Gmina Nadarzyn
Mediana EP ze świadectw energetycznych to 70 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 2 328 świadectw). Stan na 2026-10-17.
Liczby całego powiatu: Powiat pruszkowski stan na
Co znaczą kolory stref planu ogólnego
- Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową wielorodzinną SW
- Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową jednorodzinną SJ
- Strefa wielofunkcyjna z zabudową zagrodową SZ
- Strefa usługowa SU
- Strefa handlu wielkopowierzchniowego SH
- Strefa gospodarcza SP
- Strefa produkcji rolniczej SR
- Strefa infrastrukturalna SI
- Strefa zieleni i rekreacji SN
- Strefa cmentarzy SC
- Strefa górnictwa SG
- Strefa komunikacyjna SK
- Strefa otwarta SO
- Obszar uzupełnienia zabudowy
- Obszar zabudowy śródmiejskiej
Symbole i barwy są krajowe — tak samo wygląda plan ogólny każdej gminy. Nakładka projektu planu jest rysowana słabiej i nie ma mocy prawnej.
Ceny gruntu na tle innych obszarów
Rozkład cen gruntu budowlanego z aktów notarialnych: środkowa połowa transakcji i mediana, na wspólnej skali.
Plan ogólny i plany miejscowe
Plan ogólny: jeszcze nie ogłoszono
W gminie Nadarzyn planu ogólnego jeszcze nie ogłoszono w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 143.- Plany miejscowe
- 143 obowiązujące plany zagospodarowania przestrzennego w obszarze
- Jaka część gminy jest objęta planem miejscowym
- 84 % dane GUS za rok 2024
Ceny gruntu budowlanego
Ceny liczone dla całego powiatu (powiat pruszkowski) — próba pojedynczej gminy jest za mała, by publikować rozkład.
W gminie Nadarzyn mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat pruszkowski) to 406 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 278 a 570 zł/m² (154 transakcje z aktów notarialnych, okres danych: 12 miesięcy).- Mediana ceny gruntu budowlanego, powiat
- 406 zł/m² połowa transakcji z aktów notarialnych poniżej tej ceny, okres danych: 12 miesięcy — liczby dla całego powiatu (powiat pruszkowski)
- Typowy przedział cen od, powiat
- 278 zł/m² dolna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat pruszkowski)
- Typowy przedział cen do, powiat
- 570 zł/m² górna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat pruszkowski)
- Transakcje, powiat
- 154 sprzedaże gruntów budowlanych, okres danych: 12 miesięcy — liczby dla całego powiatu (powiat pruszkowski)
Energia budynków
W gminie Nadarzyn mediana EP ze świadectw energetycznych to 70 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 2 328 świadectw).- Mediana EP
- 70 kWh/m²·rok zapotrzebowanie na energię pierwotną ze świadectw energetycznych
- Świadectwa
- 2 328 świadectwa energetyczne wystawione w obszarze
Budowy
W gminie Nadarzyn w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 570 spraw budowlanych, w tym 508 spraw o dom jednorodzinny — o 2,8% więcej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.- Sprawy o dom jednorodzinny
- 508 sprawy o budynek mieszkalny jednorodzinny w ostatnich dwunastu miesiącach
- Sprawy budowlane
- 570 pozwolenia i zgłoszenia poza sieciami uzbrojenia terenu, ostatnie dwanaście miesięcy
- Pozwolenia
- 564 sprawy zakończone decyzją o pozwoleniu na budowę
Projekty unijne
W gminie Nadarzyn dofinansowano z Funduszy Europejskich na lata 2021–2027 17 projektów, w tym 12 inwestycji.- Projekty unijne 2021–2027
- 17 z dofinansowaniem z Funduszy Europejskich, realizowane w gminie Nadarzyn
- Inwestycje
- 12 Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Fundusz Spójności i Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji
- Projekty miękkie
- 4 Europejski Fundusz Społeczny Plus: szkolenia, zatrudnienie, usługi społeczne
- Pozostałe
- 1 fundusze rybackie, migracyjne i bezpieczeństwa wewnętrznego
- Dofinansowanie UE
- 26,3 mln zł z 5 projektów realizowanych wyłącznie w gminie Nadarzyn
Z jakich programów
- Fundusze Europejskie dla Mazowsza — 11 projektów, w tym 4 w całości w gminie Nadarzyn: 15,6 mln zł dofinansowania UE
- Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki — 4 projekty, w tym 1 w całości w gminie Nadarzyn: 10,7 mln zł dofinansowania UE
