Wyniki egzaminu ósmoklasisty w województwie mazowieckim
W połowie gmin w województwie mazowieckim średni wynik z języka polskiego i matematyki nie przekracza 58,5% (egzamin w roku 2026, 276 gmin w zestawieniu). To mediana wyników gminnych, a nie średnia krajowa — średnia ważona oddałaby kraj miastom.
Stan na 30 września 2026.
Gminy z najwyższym wynikiem
| Gmina | Polski i matematyka % | Angielski % | Zdających |
|---|---|---|---|
| Podkowa Leśna | 79,2 | 94,4 | 79 |
| Michałowice | 75,7 | 86,7 | 219 |
| Stare Babice | 73,7 | 87,1 | 262 |
| Raszyn | 72,8 | 84,4 | 211 |
| Ożarów Mazowiecki | 72,5 | 81,9 | 338 |
| Milanówek | 72,5 | 86,1 | 198 |
| Nadarzyn | 71,5 | 83,8 | 214 |
| Józefów | 71,4 | 83,6 | 280 |
| Warszawa | 71,3 | 85,1 | 15 791 |
| Sobienie-Jeziory | 71,1 | 73,7 | 66 |
| Górzno | 70,7 | 72,9 | 83 |
| Karczew | 70,3 | 75,4 | 169 |
| Brwinów | 70,2 | 84,7 | 296 |
| Otwock | 69,6 | 80,9 | 417 |
| Izabelin | 69,4 | 84,3 | 96 |
| Goszczyn | 69,3 | 72,3 | 38 |
| Lesznowola | 69,3 | 85,2 | 533 |
| Piaseczno | 69,2 | 83,2 | 1 117 |
| Nieporęt | 68,8 | 81,5 | 221 |
| Pniewy | 68,3 | 66,1 | 47 |
| Garwolin | 67,6 | 70,4 | 125 |
| Mińsk Mazowiecki | 67,6 | 77,4 | 480 |
| Piastów | 67,4 | 80,8 | 208 |
| Cegłów | 67,4 | 75,7 | 67 |
| Belsk Duży | 67,4 | 73,8 | 78 |
| Słupno | 67,2 | 77,9 | 63 |
| Leszno | 67,2 | 78,2 | 95 |
| Legionowo | 66,9 | 83,0 | 600 |
| Pruszków | 66,9 | 77,8 | 661 |
| Kobyłka | 66,6 | 80,0 | 309 |
Gminy z najniższym wynikiem
| Gmina | Polski i matematyka % | Angielski % | Zdających |
|---|---|---|---|
| Sierpc | 49,5 | 66,9 | 166 |
| Jednorożec | 49,3 | 66,7 | 77 |
| Ojrzeń | 48,8 | 57,1 | 43 |
| Rusinów | 48,8 | 48,7 | 34 |
| Mogielnica | 48,5 | 66,8 | 61 |
| Ostrów Mazowiecka | 48,5 | 60,3 | 126 |
| Zawidz | 48,4 | 63,0 | 45 |
| Czerwin | 48,4 | 59,7 | 47 |
| Staroźreby | 48,1 | 58,1 | 51 |
| Troszyn | 47,8 | 57,1 | 51 |
| Sochocin | 47,7 | 59,6 | 60 |
| Strzegowo | 47,7 | 49,9 | 66 |
| Raciąż | 47,7 | 55,9 | 61 |
| Mirów | 47,6 | 49,7 | 39 |
| Winnica | 47,5 | 55,8 | 45 |
| Platerów | 47,5 | 56,9 | 46 |
| Parysów | 46,9 | 55,0 | 35 |
| Baranowo | 46,8 | 55,8 | 66 |
| Łyse | 46,5 | 53,7 | 87 |
| Wieniawa | 46,4 | 58,5 | 60 |
| Chorzele | 46,3 | 53,0 | 83 |
| Płoniawy-Bramura | 46,0 | 54,2 | 40 |
| Różan | 45,3 | 59,0 | 39 |
| Tczów | 45,0 | 60,2 | 58 |
| Szreńsk | 44,9 | 52,6 | 45 |
| Siemiątkowo | 44,1 | 51,0 | 33 |
| Solec nad Wisłą | 42,8 | 49,7 | 52 |
| Goworowo | 42,4 | 50,3 | 70 |
| Chlewiska | 42,2 | 68,3 | 37 |
| Promna | 40,4 | 53,2 | 36 |
Częste pytania
- Jakie są wyniki egzaminu ósmoklasisty w województwie mazowieckim?
- W połowie gmin w województwie mazowieckim średni wynik z języka polskiego i matematyki nie przekracza 58,5 procent. Jest to mediana z wyników gminnych, a nie średnia krajowa — złożyło się na nią 276 gmin z egzaminu w roku 2026.
- Dlaczego liczymy tylko język polski i matematykę?
- Bo te dwa przedmioty pisze każdy ósmoklasista, więc ich średnia opisuje w każdej gminie ten sam zbiór uczniów. Język obcy rozkłada się na osiem języków i gmina, w której klasa zdaje niemiecki, nie jest wprost porównywalna z gminą angielską — wynik z języka angielskiego pokazujemy osobno, w kolumnie obok.
- Dlaczego nie ma tu wszystkich gmin?
- Z dwóch powodów. Okręgowe komisje egzaminacyjne nie publikują wyniku, gdy w szkole zdawało mniej niż pięcioro uczniów — chroni to pojedyncze dzieci przed rozpoznaniem. My dokładamy drugi próg: do rankingu wchodzi gmina z co najmniej 30 zdającymi — dziś nie mieści się w tym progu 38 gmin. Wynik gminy, w której egzamin pisało sześcioro dzieci, waha się o kilkanaście punktów z rocznika na rocznik i zająłby oba krańce listy, nie mówiąc nic o nauczaniu.
- Czy wysoki wynik znaczy, że szkoły w gminie są lepsze?
- Nie wprost. Wynik egzaminu zależy również od tego, kto do niego siada — od wykształcenia rodziców, zamożności okolicy i tego, czy część uczniów dojeżdża do szkół w większym mieście. Zestawienie mówi, jaki był wynik, i pozwala porównać gminę z sąsiadami; oceny pracy szkoły nie zastąpi.
- Czego to zestawienie nie obejmuje?
- Dane pomijają zdających, którzy są obywatelami Ukrainy i przyjechali do Polski po 24 lutego 2022 roku — tak wynika z legendy źródła. Liczymy wyłącznie sesję główną wraz z dodatkową, w wydaniu ogłoszonym przez komisje. Matury nie mieszamy z egzaminem ósmoklasisty: to inne szkoły i inne roczniki.
Wyniki w województwach
Skąd to wiemy
Wyniki pochodzą z Mapy Wyników Egzaminów prowadzonej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej wraz z Informatycznym Centrum Edukacji i Nauki, która publikuje zestawienia okręgowych komisji egzaminacyjnych dla szkół, gmin, powiatów i województw.