł wszystkie dochody budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
Wydatki budżetu
52,1 mln zł wszystkie wydatki budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
Wynik budżetu
-2,8 mln zł dochody minus wydatki, wartość ujemna to deficyt, dane GUS za rok 2025
Wynik operacyjny po spłacie rat
5,5 mln zł dochody bieżące minus wydatki bieżące i spłata rat kredytów i pożyczek, dane GUS za rok 2025
stan na

Miejsce w rankingach

W gminie Kamienica najlepsza pozycja to 606. miejsce z 2 479 gmin w kraju — ranking „Gdzie oddaje się domy do użytku” (3,5 na 1000 mieszk., 2025 r.).
Dokąd przeprowadza się Polska
1 549 z 2 451 gmin w kraju · 140. z 181 gmin w województwie · 9. z 13 gmin w powiecie — −3,2 na 1000 mieszk. w 2025 r.
Gdzie oddaje się domy do użytku
606 z 2 479 gmin w kraju · 71. z 183 gmin w województwie · 3. z 13 gmin w powiecie — 3,5 na 1000 mieszk. w 2025 r.
Pokrycie planami miejscowymi
772 z 2 301 gmin w kraju · 100. z 148 gmin w województwie · 9. z 10 gmin w powiecie — 42,8 % w 2024 r.

Prawo miejscowe

W gminie Kamienica w dziennikach urzędowych ogłoszono 58 aktów planistycznych, ostatni 2026-09-02.
Akty planistyczne
58 akty planowania przestrzennego ogłoszone dla obszaru

Najczęstsze pytania

Czy gmina Kamienica ma plan ogólny?
W gminie Kamienica plan ogólny jest już ogłoszony w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 61.
Ile kosztuje działka budowlana w gminie Kamienica?
W gminie Kamienica mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat limanowski) to 73 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 40 a 99 zł/m² (148 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 12 miesięcy).
Ile nowych domów oddano do użytku w gminie Kamienica?
W gminie Kamienica w roku 2025 oddano do użytku 3,5 nowych domów jednorodzinnych na 1000 mieszkańców — według GUS.
Ile domów zaczęto budować w gminie Kamienica?
W gminie Kamienica w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 65 spraw budowlanych, w tym 51 spraw o dom jednorodzinny — o 20,3% mniej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
Co mówią świadectwa energetyczne w gminie Kamienica?
W gminie Kamienica mediana EP ze świadectw energetycznych to 69 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 116 świadectw).
Ile mocy OZE czeka na przyłączenie do sieci w gminie Kamienica?
W gminie Kamienica na przyłączenie do sieci czeka 75,5 MW nowych źródeł — to 81. wynik wśród 102 powiatów, dla których znana jest kolejka. Liczba opisuje cały powiat — kolejka nie schodzi poniżej tego poziomu.
Jakie akty prawa miejscowego ogłoszono w gminie Kamienica?
W gminie Kamienica w dziennikach urzędowych ogłoszono 58 aktów planistycznych, ostatni 2026-09-02.

Pozostałe obszary w regionie

Pozostałe gminy w powiecie

Pojęcia z tej strony

  • Plan ogólny gminy (POG)

    Plan ogólny gminy to uchwała rady gminy, która dzieli cały jej obszar na strefy planistyczne i ustala dla nich ramy przyszłej zabudowy. Zastąpił studium uwarunkowań i w odróżnieniu od niego jest aktem prawa miejscowego.

  • Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP)

    Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego to akt prawa miejscowego, który ustala przeznaczenie konkretnych terenów w gminie. Tam, gdzie obowiązuje, to on rozstrzyga o zabudowie i decyzja o warunkach zabudowy nie jest potrzebna.

  • Rejestr Cen Nieruchomości (RCN)

    Rejestr Cen Nieruchomości to prowadzony przez starostwo powiatowe spis tego, co naprawdę zapłacono u notariusza. Nie zawiera ofert sprzedaży — wyłącznie zawarte transakcje.