- Fundusze Europejskie dla Rybactwa — 1 projekt
- Fundusze Europejskie na Rozwój Cyfrowy — 1 projekt
Ludność i gospodarka
W gminie Nadarzyn ludzie się wprowadzają — saldo migracji to +29,8 na 1000 mieszkańców (2025), nowych domów jednorodzinnych oddano 21,6 na 1000 mieszkańców (2025), na kilometrze kwadratowym mieszka 262 osób (2025) — według GUS.- Ile osób mieszka na kilometrze kwadratowym
- 262,1 os./km² dane GUS za rok 2025
- Czy ludzie się tu wprowadzają, czy wyjeżdżają
- 29,8 na 1000 mieszk. dane GUS za rok 2025
- Nowe domy jednorodzinne na 1000 mieszkańców
- 21,6 dane GUS za rok 2025
- Firmy w rejestrze na 1000 mieszkańców
- 220 dane GUS za rok 2025
Gdzie w gminie mieszkają ludzie
W gminie Nadarzyn zabudowa jest rozproszona, ale ma wyraźne skupiska — połowa mieszkańców mieszka na 20,3% powierzchni gminy, a 4,1% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Sąsiedzi bywają więc blisko w wielu miejscach naraz, ale rzadziej tworzą jedno centrum z usługami.- Połowa mieszkańców mieszka na
- 20,3 % powierzchni spis powszechny 2021, siatka kwadratów kilometrowych
- Powierzchnia bez stałych mieszkańców
- 4,1 % 3 kwadraty kilometrowe bez ani jednego mieszkańca
- Kwadraty siatki w gminie
- 74 jeden kwadrat to kilometr na kilometr
Wyniki egzaminów
W gminie Nadarzyn uczniowie napisali egzamin ósmoklasisty 2026 na 71,5 procent z języka polskiego i matematyki — wyżej niż w połowie gmin powiatu. Do egzaminu przystąpiło 214 uczniów.- Wynik egzaminu ósmoklasisty
- 71,5 % średnia z języka polskiego i matematyki, egzamin ósmoklasisty 2026; mediana gmin powiatu: 70,8%
- Zdających
- 214 uczniów do egzaminu w roku 2026
- Język polski
- 75,5 % wynik średni, zdających
- Matematyka
- 67,5 % wynik średni, zdających
- Język angielski
- 83,8 % wynik średni; zdających, nie każdy zdający wybiera ten język
- Szkół z wynikiem
- 6 szkół wszystkie szkoły gminy mają opublikowany wynik
- najniższa gmina
- 39,9%
- Q1
- 59,2%
- mediana
- 62,6%
- Q3
- 66,2%
- najwyższa gmina
- 77,3%
- najniższa gmina
- 28,3%
- Q1
- 45,8%
- mediana
- 50,9%
- Q3
- 55,8%
- najwyższa gmina
- 82,6%
- najniższa gmina
- 40,9%
- Q1
- 62,5%
- mediana
- 67,7%
- Q3
- 72,7%
- najwyższa gmina
- 94,4%
Każda z czterech ćwiartek mieści jedną czwartą gmin, a nie jedną czwartą skali — dlatego mają różne szerokości. Rozkład liczony z gmin, w których do egzaminu przystąpiło co najmniej trzydzieścioro uczniów (2 159 gmin).
Podatki i budżet gminy
W gminie Nadarzyn podatek od nieruchomości przyniósł w roku 2024 2 299 zł na mieszkańca — więcej niż mediana gmin powiatu (1 520 zł). Budżet za rok 2025 zamknął się nadwyżką 9,2 mln zł przy dochodach 245,8 mln zł.- Podatek od nieruchomości
- 2 299 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 1 520 zł na mieszkańca
- Udział podatku od nieruchomości w dochodach własnych
- 26,6 % część dochodów własnych gminy, którą daje ten podatek, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 23,2%
- Podatek od środków transportowych
- 986 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 19 zł na mieszkańca
- Dochody budżetu
- 245,8 mln zł wszystkie dochody budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
- Wydatki budżetu
- 236,6 mln zł wszystkie wydatki budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
- Wynik budżetu
- 9,2 mln zł dochody minus wydatki, wartość ujemna to deficyt, dane GUS za rok 2025
- Wynik operacyjny po spłacie rat
- 36,5 mln zł dochody bieżące minus wydatki bieżące i spłata rat kredytów i pożyczek, dane GUS za rok 2025
Miejsce w rankingach
W gminie Nadarzyn najlepsza pozycja to 1. miejsce z 2 479 gmin w kraju — ranking „Gdzie oddaje się domy do użytku” (21,6 na 1000 mieszk., 2025 r.).- Dokąd przeprowadza się Polska
- 5 z 2 451 gmin w kraju · 2. z 313 gmin w województwie · 1. z 6 gmin w powiecie — 29,8 na 1000 mieszk. w 2025 r.
- Gdzie oddaje się domy do użytku
- 1 z 2 479 gmin w kraju · 1. z 314 gmin w województwie · 1. z 6 gmin w powiecie — 21,6 na 1000 mieszk. w 2025 r.
- Pokrycie planami miejscowymi
- 552 z 2 301 gmin w kraju · 66. z 296 gmin w województwie · 3. z 6 gmin w powiecie — 84,0 % w 2024 r.
Prawo miejscowe
W gminie Nadarzyn w dziennikach urzędowych ogłoszono 14 aktów planistycznych, ostatni 2026-08-03.- Akty planistyczne
- 14 akty planowania przestrzennego ogłoszone dla obszaru
- · plan miejscowy · Uchwała nr XXVI.570.2026 Rady Gminy Nadarzyn z dnia 24 czerwca 2026 r. w sprawie uchwalenia zmiany części tekstowej miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego wsi PGR Walendów (obecnie wieś Walendów) w gminie Nadarzyn etap I
- · plan miejscowy · Uchwała nr XXIV.523.2026 Rady Gminy Nadarzyn z dnia 29 kwietnia 2026 r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla działki nr ew. 139 położonej we wsi Parole, gm. Nadarzyn
- · plan miejscowy · Uchwała nr XXIV.524.2026 Rady Gminy Nadarzyn z dnia 29 kwietnia 2026 r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla Obszarów Nr I-IX we wsi Rusiec i dla Obszaru Nr X we wsi Młochów w Gminie Nadarzyn
- · plan miejscowy · Uchwała nr XXII.460.2026 Rady Gminy Nadarzyn z dnia 25 lutego 2026 r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla części działki nr ew. 124/7 położonej we wsi Młochów, gm. Nadarzyn
- · plan miejscowy · Uchwała nr XIX.390.2025 Rady Gminy Nadarzyn z dnia 26 listopada 2025 r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla Obszarów Nr I-III położonych we wsi Szamoty w Gminie Nadarzyn
- · plan miejscowy · Uchwała nr XIX.391.2025 Rady Gminy Nadarzyn z dnia 26 listopada 2025 r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego części wsi Kostowiec i Rozalin w Gminie Nadarzyn
- · plan miejscowy · Uchwała nr XIV.256.2025 Rady Gminy Nadarzyn z dnia 30 czerwca 2025 r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla wsi Parole w Gminie Nadarzyn dla obszarów Nr IIA, IIB i IIC
- · plan miejscowy · Uchwała nr XII.229.2025 Rady Gminy Nadarzyn z dnia 30 kwietnia 2025 r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla Obszaru Nr II we wsi Kajetany w Gminie Nadarzyn
- · plan miejscowy · Uchwała nr XIII.242.2025 Rady Gminy Nadarzyn z dnia 29 maja 2025 r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla wsi Parole w Gminie Nadarzyn dla obszaru III
- · plan miejscowy · Uchwała nr XII.230.2025 Rady Gminy Nadarzyn z dnia 30 kwietnia 2025 r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla działki nr ew. 56/17 położonej we wsi Urzut, gm. Nadarzyn
Najczęstsze pytania
- Czy gmina Nadarzyn ma plan ogólny?
- W gminie Nadarzyn planu ogólnego jeszcze nie ogłoszono w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 143.
- Ile kosztuje działka budowlana w gminie Nadarzyn?
- W gminie Nadarzyn mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat pruszkowski) to 406 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 278 a 570 zł/m² (154 transakcje z aktów notarialnych, okres danych: 12 miesięcy).
- Ile nowych domów oddano do użytku w gminie Nadarzyn?
- W gminie Nadarzyn w roku 2025 oddano do użytku 21,6 nowych domów jednorodzinnych na 1000 mieszkańców — według GUS.
- Ile domów zaczęto budować w gminie Nadarzyn?
- W gminie Nadarzyn w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 570 spraw budowlanych, w tym 508 spraw o dom jednorodzinny — o 2,8% więcej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
- Co mówią świadectwa energetyczne w gminie Nadarzyn?
- W gminie Nadarzyn mediana EP ze świadectw energetycznych to 70 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 2 328 świadectw).
- Jakie akty prawa miejscowego ogłoszono w gminie Nadarzyn?
- W gminie Nadarzyn w dziennikach urzędowych ogłoszono 14 aktów planistycznych, ostatni 2026-08-03.
Pozostałe obszary w regionie
Pozostałe gminy w powiecie
Pojęcia z tej strony
-
Plan ogólny gminy (POG)
Plan ogólny gminy to uchwała rady gminy, która dzieli cały jej obszar na strefy planistyczne i ustala dla nich ramy przyszłej zabudowy. Zastąpił studium uwarunkowań i w odróżnieniu od niego jest aktem prawa miejscowego.
-
Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP)
Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego to akt prawa miejscowego, który ustala przeznaczenie konkretnych terenów w gminie. Tam, gdzie obowiązuje, to on rozstrzyga o zabudowie i decyzja o warunkach zabudowy nie jest potrzebna.
-
Rejestr Cen Nieruchomości (RCN)
Rejestr Cen Nieruchomości to prowadzony przez starostwo powiatowe spis tego, co naprawdę zapłacono u notariusza. Nie zawiera ofert sprzedaży — wyłącznie zawarte transakcje.